• Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirdi. Bugün hala cinayetin failleri yakalanamamıştır. Uğur Mumcu arkasından bir çok yazı ve kitap bırakmıştır. Türkiye'nin en önemli gazetecileri arasında yer almıştır. İşte usta gazetecinin hayatı; Uğur Mumcu tam 27 yıl önce faili meçhul bir cinayete kurban gitti.. Evinin önündeki arabasına konan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren Uğur Mumcu birçok önemli habere imza atmış ve toplumda farkındalık yaratmıştı. Suikast ile ilgili olay yerinde yapılan incelemeler sonucunda uzmanların hiçbir delil bulamadığı, patlama sonucu etrafa dağılan delilerin ortadan kaldırıldığı iddia edildi. Uğur Mumcu 22 Ağustos 1942’de Kırşehir’de doğmuştur. Eşi Şükran Güldal Mumcu (Homan) ile olan evliliğinden bir oğlu (Özgür) ve bir kızı (Özge) olmuştur. Uğur Mumcu anısına ailesi tarafından Ekim 1994’te Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı adında bir vakıf kurulmuştur.
  Eşi Şükran Güldal Mumcu, 23. Dönem TBMM’ye İzmir Milletvekili olarak girmiş ve 10 Ağustos 2007 – 7 Haziran 2015 tarihleri arasında TBMM Başkanvekilliği görevini yürütmüştür. Ağabeyi İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Ceyhan Mumcu’nun Uğur Mumcu ile ilgili röportajlarının bir kısmı Kardeşim Uğur Mumcu adıyla bir kitapta toplanmıştır. İlkokulu Ankara Devrim İlkokulunda ve ortaokulu Ankara Bahçelievler Deneme Lisesinde okumuştur. 1961’de başladığı üniversite eğitimini avukat olmak üzere başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1965’te tamamlamıştır. Henüz öğrenciyken 26 Ağustos 1962'de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü’nü almıştır. 1969-1972 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde İdare Hukuku Profesörü Tahsin Bekir Balta’nın asistanı olarak çalışmıştır. Yeni Ortam gazetesinde köşe yazarlığı yapan Uğur Mumcu, 1975'ten itibaren Cumhuriyet'te “Gözlem” başlıklı köşesinde düzenli olarak yazmaya başladı. Aynı zamanda Anka Ajansında çalışmaktaydı. 1975 Mart’ında makalelerinden oluşan Suçlular ve Güçlüler adlı kitabını yayınladı. Aynı yıl, Altan Öymen’le birlikte hazırladıkları, Süleyman Demirel’in yeğeni Yahya Demirel’in hayalî mobilya ihracatını konu edinen, Mobilya Dosyası adlı kitabı yayınlandı. 1977 yılından sonra sadece Cumhuriyet için yazmaya başladı. “Gözlem” başlıklı köşesinde 1991 yılının kasım ayına kadar aralıksız olarak yazdı. 1977'de Sakıncalı Piyade ve Bir Pulsuz Dilekçe kitapları yayımlandı. Ertesi yıl, Sakıncalı Piyade adlı yapıtını Rutkay Aziz ile birlikte tiyatroya uyarladı. Oyunu Ankara Sanat Tiyatrosunda tam 700 kere sahneledi. 1978'de, ünlünün yaşam öykülerini, siyasal geçmişlerini, bir güldürü zenginliğiyle anlattığı kitabı “Büyüklerimiz” yayımlandı.
  1981'de terörün silah kaçaklığıyla ilgisini ortaya koymak ve kamuoyunu bu konuda uyarmak için yazdığı Silah Kaçakçılığı ve Terör yayımlandı. Aynı yıl, Mehmet Ali Ağca’nın Papa’yı öldürme girişiminden sonra Ağca üzerine inceleme ve araştırmalarını yoğunlaştırdı. Türkiye’de terör olaylarının artması nedeniyle 1979 yılında 12 Mart dönemi öncesi ve sonrası gençlik liderlerinin yaşadıklarını kendi ağızlarından yansıttığı ve silahlı eylemlerle bir yere varılamayacağına dikkat çektiği kitabı Çıkmaz Sokak'ı yayımladı.
  1982'de Ağca Dosyası, ardından Terörsüz Özgürlük adlı makale derlemesi yayımlandı. 1983 yılında Ağca ile cezaevinde röportaj yaptı. 1984 yılında Aziz Nesin öncülüğünde bir grup tarafından Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığına sunulan, ancak Kenan Evren’in imzalayanları “vatan hainliği” ile suçlayarak dava açtığı Aydınlar Dilekçesi’nin hazırlanmasına katıldı; 12 Eylül döneminde aydınlara yapılan işkenceyi anlatan Sakıncasız adlı oyunu yazdı; Papa-Mafya-Ağca kitabını yayımladı.
  1987'de araştırmacı gazetecilik açısından büyük bir başarı kabul edilen Rabıta ve 12 Eylül adlı kitapları; 1991'de en önemli araştırmalarından biri olan Kürt-İslam Ayaklanması 1919-1925 yayımlandı. 1991 yılında İlhan Selçuk ve yaklaşık seksen Cumhuriyet gazetesi çalışanı ile birlikte gazeteden ayrıldı. Bir süre işsiz kaldı. 1 Şubat–3 Mayıs 1992 tarihleri arasında Milliyet gazetesinde yazan Mumcu, Cumhuriyet gazetesindeki yönetim değişikliği üzerine 7 Mayıs 1992’de Cumhuriyet’e döndü. Mumcu, 7 Ocak 1993 tarihinde “Mossad ve Barzani” isimli bir yazı yazdı. Bu yazısında Barzani, CIA ve Mossad arasındaki bağlantılara değindi ve yazısını şöyle bitirdi:

