• “Nisan 22
   
   
  Dünya Günü
   
   
  Einstein bir keresinde şöyle dedi:
  -Eğer arılar yok olursa, dünyanın ne kadar ömrü kalır ki? Dört, beş? Arılar olmadan polenizasyon olmaz, polenizasyon olmayınca da ne bitkiler ne hayvanlar ne de insanlar.
  Bunları bir arkadaş ortamında söyledi.
  Arkadaşları gülüştüler.
  O gülmedi.
  Ve şimdi dünya üzerindeki arıların sayısı her geçen gün azalıyor.
  Bugün Dünya Günü ve uyarmakta fayda var: bunun sebebi Takdir-i İlahi ya da Şeytanın laneti değil,
  doğal ormanların katliamı ve endüstriyel ormanların hızlı artışı;
  floranın çeşitliliğini engelleyen ihracat tarımı;
  ürünlere zarar veren organizmaları ve bu arada da doğal hayati öldüren zehirler;
  kârı arttırırken toprağı kısırlaştıran kimyasal gübreler,
  ve reklam dünyasının tüketim toplumuna dayattığı kimi makinelerin yaydığı radyasyon.”
 • Şamanizmi yaşatan Hakaslarda günümüzde de her 22 Nisan Toprak Ana Günü olarak kutlanmaktadır.
 • Atatürk, ziraat okullarıyla gurur duydu. Örneğin... 22 Nisan 1934'te konuğu İran Şahı Rıza Pehlevi'ye Bornova'daki İzmir Mıntıkası Ziraat Mektebi'ni gezdirdi. Bu okulun 600 dönüm arazisinde (ki daha sonraları Ege Üniversitesi'nin arazisi olacaktır) 1933 ile 1938 yılları arasında 70 bin meyve fidanı ve 100 bin ağaç yetiştirip köylere dağıtıldı.
  İşte: Köy Enstitüsü bu bakış açısıyla inşa edildi.
 • 23-31 Aralık : Elma Ağacı
  01-11 Ocak : Köknar
  12-24 Ocak : Karaağaç
  25 Ocak-3 Şubat : Selvi
  04-08 Şubat : Kavak
  09-18 Şubat : Sedir
  19-28 Şubat : Çam
  01-10 Mart : Salkımsöğüt
  11-20 Mart : Ihlamur
  21 Mart : Meşe
  22-31 Mart : Fındık
  01-10 Nisan : Üvez
  11-20 Nisan : Akçaağaç
  21-30 Nisan : Ceviz
  01-14 Mayıs : Kavak
  15-24 Mayıs : Kestane
  25 Mayıs-3 Haziran : Dişbudak
  04-13 Haziran : Gürgen
  14-23 Haziran : İncir
  24 Haziran : Huş
  25 Haziran-4Temmuz : Elma
  05-14 Temmuz : Çam
  15-25 Temmuz : Karaağaç
  26 Temmuz-4Ağustos : Selvi
  04-13 Ağustos : Kavak
  14-23 Ağustos : Sedir
  24 Ağustos-2 Eylül : Çam
  03-12 Eylül : Salkım söğüt
  13-22 Eylül : Ihlamur
  23 Eylül : Zeytin
  24 Eylül-3 Ekim : Fındık
  04-13 Ekim : Üvez
  14-23 Ekim : Akçaağaç
  24 Ekim-11 Kasım : Ceviz
  12-21 Kasım : Kestane
  22 Kasım-1 Aralık : Dişbudak
  02-11 Aralık : Gürgen
  12-21 Aralık : İncir
  22 Aralık : Kayın

  Elma : (Aşk) Cazibeli, fiziksel olarak dikkat çekici, etkileyici...Hoş bir auraya sahip. Flörtöz ve maceraperest ama hassas ve her zaman asik birtip. Sevmeye ve sevilmeye merakli. Sadik ve hassas bir es. Cömert. Bilimsel konulara yetenegi var. Bugün için yasar.Hayalgücü yüksek.

  Kestane : (Dürüstlük) Alışılmadık bir güzelliği vardır ama insanları etkilemek gibi bir derdi yoktur. Adil ve neşelidir. Doğuştan diplomattır. Çok kolay huzursuzluğakapılır ama her türlü ilişkisinde hassastır. Bazen olağandışı davranır. Sevgili bulmakta güçlük çeker.

