• MUTLAKA OKUYUN DERİM... :)

  Yıl 1943. Genç Mustafa'nın tayini kütüphaneci olarak Ürgüp Tahsin Ağa Kütüphanesi'ne çıkar. Devlet memurluğu o dönemde süper bir şey, çünkü özel sektör falan yok.

  Bizimki kütüphanede heyecanla okurları bekler; bir gün olur, beş gün olur, gelen giden yok. Etraftakilerle konuşur, herkese anlatır:

  "Bakın kütüphane bomboş duruyor, gelin kitap okuyun."

  Gelen giden olmaz. Amirlerine durumu bildirir.

  - Kardeşim otur oturduğun yerde, maaşını düzenli alıyon mu, almıyon mu ?

  - Alıyorum.

  - Eee, o zaman ne karıştırıyon ortalığı, gelen giden olsa maaşın mı artacak? Başına daha fazla bela alacan, o kütüphaneye yıllardır kimse gelmez zaten.

  23 yaşındaki genç memur "Ne yapayım, ne yapayım?" diye düşünür durur.

  Sonunda aklına bir fikir gelir, eşine söyler. Eşi önce "Deli misin bey?"der, ama kocasının bir şeyler üretme, işe yarama çabasını yakından görünce fikri kabullenir.

  O dönem devletteki amirlerinin çıkardığı tüm engellerin tek tek, binbir güçlükle üstesinden gelir. Çünkü o zaman da şimdiki gibi, "Aman bir şey yapmayalım da başımıza bir iş gelmesin. Çalışsan da aynı maaş, çalışmasan da" zihniyeti var.

  O bıyıklı, kravatlı, asık yüzlü, sigara kokan, ülkesine gram faydası olmayan bürokratları zorlukla ikna eder ve bir eşek alır. İki tane de sandık yaptırır. İki sandığa, kalınlığına göre 180-200 kitap sığar. Sandıkların üstüne "Kitap İdare Sandığı" yazar.

  Kitapları eşeğe yükler ve köy köy gezmeye başlar. Kütüphaneye de bir yazı asar:

  "Sadece Pazartesi ve Cuma günleri açıyoruz."

  Köydeki çocuklar şaşırır. Eşeğe bir sürü kitap yüklemiş bir amca, o gariban çocukların küçücük ellerine kitapları verir. Düşünün, Noel Baba gibi. Noel Baba yalan, Mustafa Amca ise gerçek. Geyikler yerine eşeği var. Eşek de daha gerçek, Mustafa Amca da.

  "Çocuklar bunları okuyun, aranızda da değişin. On beş gün sonra aynı gün gelip alacağım. Aman yıpratmayın, diğer köylerdeki arkadaşlarınız da okuyacak" der.

  Mustafa artık Ürgüp'teki kütüphanede bir iki gün durmakta, diğer günler eşeği Yüksel'le köy köy gezmektedir. Köylerdeki çocuklar Eşekli Kütüphaneciyi her seferinde alkışlarla karşılarlar. Kalpleri küt küt atar heyecandan, sevinç içinde yeni kitapları beklerler. Mustafa Amca'nın ünü etrafa yayılır. Diğer devlet memurları makam odalarında sıcak sıcak oturup
  iş yapmazken, Mustafa'nın eşeği Yüksel yediği otu hepsinden fazla hak etmektedir.

  Zamanla insanlar kütüphaneye de gelmeye başlar. Mustafa bakar ki kütüphaneye kadınlar hiç gelmiyor. Zenith ve Singer'e mektup yazar:

  "Bana dikiş makinesi yollayın, firmanızın adını kütüphanenin girişine kocaman yazayım" der.

