Dudu cakir, bir alıntı ekledi.
3 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sekerciler hani
" Ask ,yandigindan yakinmamaktir.YAkinan yakamaz.Madem yakamiyorsun ne diye sevgiliye talipsin? Soyle, ask seni ne yapsin? "

Aşkın Gözyaşları 4 - Hallac-ı Mansur, Sinan Yağmur (Sayfa 19)Aşkın Gözyaşları 4 - Hallac-ı Mansur, Sinan Yağmur (Sayfa 19)
Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
4 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

... "adam gibi çocuk" yetiştirmek için, önce anne babaların "adam gibi adam" olmaları lâzım.

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 55)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 55)

Güneş erir, ay bölünür. Serzenişler ve boş bir sandalye. Küçük bebek uyur durur. Sabahlar olurken penceremde.

Ağlamaya çalış. Gözyaşı kadar insanı rahatlatan bir şey yoktur.

Lao Tsu:
Benim üç hazinem vardır, onları gözbebeğim gibi saklarım: Sevgi, Kanaatkârlık, Tevazu.

TİRAJE, bir alıntı ekledi.
11 dk. · Kitabı okuyor

Ne ki, kaçış yalnızca bir uzaklaşma değil, bir varıştır aynı zamanda

Okuyucu, Bernhard Schlink (Sayfa 151 - İletişim Yayınları)Okuyucu, Bernhard Schlink (Sayfa 151 - İletişim Yayınları)
Gonca Çolak, Papatyamdan Notlar'ı inceledi.
12 dk. · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

#KitapYorumu
#PapatyamdanNotlar
#SalihTunç

Hepimizin hayatında sevgilisi olmuştur.Ya kötü bitmiştir ya da harika bir ilişki olmuştur.Peki ya sizi yarım bırakanlara karşı ya da yüzünüze yalandan seni seviyorum diyipte aslında sevmeyenlere karşı duygularınız ne oldu? Ya da size ihanet edenlere karşı,sizi olduğunuz gibi değil de kendi istediği gibi olmanızı isteyen;size yeni bir kimlik kazandırmaya çalışanlara karşı ne oldu duygularınız?Hiç hayatınız da iyi günleriniz de yanınızda olan ama kötü gününüzde bir zerresini bile bulamadığınız yalancı dostlarınız oldu mu? Benim oldu malesef...Peki devam edelim.Harika bir ilişkiniz var,her şey mükemmel gidiyor.Günler,haftalar,aylar belki de yıllar geçer ama ilişkinizde bir şeyler eksilmiştir ve siz de bunun farkındasınızdır.Sonra birbirinizden uzaklaşmıştırsınız,mesafeler artmamış,yüreğiniz birbirinden uzaklaşmaya başlamıştır.Sonra artık birbirinizin sesine bile tahammül edemez hale gelmiştirsiniz.Eeeee ne oldu o büyük aşk.Tabiki pufffff.O zaman bu aşk mıydı alışkanlık mı?Seven insanın yürekleri hiç uzaklaşır mı ? Asla...İşte hayatımızda yaşadığımız bu gibi tüm acıları başkasından duymamıza vesile olan bu kitap biraz içimizi acıtabilir,unutmak istediğimiz kişileri hatırlatabilir hatta ağlatabilir.

Leviathan Nedir?
Leviathan; Tevrat ve İncil'de kötülüğü temsil eden bir su canavarının adı olarak geçmektedir. Bu kavram 1651 yılında Thomas Hobbes'un ünlü "Leviathan" adlı eseri ile mutlak güç ve yetkilere sahip egemen bir devleti ifade etmek üzere kullanılmıştır.

Thomas Hobbes bu kavramı "Leviathan: Bir Din ve Dünya Devletinin İçeriği, Biçimi ve Kudreti" isimli kitabında şöyle açıklar: "Onları (vatandaşları) yabancıların istilasından koruyabilmenin, birbirlerine zarar vermekten engellemenin, kendi sanayilerini ve yeryüzünün meyvelerini güvence altına almanın yolu bütün gücü ve kudreti bir tek insan ya da insanların meclisine vermektir... (Toplumda yaşayan) İnsanlar birbirlerine ‘Ben haklarımdan vazgeçiyorum ve tüm haklarımı bu insana ya da insanların meclisine veriyorum’ demelidirler. Böylece bütün güç ve kudret tek bir insanda toplanır. bu devlet ya da latince civitas olarak adlandırılır. bu büyük leviathan'ın doğması demektir."