  İncir : ( Hassasiyet) Çok güçlü, bağımsız, tartışmalara ve zıtlıklara fazla izin vermeyen, aile hayatına düşkün, iyi bir baba ve hayvan severdir. Sosyal bir kelebekgibidir. Espriden anlar, aylaklığı ve tembelliği de sever. Bencilliği vardır. Akıllı ve pratiktir.

  Dişbudak : (Hırs) Farklı bir çekiciliğe sahip, hayat dolu,talepkar, düşüncesizce hareket eden ve eleştirilere kulak asmayan biri. Hırslı, akıllı, yetenekli, kaderine
  hükmetmeyi seven, egoist olmaya elverişlidir. Ama ona güvenebilirsiniz. Bazen beyni kalbine hükmedebilir. İlişkiler çok ciddiye alır ve sadıktır.

  Kayın : (Yaratıcılık) İyi bir zevki vardır. Görünüşe ve kendi görüntüsüne önem verir. Materyalistik sayılır. Hayati ve kariyeri için çok ve düzenli çalışır. Ekonomiktir.Gereksiz risklere girmez. Makul bir tiptir. Diyet ve sporla fizikine dikkat eder

  Huş : (Esinlenme) Hayat dolu, etkileyici, elegan, arkadaş canlısı, gösterişten uzak, mütevazı, aşırılıklardan hoşlanmayan, kaba şeylerden nefret eden biridir.Doğal ve sakin bir yaşamı tercih eder. Fazla tutkulu değildir. Hayal gücü yüksek ve az hırslıdır. Sakin ve uygun ortamlar yaratır.

  Sedir : (Güven) Zarif, her ortama ayak uydurabilen, lüksü seven, sağlığına dikkat eden, kendine güvenen, başkalarına da biraz yukarıdan bakan biridir. Kararlı,sabırsız ve başkalarını etkilemeyi sever. İyimserdir ve beceriklidir. Tek ve gerçek aşkını bekler. Çabuk karar verir.

  Selvi : (Sadakat) Güçlü, fiziksel olarak kaşlı, her ortama uyabilen, hayatla fazla uğraşmayan, hoşnut, iyimser, paraya meraklıdır Yalnızlıktan nefret eder. Kolaykolay tatmin edilemeyecek kadar tutkuludur. Ama sadıktır. Modu çabuk değişir. Kurallara boyun eğmez. Biraz da ukala ve ilgisizdir.

  Karaağaç : (Asil): Müşfik, fiziksel olarak düzgün, giyimine dikkat eden, taleplerinde aşırılığa kaçmayan, insanlara neşe verebilen, liderlik etmeyi seven ama kendisialtta olmayı sevmeyen biridir. Dürüst ve sadık bir estir. Başkaları için karar vermeyi sever. Cömerttir. Pratik zekası güçlü ve iyi bir espri anlayışı vardır

  Köknar : (Gizem) Sıra dişi bir zevki vardır. Sofistike ve kadirşinastır. Güzel olan her şeyi sever. Dik başlı, çabuk mod değiştiren,bencil olmasına rağmen kendisineyakın olanlarla ilgilenen biridir. Çok mütevazı olduğu söylenemez. Hırslıdır. Memnun edilmesi zor bir sevgilidir. Çok arkadaşıvardır. Çünkü ona güvenebilirsiniz.

  Fındık : (Olağanüstü) Çekici, anlayışlı, insanları nasıl etkileyeceğini bilen, fazla talepkar olmayan, sosyal hayatta aktif ve girişken hatta dövüşken biridir.Popülerdir. Psikolojik durumu çabuk değişir. Kaprisli bir aşıktır. Ama dürüst ve eşine toleranslı davranır. Kusursuz bir yargı yeteneğivardır.

  Gürgen : (Zevk sahibi) Cool bir güzel. Diş görünüşüne ve bakımlı Olmaya dikkat eder. Zevk sahibidir. Başkalarını kendinden fazla düşünür. Hayati mümkünolduğunca kolay bir hale getirmeye çalışır. Disiplinli bir hayat için kılavuzluk eder. İlişkilerinde kibardır. Farklı Sevgililer bulmak ister. Duygularıyla ilgili olarak mutluluğuyakalaması kolay olmaz. Çoğunlukla da başkalarına güvenmez. Kararlarından da asla emin olmaz.

