Yusuf Çorakcı, Eskici ve Oğulları'ı inceledi.
18 Mar 23:03 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Orhan Kemal'den okuduğum ilk kitap Eskici ve Oğulları oldu. 100 temel eser (saçmalığı) listesine giren tek Orhan Kemal eseri olma özelliği taşıyan kitabı açıkçası çok merak etmedim ve fiyatı uygun görünce kütüphanemde bulunsun belki bir şans veririm diyerek almıştım. Okuduktan sonra bu kararımdan pişman olmadım ve böyle kaliteli bir yazarı geç okumuş olmama üzüldüm. Orhan Kemal gerçekten akıcı ve sade bir dil kullanıyor, anlatılan kötü bir hadise de olsa size kendini okutturuyor bir şekilde. Yazar kişiler hakkında detay çok uzatmadan direkt anlattığı için sıkmıyor fazla. Kitapta oldukça argo ve küfür mevcut ancak Everest Yayınları anlamsız bir şekilde sansür uygulayarak beni delirtme noktasına getirdi. Sanki araya nokta koyunca biz aptalız ya anlamıyoruz hangi küfür olduğunu, yayınevinin okuru böyle aptal yerine koymasından hiç hoşlanmadığımı belirteyim. RTÜK kitaplara bulaşmaz diye umarak hikayeye geçiyorum. Zengin dedesiyle sık sık övünen Topal Eskici adında, ağzı bozuk Trablusgarp gazisi bir ayakkabı tamircisi ile biri evli üç çocuklu, diğeri bekar iki oğlunun arasında yaşanan sert çatışmaları okuyoruz eserde. Olaylar ellili yılların Adana'sında geçiyor ve yerel halkın konuşma tarzını görüyoruz. Ben o yöreyi az çok bildiğimden kelimelerde fazla zorlanmadım, bir bölgenin halkını olduğu gibi yansıtmak çok önemli. Topal Eskici olacak baş kahramandan aşırı derecede nefret ettim gerçekten, okudukça küfrettim yeminle böyle baba olmamalı. Kendisi karaktersizin ve iki yüzlünün önde gideni, oğlum dediği kişiye demediğini bırakmaz sonra üzüldüm diye barışmaya geliyor utanmadan ya böyle pişkin bir tipe değil baba demek küfretmeye değmez. Oğullarına karşı geçmişte çok hata yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Bir yandan aile ekonomik sıkıntılarla boğuşmaktadır ve oğlanlar Çukurova'da kütlü toplamaya bile gitmiştir. Eskici dükkanının çevresindeki esnaflar sürekli şaka yaparlar bu bizim eskiciye ancak kendisi sövmekten geri kalmaz. Düşünün böyle birinin oğulları nasıl olur, yazar bunu gerçekten güzel aktarmış. O dönemin sosyal yapısı hakkında bilgi edinmek mümkün. Bildiğiniz üzere Orhan Kemal hapis yatmıştır, acaba ülkenin bu gerçeklerini yazınca devlet gıcık mı oldu diye aklıma geldi yer yer. Kitabın ortalarında Ünal diye bir karakter geliyor ki yılışığın teki kendisi. Fakat eskiciyle çok iyi anlaşır iki pislik birbirini buldu diye düşündüm. Sonra eskicinin karısı tam bir kaynana, sanki kendisi Buckingham Sarayı'nda nedimeymiş gibi gelinini uğursuz diye aşağılamaktan geri kalmaz. Bol sinirli ve entrikalı bir kitaptı benim için. Bütün bu olumsuzluklara rağmen olayları merakla okudum ve beğendim. Keşke daha önce okusaydım diyorum fakat o zaman bu tadı alır mıydım emin değilim. Kısacası demek istediğim; Nazım Hikmet iyi ki kodeste Orhan Kemal'i roman yazmaya teşvik etmiş. Everest Yayınları senin bu yaptığını unutmadım bilesin.

Sevgi, Bir Bilim Adamının Romanı'ı inceledi.
 14 Mar 14:22 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Bilime adanan bir ömür…
Anadolu’nun bağrından kopup bilime ışık olan bir Mustafa’nın hikayesi.

Mustafa’dan çok kitabı ilgili kılan Oğuz Atay’ın yazmış olması, Mustafa İnan’ın Oğuz Atay’ın hocası olması artırmıştır. İçerik olarak zengin bir eser. Biyografi oluşu farklı bir tad.

