2024 Okuma Raporları

128 syf.
·
Puan vermedi
·
8 saatte okudu
Bana göre kitap aforizma olarak yazılmış. Minik cümleler derin anlamlar... Ayriyeten sonunu okuduğum zaman bana "bir idam mahkumnun son günü" nü hatırlattı. Güzel bir kitap ama ben buna benzeyen "intihar dükkanı" kitabını daha çok sevdim. Yazarlar,coğrafi konum, zamanlar vb. bahsettiğim kitaplar birbirinden çok bağımsız ama okuyunca üçü de neredeyse aynı hissettiren kitaplardı. İncelemelerini de okuyup, izleyeceğim. Bazen bazı kitapların incelemesi kitaptan daha çok şey çıkarmamız için altın değerinde olabiliyor çünkü. Kitabı ve yazılan karakteri sevdim. Zeki, kendine karşı zıt ( kendi içinde aykırı ama dışarıdan çok sempatik ) ama abartıldığı kadar da bulmadım. Kısa ve güzel bir hikayeydi.
İnsanlığımı Yitirirken
İnsanlığımı YitirirkenOsamu Dazai · İthaki Yayınları · 202333bin okunma
83 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Psikolojik irade
Psikolojik irade Çok başarılı bir kitap olarak karşıma çıktı. Kurgusu anlatışı ve betimlemeleri o kadar muazzam ki. Hikaye içinde yaşadım. Kitabın kısa olması ama bir film tadında daha fazla uzatilabilmesi mümkün. Psikolojik iradenin en güzel anlatım ve örneklendirilmesi yer almaktadır. Hiçlik ,yalnızlik ve çaresizlik içerisine giren kişinin kendini bilmesi. Kaybolmamak için vermiş olduğu mücadele. Benliğini yaşatması muazzam anlatılmış.
Satranç
SatrançStefan Zweig · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2020236,1bin okunma
Reklam
336 syf.
5/10 puan verdi
Bazı Aşklar Yarım Kalmalı
Yine cok akici bir kitapti yazarin anlatim dili sizi icine cekiyo ve bitene kadar elinizden birakamiyosunuz. Verdigim puanin cogu bu yuzdendi. Ve Talia... Nasil affedebildin anlamlandiramiyorum. Olmasi gereken bu gibi gozukuyo tamam ama ben bu olgunlukta(?) olamazdim kesinlikle. Askimdan gebersem de baska kadinla en yakin arkadas olarak olsa bile 7 yil evli kalmasini sineye cekemem. Gerekceleri ne olursa olsun. Bazen de bu dunyada kavusulmaz der ona giden yollari tirnaklarimla sokerdim. Benden kitap basrolu olmazmis.
Garnet Ovası
Garnet OvasıDevney Perry · Ren Kitap · 0295 okunma
208 syf.
·
Puan vermedi
HİLAL MUAMMER YERLİKAYA - SENİ İLGİLENDİRMEZ Herkese selamlar Nasılsınız, neler yapıyorsunuz? Neler okuyorsunuz?
Seni İlgilendirmez
Seni İlgilendirmezHilal Muammer Yerlikaya · Mavi Nefes Yayınları · 202116 okunma
232 syf.
·
Puan vermedi
·
10 günde okudu
FEZİLE OLKANLI - SONSUZ Herkese selamlar Nasılsınız, neler yapıyorsunuz? Neler okuyorsunuz? O kadar güzel, o kadar derin ve anlamlı bir kitap okudum ki.
Sonsuz
SonsuzFezile Olkanlı · İnkılâp Kitabevi · 202362 okunma
320 syf.
