Okur
yaban kekiği
TAKİP ET
yaban kekiği
@BtlAydgn
17 okur puanı
07 Ara 2020 tarihinde katıldı.
97
Kitap
1
İnceleme
25
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
yaban kekiği
bir alıntı ekledi.
"...Uygarlığın selametini güvence altına almanın tek yolu, "ilerleme" dediğimiz süreçte atılan her adımda, bedel ödeyen insanların var olduğunu düşünmektir. Kutsallığın düzeni aynı zamanda kötülüğe karşı da bir duyarlılıktır. ödenen bedelin ne kadar ağır olduğunu anlamamıza yarayacak tek başvuru kaynağıdır. Ayakta kalmaları kültür için yaşamsal öneme sahip olan değerler, kutsallık dünyasına köksalmaksızın canlı kalamazlar. Bu anlamda din yaşamın kurtarılması için değil, yaşamın kendisi için gereklidir, insanın, kaçınılmaz yenilgisini kabul etme yoludur, insanoğlu için nihai zafer diye bir şey yoktur. Sonunda hepimiz öleceğiz."
4
yaban kekiği
bir alıntı ekledi.
İki kızım vardı zaten, üçüncüsü doğduğu zaman ise gerçekten çok mutluydum. Bir sürü çörek alıp mescide gittim. Yatsı namazı kılınacak, bende tekrar bir kız evladımız doğduğu için cami cemaatine çörek dağıtacağım. Biri caminin dışına çıktığında "Aa demek çörek ikram ediyorsun?! Ne oldu? İyi haberler mi var?" dedi, bende, "Evet bir kızım oldu!" dedim. O da dedi ki "İnşallah bir dahakine." Suratına tokat atmak istedim. Böyle bir şeyi ancak bir müşrik söyleyebilir. Böyle bir şey ancak Allah inancı olmayan birinin ağzından çıkabilir. Sen bir müslüman olarak nasıl olur da söyleyebilirsin?
10
yaban kekiği
bir alıntı ekledi.
Temiz para bereketiyle, kirli para ise sıkıntısıyla gelir. Dolayısıyla hiçbir hayra vesile olamaz. Baştan ayağa günah olan, kirli olan bir şeyden güzelliğin ve faydanın ortaya çıkması beklenemez. Sağlığınız için zararlı olduğunu bildiğiniz bir şeyi tüketip sonucundan hayır umamazsınız değil mi? Ağzınıza zehir çalıp da neticede sağlık bekleyemezsiniz. Mantıklı hiçbir izahı olamaz bunun.
6
yaban kekiği
bir alıntı ekledi.
Allah'ın bahsettiği ilk şey: Ticari ilişkilerinize dikkat edin. Niçin biliyor musunuz? Çünkü ticari ilişkilere dikkat etmezseniz, sadece ticaret yozlaşmakla kalmaz, toplumun içinde her türden yozlaşma baş gösterir. İnsanlar nasıl para kazandıkları hususunda endişe duymayı bıraktıkları zaman, ölçülerini yitiriyor; birbirlerini önemsemeyi bırakıyorlar. Çünkü birbirinizi önemsediğinizde, yaptığınız iş yanınıza kar kalmaz, yavaş yavaş vicdanınızı öldürmeniz gerekir.
9