Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
417 gösterim
Arif Keskiner'in gözünden Yaşar Kemal'in hayatından kesitler...

Ülkenin son 50 yılının panoraması...

Okurların anı yazarı olarak tanıdığı Arif Keskiner namı diğer Çiçek Arif bu kez de binbir renkli, binbir çiçekli ve de Yaşar Kemal'li anılarını yazdı. 60 yıla yaklaşan bir dostluğun öyküsünü okurlarıyla paylaştı.

Ama bu sadece bir anı kitabı değil…Bu kitapta Karacaoğlan, Dadaloğlu sesleniyor Toroslar'dan…

Nâzım Hikmet, Arif, Abidin ve Güzin Dino, Sabahattin Ali, Orhan Kemal, Yılmaz Güney, Ruhi Su, İlhan ve Turhan Selçuk, Can Yücel, Demirtaş Ceyhun ve daha nice dostlar geçit töreni yapıyor…

Çukurova'nın düzü, İstanbul'un Kulisi, Paris'in sokakları tanıklık ediyor hem tarihe, hem Arif Keskiner-Yaşar Kemal dostluğuna… Çukurova'nın binbir rengi binbir kokusu siniyor üzerinize…

Arif Keskiner, böyle bir kitaba başladığını söylediğinde usta yazar Yaşar Kemal, "Madem kalem de almış başını gidiyor, dizginlerini çekme, varsın istediği gibi yazsın. Bizler Çukurova'da çok şeyler yaşadık, gördük. Birlikte az şey mi yaşadık be Arif… Anlat gitsin hatırladıklarını" diyor.

Ve kalem alıp başını gidiyor Binbir Renk Binbir Çiçek'te…

Yaşar Kemal'le yaşanmışlıklar eşliğinde...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786050917192
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Esra 
04 Eki 2015, Kitabı okudu

Kimi çekemeyenler ya da kitap okumayanlar, onun çok uzun yazdığından, kitaplarının kalınlığından söz eder; kimi de bir karıncanın yürüyüşünü on sayfa, bir kelebeğin uçuşunu yirmi sayfa anlattığından... Hatta bazen can dostu Ara Güler gibi, şaka yollu da olsa, "Adam öyle yazoor ki abi, bir damla gözyaşı, otuz sayfada yere zor düşoor" diyenlere de rastlarsınız. Oysa ben onun, bir çavlan gibi coşkulu akan diline, zengin Türkçesine hastayım. Onda, sözcükler dans eder doğayla... Dile gelir... Kanatlanır uçuşur... Türkü olur, bozlak olur, ağıt olur...

Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 26)Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 26)
Esra 
 11 Nis 21:09, Kitabı okudu

İnsanoğlu her zaman iyimserdir. İçi yaşama sevinciyle doludur. Bir karanlıktan geldik, bir karanlığa doğru gidiyoruz, bu çok belli bir şey, çok kötülük, çok savaşlar, çok salgınlar, çok zulümler gördük, ama dünya güzel, vazgeçilmez, diyorlar. Bu sözler benim sözlerim değildir. Bu sözleri, destanlardan, türkülerden, masallardan, balatlardan, ağıtlardan, Dostoyevski'den öğrendim. Nereden gelip, nereye gidersek gidelim, bu güzel dünyayı, bu ışığı, bu bin bir renkli toprağı, bu içleri sevinç dolu insanları gördük ya, yaşadık ya, ya hiç gelmeseydik, bu güzelim dünyayı hiç görmeseydik.
İnsanların içindeki yaşama sevinci ölümsüzdür. Ben ışığın, sevincin türkücüsü olmak istedim her zaman. İstedim ki benim romanlarımı okuyanlar sevgi dolu olsunlar, insana, kurda kuşa, börtü böceğe, tekmil doğaya...

Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 382 - Yaşar Kemal, Alman Yayıncılar Birliği Ödül Konuşması, 1997)Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 382 - Yaşar Kemal, Alman Yayıncılar Birliği Ödül Konuşması, 1997)
Esra 
 27 Eki 2015, Kitabı okudu

İnsanoğlu umutsuzluktan umut yaratandır. Demokrasiyi yaratmak insanlığın büyük gücü olmuştur. Çok söyledim, tekrar söylüyorum. Ya demokrasi ya hiç... Ve Türkiye "hiç"e layık değildir.

Selam olsun düşünce özgürlüğü ve insan hakları için direnen meslektaşlarıma.
Selam olsun, korkunun üstüne yürüyenlere.
Selam olsun insanlık toptan tükenmedikçe umudun da tükenmeyeceğini gösterenlere.

İnsan soyu içinde en güzelleri, en kutsanacak olanları onlardır.

Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 241 - Yaşar Kemal, Mart 2011)Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 241 - Yaşar Kemal, Mart 2011)
Esra 
05 Eki 2015, Kitabı okudu

O yüzden sağlıklı olduğunu söylüyor usta. "Doğada olan her şey insan içindir. Ama insanoğlu kendisine yaratılmış bu güzelim doğayı mahvetmek için elinden geleni yapıyor." diyor.

Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 46)Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 46)
Esra 
15 Eki 2015, Kitabı okudu

Bir yönü vardı: Kimse onun kadar sevgi dolu değildi dünyaya karşı, ama birdenbire de ölesiye küserdi insana, vurur, acayip bir renge bürünür, büzülür, eğrilir kalır ya da kaçardı bir süre. Daha tam karar verememişti sevgi ile öfke arasında. Kafası kızınca, tabanları ağrıyıncaya, yarılıncaya kadar kaçıyordu rastgele, sonra da uzun, korkulu düşlere dalıyordu 48 saat yumulup bir kenarda.

Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 154)Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 154)
Esra 
05 Eki 2015, Kitabı okudu

Hırsın, açgözlülüğün, ihtirasın, paranın ve popülizmin öne çıktığı; dostluğun, vefanın, emeğin, sanatın ve sanatçının unutulup göz ardı edildiği; güzelim heykellerin "ucube" diye parçalanarak yok edildiği günümüzde, Yaşar Kemal'in sanata, doğaya ve insana karşı bu saygın duruşundan, insanoğlunun öğreneceği çok şey olduğunu düşünüyorum.

Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 48)Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 48)
Esra 
05 Eki 2015, Kitabı okudu

"Bu dağlar bizim dağlarımızdı. Yaylalar çok güzeldi. Ormanlarda çiçeklerin kokusundan geçilmezdi. Bugünlere geldik. Bugünler o günler değil. Bu ağaçlar o ağaçlar değil. Bu çiçekler o çiçekler değil. Kokuları kalmadı. Kokmaz oldular. Yaylalara girildi. Ormanlar kesildi. Ağaçlar şehirlere taşındı, ceviz ağaçları da başka ülkelere."

Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 48)Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar, Arif Keskiner (Sayfa 48)