Giriş Yap

Ercan Kesal

Yazar
8.4
1.646 Kişi
Unvan
Türk Hekim, Sinema Oyuncusu ve Yazar
Doğum
Avanos, Nevşehir, 1959
Yaşamı
1959 Avanos doğumlu olan Dr.Ercan Kesal, ilk ve orta öğrenimini Avanos’ta, lise öğrenimini Nevşehir’de tamamladı. 1976-77 yıllarında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, 1977-78 yıllarında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde okuduktan sonra 1984 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.1984-89 yıllarında Ankara - Keskin Devlet Hastanesi, Ankara - Bala ve köylerinde Sağlık Ocağı hekimliği, Sağlık Merkezi Başhekimliği ve Sağlık Grup Başkanlığı yaptı. Türkiye’deki sağlık sistemindeki aksaklıkları bizzat görme imkanı bulduğu Keskin ve Bala ilçelerinde, sorunların çözümünün Sosyalizasyon Sistemi ve Koruyucu Hekimlikte olduğunu tespit etti.1997 yılında Özel Okmeydanı Hastanesi’ni kuran Dr.Ercan Kesal, halen Hastanenin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 2002 yılının ilk yarı döneminde Yön FM’de hazırlayıp sunduğu ’Mahalle Meydanı’ isimli program sırasında sıkça gündeme getirilen ve çözüm aranan arazi-tapu sorununu çözmek için bir araya gelenlerle Tapu Alma Girişimi’ni kurdu.Nuri Bilge Ceylan'ın "UZAK" filmindeki oyunculukla başlayan sinema serüveni "ÜÇ MAYMUN" da ve "BİR ZAMANLAR ANADOLU' DA" da senarist ve oyuncu, "VAVİEN" , "DERİN", "SAÇ","ALBATROSUN YOLCULUĞU" ve "KÜF" filmlerinde oyuncu olarak devam etmektedir.

İncelemeler

Tümünü Gör
198 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Ercan Kesal...
Ercan Kesal... Denk geldiğim kadarıyla oyuncu, Bir Zamanlar Anadolu'da filminden bildiğim kadarıyla yazarlığı da var ve kitabı okuyunca anlıyorum ki mesleği doktor. Birçok ünlü insan kitap yazar veya en azından denerler. Nedendir bilmiyorum ama Ercan Kesal'in kitapları olduğunu bu uygulamada okuyucular sayesinde öğrendiğimde; gerçekten bu işi başarıyla yapabileceğini düşündüm. Kitabı okuduktan sonra da anlıyorum ki bu hissim beni yanıltmamış. Teknik kısımlar elbette tartışılır fakat içtenlik ve samimi dil benim kitabı değerlendirmemde önemli bir yer tutuyor. Çocukluk, baba, doktorluk, siyasal meseleler, ülkeyi yönetenler ve yönetmiş olanlara, kendimize sitemler... Sanıyorum kitabın içinde bulunan hikayeleri bu başlıklar altında toplayabilirim. Bir hikâye başlığı; hayatında ya da tanık olduğu bazı olayların ortak paydası olmuş. Yani hikâye içinde hikâyeler fakat bağlantı noktaları aynı. Hikâyelerde doktorluk anıları fazlaca yer tutuyor. Bu anıları okurken aklıma
Genç Bir Doktorun Anıları
kitabı geliyor. Bazen karıştırmış bile olabilirim:) Anadolu insanının cahilliği ve mesleğinin ilk yıllarının acemiliği birleşince ilginç hikâyeler çıkmış ortaya. Ailesinin ve özellikle babasının hayatında çok önemli bir yeri olduğunu da satır aralarında anlayabiliyoruz. Geçişlerde verilen mesajlar, ücra kasabalarda kadınların ve zorla evlendirilen küçük kızların yaşadıkları, bir hiç uğruna gerçekleşen ve gayet normal karşılanabilen ölümler... Bunlar da yine tanık olacağımız ayrıntılar. Yazının başında da dediğim gibi samimi üslup ve içtenlik sizi kitabın içine alıyor ve kendinizi bir dostun anılarını dinliyormuşsunuz gibi hissedebiliyorsunuz. Benim gibi kitaba denk gelip de "Acaba okusam mı?" diye düşünen arkadaşlara da tavsiye edebilirim. Kitapla kalın :)
Peri Gazozu
8.5/10 · 3.011 okunma
·
Reklam
352 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
Zamanın İzinde; Enis Rıza'nın seçtiği fotoğraflar ve Ercan Kesal'ın bu fotoğraflara yazdığı duygu dolu metinlerden oluşan, Ayrıntı Yayınları'nın 1000. kitabı olarak Şubat 2017'de ilk baskısını yapan muhteşem bir kitap. Burhan Sönmez kitap için yazdığı önsözde şöyle diyor : "Zamanın İzinde bir ansiklopedi veya başvuru kitabı değil, düşünceyle yoğrulmuş duygulara hitap ediyor, bakan göz ile konuşan dil arasındaki uyuma ve gerilime yaslanıyor. Enis Rıza'nın seçtiği fotoğraflar, toplumsal olan ile bireysel olanın havzasında sonsuzluğu an ile buluşturuyor. Bu fotoğrafların başına oturup, görünenleri ve asıl olarak görünmeyenleri kendi hayal dünyasında yoğuran Ercan Kesal bir kilim gibi dokuya dokuya ortaya bir tasvir çıkarıyor." Zamanın İzinde yaklaşık 100 yıllık bir tarihin raflarına kaldırılmış olayları, yürek yangınlarını tekrar hatırlatıp, hafızaları tazeletirken, geçmişle geleceğin arasında kurulan köprüden tekrar geçiriyor biz okurları. Dün belki geçmişte kalıyor ancak geleceğe hep bir parça fotoğraflarla taşınıyor. Bu fotoğraflar bazen acıları, bazen söylenmemiş sözleri, bazen yarım kalmış hayalleri, bazen umutları, belki çokça da mutlu anları saklıyor. Zamanın İzinde her kitaplıkta yer alması gereken, özellikle bizim gibi balık hafızalı toplumlar için ara ara bakılması, yaşananların ve yaşatılanların hatırlanması açısından önem arz eden bir kitap bence. Kitapla ilgili daha ayrıntılı bilgi için Boğaziçi Üniversitesi Nazım Hikmet Kültür Sanat ve Araştırma Merkezi'nin düzenlediği Yazar& Şair Buluşmaları etkinlik dizisinin Enis Rıza ve Ercan Kesal'ı konuk ettiği ve Zamanın İzinde kitabının konuşulduğu videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. youtu.be/QxqsF6d5FP0 Sonuç olarak "Hayatlarımız geçmişten bağımsız değil, ama yalnızca geçmişin insafına da terk edilemez. Aslolan, oradaki izlerle varacağımız gelecektir." Keyifli okumalar.
Zamanın İzinde
9.1/10 · 88 okunma
·
198 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Ercan Kesal'ın okuduğum ilk kitabı ve çok güzel insanın okurken içine işleyen bir kitap. Ercan Kesal yaşantısının kesitlerini kaleme aldığı çoğunluğu hekimlik , öğrencilik ve aile yaşantısı yıllarından anılar öyle sıradan anılar değil ama okurken insanı düşündüren empati yaptıran yada ne yapacağını düşündüren şekilde kaleme alınmış bir kitap. Benim fikrimi soracak olursanız kitap gayet güzel akıcı ve etkileyici bence ülkenin geçmişini bir nebze öğrenmek içinde okunması gerken bir kitap
Peri Gazozu
8.5/10 · 3.011 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48