Saydam Şeyler

7,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
460 gösterim
"İnce bir dolaysız gerçeklik cilası, doğal ve yapay maddelerin üzerini kaplar; her kim şimdide, şimdiyle kalmak istiyorsa lütfen onun ince gergin cilasını çatlatmasın."

"Saydam şeyler, asık suratlı, sakar bir kişi olan kahramanımız Hugh Person'ın İsviçre'ye yaptığı dört ziyaret çevresinde gelişiyor. Genç bir yayıncı olan Hugh, R. ile görüşmeye gönderilir. Yolda Armande'ye âşık olur ve defalarca aşağılandıktan sonra, onu arsız bir İskandinavyalı'nın elinden alarak evlenirler. Birlikte New York'a döner. Sekiz yıl sonra -bir cinayet, bir süre delilik ve kısa bir tutukluluğun ardından- Hugh, geçmişinin izlerini yakalamak için yalnız başına duygusal bir yolculuğa çıkar. Yazar, R.'nin edebiyata ilişkin kuramsal görüşlerinde, daha temelde ise gözlemlenebilir nesnelerin değişen dünyasının oluşturduğu fonda, düş, anı ve zaman öğelerini iç içe dokuyarak önplana çıkarıyor."
-Martin Amis, Spectator-

"Sonuçta, hem ürpertici hem de güldürücü bir etki bırakıyor, hem güzel hem de dehşete düşürücü saydamlıklar."
-The Times-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789750507366
 • Çeviri:
  Şükrü Alpagut
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Birsen Ergün 
08 Ağu 2015, Kitabı yarım bıraktı, Puan vermedi

Aman Tanrı'm! Okunması ne zor bir kitap! Hepi topu 120 sayfa, daha 20'li sayfaları bitiremeden üç kez başa döndüm anlayabilmek için. Tam bu defa kaçırmayacağım dediğimde dikkatimi dağıtan şeyin ara konuşmaları ve başka yerlere atlaması olduğunu fark ettim. Bakalım henüz mücadele ediyorum ve bitirmeyi umuyorum. İlk defa yaşıyorum böyle bir durumu.

Kitaptan 5 Alıntı

Esengül Ersoy 
12 Eki 20:30, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Kendi el yazısının görünüşü onu büyülüyor; sayfadaki kargaşa onun gözünde düzendir, mürekkep lekeleri birer resimdir, kenar notları kanattır."

Saydam Şeyler, Vladimir Nabokov (Sayfa 25)Saydam Şeyler, Vladimir Nabokov (Sayfa 25)
Esengül Ersoy 
12 Eki 19:25, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Belki, somut ve bireysel bir biçimde, normal bir beynin sezebileceği bir şey olarak, gelecek var olsaydı, geçmiş böylesine akıl çelici olmazdı; geçmişin istekleri geleceğin istekleriyle dengelenirdi. O zaman kişiler, şu ya da bu nesneyi tartıp dökerlerken, tahterevallinin orta kısmında bacaklarını açıp dengede durabilirlerdi. Eğlenceli olabilirdi."

Saydam Şeyler, Vladimir Nabokov (Sayfa 7)Saydam Şeyler, Vladimir Nabokov (Sayfa 7)
tabula rasa 
25 Nis 15:14, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir heykeltıraş, keski ve çekiçle cansız bir nesneye saldırarak yıkıcı dürtüyü yüceltebilirdi. Ciddi ameliyat,yıkıcı dürtüyü boşaltmanın en elverişli yollarından birisini sağlıyordu; her zaman şanslı olmasa da saygı duyulan bir cerrah, ameliyat sırasında gördüğü her organı çentmemek için kendisini nasıl zor engellediğini özel bir söyleşide itiraf etmişti. Herkesin, bebeklikten beri birikip gelen gerilimleri vardı.

Saydam Şeyler, Vladimir NabokovSaydam Şeyler, Vladimir Nabokov