Adı:
Empati
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
639
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006429
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Gnosis
Çeviri:
Murat Kayı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Yaşamınızın kontrolü sizde değil!
Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz.
Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz.
Bu kitabı kapatabilirsiniz.
O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz.
Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz.
Ne isterseniz yapabilirsiniz.
Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz.
Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o
kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz.
Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar.
Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın.
Sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı
gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın.

Edebiyat, Bilim Ve Felsefe Ruhunuza Akacak,
Okudukça Bağlanacak, Bağlandıkça Okuyacaksınız...
(Tanıtım Yazısından)
Merhaba 1K ailesi.
Bu eseri Olasılıksız dan önce okusam daha beğenirdim diye düşünüyorum. Kitap kötü değil ama okumaya değer güzel bir eser sadece. Benim beklentim çok fazla yüksekti. Garip ama başlarda sanırım bu kitap zor biter dedim ama yine de kendine çeken kurgusu ile üç günde tamamladım. Sürükleyiciydi ama Olasılıksız tarafından yükseltilen o çıtayı atlayamadı bir yerlerde bir eksik vardı hep, belki ana ahengi bozmuyordu o eksik ama vardı. İçindeki bilim ve felsefe kitabı güzel hale getirmiş ancak eksik olan bir tarafı vardı. Psikolojik yada psişik bir taban üzerine kurulu, felsefi yönü çok ağır, edebi yönü zayıf, süper bir bilim kurgusu ile doyurucuydu. Hele Edison – Tesla hikayesi süperdi. İçindeki bilim ve felsefe kitabın edebi yönünü silik hale getirmiş ve bu okurken bazı şeyleri eksik hissetmenize yol açıyor. Ortada büyük bir emek ve başarılı bir kurgu olduğu doğru ama kitabı bitirip kapatırken üzerine birçok soru işareti koyup kaldırdım. Soru işaretlerini yorumda söylemek istemiyorum çünkü direk roman ile ilgili spoiler olacak. İçerisinde bazen ateist ve aşırı derecedeki Hristiyanlık propagandası çok da abartılmış. Yine de fantastik, bilim kurgu, aksiyon, felsefe severler rahatlıkla okuyabilir tavsiye ediyorum.
olasılıksızda epilepsi hatalığı, empatide de sinesteziyi işlelmiş. çok sayfa sayısına karşın okumaya fazlasıyla değer bir kitap. insan psikolojisi, araştırma laboratuvrı, çılgın bilim insanları, zihin, kontrol. soluksuz okuduğum psikoloji üzerine yazılmış harikulade bir kitap diyebilirim. insan psikolojisi bir kitaba bu kadar güzel uyarlanabilir. akıcılık, kurgu çok güzel tasarlanmış.felsefe üzerine yazılan bilgiler size benliğinizi ve gerçekleri sorgulatacak. adam fawer dan yine çok güzel bir çıkış. kitabı okuduğunuza pişman olmayacaksınız. şimdiden heyecanlı okumalar...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.914 Oy)19.831 beğeni45.411 okunma3.483 alıntı191.930 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.975 Oy)11.759 beğeni29.521 okunma1.681 alıntı154.469 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.215 Oy)9.204 beğeni27.483 okunma2.920 alıntı121.108 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.092 Oy)13.903 beğeni36.020 okunma3.754 alıntı153.051 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.880 Oy)9.420 beğeni26.499 okunma1.791 alıntı135.246 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.903 Oy)9.175 beğeni30.097 okunma922 alıntı146.112 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.711 Oy)8.172 beğeni22.235 okunma4.395 alıntı136.375 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.039 Oy)5.708 beğeni18.989 okunma963 alıntı95.575 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.356 Oy)7.088 beğeni20.783 okunma786 alıntı116.860 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.704 Oy)9.655 beğeni27.105 okunma1.996 alıntı125.498 gösterim
Kitap o kadar etkileyici ki ilk baslarda konuyu anlamak zor ama insanin degisimi okuyucuya verilen hissiyat muthis okumanizi tavsiye ederim "ADAM FAWER"
Kitabın kapağında aynen şöyle yazıyor: Olasılıksız'ın yazarı Adam Fawer'dan. Ve kitap ilerleyiş tekniği bakımından Olasılıksız ile neredeyse aynı. Başlangıçta birçok karakter var, bu karakterlerin başına ilginç şeyler geliyor. Hikaye ilerledikçe karakterlerin hayatı kesişmeye başlarken heyecanın dozajı da gittikçe artıyor ve kitabın sonunda müthiş bir son sizi bekliyor. Adam Fawer okuyucularını şaşırtmayı seven ve bunu başarabilen bir yazar.