  Zenith dokuz tane, Singer bir tane dikiş makinesi yollar (ilk sponsorluk faaliyeti). Salı günlerini kadınlar günü yapar. Kumaşı alan kadın kütüphaneye koşar. On makine yetmediği için sıra oluşur. Sırada bekleyen kadınların eline birer kitap verir, beklerken okusunlar diye. Okuma-yazma oranının düşüklüğünü görünce halkevlerine okuma yazma kursları vermeye gider. Halıcılık kursları başlatır, bölgede halıcılığı canlandırır. Bu arada valilik Mustafa hakkında dava açar,

  "Kendi görev tanımı dışında davranıyor" diye. 50 yaşına gelen Mustafa Amca baskıyla emekli edilir.

  Mustafa Amca köylüler arasında efsane olur, yıllar geçtikçe köylerdeki çocuklarda okuma aşkı yerleşir. 2005 yılında Mustafa Amca vefat eder.

  Tüm Kapadokya çok üzülür, aralarında toplanırlar. Ürgüp'e "Eşekli Kütüphaneci" Mustafa GÜZELGÖZ ve eşeğinin heykelini dikerler.

  OKUDUYSAN ve BEĞENDİYSEN ,BAŞKALARI DA OKUSUN DİYE PAYLAŞIRMISIN? 🤗👍👏
 • ...

  Benim anlatacak olduklarım Uzun Hikaye aslında ama Ya Tahammül Ya Sefer deyip aldım elime kalem kağıdımı. Anlatacaklarım aramızda Sır kalsın olur mu?
  Ona hep Menekşeli Mektup lar yazmak istiyorum. Bu Beyhude Ömrüm ü onun için ortaya koymaya hazırım. Hesap Günü geldiğinde yine onunla olmayı istiyorum, çünkü onunla Hayat Güzeldir . Nur yüzlü canım annem seni çokk özledim. Rüzgarlı Pazar günlerinde seninle Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı nı konuşmayı öyle çok öyle çok özledim ki... İyiler Ölmez derlerdi de inanmazdım şimdi inandım işte sen hâlâ yaşıyorsun Tarla Kuşunun Sesi eşliğinde, kalbimde...

  ...

  Oldukça spoiler verdim değil mi?

  Evvettt MUSTAFA KUTLU okuyoruzzz!!!

  Kitapları gün geçtikçe daha çok okura ulaşan ve oldukça beğenilen bir yazar olan Mustafa Kutlu'yu da etkinlik sırama koymuştum vakti zamanında :)))

  Hazır elim değmişken ve etkinlik tadı ağzıma çıkmışken dedim tümm 1K'yla okuyalım...

  Var mıyız kitapsever insanlar, okuyalım, okudukça okuyalım, okutalım!..

  Düzenlenen diğer etkinlik tarihlerini göz önünde bulundurarak (çok ileri bir tarih olacak ama) etkinlik başlangıç tarihini
  ****-1 Aralık-
  olarak düşündüm. Çünkü çok sıkıştırmadan rahatça okuyalım kitaplarımızı değil mi? Hemm kitap almak için de para biriktirecek vaktimiz olsun azcık. :))


  Neyysee efenim çok da uzatmadan kitaplarını şuracığa ekleyerek ilk adımı atalım yazarımızın...
  (Vazgeçtim 40 kitabı var yazarın sadece adını bırakayım ben ;) )

  Mustafa Kutlu

  Haydi buyurun, başlayalımm...