Leviathan'ın Doğuşu: Hak ve Özgürlüklerin Koruyucusu Olarak Devlet

Devletsiz bir toplum olabilir mi? Ya da devlet olmaksızın birey ve toplum var olabilir mi? Daha doğrusu devletsiz bir toplumda "kaos" olmaksızın "düzen" içinde yaşamak mümkün olabilir mi? Tabi ki hayır!.. Devlet, en başta insanların mal ve can varlıklarını korunması için gereklidir ve rasyonel bireyler, devleti kendi hak ve özgürlüklerini korumak için oluşturmuşlardır.

"Onları (vatandaşları) yabancıların istilasından koruyabilmenin, birbirlerine zarar vermekten engellemenin,kendi sanayilerini ve yeryüzünün meyvelerini güvence altına almanın yolu bütün gücü ve kudreti bir tek insan ya da insanların meclisine vermektir... (Toplumda yaşayan) insanlar birbirlerine ‘ben haklarımdan vazgeçiyorum ve tüm haklarımı bu insana ya da insanların meclisine veriyorum’ demelidirler. Böylece bütün güç ve kudret tek bir insanda toplanır. Bu DEVLET ya da Latince CIVITAS olarak adlandırılır. Bu büyük LEVIATHAN‘ın doğması demektir."Thomas Hobbes

Leviathan'ın Büyümesi: Hak ve Özgürlükleri İhlal Eden Bir Kurum Olarak Devlet

Önceleri biz insanların hak ve özgürlüklerini korumak için oluşturulan devlet, zamanla büyüdü... Bireyi korumak için oluşturulmuş olan devlet, birey üzerinde tiranlık kurmaya başladı. Güya "iyiliksever devleti" temsil eden krallar, imparatorlar, sultanların baskı ve zulmü altında insanlar ezildi... Yaşam hakkı, özgürlük hakkı, mülkiyet hakkı hiçe sayıldı... Asırlar "despot devlet"in izlerini taşıdı... Ekonominin gelişmesine paralel olarak devlet faaliyetleri de genişledi... Faaliyetleri genişledikçe harcamaları arttı. Harcamaları arttıkça daha fazla vergilemek zorunda kaldı. Bu da yetmedi, sınırsızca ve sorumsuzca borçlandı... Para basma yetkisini kötüye kullandı... Sonuçta ekonomide hastalıklar ortaya çıkmaya başladı. İsraf ve savurganlıklar çoğaldı. Devlet, asıl varlık nedenini unuttu. Ve devlet, sosyal faydasından çok sosyal maliyeti olan bir kurum olmaya başladı.

"Devlet büyüdükçe, özgürlük de o oranda küçülür." Jean Jacques Rousseau

Leviathan'a Gem Vurmak: Özgür Bir Toplum İçin Sınırlı Bir Devlete Doğru

"Devlet gerekli midir? sorusu ütopik libertarianların ya da anarko-kapitalistlerin "entellektüel fantezi"lerinden başka bir şey değildir. Dolayısıyla "devlet gerekli midir?" sorusu değil, "devlet, ne kadar gereklidir." sorusu realiteye uygundur. Bugün için sorulması gereken soru da budur.

"Devletin toplumun güvenliğini sağlama ve muhafaza etme niyetine rağmen, onun sahip olduğu gücü kötüye kullanmaya eğilimli bir kurum olduğuna tarihin hemen her sayfasında şahit olunabilir." John C. Calhoun

TİRAJE, bir alıntı ekledi.
16 dk. · Kitabı okuyor

...doğru bildiği gibi yaşamış ve giderek sıradışı bir insan olmuştu.

Okuyucu, Bernhard Schlink (Sayfa 147 - İletişim Yayınları)Okuyucu, Bernhard Schlink (Sayfa 147 - İletişim Yayınları)