Atatürk'ten Hiç Yayınlanmamış Anılar

10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
438 gösterim
Günümüzde Mustafa Kemal'e erişebilmiş olanlar parmakla sayılacak kadar az. Özellikle bunların anıları engin denizlerdeki inci tanelerine rastlayabilmek kadar nadir...

Elinizdeki kitap bu mutluluklardan biri...

"Yurdakul" sözcüğü tek başına olduğunda bir özlem ifade eder. Benim için "Yurdakul" sözcüğü Halil Nuri Yurdakul olunca gerçek anlamını bulur. Çünkü, şu an bir vatandaş ismi olmanın yanında on dokuz yaşında bıyıkları henüz yeni terlemiş bir gencin kişiliğinde, vatana "kul olma" hayat hikayesidir. Bu kitaptaki Atatürk anılarını derleyen de o Halil Nuri Yurdakul'un oğludur. Ve babası ona Yurdakul olmayı hem öz ad hem de soyadı olarak vermiştir.

Oğlu, ünlü hekim Prof. Dr. Yurdakul Yurdakul'un; babası ve arkadaşlarından derlediği bu kitapta, sanıyorum ki "Mustafa Kemal devri kişileri" için çoğunlukla ilk defa okuduğunuz, söylenecek anektodlar, anılar, olaylar bulacaksınız. Bunların tümü yaşanmış gerçeklerin belleklerde hatırlanabilecek ve belki de yadırganacak olaylardır. Bu "yadırgama"ya şaşmıyor, ama şuna inanıyorum ki, anlatılan olaylar ve kişileri günümüz Türkiye'sinde "efsane" sayılacaktır.

Cumhuriyetimiz de böylesine efsane sayılacak yiğitlik, cesaret, öngörülülük terkibi değil midir?
-Cemal Kutay-
(Tanıtım Bülteninden)
H. Zeliha *Meftun* 
15 Eyl 17:45, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Atatürk hakkında şu ana kadar okuduğum kaynaklar arasından bana en çok katkı sağlayan kitaptır diyebilirim. Atatürk'ün yanlış tanınması ve binaenaleyh yanlış öğretilmesi bu gibi değerli bilgilere sahip olmayan insanların bilgisizliklerinden bihaber olarak ortalıkta gezmeleri ve Atatürk'e yaptığı yenilik ve devrimlerden dolayı hakaret etmelerine yol açmıştır.

Bu gibi kaynaklardan Atatürk'ün bu devrimlerin amaçlarının ne olduğunu öğrenen kişi sayısı arttıkça, bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız. Ama iş sadece bu yapılan devrim ve amaçlarını öğrenmekle bitmiyor. Atatürk'ün kişiliğine ve güzel hatıralarına da değinerek, kültür seviyenizi bayağı yukarı taşıyan değerli bir eserdir. Hele ki bu eserler, bu olaylara şahit olmuş büyüklerimizin ağzından anlatılıyorsa, bu bilgiler bizim için daha değerli bir konuma gelmektedir.

Ben normalde, Tarih bilimine o kadar çok meraklı olan biri değilimdir. Ama son zamanlarda, baktım ki, tarihini bilmeyen insanlar geleceğini de bilemiyormuş, ben bunu öğrendim. Ve senelerce sevmediğim Tarih bilimini, büyük bir merakla okumaya ve öğrenmeye başladım. Hatta bazen kafama takılan çeşitli sorular oluyordu ve bu soruların ışığında yaptığım araştırmalar sayesinde eskisine oranla daha bilgiliyim diyebilirim. Bu konu hakkında hala eksiklerim olduğunu, öğrenmem gereken daha birçok bilgi olduğunu biliyorum. İşte bu yüzden, okumayı seçiyorum...

Keyifli okumalar dilerim. :))