  0-Kasım
  1-Derya (Bahir) Deniz
  2-sueda reyyan
  3-İbrahim (Sisifos)
  4-KörKalem
  5-zeyneb
  6-Liliyar
  7-salih
  8-Cerrah Asya
  9-https://1000kitap.com/Tenya
  10-Ilânihâye
  11-Resul Bulama
  12-“Feyza„
  13-Hiç Yok
  14-Ferda Betül ÇİFTÇİ
  15-Ömer Said Serpim ( etkinliği aklıma düşürdüğünüz için çok çok teşekkürler, siz söylemeseydiniz çok daha sonralara kalabilirdi.)
  16-Hande
  17-Emin K.
  18-Leyl_im
  19-| Muhayyîr |
  20-Tuba (Meva)
  21-Nausicaä
  22-Damien
  23-nneslihann
  24-Büşra A.
  25-Tuğba Karaca
  26-Vedanım
  27-Leylaa
  28-Sunflower
  29-nergisneva
  30-Ahzen
  31-Gökçe Kaleli
  32-Nefise Şahin
  33-شيماء
  34-Büşra Şimşek
  35-Ahizer
  36-Ayşe
  37-Yusuf Koçak
  38-o.. :):(: ...o
  39-Slh
  40-Büşra Uymaz
  41-Şeyda
  42-umre
  43-Tayfun
 • Mektupların doyulmaz bir tat veriyor bana..
  Öyle güzel yazıyorsun ki ,hep yeleğimde taşıyorum onları. .
  Senden gelen her mektup bayram benim için
  ..mektup aldığım gün başım havada geziyor
  Duruşumla çevremdekilere bana bakın ey ahali
  "Kissa bize mektup yazdı "
 • Yıl 1943.

