Sırlar Şehri Detective Erlendur 3

7,5/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
403 gösterim
Yeni ve en çok satan polisiye roman serilerinde destanlar ülkesinden bir ilk.

Yalnız yaşayan bir adam Reykjavik'teki dairesinde ölü bulunur ve polisin elinde kesin olan hiçbir ipucu yoktur. Bir ailesi ve biri sürekli ufak tefek suçlar işleyen akıl hastası diğeri de 25 yıl önce hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolan iki arkadaşından başka kimsesi yoktur.

Araştırma ekibinin başında Erlendur ve ortağı Sigurdur Oli bulunmaktadır. Onların karmaşık kişilikleri ve profesyonel ilişkileri içerisinde büyüleyici bilimsel ve adli tıp araştırmalarının içine sürükleneceğiz. Sahip oldukları ipuçları katilin bıraktığı şifreli bir not ve küçük bir kızın mezar fotoğrafından ibaret. Ölen adamın geçmişini araştıran detektifler 40 yıl önce dehşet verici bir suç işlediğini ama asla hüküm giymediğini ortaya çıkartırlar. Geçmişi geri mi gelmişti?

Şimdi, yıllar sonra, Erlendur çözülmemiş davaları yeniden açmak zorundaydı ve Reykjavik şehrinin kendisine ait birkaç kötü sırrı olduğunu bulur, aslında saklaması gereken sırlar.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2005
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789758759316
 • Çeviri:
  Ahmet Berat Begün
 • Yayınevi:
  Sinemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gürkan / M. K. A. 
01 Nis 17:19, Kitabı okudu, 3 günde

Dedektif Erlendur serisine tersten başlamış olsam da seriye ismini veren Erlendur Sveinsson karakterini severek beğeni ile okuyorum. Zaten serideki kitapların bir kısmı Türkçeye çevrilmiş. Çevrilmiş olanların iki tanesi ise büyük uğraşların sonunda tedarik edip okuyabildim. Daha önceki kitap incelemelerinde söz ettiğim gibi İskandinavya polisiyelerini seviyorum. Her ne kadar basit bir kurgu ve anlatımı olmuş olsa da okurken keyif alıyorum. Önemli olan da bu diye düşünüyorum.

Romanı diğer özellikler bakımından değerlendirmem gerekirse; akıcı, çevirisi iyi, kurgusu çok iyi olmasa da okunabilecek seviyede idi. Yazar bu kitabında birden fazla gizem unsurunu içinde bulunduran bir olay anlatmış. Kitaba 'Sırlar Şehri' simini veren de bu olsa gerek. Her ip ucunda bir başka gizem unsurunu ortaya çıkarmış. Katil tahmin edilebiliyor olsa da roman kendisini sonuna kadar okutturuyor. Ara geçişlerde çok fazla ayrıntıya yer verilmemiş. Bu durum beni çok fazla rahatsız etmedi. Erlendur'un hayat hikayesinden kesitler okumak da ayrı bir keyifti.

Romanın konusuna gelecek olursak; geçmişte tecavüze uğramış bir kütüphane görevlisinin bunu ailesinden saklaması ile bağlantısı bir dizi olay anlatılmaktadır. Tecavüz sonucu kadın bu suçu polise bildirmez, bunu kendi içinde sindirmeye çalışır. Çünkü o dönemde tecavüze uğrayan kadınlar farklı bir gözle bakılmaktadır. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra kadın halime kaldığını fark eder. Aslında tüm olayların başlangıcı bundan sonra başlar. Bebek doğar, büyür, yetişkin bir birey olur ve bu sırları bir bir açığa çıkarmaya başlar.

Burada polisiye nerede, diyebilirsiniz. Satır aralarında bazı boşluklar bıraktım. Onları da siz doldurun bir zahmet.

Kitaptan 2 Alıntı