1000Kitap Logosu
İLYAS YAVAŞ
İLYAS YAVAŞ
İLYAS YAVAŞ
Cihat'ı inceledi.
543 syf.
·
68 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
2001 de 11 eylül olayından sonra bu kitabı almış ama okumayı cesaret edememiştim.20 yıl sonra Afganistan da Taliban yönetimi ele geçirince tozlu raflardan çıkarıp okumak farz oldu. Fransız araştırmacı 1960 lardan sonra İslami oluşumları, Mısır, Cezayir, Afganistan,Pakistan,Malezya,Filistin,Bosna Hersek,Sudan,Türkiye ve diger müslüman ülkelerdeki politik yapıları,şeriat yapılanmalarını anlatıyor.Birçok kişileri,amaçlarını,yöntemlerini çok geniş bir bakış açısından bakarak mükemmel analiz etmiş.Okudukça daha uyanık olmamız gerektiğini farkediyorsunuz. Özellikle kadın ve kızlarımız bu cumhuriyetin ,laik düzenin,özgürlüğün kıymetini bilmeliler diye düşünüyorum.Keşke silah için harcanan bunca para ile okullar yapılsa, kılıç ve silah tutan eller kalem tutsalar.
Cihat
9.5/10
· 6 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
İLYAS YAVAŞ
bir alıntı ekledi.
6 kasım 1990 da,altmış altı Suudi kadın,kadınları araba kullanmayı yasaklayan bir yönetmeliği protesto için direksiyonuna geçtikleri arabalarla Riyad'a gelmişlerdir.Kendi devesini bizzat idare eden Peygamber'in eşi Ayşe'nin örneğini zikrederek İslam'dan yana tavır almaya özen göstermiş ve monarşinin iyiliği için hareket ettiklerini açıklamış da olsalar,bir tabuyu ihlal etmişlerdir.
3
İLYAS YAVAŞ
bir alıntı ekledi.
1982 nin ikinci yarısında,İslam devriminin Şam'daki elçisi olan Ayetullah Muhteşemi,Bakaa'da, Güney'de ve Beyrut'un banliyösünde aynı duyarlılığı paylaşan çeşitli Şii gruplar ve din adamlarını bir araya getirmiş ve İran'daki Humeynici parti gibi Hizbullah (Allah'ın Partisi) diye adlandırılan bir örgüt kurmuştur.
1
İLYAS YAVAŞ
bir alıntı ekledi.
1980'li yıllarda medrese sayısında dev artışa neden olmuştur.Bu da ulemaya hem Pakistanlı hem de Afgan (zira çok sayıda mülteci çocuğunun bakımını üstlenmişlerdir) yoksul gençlik üzerinde artan bir güç vermiştir.Adları "medrese talebesi" anlamına gelen Talibanlar da buralarda yetişmiştir.
3