Adı:
De Profundis
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755100630
Orijinal adı:
De Profundis
Çeviri:
Roza Hakmen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
De Profundis
De Profundis
"De Profundis", ünlü İngiliz yazarı "Oscar Wilde"ın Reading Cezaevinden, dostu Lord Alfred Dougles'a yazdığı bir uzun mektuptur. Bu mektup Lord'un eline geçmemiş, ancak kitap olarak yayımladıktan sonra gerçek okuruna ulaşabilmiştir. On dokuzuncu yüzyılın sonunda, 30 Kasım 1900'de ölen Oscar Wilde, ölümünden üç ay önce, Lord Alfred'le son görüşmesinde şöyle demiş: "Yeni bir yüzyıl başlarken hala yaşıyor oluşum, gerçekten, İngilizlerin dayanma gücünü aşardı."...
(Arka Kapak)
Oscar Wilde, ölüsüne hayran olduğum bir yazar. Onun yaşamı kendi deyimiyle "sanat"ı; yazarlığını da "yetenek" olarak tanımlamakla birlikte, kendi egosunun farkında olan ve bunu girdiği cezaeviyle yok etmeyi başarmış yazarlardan. Eserini, cezaevine girmesine neden olan Lord Alfred Douglas adındaki bir adama olan aşkını, yakınmalarını, öfkesini ve en önemlisi sevgisini dile getirmiş; uzun soluklu bir mektup olarak kaleme almış yazar. Ve eşcinselliğini bulunduğu toplumda cesurca dile getiren, kimseden korkmayan, ukalâ insanları söz sanatıyla yerle bir etmekten haz duyan, cezaevine girince aydınlanıp onu karanlıktan kurtaran ışığın, yaşadığı "acılarla" parladığını fark edince mahkûmiyetine sevinmiştir yazar. Oscar Wilde' ı anlamanın en kuvvetli yolu "de Profundis" tir... Hayran olduğum nokta ise duyduğu sevginin hiçbir kuvvet ile yok edilemeyişi ve tüm hayatını, kariyerini, servetini, şanını bunun uğruna feda ederek, sırf toplum öyle istiyor diye sevgisini yok etmesinin, kendisini yok etmek olduğuna inanmasıdır.

~~Tavsiyede şiddet gerekli~~
Merhabalar. Uzun zamandır bir kitaba inceleme yazmadım fakat bu kitaba yazmak istiyorum ki bu kitabı elinize aldığınızda almaktan yahut almamaktan emin olasınız.
Öncelikle kitap bir erkeğin bir erkeğe yazdığı uzun bir mektuptan oluşuyor. Onlar buna yakın dostluk diyor fakat yazar eşcinsellik suçlamasıyla cezaevine girip bu uzun mektubu çok sevdiği dostuna yazıyor. Yazarı araştırdığımızda eşcinselligiyle ilgili birçok şey çıkıyor karşımıza tabi bundan emin olamadım. Çünkü yazarımız evli ve çocuklu. Kitaba dönecek olursak, yazarın bu uzun mektubunda dostuna sitem ediyor. Daha doğrusu ondan kurtulması gerektiğini, sanatçı sıfatını alıp yere batırdığını, zamanını çaldığını, parasını hunharca kullandığını, hastalıkta hiç yanında olmadığını, onunla arkadaşliginin çok şeye mal olduğunu en başından beri bitmesi gerektiğini söylemiş. Pişmanlığını aktarmıştır. Mektup dostunun eline geçememiş maalesef. Kitabı okuduğunuzda kısa süreli krizler geçirebilirsiniz çünkü yazarımız eğer gerçekse bu serseriye, bencil herife acayip müsamaha gösteriyor çünkü seviyor. Bu hergele hem parasını hem zamanını çalıyor bir de babası arasında ki kavgaya karıştırıyor yazarımızı. Buraya kadar yazara üzülüyorum sonra durup düşünüyorum sen koskoca yazarsın bir hergele in yönlendirmesine mı kaldın diye? Bitirdikten sonra da buna sinir oldum. Mektup yazılan kişi kesinlikle pisliğin teki fakat bizim yazarın bu kadar yumuşak olması sürekli onu kabul etmesi biraz mazoşistliğe giriyor. Eğer biz sınırlarımızı belirlemezsek insanlar gelip gider sağlam duvarlarımızı da yıkarlar. Ben buna gönülden inanıyorum insanlar izin verdiğimiz kadar bizi incitebilirler. Yazarımız çok uzun süre sömürülmesine göz yummuş ve hiçbir şey yapmamasından dolayı hak ettiğini düşünüyorum. Kitabı almak isteyen insanın öncelikle homofobik olmaması gerek. Homofobik insan benden de bu kitaptan da uzak durmalı. :) Sevgiler.
Kitap, Lord Alfred'e yazılan uzuncana bir mektuptan yada mektup, Lord Alfred'e yazılan kısa bir kitaptan ibaret.Wilde kendisini suçlayıp durur kitap boyunca,kitabın başlarında kendisini aklamaya çalıştığı ön yargısına kapıldım fakat cezasının bitmesine çok az kala kaleme aldığını öğrenince ,ön yargımdan kurtularak yazarın samimiyetine inanıp enfes bir şeý okuduğuma emin oldum.Bir aşk mektubu olduğu söylenmiş bazı yorumlarda ama insan sevdiğine bunu yapar mı? Wilde yapar.Bıçak gibi sözleriyle yapar merhametle.

