Empati

8,4/10  (791 Oy) · 
2.980 okunma  · 
619 beğeni  · 
15.614 gösterim
Yaşamınızın kontrolü sizde değil!
Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz.
Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz.
Bu kitabı kapatabilirsiniz.
O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz.
Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz.
Ne isterseniz yapabilirsiniz.
Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz.
Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o
kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz.
Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar.
Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın.
Sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı
gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın.

Edebiyat, Bilim Ve Felsefe Ruhunuza Akacak,
Okudukça Bağlanacak, Bağlandıkça Okuyacaksınız...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  639
 • ISBN:
  9789756006429
 • Çeviri:
  Murat Kayı
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın ilk 150 sayfası beyin yakan türden olabilir. "Kafam çok karıştı nasıl toparlayacak bunları yazar" denmiş olabilir. Kitabın kalınlığı göz korkutucu da olmuş olabilir. Ancak Adam Fawer yine yapıyor yapacağını ve muazzam bir eser daha bekliyor bizi. Olasılıksız daki çıta arş ta olduğu için Empati'nin o kadar beğenilmemesi normal. "O kadar güzel bir kitabın aynısını Adam Fawer bile yazamamış" dedim sadece.

KeMâL 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Merhaba 1K ailesi.
Bu eseri Olasılıksız dan önce okusam daha beğenirdim diye düşünüyorum. Kitap kötü değil ama okumaya değer güzel bir eser sadece. Benim beklentim çok fazla yüksekti. Garip ama başlarda sanırım bu kitap zor biter dedim ama yine de kendine çeken kurgusu ile üç günde tamamladım. Sürükleyiciydi ama Olasılıksız tarafından yükseltilen o çıtayı atlayamadı bir yerlerde bir eksik vardı hep, belki ana ahengi bozmuyordu o eksik ama vardı. İçindeki bilim ve felsefe kitabı güzel hale getirmiş ancak eksik olan bir tarafı vardı. Psikolojik yada psişik bir taban üzerine kurulu, felsefi yönü çok ağır, edebi yönü zayıf, süper bir bilim kurgusu ile doyurucuydu. Hele Edison – Tesla hikayesi süperdi. İçindeki bilim ve felsefe kitabın edebi yönünü silik hale getirmiş ve bu okurken bazı şeyleri eksik hissetmenize yol açıyor. Ortada büyük bir emek ve başarılı bir kurgu olduğu doğru ama kitabı bitirip kapatırken üzerine birçok soru işareti koyup kaldırdım. Soru işaretlerini yorumda söylemek istemiyorum çünkü direk roman ile ilgili spoiler olacak. İçerisinde bazen ateist ve aşırı derecedeki Hristiyanlık propagandası çok da abartılmış. Yine de fantastik, bilim kurgu, aksiyon, felsefe severler rahatlıkla okuyabilir tavsiye ediyorum.

Beyza 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Adam Fawer'ın akıcı anlatımı ve sade dili bu kitapta da karşımıza çıkmaktadır. Olasılıksız kadar akıcıydı fakat Empati, tatmin etme bakımından bir tık daha aşağıdaydı diyebilirim. Her ne kadar edebi olarak bir şey katmasa da hayal dünyamızı ve bakış açımızı sonuna kadar genişletecek tarzda bir kitaptı.

Sinem Atılgan 
02 Tem 2015 · 6/10 puan

Bu kitabı en fazla bir haftada bitiririm diyordum ama elimde 2-3 ay kadar süründü ama benim durumumu bir istisna olarak görebilirsiniz çünkü sınavım yaklaşıyordu ve az okumam gerekiyordu. Hal bu olunca kitap kesintiler uğradı ve pek zevk alamadım. Yine de kesin olarak verebileceğim bilgiler var.
Yazar malesef bir konu üzerinde çok takılıyor ve bu açıklama okuru biraz bayabiliyor.
Ayrıca tamam yazar ödevine çalışmış ama çok fazla tıbbi bilgi ve anlaşılmayacak karmakarışık formüller vermiş. Bir kitapta bilgi iyidir tamam ama bu kitaptaki bilgileri cımbızla seçmeniz ve hafızanıza kazımak için biraz uğraşmanız gerekiyor. Bunlar kitabın kötü yönleri.
İyi yönleri biraz daha baskın olabilir.
Fawer insan beynini,duygularını ve tepkilerini harika yorumlamış. Ve bir cümleye enfes bir biçimde birden fazla anlam yükleyebiliyor. Ayrıca kitabın isim seçimini de harika buldum.

Züleyha TİĞİZ 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Elijah ve Winter,zihin kontrol deneyleri,CIA,Samantha,Laszlo,Darian.Kitap ebat olarak gözümü korkutsa bile elimden bırakamadan okudum diyebilirim.Bana göre çok iyi bir bilim kurgu romanı iken kitapla ilgili biraz araştırma yapınca bazı şeylerin gerçekten yapıldığı ile karşılaştım ve bu beni daha çok etkiledi.Okunması gereken bir kitap,tavsiye ederim