Ülkesine aşık bir bilim adamı; savaş görmüş, beyin göçlerinin sık olduğu zamanda yetişmiş, Güneydoğulu olmanın etkilerini taşımış dolu dolu bir ömür. Bizden birinin hikayesi.

Batıl inanışların olduğu bir yerde hayata gözlerini açmış. Üst üste birden çok çocuğunu kaybetmiştir İnan ailesi. Mustafa’ya hamile olan annesi, bebek için hazırlık yapmaz. Bu çocuğun gelişi batıl inanışları sindirmeye başlamıştır hayatlarına. Müjdeli, eğlenceli bir tören yapılmamış, bebeğe kıyafet dahi hazırlanmamıştır. Annesi loğusa yatağına kara battaniye örtmüş. Ne olursa olsun bu erkek çocuğu yaşamalıydı o yüzden çok temkinli olmaya çalışmışlardır. Gösterilecek bir sevgi gizlenirse, ölüm belki durumu haber alıp gelemez diye düşünüp, böyle inanıp, böyle davranmışlardır.

Bilimin ışığı hayata batılla başladı.

Her insanın hayatının temel taşları anne ve babasıdır. Anneye sonsuz bir bağımlılık varken, babaya sevgi gösterilemiyor. Muatafa bunun izlerini de taşır. Damdan düşmüş ve babası aldığı bu darbeden dolayı “bu çocuk adam olamaz“ der. Hayatı boyunca bu damdan düşme ve babasının sözleri ile yaşamıştır. Tüm hayatı boyunca bu sözün yanlış olduğunu göstermeye çalışmıştır Mustafa.

Tüm bunlar tanıdık hikayeler. Bunu anlatmakta mahsur görmedim. Spoi de değil, bence asıl iş bunu bilip, bilime hayranlık duyan bu insanın hayat görüşünü, tutunuşunu, fikirlerini, mücadelesini öğrenmeye çalışmak. Bunlar da kitapta gerçek bir hikayeden satırlar arasında serpilen bir hayatta.

Biyografik bir eser olduğu için bir çınarın büyüyüp serpilmesi derinden ele alınmış. Tarihsel olaylara da değinir. Birinci Dünya Savaşında yaşanan kaç kaç olayına.

Kaç kaç “Kara Gün“ olarak anılan 1919-1920 yılları arasında Fransız orduları ve Ermeni’lerin Güneydoğu Anadolu da Adana’yı işgal etmesi ve Adana halkına uygulanan zulüm sonucunda halkın kırsal ve çevre illere kaçarak verdiği yaşam mücadelesidir.


Mustafa Inan'ın en önemli özelliklerinden biri her şeyin aslını öğrenmeye meraklı her şeyi doğrularıyla öğrenmeye çalışan bir insan olmasıdır. Damdan düşmesini “beynim yerine oturdu“ diye tabir eden bir bilim adamıdır. Olumsuzluklara sığınan bir insan değildir. Olumsuz ülke şartlarından kaçıp faklı ülkelere katkı sağlayan “beyin göçü”ne karşı çıkmış bir vatanseverdir.

Ayrıca Edebiyata Divan Edebiyatına düşkün biridir Mustafa Inan. Çok yönlü olmayı ilke edinmiştir. Tanzimat Edebiyatı sanatçılarının mesleki, siyasi ve toplumsal bakışlarının yanında Batıdan alınma yenilikleri katmasını, yeniliğe açık olmayı takdir etmiştir. Kendimize yetecek edebiyatımız ve teknolojimiz bizim elimizde yeterki inanalım der. Inanmak, çalışmak ve başarmak üzerene bir hayatın örneğidir. Bu kitapla birlikte büyük bir Bilim insanını tanımak kendi adıma çok büyük bir kazanç ama geç bir kazanç. Kitapta geçen bir cümle ile bu kazancın gecikmesinin nedeni söyle "gazetede boy boy fotoğrafları olmayanları tanımaya gerek duymuyorduk" işte iki kelime ile yitip giden değerlerin geç keşfi ve yaşarken değer görmemesinin nedeni budur.

