Salome

8,8/10  (6 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.095 gösterim
"Senin bedenine âşığım, Yahya! Bedenin tırpancıların hiç biçmediği bir zambak tarlası kadar beyaz. Bedenin Judaea’nın dağlarında yatan ve vadilere dökülen karlar gibi beyaz. Arap Kraliçesi’nin bahçesindeki güller bile senin bedenin kadar beyaz değildir. Ne Arap Kraliçesi’nin bahçesinin gülleri ne de Arap Kraliçesi’nin baharat bahçesi; ne yaprakların üstünde parlayan gün ışığının ayakları ne de denizin gönlünde yatan ayın yüreği; dünyada senin bedenin kadar beyaz başka hiçbir şey yoktur. Bedenine dokunmama izin ver."

Oscar Wilde’ın Fransızca yazdığı tek eseri olan Salome’nin hikâyesinin ana kaynağı elbette İncil’dir. Sonra, Flaubert’in Hérodias’ı, Heine’nin Atta Troll adlı şiiri, Mallarmé’nin Hérodiade’ı ve Huysmans’ın A rebours’unda büyüleyici şekilde tasvir ettiği Gustave Moreau’nun L’Apparition adlı tablosu... Kutsal Kitap içinde anlatılan bir ‘femme fatale’in, ölüm fermanları verdirtecek kadar baştan çıkarıcı, ölüm fermanları isteyecek kadar ihtiraslı bir Doğu prensesinin tehlikeli, günahkâr ve dramatik öyküsüne Wilde’ın kayıtsız kalması imkânsızdır.

Salomé, modern tiyatro tekniğinde bir "devrim" yaratmış ve Ionesco, Beckett, Pinter gibi ustaları etkilemiştir. Ayrıca 1905’te Richard Strauss bu metni kendi Salomé operasında kullanmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2005
 • Sayfa Sayısı:
  84
 • ISBN:
  9789755334585
 • Çeviri:
  Murat Erşen
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Black Garden 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Salome, Yahya'ya âşık oldu, büyük aşık oldu fakat Yahya, karşılık vermeyince Salome, onun kesik başını istedi, gümüş tepsi içerisinde...
Herodias ise önce üvey kardeşinin karısıyla evlendi sonra karısının kızına (Salome) tutuldu, bütün bunların cezasını Yahya'nın başını vererek çekti...
Bu Oscar Wilde'ın Fransızca yazdığı sıradışı bir tiyatro oyunudur, aynı zamanda da bir vahşettir.
İlginç bir kitaptır aslında, İncil'den alıntılarla Yahudilik ve Hristiyanlık hakkında çıkarımlar da mevcuttur. Tamam bunlar bizim okurumuzun pek ilgisini çekmez ama yine de burada şairane anltımlara da şahit olmak isteyecektir okurlarımız...
Dedigim gibi sıradışı bir tiyatro oyunu bu, kitap içerisinde Aubrery Beardsley diye birine ait illüstrasyonlar var, bunlar da sıradışı.

Bu kitabı tavsiye ediyorum, keyifli okumalar..

Kitaptan 13 Alıntı

Ferda Çalışır 
 28 Oca 15:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ferda Çalışır- çevirisi ile
Prenses yüzünü yelpaze ile gizledi. Küçük beyaz elleri, yuvasının çevresinde kanat çırpan beyaz güvercini anımsatıyor.Elleri beyaz kelebekler gibi. Kesinlikle beyaz
kelebekler..

Salome, Oscar Wilde (Sayfa 359 - ჩემი რჩეული მსოფლიო)Salome, Oscar Wilde (Sayfa 359 - ჩემი რჩეული მსოფლიო)
Ferda Çalışır 
 28 Oca 14:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

salome: Ferda Çalışır- çevirisi ile
- Ayı görmek ne güzel! O küçük bir madenî para parçasına benziyor, gümüş çiçeği gibi. soğuk ve ısrarcı. Eminim ki bakiredir.
Bakire'nin güzelliğini taşıyor. Evet, bakire. Asla kendini kirletmemiş.Ve hiç bir erkek onu terk etmemiştir;
diğer tanrıçalar gibi..

Salome, Oscar Wilde (Sayfa 361 - ჩემი რჩეული მსოფლიო)Salome, Oscar Wilde (Sayfa 361 - ჩემი რჩეული მსოფლიო)
Ferda Çalışır 
 28 Oca 15:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ferda Çalışır- çevirisi ile
-O, sapmış bir güvercine benzemekte. Rüzgarın bağrında titreyen Nergizi anımsatıyor. Gümüş bir çiçek gibi.

