• Zenc kelimesi eski kaynaklarda Afrika'nın bir kısmı veya Afrikalıların Bazıları için kullanılmıştır. Buna göre Zenciler Hz Nuh Aleyhisselam'ın oğlu Ham'ın soyundan gelen esmer tenli, kıvırcık saçlı insanlardır. Fakat kelimenin siyahiler için genel isim haline gelmesi Abbasiler dönemine rast gelir.
 • 355 syf.
  ·3 günde·8/10
  Öncelikle kitap da "zenci" kelimesi sıkça kullanıldığından bu konuya değinmek isterim. Bildiğiniz üzere "zenci" kelimesi ırkçılık taşıyan bir kelime olmayıp Arapça da "zenc" yani siyah anlamına gelen ve 'i' aitlik ekini alan kelime Türkçe'de siyahi anlamına gelmektedir. Kitapta ise "negro" kelimesi yerine "zenci" kelimesi kullanılmıştır. Aslında "Negro" ırkçı bir kelimedir. Ve bizde de Negro diye bir bisküvi markası var :(

  Neyse kitaba dönersek ;
  Ah Scout ne güldürdün beni hele o kavgaların, o inatların, o meraklı hareketlerin ve soruların beni resmen çocukluğuma götürdün kitabı okurken çocukluğumu düşünmekten daha doğrusu okudukça bana hatırlattıklarından dolayı okuyamayıp elimden bırakmak zorunda kaldım kaç sefer. Çocukluğumu tekrardan yaşatan ender kitaplardan biri bana göre.
  Kitapta zorunlu olarak dayatılmaya çalışılan ırk ve sınıf ayrımını okuyoruz, peki bu kişi çocuk olursa işte o zaman ne olur ? işin rengi değişir. Çünkü çocuk saftır, insanları renk,ırk ve sınıf gözetmeksizin sever. O insanı insan olduğu icin sever kitap ta da belirttiği gibi "Bana kalırsa tek bir tür insan var. İnsanların hepsi insan."
  Kitapta tek yakındığım konu Radley'ler üzerine çok durulmasıydı. Onun dışında bir çocuğun(Scout) gözünden sınıf ayrımını, eşitsizliği,adaleti, hepimizin yaşadığı çocuk aşkını yada hoşlantıyı, onlara yaptığımız sınırlandırmaları ve onların gözünden iyiyi kötüyü hepsini içinde barındıran Plützer Ödülüne sahip Harper Lee nin o akıcı ve sade olan kalemine sahip bu eserinde hepsini okur belki de benim gibi çocukluğunuzu tekrar yaşarsınız... Kısacası okunacak bir kitap...