Peri Gazozu

8,9/10  (58 Oy) · 
132 okunma  · 
51 beğeni  · 
1.596 gösterim
"Vicdanımız kuruyor. Babalarını erken kaybetmiş yetim çocukların masum başlarını koyacakları göğüsler çoktan çöktü, farkında mısınız? Göğüs çöktükçe zulüm tepemizde kalıyor. Kavisli ve dolaşık geçmişimizse, bozuk düzenimizin telleri olmuş. Duyduğunuz sesler bu yüzden içli ve bu kadar derinden geliyor. Şimdi bir türlü sığamayıp, delice bir kavgaya tutuştuğumuz, adına Anadolu denen şu kadim topraklarda, binlerce yıl önce hüküm sürmüş, bir Hitit kralının oğullarına bıraktığı vasiyete bakın isterseniz: 'Öldüğümde beni, usulünce yıkayın, göğsünüze yaslayın ve toprağa bırakın.' Bu kadar."

Hayatın en yalın ve en efsunlu meseleleri, ölüm ve yaşam, anne-baba-çocuk arasındaki zor muhabbet, büyümek ve yaşlanmak üzerine... Vefalı bir oğulun gözüyle. Bilhassa ölümün, ölümle başetmenin olağanüstülüğü ve olağanlığı üzerine... "Alışmaya" direnen bir hekimin gözüyle. Taşranın sıcak kucağı ve serin kasveti üzerine... Orayı hem içinden hem dışından bilen bir evladının gözüyle. Türkiye'nin ipin ucundaki yakın tarihinin gölgesi... Kalbi avucunda birinin gözüyle. Ercan Kesal'dan, aynanın kenarındaki fotoğraflar misali hayat parçaları, sohbet makamında insan hikayeleri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  180
 • ISBN:
  9789750512018
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
 02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Merhaba kitapsever arkadaşlar…
Ercan Kesal ile ilk tanışmamız oldu Peri Gazozu. Kitap ismini babasının yaptığı ve sattığı gazozlardan almış; ama gel gelelim kitapla büyük bir alakası yok denilebilir. Ercan Kesal Radikal Gazetisi’nde yazmakta ama asıl mesleği doktor olan yazarımız sinema işinde ise büyük başarılar göstermekte… Biyografi için : https://tr.wikipedia.org/wiki/Ercan_Kesal
Kitaba gelecek olursak; eser 30 adet hikayeden oluşmakta. 198 sayfalık bu eser çerezlik bir eser değil. Dil olarak da yorucu bir eser değil. Yazar öyle dokunmuş ki yaralarımıza duygulanmamak elde değil. Derin ve içinizi burkan anılar. Anadolu’da doktor iken görev yaptığı yerleri anlatmış. Çektiği sıkıntıları çok iyi gözlemlemiş ve yaşadığı yerlerin coğrafyasını çok güzel anlatmış.Babasıyla arasında geçen diyaloglardan bahsetmiş. Otobiyografi tarzında diyebiliriz aslında ama bir tür ülkemizin biyografisi. Anadolu insanının misafirperverliği mi dersiniz, saygısı mı? Bazı yörelerimizdeki örf ve adetler, siyasetten dolayı ölenler ve asılanlar birçok konuya değinilmiş. Okurken üzülmemek elde değil. Ders çıkaracağınız anlamlı, mükemmel satırlar var. Sadece taraflı olmaması benim eleştirim diyebilirim. Siyasete de pek girmese iyiydi ama malum 80’leri yaşayan bir isim olarak buradan birçok kez söz etmiş.
Okunmalı diyorum, ders alacak bir eser. Kısa ama etkileyici. Tavsiye ederim. Kısa ve özlü bu kitaba bir göz atın derim. İyi okumalar…


Farkında mısınız, sahip olduklarınızın, başkalarının da işine yarayabileceği bir büyük sofradır yeryüzü.

Çok mu zor, karşılıksız ve çekinmeden, bir kibrit tanesini, bir tutam tuzu ayırıp, bir kaya yarığına saklamak.

Sonuna kadar tüketip, bitirmek yerine, ihtiyacımız kadarını alıp, geriye kalanını bizden sonrakilere bırakabileceğimiz bir hayat.. Gerçekten, çok mu zor.

