De Profundis

8,6/10  (8 Oy) · 
24 okunma  · 
8 beğeni  · 
856 gösterim
"De Profundis", ünlü İngiliz yazarı "Oscar Wilde"ın Reading Cezaevinden, dostu Lord Alfred Dougles'a yazdığı bir uzun mektuptur. Bu mektup Lord'un eline geçmemiş, ancak kitap olarak yayımladıktan sonra gerçek okuruna ulaşabilmiştir. On dokuzuncu yüzyılın sonunda, 30 Kasım 1900'de ölen Oscar Wilde, ölümünden üç ay önce, Lord Alfred'le son görüşmesinde şöyle demiş: "Yeni bir yüzyıl başlarken hala yaşıyor oluşum, gerçekten, İngilizlerin dayanma gücünü aşardı."...
(Arka Kapak)
ANIL AKCAN 
 15 Şub 06:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oscar Wilde, ölüsüne hayran olduğum bir yazar. Onun yaşamı kendi deyimiyle "sanat"ı; yazarlığını da "yetenek" olarak tanımlamakla birlikte, kendi egosunun farkında olan ve bunu girdiği cezaeviyle yok etmeyi başarmış yazarlardan. Eserini, cezaevine girmesine neden olan Lord Alfred Douglas adındaki bir adama olan aşkını, yakınmalarını, öfkesini ve en önemlisi sevgisini dile getirmiş; uzun soluklu bir mektup olarak kaleme almış yazar. Ve eşcinselliğini bulunduğu toplumda cesurca dile getiren, kimseden korkmayan, ukalâ insanları söz sanatıyla yerle bir etmekten haz duyan, cezaevine girince aydınlanıp onu karanlıktan kurtaran ışığın, yaşadığı "acılarla" parladığını fark edince mahkûmiyetine sevinmiştir yazar. Oscar Wilde' ı anlamanın en kuvvetli yolu "de Profundis" tir... Hayran olduğum nokta ise duyduğu sevginin hiçbir kuvvet ile yok edilemeyişi ve tüm hayatını, kariyerini, servetini, şanını bunun uğruna feda ederek, sırf toplum öyle istiyor diye sevgisini yok etmesinin, kendisini yok etmek olduğuna inanmasıdır.

~~Tavsiyede şiddet gerekli~~

zelo 
26 Haz 09:45 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhabalar. Uzun zamandır bir kitaba inceleme yazmadım fakat bu kitaba yazmak istiyorum ki bu kitabı elinize aldığınızda almaktan yahut almamaktan emin olasınız.
Öncelikle kitap bir erkeğin bir erkeğe yazdığı uzun bir mektuptan oluşuyor. Onlar buna yakın dostluk diyor fakat yazar eşcinsellik suçlamasıyla cezaevine girip bu uzun mektubu çok sevdiği dostuna yazıyor. Yazarı araştırdığımızda eşcinselligiyle ilgili birçok şey çıkıyor karşımıza tabi bundan emin olamadım. Çünkü yazarımız evli ve çocuklu. Kitaba dönecek olursak, yazarın bu uzun mektubunda dostuna sitem ediyor. Daha doğrusu ondan kurtulması gerektiğini, sanatçı sıfatını alıp yere batırdığını, zamanını çaldığını, parasını hunharca kullandığını, hastalıkta hiç yanında olmadığını, onunla arkadaşliginin çok şeye mal olduğunu en başından beri bitmesi gerektiğini söylemiş. Pişmanlığını aktarmıştır. Mektup dostunun eline geçememiş maalesef. Kitabı okuduğunuzda kısa süreli krizler geçirebilirsiniz çünkü yazarımız eğer gerçekse bu serseriye, bencil herife acayip müsamaha gösteriyor çünkü seviyor. Bu hergele hem parasını hem zamanını çalıyor bir de babası arasında ki kavgaya karıştırıyor yazarımızı. Buraya kadar yazara üzülüyorum sonra durup düşünüyorum sen koskoca yazarsın bir hergele in yönlendirmesine mı kaldın diye? Bitirdikten sonra da buna sinir oldum. Mektup yazılan kişi kesinlikle pisliğin teki fakat bizim yazarın bu kadar yumuşak olması sürekli onu kabul etmesi biraz mazoşistliğe giriyor. Eğer biz sınırlarımızı belirlemezsek insanlar gelip gider sağlam duvarlarımızı da yıkarlar. Ben buna gönülden inanıyorum insanlar izin verdiğimiz kadar bizi incitebilirler. Yazarımız çok uzun süre sömürülmesine göz yummuş ve hiçbir şey yapmamasından dolayı hak ettiğini düşünüyorum. Kitabı almak isteyen insanın öncelikle homofobik olmaması gerek. Homofobik insan benden de bu kitaptan da uzak durmalı. :) Sevgiler.

