Hamide Yılmaz'ın Kapak Resmi
Hamide Yılmaz, Tünel'i inceledi.
20 May 00:02 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

İyi geceler. Yordam kitaptan çıkmış kıyıda köşede kalmış bir kitap "Tünel". 1913 yılında Bernhard Kellerman tarafından kaleme alınmış dönemin kapitalist sistemine sağlam eleştiride bulunmuş bir kitap. Allan Mac tarafından oluşturulan muhteşem proje Amerika ile Avrupa'yı birbirine bağlayacak bir tünel. Ama ne tünel. Yapımı onlarca yıl sürecek ve binlerce işçi çalıştırılması gerekecek. Öyle ki tek vardiya değil tüm gün boyunca saniyelerin bile atlanmadığı bir çalışma biçimi. Allan hem kendi hayatını hem de yakınındakilerin hayatını bu proje uğruna bitiriyor. Ta ki o büyük felakete gelene kadar. İki bin işçinin bir kaç saatte koca dağın altında kalması ve ardı sıra yaşanan olaylar. Tüm Amerika ve Avrupa bu projeye inanılmaz bir maddi destek sağlayıp bütün ekonomi bu proje üzerinden giderken bir anda herşeyin yerle bir olması tepetaklak olması ve ekonominin insanları nasıl etkilediğini ve insanların nasıl da çalıştırılıp istedikleri zaman işveren istedikleri zaman köle-sahip mantığı ile hareket ettiklerini anlatan tam bir klasik.
Yordam yayın evi ağırlıklı olarak solcu yayınlara yer veriyor. Ama edebiyatta klasikleri öyle güzel çeviriyor ki okumalara doymazsınız. Hasan Ali Ediz,Mete Ergin,Tahsin Yücel gibi edebiyattan anlayan,Türkçemizi savurmayan çeviriler okumak istiyorsanız Yordam Yayınlarının kitaplarını gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz.

Hamide Yılmaz, Uyuyamayanlar'ı inceledi.
 14 May 02:57 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Her zaman bu tarz kıyamet senaryolarını sevmişimdir. Okuduğum kitapların çoğu da bu tarz kitaplardır. Kitaba verilen emeğe saygımdan dolayı çok olumsuz konuşmak istemem fakat Arthur C. Clarke ödülünde finale nasıl kalmış anlayamadım doğrusu.
Kurgu gereği dünya da bir anda kimse uyuyamaz olmuştur belli başlı kişiler ve bazı çocuklar dışında. Bu uykusuzluğun getirdiği sonuçlar elbette güzel olamıyor. İnsanlar zombi misali ortalıkta geziyor. Kendilerince inandıkları doğrultuda cinayet işliyor bedenleri dinlenemediği için de gerekli zihinsel ve fiziksel aktivitelerini yerine getiremiyorlar. Öfke kol geziyor vs. Fakat kurgunun işlenişi vasattı. Gerçekten kötüydü. Artık yazar mı bu şekilde yazmış çevirmen mi kitabı çevirememiş bilemiyorum. Defalarca şöyle bir cümle okumaktan fenalık geçirdim " ......ya,......." alakalı alakasız neredeyse her bağlaçlı cümlede "ya," vardı. Cümlelerin anlam bütünlüğü yitiyordu. Son cümleyi "ve" diye bitirmek nedir?

Bazı göndermelerde mevcut kitapta fakat çok güzel anlatılabilecekken dolandır dolandır anlat sıkılıyorsun ki kurduğu cümlelerde belki bir belki iki aforizma çıkardı. Onun dışında kasmışta kasmış. Saramago'nun "Körlük" kitabını okuyupta sonrasında bu kitabı okuyan kimsenin bu kitabı seveceğini düşünmüyorum.

Hamide Yılmaz, bir alıntı ekledi.
11 May 20:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Uykuda hepimiz, her gün ölürüz. Neden bu gerçeğe daha sık dikkat çekilmez? Her gece uykuya daldığımızda sabahına uyanacağımızın hiçbir garantisi yoktur oysa. Her şekerleme, son potansiyeli taşır. E, madem her gece memnuniyetle hatta hevesle güvenip atıyorsak kendimizi, niye korkuyoruz ölümden?

Uyuyamayanlar, Adrian Barnes (Sayfa 15 - April yayıncılık)Uyuyamayanlar, Adrian Barnes (Sayfa 15 - April yayıncılık)
Hamide Yılmaz, Yeraltı Demiryolu'yu inceledi.
11 May 04:26 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Her milletin tarihinde utanç veren olaylar vardır. Bu kitapta Amerikalıların utanç veren tarihine bakıyoruz. 1800 lü yıllarda kapitalizmin büyük sermayesi olan "beyaz altın" için tarlalarda çalıştıracakları insanları yurtlarından koparıp getiren Amerikalılar. Kitap konu itibari ile can alıcı ve dehşete düşürücü. Yalnız karakterler arasındaki geçişler kopuk ne yazık ki! Okurken üzülüyorsunuz hatta merak ediyorsunuz fakat bir anda başka bir karaktere atlayınca bir önceki olaydan kopuyorsunuz. Yan karakterlere gerçekten fazla yer verilmiş. Ana karakterin yaşadıklarını kaçılabiliyorsunuz bu sebeple. Yine de okunmaya değer hatta muhafaza etmeye değer bir kitap. Aldığı ödülleri hakediyor.

Hamide Yılmaz, Dokunmadan'ı inceledi.
29 Nis 13:00 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Belli başlı yazarlar dışında Türk Edebiyatına hep önyargı ile yaklaşmışımdır. Özellikle yeni dönemdekilere! Bunun sebebi bir heves alıp sonra beni hayal kırıklığına uğratan çok kitap olmasıdır. Muhtemelen seçimlerim yanlıştı. İzmir kitap fuarında gezerken imza günü olduğunu öğrendim. Tesadüfi standın önünden geçerken farkettim. Bir çok yerde olumlu bahsedildi Nermin Yıldırım'dan. Bir kendime bir arkadaşıma imzalattım kitapları eve gelince de ilk bu kitaptan başladım. Ne diyebilirim ki?
Kaç kitap sizi ilk cümlesinden içine alır?
Kaç kitap neredeyse her satırının alıntı yapılmasını sağlar? "Altını mutlaka çizmeliyim." Düşüncesine sokar?
Sayılıdır değil mi? İşte bu o kitap.

Konu itibariyle Adalet 29 yaşında ölümcül bir hastalıktan kılpayı kurtulmuş bunun vesilesi ile iç hesaplaşmaya giriyor. Hepimizin yapacağı gibi!
İlk günahını sorguluyor. Ve onun peşinden giderken başına gelenleri anlatıyor. Çok detaya girmek istemem ama mutlaka okunmalı ve kitaplığınızda yer etmeli bir Nermin Yıldırım kitabı.

Hamide Yılmaz, bir alıntı ekledi.
28 Nis 13:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kime kurban denir söyleyeyim mi sana? Kurban gibi davranmayı seçene. Yapma bunu Adalet. Yapma bunu kendine

Dokunmadan, Nermin Yıldırım (Sayfa 234 - Hep kitap)Dokunmadan, Nermin Yıldırım (Sayfa 234 - Hep kitap)
Hamide Yılmaz, bir alıntı ekledi.
25 Nis 00:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Picasso'nun mavi dönemi,Cezanne'ın Prusya mavisiydim.

Dokunmadan, Nermin Yıldırım (Sayfa 41 - Hep kitap)Dokunmadan, Nermin Yıldırım (Sayfa 41 - Hep kitap)