190. Sayfa ( Minicik de olsa bu 3 cümle çok önemli bir bölüm )

glbanu 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ercan Kesal'ın ilk kitabı benim için. Doktor olarak doğduğu ve görev yaptığı coğrafyada yaşananları anlatmış. Anadolu insanı var satırlarında..Bir solukta okunuyor.

ayşenur topaloğlu 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Boğazı düğüm düğüm oluyor insanın.Ağlamam diyorsun ama ağlıyorsun işte...Çünkü hepimizin acıları bunlar.Bu coğrafya kan ve gözyaşıyla sulandı belki bir gün biter diye hep umut ettik.belki bir gün biter öyle değil mi ?

Dilizar Daglioglu 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

İç burkan, yürek ısıtan; kısa ama derin, bir çok yaşanılmış öykülerden oluşan bir kitap. Elinize aldığınız zaman bırakamıyorsunuz. En azından ben bırakamadım :)

hatice 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bir doktor olarak her bozkırda her yeni mezun aynı duyguları yaşarmış meğer ben yazamadım ercan ustam çok güzel dile getirmiş

funda icinli 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bi doktor bi kalbe işte böyle dokunurmuş...
Ajitasyona girmeden insana duygu yoğunluğu yaşatmayı başarabilmiş bir eser. Her yaştan okura tavsiye ederim.

Doğan Yalçın 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapta dil aramayın, kurgu aramayın, üslup aramayın, kelime aramayın, kahraman aramayın, mekan- zaman aramayın, müzik kitap aramayın. Bu kitapta sadece ve sadece ortak duygu, değer, insan, anı, üzüntü, sevinç, dostluk, arkadaşlık, çocukluk arayın. Buna şahit olun. Kocaman dünya iki nokta arasında gidip gelen, ortak kaderi paylaşan insanların doldurduğu bir alandan, andan ibarettir. Doktoru, öğretmeni, hemşiresi, başkanı, çobanı, mühendisi, yaşlısı- genci hepsi ama hepsi taşra hayatından çıkanların bir ortak kaderlerin sonucu olan bir hayattan kopup geldiğini görmek lazım. Bir otobiyografi, bir anı. Tüm insanların ortak anıları.

şule uzundere 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Peri Gazozu sinemacı olarak tanıdığımız Ercan Kesal’ın çocukluk, gençlik ve doktorluk anılarından oluşuyor. Bu anılar o kadar güzel harmanlanmış ki sanki birbirlerini tamamlamak için yaşanmışlar.

Kitapta genellikle kötü olaylar anlatılıyor. Bazıları insanı o kadar sarsıyor ki bir süre kitabı bırakıp oturuyorsunuz. Özellikle babasının parası olmadığı için ilacını alamadığı, bu yüzden ölen çocuğu unutabileceğimi sanmıyorum. Kitapta sizi de çok etkileyecek birçok hikaye bulacağınıza eminim. Lütfen okuyun bu kitabı.

Serdar Poirot 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Esasen doktor olan ancak son zamanlarda oyunculuğu ile ön plana çıkan yazardan güzel bir hikaye kitabı. Kendi çocukluğu, ailesi, mesleğe geçişi ve sonrası ile ilgili bazıları komik ama çoğu acıklı pek çok anısını bizimle paylaşıyor. Özellikle mesleğini kırsalda yaparken yaşadığı bazı olaylar unutulacak cinsten değil. Bu yüzden mutlaka okunması gereken kitaplardan biri. Çünkü ülkemiz insanı hakkında ciddi ipuçları veriyor.

Y. Serkan Tuncer 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Tıp Doktoru ve sinema senaristi Ercan Kesal bu eserinde geçmişten günümüze kendi anıları çerçevesinde, anlatım gücünün başarılı olması sayesinde, değişmeyen makus talihimize ışık tutuyor bir anlamda. Ciddi bir okur ve gözlemci gözüyle bakınca unutulanlar dışında bir şey yok dedirtiyor insana.

3 /

Kitaptan 75 Alıntı

a leaf 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan, kendinde olmasını istediği herhangi bir şeyi bir başkası için de aynı şiddetle isteyebiliyorsa "insanım" diyebiliyor.

Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 72)Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 72)
KeMâL 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Hocam, bu sarılma denen şey ne kadar önemliymiş meğer. Keşke çok daha önce birbirimize doğru düzgün, adam gibi sarılabilseydik. Biz kıymetini bilememişiz.”

Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 178 - İletişim Yayınları)Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 178 - İletişim Yayınları)
KeMâL 
31 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Birbirimizin hayatlarının içindeyiz. İstesek de istemesek de.

Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 70 - İletişim Yayınları)Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 70 - İletişim Yayınları)
KeMâL 
31 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İster kurtçu, isterse Ecevitçi, benim için fark etmez. Biz ekmeğin peşindeyiz.

Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 29 - İletişim Yayınları)Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 29 - İletişim Yayınları)
KeMâL 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bazı şeyler insana geri dönülmez yollar çizer. Bir sarsıntı, bir kırılma olur hayatınızda ve sonra hiçbir şey eskisi gibi olmaz.

Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 163 - İletişim Yayınları)Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 163 - İletişim Yayınları)
şule uzundere 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...bugünlerde, ağzınıza götürdüğünüz her lokma boğazınızdan bir türlü geçmiyor ve yutkunuyorsanız sürekli ve oğullarını birer birer toprağa veren annelerin ülkesinde, kendi oğlunuzu koklamaktan hicap duymaya başlamışsanız eğer, birbirinizin hayatlarını da fark etmeye başlamışsınız demektir. Bu da iyi bir şeydir. Şimdilik...

Peri Gazozu, Ercan KesalPeri Gazozu, Ercan Kesal
KeMâL 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Farkında mısınız, sahip olduklarınızın, başkalarının da işine yarayabileceği bir büyük sofradır yeryüzü.

Çok mu zor, karşılıksız ve çekinmeden, bir kibrit tanesini, bir tutam tuzu ayırıp, bir kaya yarığına saklamak.

Sonuna kadar tüketip, bitirmek yerine, ihtiyacımız kadarını alıp, geriye kalanını bizden sonrakilere bırakabileceğimiz bir hayat.. Gerçekten, çok mu zor.

Hadi, bir tutam tuz ve birkaç kibrit koyup cebimize, düşelim yollara.
Hadi, kendimize ve dünyaya ağlayarak..
Hadi önce, kendimizi kurtararak başlayalım şu işe.

Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 190 - İletişim Yayınları)Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 190 - İletişim Yayınları)
şule uzundere 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eskiden ölülerini gömmeyip, bir kulenin tepesine, açığa bırakan kavimler yaşardı bu topraklarda. Topluluğun rahipleri kuleye gizlenip, yırtıcı kuşların ölüleri nerden yemeğe başladığını izlerdi. Akbabaların ölüleri yediği kulenin adı: "Sessizlik Kulesi". Türkiye'yi koca bir "Sessizlik Kulesi" yaptık en sonunda... Ölülerimizi zalimler yesin diye inşa ettiğimiz bir kule artık ülkemiz. Saklanıp bir şeylerin arkasına, dilsiz rahipler gibi bakıyoruz ölülerimize.

Peri Gazozu, Ercan KesalPeri Gazozu, Ercan Kesal
KeMâL 
31 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Bardağı suyla doldurursunuz. Dolar ama taşmaz. Ağzına kadar doldurursunuz, yine taşmaz. Ama bir damla daha koyarsanız, işte o zaman taşar. Sadece bir damla. Biliyor musunuz, bardağın taşmasına bir damla kaldı!”

Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 76 - İletişim Yayınları)Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 76 - İletişim Yayınları)
KeMâL 
31 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Vicdanımız kuruyor. Babalarını erken kaybetmiş yetim çocukların masum başlarını koyacakları göğüsler çoktan çöktü, farkında mısınız… Göğüs çöktükçe zulüm tepemizde kalıyor. Kavisli ve dolaşık geçmişimizse bozuk düzenimizin telleri olmuş. Duyduğunuz sesler bu yüzden içli ve bu kadar derinden geliyor.

Peki, ne kadar daha seyredeceksiniz, plazma LCD televizyonlarınızın önünde, bayrağa sarılı tabutlara sarılarak, babalarının göğüslerini arayan yetimlerin hüznünü… Ya da çoğu zaman usulünce yıkamak bile reva görülmeyen diğerlerinin, geride bıraktığı isyankâr çocukların öfkesini… Yetmedi mi?

Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 25 - İletişim Yayınları)Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 25 - İletişim Yayınları)