Umut aşılayan bir hayat hikayesi. Bu yüzden MEB ‘in 100 temel eser arasına aldığı bir romandır. Üniversiteye gidecek tüm adayların okuması gereken bir eserdir. Oğuz Atay’ın iç dünyasından biraz olsun sıyrılıp dış dünyaya ve sevdiği, örnek aldığı hocasının hayatına açtığı bir pencerenin romanıdır. Hayattan, ülkemizden, gelecekten umudunu kesmeyen bir enerjinin hikayesi.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Keyifli okumalar!

sinem, Malazgirt Zaferinden İstanbul'un Fethine'yi inceledi.
05 Mar 20:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Destansı bir anlatım ve muhteşem cümleler... 100 Temel Eser listesinin en coşkulu tiyatro eserlerinden birisi.Çocuklarımıza kolay yoldan tarih anlatmanın bir yöntemi olabilir.

senem reis, Yankılı Kayalar'ı inceledi.
04 Mar 16:25 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Hüzünlü bir başarı hikayesi.
Çocuk kitabı olmasına rağmen okuyan herkesi çok derinden etkileyeceğini düşündüğüm 100 temel eser arasındaki Yankılı Kayalar; yapılan iyiliğin mutlaka karşımıza çıkacağını, umudun asla kaybedilmemesi gerektiğini mükemmel derecede anlatıyor.

Betül Aslan, Kuyucaklı Yusuf'u inceledi.
 02 Mar 00:23 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yetim ve öksüz olan Yusuf'un hayatını anlatan eser Sabahattin Ali'nin ilk romanı olması özelliğini taşıyor. Kuyucak köyünde çıkan yangın sonucunda evini ve ailesini kaybeden Yusuf'a Kaymakam Selahattin Bey sahip çıkar ve onu kendi evine getirip kendine oğul kızına abi yapar. Lakin kızi Muazzez, Yusuf'u abiden öte sevmeye başlar.
Gel zaman git zaman Yusuf ile Muazzez kaçarak evlenir. Ilk başlarda mutluluk ile başlayan bu hikaye babaları Kaymakam Selahattin Beyin ani vefatıyla fakirliğe, uzaklığa ve daha nice olaylara sahne olur.
Yusuf temiz, sakin, namuslu bir karakterdir
Ta ki o gece eve geldiğinde karşılaştığı manzaraya kadar.
..
1937 de basılan bu kitap Sabahattin Ali'nin ilk romanıdır. Aydın'ı Nazilli kazasından Edremit'in Zeytinli köyüne uzanan gerilimin zirve yaptığı bir roman.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 100 temel eser arasına alınan bu güzel eseri her yaştan her kesimden insan okuyabilir.

Ferdi Bişkin, Efsaneler ve Gerçekler'i inceledi.
27 Şub 22:47 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Pazarlama alanında yazılmış, son zamanlarda okuduğum en farklı kitap. Yazarın bazı fikirlerine katılmasam da pazar ve iş tecrübesi nedeniyle, itibar edilmesi gereken fikirleri olduğunu da kabul ediyorum. Bu fikirlerin büyük bir kısmı da Byron Sharp ve Ehrenberg-Bass Enstitüsü'ne ait. Bu sebeple, kitabın ithaf kısmında da bu isimler var. Kitap; Giriş, Tüketiciyi Anlamak, Pazarlama Kanunları, Marka Yönetimi, Pazarlama Araştırmaları ve Pazarlama Nasıl Yapılır? bölümleri ve bunların alt bölümlerinden oluşuyor. Aksoy, tüm fikirlerini 100 başlık altında ele almış. Her başlık birkaç sayfa sürüyor. Kitapta, bazı konularda Tom Fishburne'nin karikatürlerine de yer verilmiş, hoş da olmuş. Yazarın saha tecrübesini kitaptaki örneklerde görmek mümkün. Bununla birlikte, kaynak gösteriminde özen gösterilmemiş. Alıntı olduğunu düşündüğüm yerlerde, sadece yazar adı verilerek geçilmiş. Bazı kavramsal karışıklıklarda var. Mesela, teorik olarak müşteri ve tüketici kavramları birbirinin yerine kullanılsa da aralarında ciddi bir ayrım bulunuyor. Yazar, tüketici kavramının geçtiği her yerde parantez içinde tüketici de (ya da tersi) yazmış. Bazı yerlerde de kendini tekrar eden bir eser olmuş. Bunlar teknik ayrıntılar. Pazarlama konusunda çalışıyorsanız, farklı bakış açılarına ihtiyacınız varsa bu kitabı okumanız faydalı olabilir. Kendi adıma, derslerimde kullanabileceğim bir kaynak eser olduğunu değerlendiriyorum.Benim için "İyi kitap, sizi başka kitaplara götüren kitaptır." sözüne uyan bir kitap oldu. Bu kitapla birlikte, okuma listeme dört yeni kitap daha eklemiş oldum.