·
Puan vermedi
SARA PASCOE - HAYVAN Herkese selamlar Nasılsınız, neler yapıyorsunuz? Neler okuyorsunuz? Bugün sizlere oldukça ilginç ama mutlaka okumalı dediğim bir kitap ile geldim Bu kitapta bilimin bize evrim, tarih, aşk, cinsellik, sadakatsizlik ve diğer tüm konuları nasıl açıkladığını göreceksiniz! Ödüllü İngiliz komedyen Sara Pascoe ile kadın bedeninde eğlenceli ve aydınlatıcı bir tura çıkın! Eğlenirken öğrenebileceğiniz pek çok konuya değinen ve evrensel bir dille yazılmış bu kitapta; evrim, cinsellik, geçmiş ve gelecek ele alınıyor. Hayvani dürtülerimizi ve endişelerimizi anlayıp, onları yorumlamamıza yardımcı olacak kahkahalarla dolu bir yol haritası. Sara Pascoe hem sahnede hem de Televizyon programlarında kadınlık ve cinsellik hakkında şakalar yaptı, ama artık bu konuları daha uzun bir şekilde anlatabileceği bir kitabı var. Hayvan, modern kadınları şekillendiren ve etkileyen güçlere dair komik ve büyüleyici bir bakış açısı yaratmak için otobiyografi ile evrim tarihini birleştiriyor. Alıntılar " Bedenimden nefret etmeyi bırakmak istiyordum, çünkü çok fazla zamanımı alıyordu ve bazen beni çok üzüyordu." "Ortalama olarak kısa oldukları gibi kadınlar erkeklerden daha fazla şişmanlar. Çok yaşayalım biz bodur tombişler!"
Hayvan
HayvanSara Pascoe · Flu Kitap · 20244 okunma
Reklam
328 syf.
·
Puan vermedi
HERMAN MELVİLLE - VERANDA ÖYKÜLERİ Herkese selamlar Nasılsınız, neler yapıyorsunuz? Neler okuyorsunuz?
Veranda Öyküleri
Veranda ÖyküleriHerman Melville · Vakıfbank Kültür Yayınları · 2019149 okunma
149 syf.
·
Puan vermedi
·
3 saatte okudu
HİLAL MUAMMER YERLİKAYA - BENİ İLGİLENDİRMEZ ÇIĞLIK Herkese selamlar Nasılsınız, neler yapıyorsunuz? Neler okuyorsunuz?
Beni İlgilendirmez - Çığlık
Beni İlgilendirmez - ÇığlıkHilal Muammer Yerlikaya · Mavi Nefes · 20229 okunma
·
Puan vermedi
Kendine hiçbir şeyde güvenmeyen,yurt dışı düşünüp gidemeyenler bakabilir..
Kitaptan, üniversite okurken prof bir hocamızın tavsiyesine binaen haberdar olmuştum .Sonradan kalın kitap olduğunu görünce niçin okumalıyım diye sordum aldığım cevap ise kendine çok şey katıp hayatına yön veren olayların olmuş olmasıydı. Gerçekten savaş hocamızın çektiği sıkıntılar,her gencin dil öğrenmek ekonomik sıkıntılardan dolayı ülke değiştirmek isteme çabasının fiiliyata geçirilmiş hâli aktarılmış bu kitapta ama savaş hocamızın amacı ilim di tabi ... Velhasıl güzel bir kitap okumanız tavsiye edilir..
İlme Adanan Bir Ömür: Mehmet Savaş
İlme Adanan Bir Ömür: Mehmet SavaşKolektif · Diyanet İşleri Başkanlığı · 20237 okunma
256 syf.
·
Puan vermedi
·
20 saatte okudu
FİONA VALPY - AŞKIN FRANSIZCASI Herkese selamlar Nasılsınız, neler yapıyorsunuz? Neler okuyorsunuz? Bugün sizlere oldukça akıcı, belki biraz da klişe ama çok tatlı bir kitap ile geldim
Aşkın Fransızcası
Aşkın FransızcasıFiona Valpy · Pegasus Yayınları · 2016159 okunma
Reklam
96 syf.
·
Puan vermedi
·
1 saatte okudu
FAHRİ KAPLAN - İNCE HATIRA Herkese selamlar Nasılsınız, neler yapıyorsunuz? Neler okuyorsunuz? Bugün sizlere Mart ayının ilk kitabı olan çok güzel bir şiir kitabı ile geldim
İnce Hatıra
İnce HatıraFahri Kaplan · Günce Yayınları · 202127 okunma
224 syf.
