De Profundis

8,5/10  (11 Oy) · 
35 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.173 gösterim
"De Profundis", ünlü İngiliz yazarı "Oscar Wilde"ın Reading Cezaevinden, dostu Lord Alfred Dougles'a yazdığı bir uzun mektuptur. Bu mektup Lord'un eline geçmemiş, ancak kitap olarak yayımladıktan sonra gerçek okuruna ulaşabilmiştir. On dokuzuncu yüzyılın sonunda, 30 Kasım 1900'de ölen Oscar Wilde, ölümünden üç ay önce, Lord Alfred'le son görüşmesinde şöyle demiş: "Yeni bir yüzyıl başlarken hala yaşıyor oluşum, gerçekten, İngilizlerin dayanma gücünü aşardı."...
(Arka Kapak)
ANIL AKCAN 
 15 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oscar Wilde, ölüsüne hayran olduğum bir yazar. Onun yaşamı kendi deyimiyle "sanat"ı; yazarlığını da "yetenek" olarak tanımlamakla birlikte, kendi egosunun farkında olan ve bunu girdiği cezaeviyle yok etmeyi başarmış yazarlardan. Eserini, cezaevine girmesine neden olan Lord Alfred Douglas adındaki bir adama olan aşkını, yakınmalarını, öfkesini ve en önemlisi sevgisini dile getirmiş; uzun soluklu bir mektup olarak kaleme almış yazar. Ve eşcinselliğini bulunduğu toplumda cesurca dile getiren, kimseden korkmayan, ukalâ insanları söz sanatıyla yerle bir etmekten haz duyan, cezaevine girince aydınlanıp onu karanlıktan kurtaran ışığın, yaşadığı "acılarla" parladığını fark edince mahkûmiyetine sevinmiştir yazar. Oscar Wilde' ı anlamanın en kuvvetli yolu "de Profundis" tir... Hayran olduğum nokta ise duyduğu sevginin hiçbir kuvvet ile yok edilemeyişi ve tüm hayatını, kariyerini, servetini, şanını bunun uğruna feda ederek, sırf toplum öyle istiyor diye sevgisini yok etmesinin, kendisini yok etmek olduğuna inanmasıdır.

~~Tavsiyede şiddet gerekli~~

zelal 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhabalar. Uzun zamandır bir kitaba inceleme yazmadım fakat bu kitaba yazmak istiyorum ki bu kitabı elinize aldığınızda almaktan yahut almamaktan emin olasınız.
Öncelikle kitap bir erkeğin bir erkeğe yazdığı uzun bir mektuptan oluşuyor. Onlar buna yakın dostluk diyor fakat yazar eşcinsellik suçlamasıyla cezaevine girip bu uzun mektubu çok sevdiği dostuna yazıyor. Yazarı araştırdığımızda eşcinselligiyle ilgili birçok şey çıkıyor karşımıza tabi bundan emin olamadım. Çünkü yazarımız evli ve çocuklu. Kitaba dönecek olursak, yazarın bu uzun mektubunda dostuna sitem ediyor. Daha doğrusu ondan kurtulması gerektiğini, sanatçı sıfatını alıp yere batırdığını, zamanını çaldığını, parasını hunharca kullandığını, hastalıkta hiç yanında olmadığını, onunla arkadaşliginin çok şeye mal olduğunu en başından beri bitmesi gerektiğini söylemiş. Pişmanlığını aktarmıştır. Mektup dostunun eline geçememiş maalesef. Kitabı okuduğunuzda kısa süreli krizler geçirebilirsiniz çünkü yazarımız eğer gerçekse bu serseriye, bencil herife acayip müsamaha gösteriyor çünkü seviyor. Bu hergele hem parasını hem zamanını çalıyor bir de babası arasında ki kavgaya karıştırıyor yazarımızı. Buraya kadar yazara üzülüyorum sonra durup düşünüyorum sen koskoca yazarsın bir hergele in yönlendirmesine mı kaldın diye? Bitirdikten sonra da buna sinir oldum. Mektup yazılan kişi kesinlikle pisliğin teki fakat bizim yazarın bu kadar yumuşak olması sürekli onu kabul etmesi biraz mazoşistliğe giriyor. Eğer biz sınırlarımızı belirlemezsek insanlar gelip gider sağlam duvarlarımızı da yıkarlar. Ben buna gönülden inanıyorum insanlar izin verdiğimiz kadar bizi incitebilirler. Yazarımız çok uzun süre sömürülmesine göz yummuş ve hiçbir şey yapmamasından dolayı hak ettiğini düşünüyorum. Kitabı almak isteyen insanın öncelikle homofobik olmaması gerek. Homofobik insan benden de bu kitaptan da uzak durmalı. :) Sevgiler.