Salome, Oscar Wilde (Sayfa 360 - ჩემი რჩეული მსოფლიო)Salome, Oscar Wilde (Sayfa 360 - ჩემი რჩეული მსოფლიო)
Ferda Çalışır 
 28 Oca 14:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ferda Çalışır- çevirisi ile
-Ne kadar da uçuk renkli Prenses. Onu hiç böyle görmedim çok soluk. Gümüş aynasındaki beyaz bir gülün gölgesi gibi..

Salome, Oscar Wilde (Sayfa 356 - ჩემი რჩეული მსოფლიო)Salome, Oscar Wilde (Sayfa 356 - ჩემი რჩეული მსოფლიო)
Black Garden 
 18 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu gece ay bir garip görünüyor. Garip görünmüyor mu? Her yerde âşıklar arayan histerik bir kadını andırıyor. Hem de çıplak, çırılçıplak. Bulutlar onun çıplaklığını örtmeye çalışıyor, ama o istemiyor. Kendini gökyüzünde çıplak olarak sergiliyor. Sarhoş bir kadın misali bulutların arasında yalpalıyor... Eminim âşıklarını arıyordur... Sarhoş bir kadın gibi sendelemiyor mu? Çılgın bir kadına benziyor, değil mi?

Salome, Oscar Wilde (Sayfa 43)Salome, Oscar Wilde (Sayfa 43)

Doğduğumuz andan ölene kadar hayatımız sürekli bir yolculuktur.
Manzara değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir; ama tren hep ileri gider.
Hayat bir trendir, tren istasyonu değil . . ..

Salome, Oscar WildeSalome, Oscar Wilde
Black Garden 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bana bakan bu kadın da kim? Bana bakmasını istemiyorum. Süslü gözkapaklarının altındaki altından gözleriyle hangi sebepten bana bakıyor? Kim olduğunu bilmiyorum. Kim olduğunu bilmek istemiyorum. Söyleyin gitsin. Konuşmak istediğim o değil.

Salome, Oscar Wilde (Sayfa 35)Salome, Oscar Wilde (Sayfa 35)
Black Garden 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bedenin iğrenç. Bir cüzzamlının bedeni gibi. Zehirli yılanların süründüğü sıvalı bir duvar gibi, akreplerin yuvalanı yaptıgı sıvalı bir duvar. Tiksindirici şeylerle dolu ağartılmış bir gömüt gibi. Korkunç, bedenin korkunç. Beni büyüleyen saçların, Yahya. Saçların üzüm salkımlarına benziyor; Edomluların topraklarındaki, Edom’un asma ağaçlarında sallanan siyah üzüm salkımlarına. Saçların Lübnan’ın sedir ağaçları gibi; aslanlara ve gün boyu saklanacak yer arayan haydutlara gölge veren Lübnan’ın büyük sedir ağaçları gibi. Uzun karanlık geceler, ay yüzünü sakladıgında, yıldızlar korkudan titrediğinde, senin saçların kadar kara değildir. Ormanda yaşayan sessizlik öyle siyah degildir. Dünyada senin saçların kadar siyah başka hiçbir şey yoktur... İzin ver dokunayım saçlarına...

Salome, Oscar Wilde (Sayfa 37)Salome, Oscar Wilde (Sayfa 37)
Black Garden 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Saçların berbat. Çamur ve toz kaplı. Sanki alnının üstüne yerleştirilmiş bir işkence tacı. Sanki boynun çevresine dolanmış zehirli bir yılanın boğumları.Saçlarını beğenmiyorum... Arzuladığım, ağzın Yahya. Ağzın fildişi bir kulenin üstündeki al renkli bir kurdele gibi Fildişi bir bıçakla ikiye bölünmüş bir nar gibi. Sur bahçelerinde açan ve güllerden daha kırmızı nar çiçekleri bile öyle kırmızı degildir. Kralların gelişini haber veren ve düşmanları kor kuran trompetlerin kırmızı çığlıkları öyle kırmızı değildir. Senin ağzın cenderelerde üzüm ezen şarapçıların ayaklarından daha kırmızıdır. Ağzın tapınaklarda yaşayan ve rahiplerin beslediği güvercinlerin, ayaklarından bile daha kırmızı. Bir aslan öldürüp altın sansı kaplanlar gördüğü ormandan geri dönen kişinin ayaklarından kırmızıdır. Senin ağzın, denizin alacakaranlığında balıkçıların buldukları ve krallar için sakladıkları bir mercan dalı!... Ağzın Moab’ın madenlerinde Moablıların bulduğu ve kralların onlardan aldığı zencefil gibi... Pers krallarının kullandıklan zencefil ile boyanmış ve mercan ile eğilmiş yaylar gibi. Dünyada senin ağzın kadar kırmızı başka hiçbir şey yok. Ağzını öpmeme müsaade et.

Salome, Oscar Wilde (Sayfa 38)Salome, Oscar Wilde (Sayfa 38)
2 /