Romanın serim kısmı, yaklaşık 150 sayfa, birçok şeyi anlamadığınız için biraz sıkıcı geçiyor ama olayların hızı da heyecanı da sayfalar ilerledikçe artıyor. Etraflarındaki insanların duygularını hissedebilen, onları kendinde toplayıp yayabilen, hatta kontrol edebilen empatların hikayesi anlatılıyor bu kitapta. Yazar hiçbir zahmetten kaçmadan bilim, felsefe, bilişim dünyasına dair bir sürü araştırma yapmış. Zaten bu araştırmalar olmadan roman çok daha kuru, alelacele geçiştirilmiş bir şey olurdu sanırım. Sık sık Tanrı inancını sorguluyor ama bu sorulara cevap vermiyor. Roman, roman olarak kalıyor.

Bir de bu romanı okurken bir şey fark ettim. Amerikanların hepsi çok yetenekli insanlar abi. Elbette kitapta yetenekleri sıra dışı olan insanlar anlatılıyor. Ama romanda sıradan olabilecek insanların da inanılmaz yetenekleri var. Blogu milyonlarca kişi tarafından okunan SpyGurl ya da Elijah'ın kuzeni hacker Steve Grimes gibi. Aralarında normal olan hiçbir insan yok ve bu kadar yetenekli insanın aynı anda bir araya gelmesi insanda bir "Yok artık!" nidası uyandırıyor.

Bilimden, edebiyattan, felsefeden bolca bahsediliyor ve size sürekli aynı soru soruluyor. Yaşamınızın kontrolünün ne kadarı sizde? Uzun zamandır bu kadar sıkı bir macera romanı okumamıştım. Keyifli okumalar...
Adam Fawer'ın akıcı anlatımı ve sade dili bu kitapta da karşımıza çıkmaktadır. Olasılıksız kadar akıcıydı fakat Empati, tatmin etme bakımından bir tık daha aşağıdaydı diyebilirim. Her ne kadar edebi olarak bir şey katmasa da hayal dünyamızı ve bakış açımızı sonuna kadar genişletecek tarzda bir kitaptı.
Hepimiz farkındayız ki yeni nesil birçok kitap son 50 sayfası okunduğu an anlaşılır ve kitabın geniş bir özeti çıkarılabilir nitelikteyken 'Empati' defalarca baştan sona okunsa dahi anlamakta güçlük çekilen ve içi sırlarla dolu bir kitap. 'Insanlarin duygularını okuyabilmek' oldukça heyecan verici bir o kadar da korkutucu, kitabı okudukca hem heyecanlanip hem de korkuyorsunuz. Her an her sey olabilir hissi kitap boyu pesinizi bırakmıyor. Oldukça etkileyici ve sürükleyici bir kitaptı, her kitabın bu denli kalbe islemesini diliyorum :')
Adam Fawer'in Olasılıksızliktan sonra okuduğum, kurgusu ile film senaryosu tadında yazdığı mükemmel bir kitap.

Ağdalı edebiyat yok, hızlı ilerliyor, sıkmıyor, heyecanlandırıyor. Arada girdiği biyomekanikimyasal reaksiyonlar, radyo dalgaları ve işleyişi gibi fizik başlıkları, olasılık gibi matematik başlıkları, insan beyninin işleyişi gibi konularla meraklandırıyor ve bunu hikayeye başarılı bir şekilde bağlıyor.

(Resmen Adam Fawer'in mühendis olduğunu düşündüm. )

Kitabın adı, okuma dozunu artırırken, olasılıksızda eksik olan herseyi katmıs. Felsefe ve bilim adına tüm yazılanlar yerinde ve dozunda kullanmış.

Son sayfalarda da beklemediğim bir sonla beni çok şaşırttı.