  Genç Mustafa'nın tayini kütüphaneci olarak Ürgüp Tahsin Ağa Kütüphanesi'ne çıkar. Devlet memurluğu o dönemde süper bir şey, çünkü özel sektör falan yok. Bizimki kütüphanede heyecanla okurları bekler; bir gün olur, beş gün olur, gelen giden yok. Etraftakilerle konuşur, herkese anlatır: "Bakın kütüphane bomboş duruyor, gelin kitap okuyun." Gelen giden olmaz. Amirlerine durumu bildirir.
  - Kardeşim otur oturduğun yerde, maaşını düzenli alıyon mu, almıyon mu ?
  – Alıyorum.
  – Eee, o zaman ne karıştırıyon ortalığı, gelen giden olsa maaşın mı artacak? Başına daha fazla bela alacan, O kütüphaneye yıllardır kimse gelmez zaten.
  23 yaşındaki genç memur "Ne yapayım, ne yapayım?" diye düşünür durur. Sonunda aklına bir fikir gelir, eşine söyler. Eşi önce "Deli misin bey?"der, ama kocasının bir şeyler üretme, işe yarama çabasını yakından görünce fikri kabullenir. O dönem devletteki amirlerinin çıkardığı tüm engellerin tek tek, bin bir güçlükle üstesinden gelir. Çünkü o zaman da şimdiki gibi, "Aman bir şey yapmayalım da başımıza bir iş gelmesin. Çalışsan da aynı maaş, çalışmasan da" zihniyeti var. O bıyıklı, kravatlı, asık yüzlü, sigara kokan, ülkesine gram faydası olmayan bürokratları zorlukla ikna eder ve bir eşek alır. İki tane de sandık yaptırır. İki sandığa, kalınlığına göre 180-200 kitap sığar. Sandıkların üstüne "Kitap İdare Sandığı" yazar. Kitapları eşeğe yükler ve köy köy gezmeye başlar. Kütüphaneye de bir yazı asar: "Sadece Pazartesi ve Cuma günleri açıyoruz." Köydeki çocuklar şaşırır. Eşeğe bir sürü kitap yüklemiş bir amca, o gariban çocukların küçücük ellerine kitapları verir. Düşünün, Noel Baba gibi. Noel Baba yalan, Mustafa Amca ise gerçek. Geyikler yerine eşeği var. Eşek de daha gerçek, Mustafa Amca da. "Çocuklar bunları okuyun, aranızda da değişin. On beş gün sonra aynı gün gelip alacağım. Aman yıpratmayın, diğer köylerdeki arkadaşlarınız da okuyacak" der. Mustafa artık Ürgüp'teki kütüphanede bir iki gün durmakta, diğer günler eşeği Yüksel'le köy köy gezmektedir. Köylerdeki çocuklar Eşekli Kütüphaneciyi her seferinde alkışlarla karşılarlar. Kalpleri küt küt atar heyecandan, sevinç içinde yeni kitapları beklerler. Mustafa Amca'nın ünü etrafa yayılır. Diğer devlet memurları makam odalarında sıcak sıcak oturup iş yapmazken, Mustafa'nın eşeği Yüksel yediği otu hepsinden fazla hak etmektedir. Zamanla insanlar kütüphaneye de gelmeye başlar. Mustafa bakar ki kütüphaneye kadınlar hiç gelmiyor. Zenith ve Singer'e mektup yazar: "Bana dikiş makinesi yollayın, firmanızın adını kütüphanenin girişine kocaman yazayım" der. Zenith dokuz tane, Singer bir tane dikiş makinesi yollar (ilk sponsorluk faaliyeti).Salı günlerini kadınlar günü yapar. Kumaşı alan kadın kütüphaneye koşar. On makine yetmediği için sıra oluşur. Sırada bekleyen kadınların eline birer kitap verir, beklerken okusunlar diye. Okuma-yazma oranının düşüklüğünü görünce halkevlerine okuma yazma kursları vermeye gider. Halıcılık kursları başlatır, bölgede halıcılığı canlandırır. Bu arada valilik Mustafa hakkında dava açar, "Kendi görev tanımı dışında davranıyor" diye. 50 yaşına gelen Mustafa Amca baskıyla emekli edilir. Mustafa Amca köylüler arasında efsane olur, yıllar geçtikçe köylerdeki çocuklarda okuma aşkı yerleşir.
  2005 yılında Mustafa Amca vefat eder. Tüm Kapadokya çok üzülür, aralarında toplanırlar. Ürgüp'e "Eşekli Kütüphaneci" Mustafa GÜZELGÖZ ve eşeğinin heykelini dikerler.
 • Rivayet edildiğine göre Mısırlılar Medine’den üç konaklık bir mesafe kadar uzaklaştıklarında yakınlarından siyahî bir kölenin geçtiğini gördüler. Onun hareketlerinden şüphelenen Mısırlılar köleyi yakalayıp sorgulamaya başladılar. Köleye nereye gittiğini sorduklarında önce Hz. Osman’ın, sonra da Mervan’ın kölesi olduğunu ve halife tarafından Mısır valiliğine gönderildiğini söyledi. Üzerini aradıklarında Abdullah b. Sa’d’a yazılmış bir mektup buldular. Mektupta Mısır valisine görevine devam etmesi, ayrıca Muhammed b. Ebî Bekir başta olmak üzere Medine’den gelen isyancıların bazılarının öldürülmeleri, bazılarının da çeşitli şekillerde cezalandırılmaları ve hapsedilmeleri isteniyordu. Söz konusu mektubu götüren kişinin Ebû A’ver es-Sülemî olduğu kaydedilmektedir.
  Mısırlılar infial halinde geri döndüler. Medine’ye girdiklerinde Hz. Ali’yi buldular ve ona şöyle dediler:

  -“Allah’ın düşmanının hakkımızda şunu şunu yazdığını görmüyor musun? Allah, onun kanını helal kılmıştır; kalk, bizimle gel, ona gidelim.”
  Hz. Ali şöyle dedi:
  -“Vallahi ben sizinle gelmem.” Bu söz üzerine, onlar şunu söylediler:
  -“O zaman, bize neden mektup yazdın?” O da:
  -“Vallahi ben size asla mektup yazmadım.” dedi. Mısırlılar bu defa birbirlerine bakmaya başladılar.
 • 1) Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine - Sezai Karakoç

