Okur
Salıcıyan81
TAKİP ET
Salıcıyan81
@ArturoDandini
Ankara
895 okur puanı
13 Oca 2019 tarihinde katıldı.
601
Kitap
14
İnceleme
4.627
Alıntı
64
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Çocukluğun Soğuk Geceleri
Denemeler
Denemeler ve Çocukluğun Soğuk Geceleri kitaplarını ikiniz de okudunuz
Sabitlenmiş gönderi
Isaiah Berlin kitabı sehpanın üzerine bırakıp, her gün okuyorum ve her gün daha çok okunacak şey olduğunu anlıyorum. Zaman zaman da okuduklarımı yeniden okuyorum, gerçi ancak yeniden okunma ayrıcalığına sahip olanları tekrar okurum. —Peki bu ayrıcalığa sahip olmayı ne sağlıyor? —Okuru büyüleyebilme niteliğine sahip olanlar; kendisinde bulunan zihinsel kapasiteyle ve yarattığı güzellikle okuru hayran bırakabilme niteliğine sahip olanlar. Gerçi yeniden okuma, tabiatıyla, kendiyle çelişiyor. —Ne demek istiyorsun Isaiah? —Yeniden okunmaya değmeyecek bir kitap aynı zamanda okunmaya değmeyecek bir kitaptır. Fakat okumadan önce yeniden okumaya değer mi bilemeyiz. Hayat böyle zalim işte.
4
Salıcıyan81
bir alıntı ekledi.
“Meşgul bir hayatın çoraklığından sakının” sözü ona atfedilir. Her yere yalınayak yürüyerek gitmiş, yalnızca en niteliksiz yemekleri yemişti. Hiçbir şey canını sıkıyor gibi değildi. Tanrılara saygısızlık ve heretik öğretileri nedeniyle bir fincan baldıran çayı yoluyla ölüme mahkum edilmişti. Sokrates kişinin bütün arzularını gerçekleştirmesiyle değil arzuyu ortadan kaldırmasıyla özgürleşeceğini düşünüyor gibiydi.
1
Salıcıyan81
bir alıntı ekledi.
Herhangi bir dine ibadet etmiyorum. Herhangi bir inanç sistemim var diyemem. Bu noktada tektanrılı olmaktan ziyade çok tanrılı olduğumu söyleyebilirim. Birden fazla durum için birden fazla tanrının olduğuna inanıyorum. Bu tanrılara isim vermedim. Bilhassa tek bir büyük, tanrıların tanrısı olduğuna inanmıyorum.
1
Salıcıyan81
bir alıntı ekledi.
Yeraltı Adamı!
Kitabın son sayfasında anlatıcı takındığı bütün tevazuyu bir kenara bırakır ve ne hissediyorsa onu söyler: “Ben kendi hayatımda, sizin cesaret edemeyip yarıda bıraktığınız şeyleri sonuna kadar götürdüm, o kadar; üstelik siz tabansızlığa sağduyu diyor, böylece kendi kendinizi aldatarak avunuyorsunuz. Öyle ki, belki de benim içimde sizinkinden daha fazla hayat vardır.”
2
Salıcıyan81
bir alıntı ekledi.
hep Dosto’ya çıkıyor yollar
Knight diğer bütün romanlardan daha üstün tek bir roman olduğunu, bu romanın onda sanki yazar zaman içinden elini uzatıp doğrudan kendisiyle konuşuyormuş gibi nadir ve sinir bozucu bir his yarattığını söylemişti: Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar’ı.
4