Vedat Baysal 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

689 sayfalık kitapta konuya vakıf olup kitabın dünyasına girmek için yaklaşık iki yüz sayfa okumam gerekti ve bu kısımlar bana çok fazla akıcı gelmedi. Fakat bu noktadan sonra karakterler ve hikayenin yerli yerine oturmaya başlaması ve aynı zamanda gizemli bir havaya bürünmesi merakımı epeyce arttırdığından kitabın son bölümlerine kadar oldukça hızlı, konsantre ve keyifli bir okuma süreci başladı. Son kısımlar da ise konu yine gizemini kısmen kaybettiğinden ve tahmin edilebilir bir sonla tamamladığından biraz hayal kırıklığı yaşadım. Özellikle son sayfalarda ki mücadelenin bir aksiyon filmi senaryosuna dönüşmesi de beni mutlu etmedi. Olasılıksız'ın matematiksel serüveni yerine Empati'nin fizik, kimya ve biyoloji üzerinden kurgulanması da esere olan ilgimin azalma sebeplerinden olsa gerek. Bununla birlikte kitap şüphesiz okumaya değer güzel bir eser sadece benim beklentim fazla yüksekti.

fatma 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne kadar anlayabiliriz başkalarının düşüncelerini? Bütünüyle anlasak neler olurdu acaba ?kizginligin rengi olsa ne renk olurdu? Peki aşkı duysak hangi notayla gelirdi bize? Ya nefret koksa mesela nasil kokardi ki? Ve biz tüm bunları algılıyor olsak hayatımız nasıl değişirdi dersiniz? ??

Didem 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Olasiliksiz kadar olmasa da surukleyici bir kitap. Ozellikle sonlara dogru daha heyecanli. Genel olarak akıcı farklı bi konusu var ama konuyu kavramam biraz zaman aldi sanki, zamanlarda çok oradan oraya geçiş yaptığı için belki de takip edemedim sıralamayı. Ama git gide daha çok cezbetti beni. Özellikle valentinusun kimliği... büyük bi merakla ipucu aradım ama sonuna kadar kim olduğunu malesef bulamadim. Sonu gerçekten hiç beklemediğim bir şekilde bitti. Tavsiye edebileceğim bir kitap ama olasiliksiz okuyanlar o kadar beklentiye girmemeliler bence .

ipek derin 
19 Eki 2016 · Beğendi

Empati kitabında Adam Fawer insanoğlunun yaptıklarına farklı bir gözle bakıyor. İnsanoğlu her şeyi yapmak da özgürdür. İstediğini istediği zaman yapar fakat bilinenin aksine buna kendisi vermez. Kendi içindeki arzuları karar verir. Bu yüzden insan ne isteyeceğini kontrol edemez ve bu yüzden arzularının kölesidir. Yani asla özgür değildir. İlk başladığımda yazı karşıma çıktı daha da çok merak ettim şimdi

Bu yorum spoi içermez:)))

Kitap gerçekten güzel... Kalın olması gözünüzü korkutmasin...Anlatım tarzı akıcı, üslup u güzel. Olaylar arasındaki bağlantı hicbir zaman kopmuyor.
Kendinizi kaptirabilirsiniz.Karakterler hafızada canlandırılma açısından iyi.En kısa zaman da okuyup. Adam Fawer i kesfetmeyenlerin.Keşfetmesi dileğiyle. Kitaplarl a mutlu kalın..

Kitaptan 81 Alıntı

Sayın Kongre üyesi. John Locke'nin söylediği başka bir şeyi anımsayın: 'Eğer devlet vatandaşlarının haklarını korumazsa, geriye uygun tek bir cevap kalıyor.'

-Neymiş o?

'Devrim.'

Empati, Adam FawerEmpati, Adam Fawer
Esma Ünal 
 01 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

nereden geldiğini
"Nereden geldiğinizi bilmeden, nereye gideceğinizi de bilemezsiniz. Bunu hatırlamaya çalışın, Dr.Glass."

Empati, Adam Fawer (Sayfa 111)Empati, Adam Fawer (Sayfa 111)
Derya Yalınkılıç 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yapay değil. Duygular yapay olamaz. Eğer onları hissediyorsan, gerçektirler.

Empati, Adam FawerEmpati, Adam Fawer
Derya Yalınkılıç 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

En karanlık gecede bile yıldızlardan gelen bir ışık vardır.

Empati, Adam FawerEmpati, Adam Fawer
Ezgi Sezgin 
10 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hepimiz dünyayı gerçekte olduğu gibi değil, kendi ön yargılı algılarımız vasıtasıyla gözlemleriz. Dolayısıyla gerçekten bilebileceğiniz tek şey kendinizsinizdir.

Empati, Adam FawerEmpati, Adam Fawer
Zeynep Acat 
14 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur, ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmaz."

Empati, Adam Fawer (Maya Angelou)Empati, Adam Fawer (Maya Angelou)
Mert Demiröz 
14 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ve intikam, haklı gerekçelere de dayansa, yine de bir günahtı.

Empati, Adam Fawer (Sayfa 212)Empati, Adam Fawer (Sayfa 212)
KeMâL 
19 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Biz öğretmenler onları sadece koruyan, temel sağlayan abartılmış bebek bakıcılarıyız. Bu çocukların hepsinin de kaderinde bizimkilerden daha önemli birer yaşam yazılı. Ümit edebileceğimizin en iyisi, bir gün bizleri sevgi ve şükranla anmaları.

Empati, Adam Fawer (Sayfa 189 - April Yayınları)Empati, Adam Fawer (Sayfa 189 - April Yayınları)
9 /