Fırat Özbey 
 21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, Lord Alfred'e yazılan uzuncana bir mektuptan yada mektup, Lord Alfred'e yazılan kısa bir kitaptan ibaret.Wilde kendisini suçlayıp durur kitap boyunca,kitabın başlarında kendisini aklamaya çalıştığı ön yargısına kapıldım fakat cezasının bitmesine çok az kala kaleme aldığını öğrenince ,ön yargımdan kurtularak yazarın samimiyetine inanıp enfes bir şeý okuduğuma emin oldum.Bir aşk mektubu olduğu söylenmiş bazı yorumlarda ama insan sevdiğine bunu yapar mı? Wilde yapar.Bıçak gibi sözleriyle yapar merhametle.

oysa herkes öldürür sevdiğini
kulak verin bu dediklerime
kimi bir bakışıyla yapar bunu
kimi dalkavukça sözlerle 
korkaklar öpücükle öldürür
yürekliler kılıç darbeleriyle
kimi gençken öldürür sevdiğini
kimi yaşlıyken
şehvetli ellerle boğar kimi
kimi altından elleri
merhametli kişi bıçak kullanır
çünkü bıçakla ölen çabuk soğur
kimi yeterince sevmez
kimi fazla sever
kimi satar kimi de satın alır
kimi gözyaşı döker öldürürken
kimi kılı kıpırdamadan
çünkü herkes öldürür sevdiğini
ama
herkes öldürdü diye
ölmez...

Kitaptan 76 Alıntı

ANIL AKCAN 
14 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ruh bedenin içinde yaşlı doğar; beden de ruhu gençleştirmek için yaşlanır zaten.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 16 - Can Yayınevi)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 16 - Can Yayınevi)
ANIL AKCAN 
15 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Oscar Wilde- Hayranı olduğum ölülerden.
Acı çekmek uzun süren bir andır. Onu mevsimlere bölemeyiz. Yalnızca ruh hallerini saptayıp yinelenişini kaydedebiliriz. Bizim için zaman ilerlemez. Döner. Bir ıstırap merkezinin etrafında döner sanki. Her ayrıntısı değişmez bir kalıba göre düzenlenmiş, yememizin, içmemizin, yürümemizin, uzanmamızın, dua etmemizin, hiç değilse dua için diz çökmemizin bile demirden bir formülün katı kurallarıyla belirlendiği bir yaşamın, insanı felce uğratan durağanlığı; her korkunç günü en küçük ayrıntısına kadar bir öncekinin eşi kılan bu durağanlık niteliği, yaşama nedeni sürekli değişim olan dış güçlere kendini iletir sanki.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 81 - Can Yayınevi)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 81 - Can Yayınevi)
Nisa 
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sevgiyi yalnızca güzel şeyler, incelikli düşünceler besler. Ama nefreti herhangi bir şey besleyebilir.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 64 - Can)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 64 - Can)
Nisa 
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Halk korkunçtur, insanı yalnız son yaptığıyla tanır.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 21 - Can)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 21 - Can)
Black Garden 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

...güzel kitaplar yazamasam da en azından güzel kitaplar okuyabilirim, bundan büyük mutluluk olabilir mi?

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 97)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 97)
Nisa 
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatta önemli olan şeyler göründükleri gibidirler bu yüzden de yorumlanmaları zordur. Oysa önemsiz şeyler birer simgedir. Acı dersleri en kolay onlardan alırız.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 76)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 76)
Nisa 
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayal gücü sevginin dışavurumudur ve bir insanı öbüründen ayıran sevgi ve sevme yeteneğidir.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 127)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 127)
Black Garden 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yoksullar bizden daha bilge, daha cömert, daha iyi yürekli ve daha duyarlıdırlar. Onların gözünden hapis, insan yaşamında bir trajedi, bir şanssızlık, bir kaza, başkalarında acıma uyandıran bir şeydir. Onlar hapisteki insana yalnızca “başı dertte” biri gözüyle bakarlar. Hep bu ifadeyi kullanırlar; bu ifade “sevgi”nin kusursuz bilgeliğini içerir. Bizim sınıfımızın insanları için durum farklıdır. Bizde hapse girmek, insanı parya durumuna düşürür. Ben ve benim gibilerin hava almaya, güneşi görmeye bile hakkı yoktur neredeyse. Bizim varlığımız başkalarının keyfini kaçırır. Yeniden yaşama döndüğümüzde istenmeyen insanlar oluruz. Ayı yeniden seyretmeye hakkımız yoktur. Çocuklarımız bile uzaklaştırılır bizden. İnsanlıkla bu güzel bağlarımız koparılır. Çocuklarımız yaşıyorken yalnızlığa mahkum ediliriz. Yaralarımızı iyileştirebilecek, bize yardımcı olabilecek, ezik yüreğimizi hafifletebilecek, acı içindeki ruhumuzu dinlendirebilecek tek şey yasaklanır bize.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 93)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 93)
Black Garden 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rus yazarlar olağanüstü. Yapıtlarının hep büyük yapıtlar olmasının nedeni, merhamete çekinmeden yer vermiş olmalarıdır.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 22 - André Gide'in önsözünden)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 22 - André Gide'in önsözünden)