Sibel Ünalan, Osmancık'ı inceledi.
2 dk. · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Tarık Buğra ile Osmancık'la tanıştım.Dilini,üslubunu,akıcılığını sevdim.Havasına aldı beni.Elimden bırakamadım,bıraktığımda da aklım hep Osmancık'taydı.Kitap bildiğiniz üzere Osmanlı'nın Osman Beğ'i zamanını anlatıyor.O zamandaki yetişmeyî, yuva kurmanın,aile kavramının kutsallığını,birlik beraberliğin önemini,dostluğun kıymetini,küçüğün büyüğünü bilmesini,büyüğün küçüğünü sevmesini, beğ de olsan saygıyı elden bırakmamayı,amacın kan dökmek değil soyca,sopça,ümmetçe özlenen günleri ve bu günlerin gelecek asırlara da ulaşmasını,iman olmadan olmayacağı inancını ve doğruluğunu sade bir şekilde işlemiş yazar.Ve yazarın kendisinin de dediği gibi bize bir şeyleri aşılamaya çalışmamış,olduğu gibi anlatmıştır olayları...Güzel bir tanışıklık oldu benim için.Severek okudum elbette sizlere de tavsiye ederim:)) Hayırla kalın sevgili okurlar.

Doğan Macat, bir alıntı ekledi.
14 dk. · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yalnızca şu bir tutam saçım var
(hep aynı kaldı),
bir zamanlar en sevdiğiydi birsinin.

O ki, şimdi sevdiği kalmadı.

Bütün Şiirlerinden Seçmeler, Rainer Maria Rilke (Sayfa 65 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Bütün Şiirlerinden Seçmeler, Rainer Maria Rilke (Sayfa 65 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Günaydın 1K...
Hiçbirşey yolunda gitmiyor sanıyoruz ya, değmiyor uğruna yorulduklarımız emin olun...Dünya yalan olduktan sonra..düz olsa ne yuvarlak olsa ne... Günaydın bugün yapacak dünya kadar işi olanlar....

Kavgala Bey, bir alıntı ekledi.
18 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

Bilim Materyalisttir
Davies’in, modern bilimin sonunda materyalizmi tasfiye ettiği iddiasını kabul edersek, geriye ne kalır? “Saf bilim” mi? Ama bilimciler kendi inceleme konularına bir ön metodoloji, genel ilke ve varsayımlar olmadan eğilemezler. Yalnızca olgulara atıf yapmak faydasızdır, çünkü olgular kendilerini seçmezler. Uygun bir hipoteze nasıl varacağız? Olgular nasıl yorumlanacak? Bir kez bu soruları sormaya başladığımızda, felsefe alanına ya da en azından felsefenin geçerliliğini hala koruyan kısımlarının, yani bilimin metodolojisiyle ilgili kısımların alanına gireriz: biçimsel mantık ve diyalektik. Materyalizme gelince, tüm bilim kendisi­ni son tahlilde ona savlarının kanıtını ya da tersini verecek olan deney ve gözleme dayandırdığı ölçüde, doğası gereği materyalisttir.

Aklın İsyanı, Ted Grant (Sayfa 8)Aklın İsyanı, Ted Grant (Sayfa 8)
Kavgala Bey, bir alıntı ekledi.
24 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

Materyalizm ve İdealizm
Tüm felsefe tarihi iki büyük düşünce okulu arasındaki mücadeleden oluşur: materyalizm ve idealizm. Birtakım ara konumlar oluşturma çabalarının olduğu doğrudur, ama bunlar yalnızca taraflardan birinin ya da diğerinin (genellikle idealizmin) konumlarını eksik ya da tutarsız biçimde yeniden diriltirler. Dahası, bilim ve felsefe tarihi son 2500 yılın büyük bölümünde birbiriyle sıkı sıkıya bağlantılı olmuştur ve bilimcilerin çoğunun felsefeye karşı, Peter Medawar’ın ifadesiyle “öfkeli bir iğrenti” duymalarına rağmen bir bağlantı hâlâ mevcuttur. (The Art of the Soluble, s.169) Ancak doğa boşluktan nefret eder ve eğer bilimciler sırtlarını felsefeye dönerlerse, felsefe bu nedenle onları rahat bırakmayacaktır. Bilimciler tutarlı bir materyalist dünya görüşü benimsemedikleri ölçüde, bilinçli ya da bilinçsiz olarak, daima idealizmin etkisi altına girmeye meyledeceklerdir.

Aklın İsyanı, Ted Grant (Sayfa 8)Aklın İsyanı, Ted Grant (Sayfa 8)

Eşref oğlu Rumi. Prof.Dr.Ahmet Şimşirgil.syf:76
Hz.Lokman, oğluna"Oğlum, ölümden şüphen varsa,uyuma! Uyumak mecburiyetinde kaldığın gibi, ölmeye de mahkumsun.Eger dirilmekten şüphe ediyorsan, uykudan uyanma! Uykudan uyandığın gibi öldükten sonrada dirileceksin" buyurmuştur.

Mustafa Okudan, bir alıntı ekledi.
48 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

bana öyle geliyor ki, herkes yaşamını, bir başkasının yaşantısını mahvetmek için kullanıyor.

Guguk Kuşu, Ken KeseyGuguk Kuşu, Ken Kesey

Dijital araştırmalar yapan İngiltere merkezli "We are Social"ın 2017 raporuna göre; Türkler cep telefonu ile günde 179 dakika, televizyon başında 134 dakika vakit geçiriyor. Türkiye'de kitap okumaya ayrılan süre günde sadece 1 dakika.Kitap okumak ihtiyaç listemizde 235. sırada.

Recep Keten, Belâ Çiçeği'yi inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

aysel git başımdan ile başladığı için olsa gerek büyük beklenti oluşturdu fakat diğer kitaplarına göre daha durağan bir yapısı var. cinnet çarşısı bölümü daha çok öykü gibi. Yine de okunası bir kitap sadece konu Attila İlhan olunca beklenti yüksek oluyor.

Recep Keten, Bütün Şiirleri'ni inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çelebi; mistisizmi, tasavvufu, kutsal kitapları ve çocukluğunun bölük pörçük anılarını harmanlayarak kitabına taşımış. Şiirlerinin bir çoğu oldukça ahenkli. Farsça ve Fransızca dersleri almış olmasının yansımalarını kitabında görülüyor. Kitabı elinize almadan önce hayatını okumanızda fayda var diye düşünüyorum.

Recep Keten, Türkiye Kadar Bir Çiçek'i inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

‘’Siyasal bir lirizm’’ ile şiirler kaleme almış Ergin Günçe. Hem siyasal eleştiriler hem ironiler hem halk dilinin yalınlığını ve duygusallığını barındırıyor. Okunması gereken şiir kitapları arasında.