  Ihlamur Şüphe) Hayatin ona getirdiklerini kabul eder. Kavga ve tartışmadan nefret eder. Çalışkandır, tembelliği ve bencilliği hiç sevmez, streslidir.Yumuşak huyluve merhametlidir. Arkadaşları için çekinmeden fedakarlık yapar. Becerikli olmasına rağmen bunları değerlendirmesini bilmez. Mızmızdır. Kıskanç fakat vefalıdır.

  Akçaağaç : ( Özgür zeka) Hayal gücü ve orijinalliklerle dolu hiç de sıradan olmayan biridir. Utangaç, hırslı, gururlu, kendine güvenli, yeni deneyimlere aç biridir.Genellikle sinirli ve gergin bir yapısı vardır. Hafızası kuvvetlidir. Çok kolay öğrenir. Aşk hayati biraz karmaşıktır. Başkalarını etkilemeyi sever.

  Meşe : (Cesaret): Sağlam yaradılışlı, cesur, güçlü, bağımsız ve girişkendir. Acıma duygusu çok yoktur. İşini sansa bırakmayı sevmez. Ayaklarını yere sağlam
  basmak ister. Hareketlidir

  Zeytin : (Erdem): Güneşi, sıcak havaları sever. Makul biridir.Kibar duyguları vardır! Agresyon ve şiddetten kaçınır. Sakin ve toleranslıdır. Adalet duygusu gelişmiştir.Hassas, kıskançlıktan uzak bir yapısı vardır. Okumayı ve sofistike insanlarla muhatap olmayı sever

  Çam : (Titiz) Uyumlu ilişkileri sever. Dinç ve güçlüdür. Nasıl rahat edilebileceğini bilir. Doğal ve hareketli biridir. İyi bir partnerdir Çok arkadaş delisi değildir. Çabukaşık olur ama ateşi çabuk söner.Her şeyden kolay vazgeçebilir. İdeali bulana kadar her şey geçicidir. Güvenilir ve pratiktir.

  Kavak : (Tatminsiz) Fazla kendine güvenmeyen, sadece gerektiği zaman cesaretli olan biridir. Arkasının güçlü olmasını ve sıkı insanlarla muhatap olmasını sever.Çok seçicidir. Genellikle yalnızdır. Artistik bir doğası vardır. Kin tutar. İyi bir organizatördür. Felsefi takılmayı sever. Ama herdurumda güvenilebilir biridir. İlişkilerini de çok önemser.

  Üvez : (Hassasiyet) Dikkat çekici, neşe verici, bencillikten uzak dikkat çekmeyi seven biridir. Hayata bağlıdır. Yerine ve duruma göre hem bağımlı hem bağımsız
  olabilir. Zevklidir. Duygusal, hassas, tutkulu ve artistik özellikleri vardır. İyi bireş olur ama çok zor affeder.

  Ceviz : (Tutku): Garip ve zıtlıklarla dolu biridir. Egoist ve agresiftir. Beklenmedik tepkiler gösterir. Asil bir ruhu vardır. Spontanedir. Çok hırslıdır ve hiç esnekliğiyoktur. Zor ve alışılmışın dışında bir estir. Çok zor beğenir. Sadece takdir eder. Çok kıskanç ve tutkuludur. Uyum göstermek için fazla fedakarlık etmekten de hoşlanmaz.İlginç stratejiler üretir.

  Salkımsöğüt : (Melankoli) Güzel ve çok melankoliktir.Etkileyicidir. Güzel ve zevkli şeylere meraklıdır. Seyahat etmeyi sever. Hayalperesttir.Kaprisli ama dürüsttür.Başkalarının duygularına önem verir.Çabuk etki altında kalır ama beraber yaşanması zordur. Talepkardır. Sezgileri de kuvvetlidir. Aşıkken acı çeker ama demir atabileceği birini bulabilir.O
 • 22 Nisan 1453 Pazar.