  “Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD’ın Kürtler arasında?” Yoksa CIA ve MOSSAD, anti-emperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?”
  8 Ocak 1993 tarihli Cumhuriyet gazetesindeki Ültimatom başlıklı yazısında ise yakında yayınlayacağı kitabında istihbarat örgütleri ile Kürt milliyetçileri arasındaki bağlantıları açıklayacağını yazmıştı. Kardeşi İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ceyhan Mumcu, cinayetten önce Uğur Mumcu’nun İsrail elçisiyle görüşme yaptığını basına gönderdiği açıklamada yazmıştı.

  Gazetecilik hayatı başarılarla dolu olan Mumcu 24 Ocak 1993 tarihinde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetmeden önce polis-mafya-siyaset ağının derin boyutlarını araştırmaktaydı. Öldürülme sebebi olarak Abdullah Öcalan’ın bir müddet Millî İstihbarat Teşkilatı için çalıştığını araştırması iddia edilmektedir.. Uğur Mumcu’nun hafızalardan asla silinmemesi gereken cümleleri:

  “Ben Atatürkçüyüm. Ben, Cumhuriyetçiyim.. Ben antiemperyalistim. Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım. Ben insan hakları savunucuyum. Ben, terörün karşısındayım. Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. sabaha dek, araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır”

  “Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar""Gerçekte vicdan özgürlüğü, gerçekte demokrasi laik toplumda meydana gelir"

  Çünkü anti-laik toplumda dince kutsal sayılan kavramlar, siyasal amaçlar için her gün sömürülür. ya da Türkiye’de olduğu gibi Arap sermayesi tarafından Türkiye’de kurulan banka sistemlerinde olduğu gibi mali çıkarlar açısından sömürülür. Bu bir sömürüdür. Mustafa Kemal de dinin gerçek yerine oturtulması, Allah ile kul arasında bir kutsal duygu olarak korunması amacıyla laikliği getirmiştir. İngiliz emperyalizminin, Arap kapitülasyonunun aracı olmaması ve ve siyasi sömürü aracı olmaması için”

  “Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım
  unutma bizi.. Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi..”


  OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER..

