Evvel Zaman

8,7/10  (6 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
775 gösterim
Elinizdeki kitap bir sanat yapıtının hikâyesidir, hatta hikâyenin hikâyesi! Doktor, senarist, oyuncu ve yazar Ercan Kesal, Evvel Zaman'da, yaratıcılığın kökenlerine doğru uzanan çetrefil bir yolculuğa çıkarıyor bizi. Bütün içsel ve dışsal etkileriyle yaşanmış bir olaydan bir sanat eserine doğru uzanan esrarlı bir yolculuğa… İyi okumalar!
-Ahmet Öz-

"Sinema, gerçekliği zaman boyutunda sabitlemiştir ve sinemayla birlikte insan, ilk kez zamanı durdurma, yeniden yaratma ve isterse ona geri dönme olanağına kavuşmuştur. Zamanın gerçekliğini bir film şeridi üzerinde dondurabilen sinemanın gücünün kaynağı, 'zamanı, bizi her gün hatta her saat saran gerçekliğin maddesine çözülmez ve hakiki bağlarla bağlamasıdır' (Tarkovski). İnsanın vicdanı da zamana bağlıdır ve yalnız onunla var olur. Bellek ise vicdan demektir ve unutmak vicdansızlık... Sinema unutmayı reddeden bir sanattır ve bu yüzden çok kıymetlidir.

"Elinizdeki kitap, bir film güncesidir. Bir Zamanlar Anadolu'da filminin hikâyesini konuşmaya başladığımız günden setin sona erdiği güne kadar tüm yaşadıklarımı, gözlemlerimi ve duygularımı yazdığım notlardan oluşmaktadır. Filmin senaristlerinden biri olarak, bir film senaryosunun nasıl başlayıp değişerek evrildiğini ve yönetmen için nasıl bir kılavuz haline dönüştüğünü de göstermeye çalıştığım özgün bir yol hikâyesidir."
-Sunuş'tan, Ercan Kesal-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786053753780
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferhat Kalko 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikli olarak kitabı bir solukta okuyup bitirdim. Kitap Bir Zamanlar Anadolu'da filminin hikayesini ve senaryosunun oluşum sürecinden filmin çekim aşamasına kadar yazarın tuttuğu günlüklerden oluşuyor. Sinemaya ilgisi olanların, kameranın arkasında da neler olduğunu merak edenlerin ve sinema öğrencileri için güzel bir kaynak. Kitapta sinema ve oyunculuğa dair oldukça güzel tespitler var. Oldukça akıcı ve okuması da keyifli bir kitap.

Kitapla ilgili 1 Haber

Evvel Zaman İçinde Bir Film
Evvel Zaman İçinde Bir Film Ercan Kesal'ın Evvel Zaman'ı, bir sinemacının güncesi niteliğinde. 3 sayfalık bir hikâyeden bir filme dönüşen Bir Zamanlar Anadolu'da filminin yazım süreci, oyuncu seçimleri ve çekim sıkıntıları, öznel bir dille bu kitapta aktarılmış oluyor