Çağla Dündarcan, Sol Ayağım'ı inceledi.
22 Şub 17:24 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Otobiyografik bir roman olmasının yanı sıra bence tamamen kişisel gelişim tarzında bi eser. 100 temel eser içinde. Gerçekleri insanın yüzüne pat pat vuruyor. Şükretmek için ne kadar çok sebebimiz var bunu bize gösteriyor. Hepimiz aslında ne kadar yapmıyoruz desekte herhangi bir ortamda bizden farklı olduğunu düşündüğümüz kim varsa ona damgayı vuruyoruz. Düşündüğümüz zaman aslında engel bizim beynimizde. Onlar engelli değil. Anne-oğul ilişkisini, annenin durumu kabullenemesi birlikte bir savaş vermeleri bazı yerler de gerçekten gözlerim doldu. Bir gencin sadece azmini savaşını değil yaşayamadığı şeyleri görüyoruz. İlk aşkı ilk heyecanı kendini her yönden eksik hissetmesi bir şekilde kendini hayatını tamamlama çabası. Biz telefonun bir model üstünü almak İçin kapris yaparken maalesef insanlar çok farklı şeyler yaşıyor. Okuyup okuyup şükretmeliyiz.

Sinan Tütüncüler, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
 16 Şub 14:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir kitapsever ve düzenli kitap okuru olarak, Türk edebiyat tarihinin en çok satılan ve tahminen en çok okunan kitabını bu kadar geç okumam ilginç gelecektir. “Kürk Mantolu Madonna”yı, 21. Yüzyıl Türkçesi ile ifade edeceksek, Türk Edebiyatının fenomeni olarak tarif edebiliriz. Herkes tarafından beğeniliyor, hayranlık uyandırıyor ve oldukça meşhur. Hayatta oldukça nadir olan bir şey, “Kürk Mantolu Madonna”da kesişiyor; Bir şeyin moda olması ile içerikli olması.

“Kürk Mantolu Madonna”yı kitap okuma grubum olan Kitap Ağacı’nda, Şubat ayı kitabı olarak seçilmesinden dolayı okudum. Neden daha önce okumadım sorusunun cevabı ise yok. Bazı kitaplar vardır. Hayatta iki kere okumanız gerekir. İlki lise ya da üniversite yıllarında, ardından kitap okumanızı olgunlaştırdığınız yaş döneminde 40’lı ya da 50’li yaşlarda. Ben “Kürk Mantolu Madonna”yı ilk okuma döneminde kaçırdım, ancak ikinci dönemine yetişebildim. İkinci okuma dönemim ise kitabın moda olduğu döneme denk geldi.

Geçenlerde “Kürk Mantolu Madonna”nın baskı sayılarına ilişkin bir veri ile karşılaştım. Kitap 1983’den itibaren Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanıyor. Daha önceki satış rakamlarını da, 1998’e kadar olan rakamları da bilemiyorum. Ama 1998-99-2000 yıllarında toplam 5.000 baskı civarında yapıyor. 2005 yılına gelindiğinde baskı sayısı yıllık 5.000’lere ulaşıyor. Bu yıldan itibaren ise baskı sayısı inanılmaz bir artış gösteriyor ve nerdeyse her yıl iki kat artarak ilerliyor. 2015 yılında baskı sayısı 350.00’e ulaşıyor. 1998’den 2016’ya kadar baskı sayısı 1.200.000’e ulaşıyor.

Bu durum, hem Sabahattin Ali hem de Kürk Mantolu Madonna adına sevindirici bir durum. Ama edebiyat dünyasının insanları bir yandan da merak ediyor, “Kürk Mantolu Madonna”ya olan ilginin sebebi nedir? Hem de yayınlandıktan neredeyse 60 yıl sonra başlayan bu ilginin. Kitabın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “100 Temel Eser” listesine alınması muhakkak bu gelişmede bir etken ama aynı listedeki diğer kitapların bu kadar satıldığı ya da okunduğuna dair bir veri yok. Diğer yandan sosyal medyada “Kürk Mantolu Madonna” kitabının fotoğrafını paylaşmak da büyük bir modaya dönüştü. Yani meselenin eğitim sürecinin parçası olmak dışında da dinamikleri var. Ben, “Kürk Mantolu Madonna”nın kitap okuma macerasına başlayan, başlamak isteyen veya kitap okuma sürecinde bir eşik atlamaya çalışan okurlar için, o eşiğin ya da ilk başlangıç adımının adına dönüştüğünü düşünüyorum. Eğer böyle ise bu durum Türk edebiyatı adına bir şans demektir. Çünkü hem Sabahattin Ali, hem de “Kürk Mantolu Madonna” kitap okurluğuna başlangıç adına değerli bir kavşak noktası.