  Uğur Mumcu
 • Kamu İhalelerinde Olağan İşler
  Pelin Batu'nun Konuğu Gazeteci Çiğdem Toker | 22 Ocak 2020
  https://youtu.be/GzjAZEtKemk
 • EIU (İngiltere) tarafından 22 Ocak'ta açıklanan yeni ankete göre Hindistan, 2019'da Demokrasi İndeks'te 10 sıra düşerek 51 sıraya geçti. Bu anket 165 ülke arasında yapılmıştır. Bizim demokrasi statüsü gün geçtikçe düşmekte. Nedenlerinden haberdarsınız umarım.
  https://www.thehindu.com/.../article30624354.ece
 • Benden sonsuz ölçüde daha masumdu ; öyle ki , bu bakımdan bir kıyaslamaya gidilecek gibi değil. Ayrıntılarda o benim , başlıca noktalarda ise ben onun bir karikatürüydüm.
 • Elleri titreyen yaşlı bir ressam, koltuğunun altında boyaları ile zeytin ağaçlarının altında nereyeyse bilmem hızlı hızlı yürürken, ayağı takılmış da erik rengi boya dökülmüş, dünya yemyeşil olmuş gibi.
  Uzun duman saçlı, beyaz entarili, ayağı sandaletli, iki dünya arasına sıkışmış bir hayaletin sırtını görüyorum sanki!
  Dönüyor, bana doğru yürümeye başlıyor…
  Gelen, omuzlarına kepeneği atmış, avurtları çökmüş, hafif kambur, uzun boylu bir çoban.
  Ne olsun çobanın adı?
  Da Vinci diyelim!
  Ateş soruyor, cebimden çıkarıp uzatıyorum çakmağı.
  Beyaz, boyunları tasmalı iki de çoban köpeği var. Ölümüne bir savaştan sağ çıkmış gibi ikisinin de gözleri kanlı, nefes nefese, buhar tütüyor ağızlarından.
  “Tilki çıktı” diyor çoban, köpekleri ile gurur duyan bir ifade ile, “kovaladılar ama kaçtı.”
  “Kurnaz hayvan” diyorum, “kaçar”
  “Kaçamaz da… Bakma sen bunların büyük olduğuna, yufka bunlar! Bilerek kaçırdılar tilkiyi.”
  Gülüyorum.
  Da Vinci çakmağı uzatıyor, sen de kalsın diyorum, ben de bir tane daha var.
  Boyaları dökme diye bağırmak geliyor içimden, dökülecekse de erik rengi olan dökülsün. Yeşile kessin dünya, bu mevsimde nasıl oluyor diye düşünsün gören gözler.
  Çoban, koyunlar ve çoban köpekleri zeytin ağaçlarının arasında kayboluyor.
  Yalnız kalıyorum. Tam istediğim, tam düşlediğim gibi.
  İrice bir taşın üzerine oturuyor, gözlerim gri boşlukta, sessizliği dinliyorum.
  Gri boşluğun gözleri ben de mi?
  Sessizlik beni dinliyor mu?
  Güneş olmayınca gri oluyor her şey, üzerinde iğrenç fotoğraflar olan siyah sigara paketleri gibi!
  Birinin dişleri çürümüş ağzı, birinin kangren ayağı, elinde sigara, gri elbisesi ile hamile bir kadın.
  “Sağlığa zararlıdır” yazmak yeterli olsaydı keşke!
  Fotoğraflar, okuduğunuzu anlamıyorsunuz demenin başka türlüsü. Korkutmak lazım, bak ağzın, dişlerin böyle olur, ayağını keserler, çocuğun engelli olur, iktidarsız olursun Allah muhafaza…Göstermek lazım!
  Fotoğraf ve resim arasındaki farkı da anlatması lazım birilerinin.
  Makine ile zamanın dondurulması, fotoğraf.
  Elle çiziyorsan, resim!
  Resim fotoğraf değil, fotoğraf da resim değil. Karabatak ve martı kadar farklı.
  Kefal ve lüfer, lahana ve patates, uçak ve kağnı…
  “Tabii ki de” diyenler de keyfimi kaçırıyor laf aramızda.
  Bir ağız dolusu “aşkitom” diyor sonradan sarışın kadın, mektep, medrese görmüş, mürekkep yalamış üstelik, yaş neredeyse kırk dokuz, elli.
  Aşkitoya bakıyorum, aşktan nerdeyse emekli…Antrapoza çeyrek var, siyah paketteki külü eğri sigaraya dönüşmesi yakın fakat canlanıyor o da!
  “ Aşkiton ısırsın seni!”
  Sazanların dişi olmaz, ısıramaz oysa.
  Muhabbet koftiden olunca ve herkes birbirine benzemeye başlayınca, akıntıyı alan, olabildiğince uzaklaşan insanları anlamayacaksın da ne yapacaksın?
  Ormanda bir kulübeye, deniz kenarı bir barakaya, kuytuda bir çadıra, tenhada bir karavana, adalara sığınanlar, saklananlar var.
  Ne kadar az insan?
  O kader güzel!
  Kendini odalara kapatanları ve kitap kahramanlarına dönüşenleri söylemiyorum bile.
  Mecburiyetler olmasa, denize, dağa ve ağaca evrilir bıkmış insanlar. Hem de tereddüt etmeden, gönüllü üstelik.
  Kulaklar da yoruluyor samimiyetsizlikten, zihin de ruh da.
  Beklemekle, aramakla geçiyor ömürler.
  Kimi aşk diyor.
  Kimi ölümsüzlük.
  Servet diyenleri de servi ağaçlarının altına gömüyorlar banka hesapları ile beraber, dilencileri de. Farkları mermer!
  Garip, manasız hırsları olanlar da var.
  İlgi çeksinler diye, ne kadar akıllı olduklarını kendi Tanrılarına göstersinler diye, tavus kuşları gibi kuyruklarını açanlar da var, hindi gibi düşünür görünenler de.
  Tavus kuşunun da hindinin de Pir’i, deve kuşudur!
  O da kafasını toprağa gömer, kıçı açıkta kalır…
  Tilki kurnazdır.
  Fakat kurnazlar aptal olur!
  Sen Mona Lisa değilsin
  Son Akşam Yemeğine davetli de değilsin.
  Her zaman yufka çoban köpekleri çıkmaz tilkinin karşısına.
  Çoban her daim Da Vinci olmaz.
  Lüfer ısırır.
  Sazanın dişleri yok!

  Ne kadar az insan?
  O kader güzel!

  22 OCAK 2020
  ÇORLU
  Ali Gülcü
 • Ursula K. Le Guin

  21 Ekim 1929 - 22 Ocak 2018

  TÜM İNANILMAZ HİKAYELER VE İLHAM KAYNAĞI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.