·
Puan vermedi
·
15 saatte okudu
HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR - GÖNÜL BİR YEL DEĞİRMENİDİR SEVDA ÖĞÜTÜR Herkese selamlar Nasılsınız, neler yapıyorsunuz? Neler okuyorsunuz? Bugün sizlere türk edebiyatının en önemli sanatçılarından biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar kaleminden Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür kitabı ile geldim Kitabın ilk başta ismi beni kendine
Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür
Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda ÖğütürHüseyin Rahmi Gürpınar · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20223,220 okunma
536 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
41 günde okudu
Lise yıllarımda okuyup tarzına, akışına, satır aralarındaki sanatsal ve genel bilgilerine hayran olduğum bir yazar olduğu için konusuna bile bakmadan aldığım bir kitaptı. Belki büyüdüğüm için, belki en iyi kitabı olmadığı için, belki de benim kutsal gördüğüm şeylere çok sataştığı için aşırı etkilendiğimi söyleyemeyeceğim. Sonunda açıklanan gerçeğin (gerçek hayatta da bu deney gerçekleştirilse dahi) yaratılışa dair herhangi bir şüphe oluşturduğunu düşündürmedi açıkçası. Kitabın sonunda Langdon’ın da -daha yumuşak da olsa- bundan bahsetmesi biraz şimdi oldu dedirtti. Evet kitapta bahsi geçen dine sıkı sıkıya bağlı insanlardanım ama aynı zamanda bilimsel çalışmalar yapan bir akademisyen ve bilim insanıyım. Dindar insanların bilimle alakası olamaz şeklinde kabul görmüş görüş beni yıldırıyor. Keşfedilen her bir bilgi, elde edilen her bir gelişme insanı tefekküre daha da fazla itiyor. İşte bu sebeplerle kitabı biraz kızarak okudum. Yazar bunu iddia etmiş, dinleri kötülemiş demiyorum ama (ki belirli oranda kötülemiş aslında) yine de sürekli ateistlerin mantıklı, havalı ve bilgili olduğu imalarını barındırdığı da bir gerçek. Ben de tüm bunlardan sıyrılıp tarafsız gözle bakamadığım için kitaptan 2 puan kırdım (yazar burada kahrolmuştur kırdığım puana). Fantastik dünyalar, olimpos tanrıları, canavarlar, vampirler, şeytanlar, melekler okurum, tamamen hayal ürünü der umursamam. Ama gerçek kurgularda Allah inancı kırmızı çizgimdir bu sebeple taraflı bir yorumcuyum. Tüm bu yorumlardan sonra elbetteki aklı başında bilinçli her okuyucuya tavsiye ettiğim bir kitap.
Başlangıç
BaşlangıçDan Brown · Altın Kitaplar · 201722,2bin okunma
302 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
HİLAL ÖZCAN - KALBİMİN KENDİNE GÖRE NEDENLERİ VARDI Herkese selamlar Nasılsınız, neler yapıyorsunuz? Neler okuyorsunuz? Bugün sizlere benim için bu senenin favorilerinden biri olan bir kitap ile geldim
Kalbimin Kendine Göre Nedenleri Vardı
Kalbimin Kendine Göre Nedenleri VardıHilal Özcan · Artemis Yayınları · 201955 okunma
312 syf.
·
Puan vermedi
·
9 günde okudu
KAHRAMAN TAZEOĞLU - YARALI Herkese selamlar Nasılsınız, neler yapıyorsunuz? Neler okuyorsunuz? Bugün sizlere kalemini çok sevdiğim, beni okumaya başlatan yazarlardan biri olan sevgili kaleminden yine çok güzel bir kitap ile geldim Kaan hem çocukluk arkadaşı hem de aşkı olan Hande ile yollarını ayırdıktan sonra yaşadığı sorunlar ve
Yaralı
YaralıKahraman Tazeoğlu · Yediveren Yayınları · 20228,3bin okunma
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.