  Sabah ortalığın ağarmasıyla birlikte Haliç'teki Türk gemilerini gören Bizanslılar'ın şaşkınlığı iyice artmıştı. Halic'in girişindeki zincirlerin de sağlam olduğunu görünce hayrete düştüler. Panik içindeydiler. Bu gemiler Halic'e nereden, nasıl girmişti? Bu manzara, Bizans'ın direnme gücünü iyiden iyiye yıpratmıştı. Gemilerin yürütüldüğü yolun yarısı iniş, yarısı ise yokuştur. Gemiler, asker ve silah yüklü olduğu halde sanki deniz-deymiş gibi kızaklar üstünde kaydırılmış, yol almış, hatta yelken açmıştır. Artık şehir, Haliç tararından da kuşatılmıştır.
 • Kızıl, çoğu kişinin bazen yaşadığı o yalnızlık duygusunu hastalıkla harmanlayan bir kitap. Yalnızlık ve bir yere ait olma duygusunun -yoğun bir şekilde - işlendiği kitapta, göstergeler üzerinden benzetmeler (Yağmur, fırtına, hengame ve arayış ) ile durum tahlili yapılıyor.

  Avusturya da üniversite öğrenimi için yaşadığı şehirden başka bir şehire gitme, ev bulmak için yoğun uğraş ve bu arada yağan yağmurla birlikte yalnızlık duygusunun kıpraşması;
  farklı coğrafya ile birlikte özlem, kendini kabul ettirme ve ergenlik sıkıntıları anlatılıyor. Kitaba ismi veren Kızıl hastalığı ise sona doğru veriliyor.

  Üniversite de okumak için Avusturya'nın bir şehrine giden Berger'in, öncelikle kalacağı ev için arayışı yağmurla birlikte eş zamanlı tahlil ediliyor.

  Ev bulduktan sonra komşu edinme, yan komşusunun fizik olarak güçlü kuvvetli ama buna karşılık kendisinin dışarıdan zayıf, cılız görülmesi neticesinde bir üzüntü duyması, ait olmadığı bir yere gitmek için verdiği mücadele ve yalnızlık duygusu bir arada anlatılıyor.

  Sıradan bir durum gözükse de, Zweig'in kaleminden dans eden kelimelerin düzgün bir şekilde sıralanmasını okuyacaksınız.

  Bir gençlik hikayesi. Bir gencin üniversiteyi kazanıp, başka bir şehirde hem şehre yolculuğunu hem de çevreye karşı yalnızlığını ve bunlardan sıyrılması için yaptığı mücadeleyi okuyacağız.

  Eğer gurbette okuyorsanız sizden yüzyıl önce gurbete gidip de şu anki duruma göre çok daha olumsuz şartlar altında yaşamı, çalışmayı, okumayı, kişileri ve ortamı yani kısaca hayata konuk oluyorsunuz.

  Karakterin (Berger'in) kendi içinde yaşadığı gelgitleri, çatışmaları ve bir türlü başaramadığı ama özlemini çektiği karşı cinsle tanışma ve hatta ilerisine duyduğu özlem akıyor kitabın içinde. Komşusunun yaşadığı o hayatı bir tarafta özlemle anarken diğer tarafta yalnızlığın verdiği o derin hüznün iç yakarışlarını ergenlik durumunun ruh haliyle okuyacaksınız....Tabi kısa tutulmuş bir hikaye.

  Beğenerek ve ilgiyle okuyup bitirdim ve keşke daha uzunca bir hikaye olsun dediğim oldu. Ağır bir hüzün var, yalnızlık var, özlem var. Yetişkinliğe adım attığı dönem itibarıyla istediği şeye yakınlaşma sağlayamadığı için, derin bir özlem duyduğu fizyolojik ihtiyacının ağırlığı altındaydı. Etraf cıvıl cıvılken kendi yalnızlığında kendince anlamlar çıkarmaya çalışan bir kişiyi okuyacaksınız.

  Ezcümle: Tavsiye ederim. 28/29-Mayıs 2018 tarihinde okuyup, notlar çıkardığım kitabı ancak bugün (22/06/2018) yazıya dökebildim. Okuduğum kitap Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkmış ve 1.Basım Nisan 2018 tarihlidir.