  2) Rüveyda - Nurullah Genç

  3) Şarkımız - NFK

  4) Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman - Bahaddin Karakoç

  5) Münacaat - İsmet Özel

  6) İstiklal Marşı - M.Akif Ersoy

  7) Ruknettinin Kalbi Üzerine Kehanetler - Kemal Sayar

  8) Yağmur - Nurullah Genç

  9) Şaşırdım Kaldım İşte - Yavuz Bülent Bakiler

  10) Yere Bakalım - Ahmet Can Şahin :)

  11) Vatan Şarkısı - Namık Kemal

  12) Köşe - Sezai Karakoç

  13) Kurşun Gazeli - Osman Sarı

  14) Mırıldanmalar - İbrahim Tenekeci

  15) Ey Selehaddin - Nizar Kabbani

  16) Tükürün - M.Akif Ersoy

  17) Savunan Adam - Yasin Hatipoğlu

  18) Zindandan Mehmede Mektup - Necip Fazıl

  19) Mona Rosa - Sezai Karakoç

  20) Ve Mona Rosa - Sezai Karakoç

  21) Ömür Hanımla Güz Konuşmaları - Şükrü Erbaş

  22) Gülce - Ömer Lütfi Mete

  23) Acı Şiiri - Ferman Karaçam

  24) Of Not A Being Jew - İsmet Ozel

  25) Aşık Garip Coğrafyası - Hüsrev Hatemi

  26) Amentü - İsmet Özel

  27) Beni Yakışına - Nurullah Genç

  28) Beni Anlamayışına - Nurullah Genç

  29) Hz Aliye Mektup - Alper Gencer

  30) Efendim - Ali Ayçil

  31) Zulmü Alkışlayamam - M.Akif

  32) Dağlara Çıkmak - Melek Arslanbenzer

  33) Anna - Tarık Tufan

  34) Vera - Numan Arıman

  35) Mazot - İsmet Özel

  36) İçerlemeler- Hakkı Aytaç

  37) Abdurrahim Karakoç - Mihriban

  38) Bir Adın Kalmalı - Ahmet Hamdi Tanpınar

  39) Sana Bana Ülkemin İnsanlarına Dair - Erdem Bayezıt

  40) Zindandan Mehmede Mektup - NFK

  41) Amasyalı Uzman Çavuşun Semiz Eşkıyaya Şöyle Bir Baktığıdır - Süleyman Çobanoğlu

  42) Tarih Bitti - Mevlana İdris

  43) Zehra Kardelin - Atilla İlhan

  44) Güzel Bir Şey Söyle - Said Yavuz

  45) Kurt Bakışı - Süleyman Çobanoğlu

  46) Efendim - Ali Ulvi Kurucu

  47) İstemem - Fatih Sultan Mehmed

  48) Taş Parçaları - Birhan Keskin

  49) Üzülme - Sadi Şirazi

  50) Yusufu Kaybettim - Yunus Emre

  51) Tut Ellerimden - Abdurrahim Karakoç

  52) Aşka Kabil Dil Mi Yok - Şeyhülislam Yahya

  53) Meftun Olarak - Süleyman Akif Emre

  54) Savaş Meydanında Başıboş Atlar - Bülent Ata

  55) Sevgili Gazeli - Mehmet Emin Ay

  56) Anlar Bizi - Niyazi Mısri

  57) Ölsek de Ravza’nı rûhumuz bekler. - İdris Sabih Bey

  58) Şarkı - Şeyh Galib

  59) Ağıt ve Raks - M.İslamoğlu

  60) Nuveyba - M. İslamoğlu

  61) Asker Duası - Ziya Gökalp

  62) Uyan Artık Yiğidim - Nurullah Genç

  63) Hoşluk Senin Yüreğinde - Ömer Lütfi Mete

  64) Sulara Serinlik Veren - Ali Ayçil

  66) Allahaısmarladık - Faruk Nafiz Çamlıbel

  67) Süleyman Çobanoğlu -Tekfurun kızı

  *Alıntı
 • Kimi insanlar daha yaşamaya başlamadan ölürler.
  Seneca
  Sayfa 100 - Jaguar