Bilgi Diyeti Bilinçli Bilgi Tüketimi

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
319 gösterim
Fazla kilolardan kurtulmak için ne yapıyoruz? Diyet... Yani abur cubur yemeyi kesiyoruz, sağlıklı besinlere ağırlık veriyoruz, spor yapıyoruz... vs. Yoksa, hayat kalitemiz düşüyor, sağlığımız bozuluyor hatta ölüyoruz. Peki zihnimiz acaba karnımızdan daha mı az şiş veya daha mı az değerli?

Her tarafımızı saran abur cubur bilgileri, tüm akşamlarımızı gasp eden televizyon programlarını, reklamları, okunmasa da olur binlerce e-maili veya sizi gerçekte daha da yalnız kılan sosyal medya araçlarını aklınıza getirin. Tüm bunlar sadece zamanınızı çalmakla kalmıyor, sizi düşünmekten, harekete geçmekten, sosyalleşmekten ve üretmekten de alıkoyuyor.

Bu gereksiz bilgi parçaları size çok leziz gelebilir; tıpkı kilolarınızın kaynağı olan o şekerli, yağlı, tuzlu abur cuburlar gibi. Ama bu bilgi parçaları da en az onlar kadar zararlı. İşin en kötü tarafı, kimse sizi pasta yemeye zorlamadığı gibi, sizi bu faydasız bilgi sağanağında ıslanmak için de zorlamıyor. Bu kötülüğü kendinize, yine kendiniz yapıyorsunuz. Ama artık yeter!
Kilo vermenin en emin yolu, hiçbir şey yememek değil, sağlıklı beslenmeyi öğrenmektir. Clay Johnson da size, interneti kesmenizi, televizyonu fırlatıp atmanızı önermiyor; onlardan sağlıklı şekilde yararlanmanın yollarını gösteriyor. Daha mutlu, sağlıklı ve verimli yaşamak elinizde, yeter ki kararınızı verin.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055314385
 • Orijinal Adı:
  The Information Diet
 • Yayınevi:
  Ufuk Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Hüseyin ŞAHİN 
14 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Medeni dünyada bir millet, hem cahil hem de özgür olmayı ümit ediyorsa, asla var olmamış ve asla var olmayacak bir şeyi ümit ediyor demektir.

Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 191 - Thomas jefferson'dan Charles Yancey'e,1816)Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 191 - Thomas jefferson'dan Charles Yancey'e,1816)