Sahih'i Buhari Muhtasarı

9,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
719 gösterim
"Sözün en hayırlısı, Allahın kitabıdır.Yolların en doğrusu da, Muhammediin yoludur.İşlerin en kötüsü, sonradan çıkarılanlarıdır" (Müslim Cuma 43 (867); Nesai, İydeyn 22; İbn Mace, Mukadd,me 7(45); Ahmed b. Hanbel, Müsned, 3/319, 338, 371)rnrnFesahat ve belagat yönünden tüm incelikleri en üst seviyede ihtiva ettiği, ya pek açık şekilde veya işaret yoluyla her şeyi açıkladığı için sözlerin en güzeli, en hayırlısı ve en doğrusu Allahın kelamı, Kurân-ı Kerimdir.rnrnVerdiği haberler ve işaret ettiği gerçeklerin doğruluğu açısından en doğru (=asdak) (Nahl: 16/87); koyduğu kaidelerle inananların dünya ve ahiret hayatları ve iki cihan mutluluklarını temin bakımından en hayırlı(hayr) olan Allah kelamı, söyleyiş olarak edebi açıdan da en güzeldir.Öylesine güzel ve farklıdır ki, bu konu da bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmuştur:"Allah kelamının öteki sözlere üstünlüğü gibidir" (Tirmizi, Sevabul Kuran 25; Darimi, fezallul Kuran 6)rn(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  1901
 • ISBN:
  7576400028
 • Yayınevi:
  Saadet Yayınevi
 • Kitabın Türü:
KörKalem 
 18 Eki 12:20, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Efendimiz a.s'mı anlamak ve yaşamak için okunması gereken Kur'andan sonra birinci kaynaktır Sahih-i Buhari. Her ne kadar eksikleri olsa da üzerinde binbir türlü tartışma yapılsa da sensiz olmazdı Buhari, Allah cennetine koysun, emeğine yüreğine kalemine sağlık, Rabbim sahabelerle haşr etsin..

Kitaptan 2 Alıntı

Esma (R) şöyle demiştir: Güneş tutulduğu zaman Peygamber'in zevcesi Âişe'ye geldim. Bir de baktım ki, insanlar hep dikelmiş namaz kılıyorlar. Baktım Âişe de kalkmış namaz kılmakta. İnsanlara ne oluyor? dedim. Âişe eliyle göğe doğru işaret edip Subhânallah dedi.

Sahih'i Buhari Muhtasarı, İmam Buhari (Sayfa 287 - Ötüken Yayınları - PDF)Sahih'i Buhari Muhtasarı, İmam Buhari (Sayfa 287 - Ötüken Yayınları - PDF)

Uydurma ve Hakaret Hadis
Ukeyle veya Ureyne kabîlelerinden bir takım insanlar (Medine'ye) geldiler. Mîde hastalığından dolayı Medine'de ikaamet etmek istemediler. Peygamber (S) onlara sütlü develerin bulunduğu yere gitmelerini, develerin sidiklerinden ve sütlerinden içmelerini emretti. Onlar gittiler. Sağlamlaştıkları zaman Peygamber'in çobanını öldürdüler ve develeri sürüp götürdüler. Bu haber gündüzün evvelinde geldi. Peygamber arkalarından bir müfreze gönderdi. Gündüz yükselince adamlar getirildiler. Rasûlullah (kısas olarak) ellerinin, ayaklarının kesilmesini emretti. Bu canilerin gözleri de oyulup Harre'ye atıldılar. Onlar su istiyorlardı, (ölünceye kadar) kendilerine su verilmedi.

Sahih'i Buhari Muhtasarı, İmam Buhari (Sayfa 329 - Ötüken Yayınları - PDF)Sahih'i Buhari Muhtasarı, İmam Buhari (Sayfa 329 - Ötüken Yayınları - PDF)