Kitaptan 31 Alıntı

ANIL AKCAN 
14 Şub 02:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ruh bedenin içinde yaşlı doğar; beden de ruhu gençleştirmek için yaşlanır zaten.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 16 - Can Yayınevi)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 16 - Can Yayınevi)
ANIL AKCAN 
15 Şub 00:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Oscar Wilde- Hayranı olduğum ölülerden.
Acı çekmek uzun süren bir andır. Onu mevsimlere bölemeyiz. Yalnızca ruh hallerini saptayıp yinelenişini kaydedebiliriz. Bizim için zaman ilerlemez. Döner. Bir ıstırap merkezinin etrafında döner sanki. Her ayrıntısı değişmez bir kalıba göre düzenlenmiş, yememizin, içmemizin, yürümemizin, uzanmamızın, dua etmemizin, hiç değilse dua için diz çökmemizin bile demirden bir formülün katı kurallarıyla belirlendiği bir yaşamın, insanı felce uğratan durağanlığı; her korkunç günü en küçük ayrıntısına kadar bir öncekinin eşi kılan bu durağanlık niteliği, yaşama nedeni sürekli değişim olan dış güçlere kendini iletir sanki.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 81 - Can Yayınevi)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 81 - Can Yayınevi)
Nisa 
06 Şub 23:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sevgiyi yalnızca güzel şeyler, incelikli düşünceler besler. Ama nefreti herhangi bir şey besleyebilir.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 64 - Can)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 64 - Can)
Nisa 
06 Şub 15:06 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Halk korkunçtur, insanı yalnız son yaptığıyla tanır.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 21 - Can)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 21 - Can)
Nisa 
07 Şub 00:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatta önemli olan şeyler göründükleri gibidirler bu yüzden de yorumlanmaları zordur. Oysa önemsiz şeyler birer simgedir. Acı dersleri en kolay onlardan alırız.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 76)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 76)
Nisa 
07 Şub 14:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayal gücü sevginin dışavurumudur ve bir insanı öbüründen ayıran sevgi ve sevme yeteneğidir.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 127)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 127)
Fırat özbey 
 Dün 01:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşamının her anında insan, geçmişte olduğu şey kadar gelecekte olacağı şeydir. Sanat bir simgedir, çünkü insan bir simgedir.

De Profundis, Oscar Wilde (Can)De Profundis, Oscar Wilde (Can)
Fırat özbey 
Dün 01:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“İnsanda en ender rastlanan şey, kendine ait bir davranıştır"

De Profundis, Oscar Wilde (Can)De Profundis, Oscar Wilde (Can)
Nisa 
08 Şub 13:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir insana ilişkin söylenenlerin hiç değeri yoktur. Önemli olan, kimin söylediğidir.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 152)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 152)
Fırat özbey 
17 Ağu 23:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Güzel bedene “haz”, güzel ruha “ıstırap” gerekir.

De Profundis, Oscar Wilde (Can)De Profundis, Oscar Wilde (Can)
4 /