“Kürk Mantolu Madonna” benim Sabahattin Ali’nin okuduğum ikinci kitabı oldu. İlk olarak “İçimizdeki Şeytan” isimli romanını okumuştum. “İçimizdeki Şeytan”, “Kürk Mantolu Madonna”’dan üç yıl önce yazılmış ve konusu gerek ülke gerek Sabahattin Ali adına daha içeri dönük bir roman. Sabahattin Ali’nin siyasi kavgalarının izini taşıyordu. “Kürk Mantolu Madonna”nın girişinde yine Sabahattin Ali’ye rastlamak mümkün. Romana giriş yapan ve Raif Efendinin hikâyesini anlatan karakter, işsizliği, beş parasızlığı, yazı ve şiire olan merakı ile Sabahattin Ali ile özdeşleşiyor. Hikâyenin ikinci bölümüne sahne olan Berlin şehri de, Sabahattin Ali’nin yaşamından bir kesiti yansıtıyor.

Romanın temel meselesi, insanın fiziksel görünümün altında gizli olan derinliği. En sıradan insanın bile, beklentinin dışında bir sırlar taşıyabildiğini, Raif Efendi üzerinden ispatlamaya çalışan bir eser. Romanın giriş sürecinde son derece pasif, sıradan, silik ve etkisiz bir karakter olan Raif Efendi’nin bir romana mesele olabilecek düzeyde yaşadığı aşk, hayatının oldukça kısa bir süresini kapsıyor. Ama o kısa süre, koca bir hayata bedel oluyor. Her ne kadar, o kısa süreli aşktan sonra Raif Efendi tekrar içine kapalı bir yaşama geri dönse ve hayatını o şekilde geçirecek olsa da.

Romanın en ilgi çekici yanının karakterleri olduğunu düşünüyorum. Raif Efendi, 1920’li yılların başında Anadolu’dan Almanya’ya gidebilecek en ilginç karakterlerden birisi. Ne günümüzde Almanların gözünde oluşan ortalama Türk karakterine, ne de Türklerin kendine yakıştırdığı herhangi bir karaktere denk düşüyor. Aslen bir Çek olan Maria Puder ise, aynı dönemde rastlanması son derece güç bir kadın karakter. Neredeyse Almanlar için bile feminizmin ilk temsilcisi sayılabilir. Erkeklere, özellikle erkek hegemonyasına dair fikirleri, bugün bizim coğrafyamız için oldukça radikal sayılabilir. Maria Puder’in baskın kadın karakterine karşı Raif Efendi, Maria Puder’in “sizde biraz kadınlık var” diyebileceği düzeyde bir karakter sergiliyor.

Kitabın diğer en farklı özelliği ise dili. İnanılmaz bir nezaket barındırıyor. Özellikle de diyaloglarda. 1950 -60’larının Yeşilçam filmlerinin repliklerini andırıyor ama düzey olarak daha üst düzey bir nezaket içeriyor. İki karakter beraber geçirdikleri gecenin sabahında bile birbirlerine “siz” diye hitap ediyorlar. 1940’ların başında yazılmış bir roman için, anlaşılma düzeyi çok yüksek. Bugün kullanmadığımız kelimeler dipnot olarak romana eklenmiş. Ama o kelimelerin bugün lügatımızdan eksilmesi gerçekten üzüntü verici. Ben özellikle “hülasa” kelimesinin, dilimizden yitip gitmesine oldukça üzüldüm.

Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna” romanını okuyunca, uzun zamandır kitap okuyarak inşa ettiğim bir köprünün kilit taşını yerine yerleştirmişim hissine kapıldım. Artık o köprünün üzerinden daha geniş bir edebiyat coğrafyasına yol alabilirim gibi geliyor bana. Bu köprünün en kilit noktasında Sabahattin Ali’nin olması, onun çileli yaşamına duyulan bir saygıya da karşılık geliyor.