Kesinlikle okumalısınız!!
Ne kadar anlayabiliriz başkalarının düşüncelerini? Bütünüyle anlasak neler olurdu acaba ?kizginligin rengi olsa ne renk olurdu? Peki aşkı duysak hangi notayla gelirdi bize? Ya nefret koksa mesela nasil kokardi ki? Ve biz tüm bunları algılıyor olsak hayatımız nasıl değişirdi dersiniz? ??
Kitabı elinize almadan önce rahat bir yer seçin ve biraz yiyecek stoklayın.Zira başladığınızda bitirmeden bırakamayacağınız kadar sürükleyici bir kitap..Keyifli okumalar efendim
Bu kitabı en fazla bir haftada bitiririm diyordum ama elimde 2-3 ay kadar süründü ama benim durumumu bir istisna olarak görebilirsiniz çünkü sınavım yaklaşıyordu ve az okumam gerekiyordu. Hal bu olunca kitap kesintiler uğradı ve pek zevk alamadım. Yine de kesin olarak verebileceğim bilgiler var.
Yazar malesef bir konu üzerinde çok takılıyor ve bu açıklama okuru biraz bayabiliyor.
Ayrıca tamam yazar ödevine çalışmış ama çok fazla tıbbi bilgi ve anlaşılmayacak karmakarışık formüller vermiş. Bir kitapta bilgi iyidir tamam ama bu kitaptaki bilgileri cımbızla seçmeniz ve hafızanıza kazımak için biraz uğraşmanız gerekiyor. Bunlar kitabın kötü yönleri.
İyi yönleri biraz daha baskın olabilir.
Fawer insan beynini,duygularını ve tepkilerini harika yorumlamış. Ve bir cümleye enfes bir biçimde birden fazla anlam yükleyebiliyor. Ayrıca kitabın isim seçimini de harika buldum.
Uzun zamandır okumak istemiştim ancak fırsat bulabildim. Ve keşke daha önce okusaydım dediğim bu kitabı kesinlikle herkes okumalı. Bilim kurgu, edebiyat, felsefe, macera ve diğer her şey... Her sayfası sizleri kitaba daha da bağlıyor. Adam Fawer gerçekten çok iyi hayalgücüne sahip.
Elijah ve Winter,zihin kontrol deneyleri,CIA,Samantha,Laszlo,Darian.Kitap ebat olarak gözümü korkutsa bile elimden bırakamadan okudum diyebilirim.Bana göre çok iyi bir bilim kurgu romanı iken kitapla ilgili biraz araştırma yapınca bazı şeylerin gerçekten yapıldığı ile karşılaştım ve bu beni daha çok etkiledi.Okunması gereken bir kitap,tavsiye ederim
Sayın Kongre üyesi. John Locke'nin söylediği başka bir şeyi anımsayın: 'Eğer devlet vatandaşlarının haklarını korumazsa, geriye uygun tek bir cevap kalıyor.'

-Neymiş o?

'Devrim.'
"Nereden geldiğinizi bilmeden, nereye gideceğinizi de bilemezsiniz. Bunu hatırlamaya çalışın, Dr.Glass."
Adam Fawer
Sayfa 111
"İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur, ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmaz."
Adam Fawer
Maya Angelou
Hepimiz dünyayı gerçekte olduğu gibi değil, kendi ön yargılı algılarımız vasıtasıyla gözlemleriz. Dolayısıyla gerçekten bilebileceğiniz tek şey kendinizsinizdir.
Her şeyin sıradanlaştığı bir dünyada bazen kaybetmek en doğru seçimdir. Ve o dünyada en yerinde tercih; vazgeçiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Empati
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
639
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006429
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Gnosis
Çeviri:
Murat Kayı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Yaşamınızın kontrolü sizde değil!
Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz.
Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz.
Bu kitabı kapatabilirsiniz.
O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz.
Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz.
Ne isterseniz yapabilirsiniz.
Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz.
Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o
kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz.
Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar.
Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın.
Sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı
gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın.

Edebiyat, Bilim Ve Felsefe Ruhunuza Akacak,
Okudukça Bağlanacak, Bağlandıkça Okuyacaksınız...
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 8.032 okur

 • Öznur Ceylan
 • veli tan
 • Pamir Pemra
 • Oguz Han
 • Sebiha Ecevit
 • Hakan Kerem Yıldırım
 • Eda Karaçam
 • Tuğçenur Gündoğan
 • Mustafa Demiray
 • Zuhal Akdağ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%22.8
14-17 Yaş
%9.2
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%21.7
35-44 Yaş
%18.9
45-54 Yaş
%5.3
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.6
Erkek
%32.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.4 (669)
9
%22.2 (489)
8
%24.1 (531)
7
%13.6 (300)
6
%4.5 (100)
5
%2.4 (52)
4
%1 (22)
3
%0.7 (16)
2
%0.2 (5)
1
%0.7 (16)

Kitabın sıralamaları