Yaşlı Rind'in Ölümü

8,2/10  (13 Oy) · 
73 okunma  · 
14 beğeni  · 
848 gösterim
Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun'un en kişisel romanı olarak değerlendirilebilir. Ülkesinden kaçan, sonrasında İsveç'e yerleşen ve yazmaya başlayan Serdar ile sınırdaki konaklama köyünde karşılaştığı, birçok dil öğrenip, birçok ülke gezen, sonunda hiç tanımadığı sınır köyüne yerleşen Yaşlı Rind'in hikayesi anlatılır. Usta bir kavalcı olan Yaşlı Rind'in hikayesinin etrafında göçmenlik, sürgünlük, kimlikler, aidiyetler ve ülke özlemi yeni ile eski kuşak arasında tartışılır. Müziğin ve şiirin eksik olmadığı romanda Serdar, Rind'in geçmişini aradıkça kendine de varır ve hayata dair güzergahını belirler.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9752732452
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hilal doğan 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Mehmed Uzun'un göçmenlik, sürgünlük, ülke özlemi ve aidiyetlik duygusunu en iyi anlatan kişilerden biri olduğunu yaşlı Rind ve Serdar'ın aracılığıyla gayet açık görebileceğimiz bir kitap.

Kitaptan 13 Alıntı

"Evet insan mutlu olmalı, hüzünlü olmalı, gülmeli, ağlamalı...Her şeyi yapmalı, her şeyi yaşamalı, ama yarım yamalak, her zaman yarım, hep eksik, her zaman solgun"

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 37)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 37)
Rinndd 
08 Tem 17:58, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İnsan her zaman çevresindeki şeylerden şikayet eder ve kendine uzak şeyleri güzel ve ilginç bulur. Ama unutulmamalı ki her yerde hayatın meseleleri vardır.

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 47)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 47)

Söylediğin o şeyler; kök,iz,toprak,dil... O zaman onların farkında değildim.Anlayamıyordum onları,insan kendi kökünden, izinden uzak düşmedikçe kökün,izin ne olduğunu anlayabilir mi? Insan rengarenk topraklara,değişik topraklara ayak basmadan insanların neden kendi atalarının toprağına gömülmek istediklerini anlayabilir mi sanki?

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 37 - Ithaki Yayınları)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 37 - Ithaki Yayınları)
Gülşen 
20 Haz 22:11, Beğendi, 8/10 puan

Hasret... Boynu bükük hasretler, yenik, solgun, içli ve duygun hasretler. Özgürlük ve eşitlik günlerinin hasreti. Zincirlenmiş özgürlüğün hasreti! Hasret...

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 19 - ithaki yayınları)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 19 - ithaki yayınları)

Kendi kökünden ve izinden,toprağından ve dilinden kopma.Onlar bu kötü,naçar hayatımızda mutluluğumuzun pınarlarıdır.

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 36 - Ithaki Yayınları)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 36 - Ithaki Yayınları)
Doğan Yalçın 
17 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Gördüm ki insan yalnızlığın ağır perdesi altında sözcüklerle derin ve duygu dolubir dostluk kurabilir .

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 52)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 52)
Gülşen 
19 Haz 18:38, Beğendi, 8/10 puan

Neden kendimizi, beynimizi etrafımızı ve şeyleri birbirinden ayırıyor, topluyor, parçalıyor ve sonra "bu mu daha iyi yoksa şu mu daha kötü?.." diye konuşuyoruz. Neden her şeyi; hayatı, zamanı, insanı ve insanlığı, aşkı, mutluluğu, derd ü kederi ve hürriyeti birbirinden ayırıyor, paramparça ediyor, sonra da kıyaslıyoruz? Bununla, yani parçalamak ve kıyaslamakla en büyük kötülüğü yapıyoruz kendimize. Sınırlar, şartlar, zorunluluklar bizi bizden, insandan ve insanlıktan uzaklaştırıyor.

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 16 - ithaki yayınları)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 16 - ithaki yayınları)
Gülşen 
 19 Haz 18:25, Beğendi, 8/10 puan

Birinci Dünya Savaşı
O zamanki Berlin Belediye Başkanı şöyle demişti bir gün: "Yahudiler gaz borçlarını ödeyemiyorlar. Borçları çok yüsek. Çünkü gazla intihar ediyorlar..."

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 15 - ithaki yayınları)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 15 - ithaki yayınları)
Gülşen 
20 Haz 21:54, Beğendi, 8/10 puan

Evet, kim olduğumu, nereden geldiğimi öğrenmek istediğin açık. Bu merak manasız, faydasız bir merak. Boşuna böyle şeyleri merak ediyorsun. Hiç gerçekten de kim olduğum nereden geldiğim, hiç o kadar mühim değil. Aynı şekilde senin kim olduğun da, nereden geldiğin de hiç mühim değil...çoban da öbürleri de... İnsanız, anlıyor musun, insanız biz! Yaşamak için dünyaya geldiğimiz gelmiyor aklımıza. Merak, hiç kurtulamadığımız merak bunu unutturuyor bize. Merak, kuşku, huzursuzluk, vesvese, endişe, koşuşturmalı hayat ve binlerce, yüzbinlerce kıssa ve kelime... İşte bizi esir alan şeyler! Yazık ki, binlerce kez yazık ki insanlar bu esareti kabul ediyorlar. iyi de bunun neticesi ne? Neler oluyor? Ha Serdar? Sana soruyorum, bunun neticesi ne oluyor? Korku, öfke, düşmanlık, keder ve yorgunluk... İnsan, insanlık yorgun düşüyor bunlardan... İnsanlık yoruluyor...

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 68 - ithaki yayınları)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 68 - ithaki yayınları)
2 /