oysa herkes öldürür sevdiğini
kulak verin bu dediklerime
kimi bir bakışıyla yapar bunu
kimi dalkavukça sözlerle 
korkaklar öpücükle öldürür
yürekliler kılıç darbeleriyle
kimi gençken öldürür sevdiğini
kimi yaşlıyken
şehvetli ellerle boğar kimi
kimi altından elleri
merhametli kişi bıçak kullanır
çünkü bıçakla ölen çabuk soğur
kimi yeterince sevmez
kimi fazla sever
kimi satar kimi de satın alır
kimi gözyaşı döker öldürürken
kimi kılı kıpırdamadan
çünkü herkes öldürür sevdiğini
ama
herkes öldürdü diye
ölmez...
De Profundis; Oscar Wilde'ın 1897 yılının ocak ve mart ayları arasında reading hapihanesinde parmaklılar ardında geçirdiği dönemde Bosie adıyla gizlediği sevgilisi Lord Alfred Douglas’a yazdığı,-ki mektubun hiç bir yerinde sevgili olduklarına dair bir anlam veya aşk sözcükleri yoktur- ancak hiçbir zaman sevgilisine ulaşamayan uzunca bir aşk mektubudur. Gazeteci ve sanat yönetmeni Robbie Ross tarafından derlenip, ölümünden beş yıl sonra bu adla yayımlanmış. Mektuptan anlaşıldığına göre, Bosie'nin, Wilde’ın servetini, sevgisini, ona olan zaafını, zamanını ve en önemlisi yazarlığını hoyratça ve şımarık bir çocuk gibi kullandığı ve babası ile olan kavgası yüzünden Wilde’ı nasıl harcadığı edebi bir üslupla kaleme alınmış. Wilde bu mektupta kendisini bir kere bile ziyaret etmediği içinde bolca sitem etmeyi unutmaz. Okurken "nasıl yani" " bu kadar da olmaz, olamaz" diyebilirsiniz. Oscar Wilde’ın hayatı hakkında birinci elden kaynak olması açısından önemli bir eser olduğunu düşünüyorum. Ey aşk sen nelere kadirmişsin!
Ruh bedenin içinde yaşlı doğar; beden de ruhu gençleştirmek için yaşlanır zaten.
Oscar Wilde
Sayfa 16 - Can Yayınevi
“Ben sana hayatımı verdim, sense insanın en aşağılık, en alçak tutkularını, “nefret”, “gurur” ve “hırs”ı doyurmak için benim hayatımı harcadın.”
Acı çekmek uzun süren bir andır. Onu mevsimlere bölemeyiz. Yalnızca ruh hallerini saptayıp yinelenişini kaydedebiliriz. Bizim için zaman ilerlemez. Döner. Bir ıstırap merkezinin etrafında döner sanki. Her ayrıntısı değişmez bir kalıba göre düzenlenmiş, yememizin, içmemizin, yürümemizin, uzanmamızın, dua etmemizin, hiç değilse dua için diz çökmemizin bile demirden bir formülün katı kurallarıyla belirlendiği bir yaşamın, insanı felce uğratan durağanlığı; her korkunç günü en küçük ayrıntısına kadar bir öncekinin eşi kılan bu durağanlık niteliği, yaşama nedeni sürekli değişim olan dış güçlere kendini iletir sanki.
Oscar Wilde
Sayfa 81 - Can Yayınevi
Sevgiyi yalnızca güzel şeyler, incelikli düşünceler besler. Ama nefreti herhangi bir şey besleyebilir.
Oscar Wilde
Sayfa 64 - Can
“Seninle ilişkide insan ya her şeyi sana feda etmek ya da seni feda etmek zorundaydı. Başka seçenek yoktu.”
“Sen çiçekler arasında özgürce dolaştın. Bense rengin ve hareketin güzel dünyasından koparıldım.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
De Profundis
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755100630
Orijinal adı:
De Profundis
Çeviri:
Roza Hakmen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
De Profundis
De Profundis
"De Profundis", ünlü İngiliz yazarı "Oscar Wilde"ın Reading Cezaevinden, dostu Lord Alfred Dougles'a yazdığı bir uzun mektuptur. Bu mektup Lord'un eline geçmemiş, ancak kitap olarak yayımladıktan sonra gerçek okuruna ulaşabilmiştir. On dokuzuncu yüzyılın sonunda, 30 Kasım 1900'de ölen Oscar Wilde, ölümünden üç ay önce, Lord Alfred'le son görüşmesinde şöyle demiş: "Yeni bir yüzyıl başlarken hala yaşıyor oluşum, gerçekten, İngilizlerin dayanma gücünü aşardı."...
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 69 okur

  • Bey Böyrek
  • Monokl
  • Hypatia
  • Humbaba
  • atacan kural avgören
  • Ezel Sarıtepe
  • Murat AYMAN
  • Aykut
  • Talha
  • Betül Özer

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.6
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%10.7
25-34 Yaş
%39.3
35-44 Yaş
%42.9
45-54 Yaş
%3.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%52.2
Erkek
%47.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%64 (16)
9
%4 (1)
8
%12 (3)
7
%12 (3)
6
%4 (1)
5
%4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0