Adı:
Empati
Baskı tarihi:
4 Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
690
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006238
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Gnosis
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Baskılar:
Empati
Empati
Yaşamınızın kontrolü sizde değil! Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz. Bu kitabı kapatabilirsiniz. O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz. Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz. Ne isterseniz yapabilirsiniz. Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz. Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz. Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar. Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın. Sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın.
640 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitaba dair aşağıdaki incelemenin videosuna şu linkten ulaşabilirsiniz;
https://www.youtube.com/watch?v=uqWwmvxIhwE

“Ne isterseniz yapabilirsiniz. Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz.” diye başlıyor romanımız. Hatta arka kapağında da bu bölümün bir alıntısı yer alıyor. Ve kitabın tüm içeriğinin, kurgusunun temelini de bu fikir etkilemiş.

Romanın ana karakterleri bu fikri besleyen değişik bir empati gücüne sahipler. Öyle ki karşılarındaki insanların duygularını değiştirebiliyorlar. Hikaye bu güce sahip bir öğretmen (Laszlo) ve onun öğrencileri (Elijah ve Winter) etrafında dönüyor. Laszlo, Elijah ve Winter’ın bir nevi mentoru, onları bu güç anlamında ve hayata dair yönlendiriyor. (Kitabın en güzel diyaloglarını da Laszlo’nun derslerdeki diyalogları oluşturuyor.) Bir diğer önemli karakter Darian’ın amacı ise Elijah ve Winter’ı örgüte kazandırmak. Kitap boyunca da Elijah ve Winter’ın Laszlo ve Darian’ın etkileriyle yaşadıkları maceralara, duygulara tanık oluyoruz.

Adam Fawer bu kurguyu felsefe, fizik, nöroloji gibi farklı bilim dallarından birçok bilgi ile çok güzel desteklemiş. Bence kitabın asıl değeri de verdiği bu bilgilerden ve öne sürdüğü, insanı düşünmeye iten bazı fikirlerden geliyor. Bu fikirler arasından bende en çok etki bırakan üç tanesi şöyleydi;

“Gördüğün gibi, hiçbir şey tümüyle yin ya da yang değildir. Her şey içinde karşıtının en azından tohumunu barındırır: Kışyaza dönüşür; yukarıya çıkan her şey aşağıya inmek zorundadır. Benzer şekilde, yang olmazsa yin de olmaz; tıpkı sıcak olmadan soğuğun, aydınlık olmadan karanlığın olmayacağı gibi.”

İnsanın içinde ve evrende olan mükemmel dengeden bahsediyor Adam Fawer. Bu denge içerisindeki sürekli değişim ve dönüşümü vurguluyor.

“Herkesin zihni, onu çevreleyen frekansları anlayabilmek için sürekli olarak kendini uyarlar. Kalıplar ve frekanslar zaman içinde ortama uyum sağlamaya yönelik olarak evrim geçirir. Dolayısıyla, yabancı bir dili öğrenmek, o dilin konuşulduğu ülkedeysen daha kolaydır, çünkü zihnin de değişip, o dilin belirleyici ayrıntılarım öğrenmeni kolaylaştırır.”

Bu da aslında içinde yaşadığımız toplumun sadece dil anlamında değil, düşünme, deneyimleme ve yaşama anlamında bizi ne kadar etkilediğini gösteriyor.

Ve son olarak kitabın ana fikrini oluşturan konu; “Ne isterseniz yapabilirsiniz. Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz.”

Kitaptan bağımsız olarak ara sıra aklıma gelen, düşündüğüm bir konudur bu; hakikaten isteklerimiz neye göre ve nasıl şekilleniyor? Zaman zaman bu soruya cevabım değişiyor. İsteklerimizi etkileyen tüm girdiler biyolojimizden ve çevremizden geliyor, fakat hangi isteklere yoğunlaşacağımızı, hangilerini parlatacağımızı ve hangilerine yöneleceğimizi biz belirliyoruz diye düşünüyorum şu sıralarda.

Kitabın Dili ve Kurgusuna Dair Yorum:
Genel olarak akıcı bir dili vardı. Diyalogların yoğun olduğu bir anlatım tarzı kullanılmış. Uzunluğuna rağmen okumakta zorlanmıyor insan. Fakat edebi anlamda keyif aldığım bir dil olduğunu söyleyemem. Orta kalitede denebilir.

Olaylar ve karakter gelişimi anlamında ilgiyi canlı tutabilse de derinlik ve bıraktığı etki anlamında kurguyu zayıf buldum. Okuduktan bir süre geçtikten sonra bende karakterler ve kurgudan ziyade kitabın dokunduğu fikirler kalıcı oldu.

Kitaba Dair Genel Deneyim:
Oldukça sürükleyiciydi. Genel yorumların aksine Olasılıksız’a oranla benim daha çok ilgimi çekti, daha çok içine aldı. Hani böyle canınız sıkılır da ilgi çekici, aksiyon dolu, akıcı bir film izlemek istersiniz, tam da öyle bir zamanda okumuştum. Bu anlamda da beni tatmin etti. İçindeki ilginç bilgiler ve fikirler ile de düşünmemi sağladı. Ama fazlası değil. Keyifli zaman geçirmek adına tavsiye edebilirim.

Kitaplara dair videolar ve daha fazlası için; http://www.youtube.com/c/Toykalem
640 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle felsefe ile alakası olan bir kitap olduğunu bildirmek isterim. Düşünce var olmak ve var olanlar hakkında ince ruha sahip fikirlerin topluluğundan oluştuğunu da belirtmek istiyorum.

Kısıtlanan hayatlar kadar Kısıtlanan kelimeler var. Söylenmesi gereken susuluyorken, susulması, susturulması gereken kelimeler konuşuyor.

Meşhur oldu baştan aşağı konuşup dil sustuktan sonra düşünmek. Anlaşılmak yazık kapı önünde yatıyor ki bu kadar zor bir durum olmamalı toplumda.

Bir insanı anlamak çoğu zaman anlaşılmaktan daha başarılı bir eylem. Konuşmak istediklerin dilin ucunda kalabilir ama anlaşılmak hayat ucunda kalmamalı diye düşünüyorum.

Konuşurken karşı tarafa uygun gelmeyen kelimeler yüzünden ülkemizde bilindiği üzere bir çok infaz, yargısız infaz uygulamaları getirilmiştir. Bunun başlıca sebepleri anlaşılmamak, anlayamamak ve gerçeklerle yüzleşmeye yüzü olmamak gibi... Eski dönemlerde infaz şeklinde engeli olan kelimeler günümüzde engel tanımamasına rağmen saklanmakta ısrarcı olunmaktadır.

Peki empati ile konuşmak arasındaki ilişki nedir?
Empati; birini anlamak, kendini karşısındakinin yerine koyabilme becerisidir. Konuşma ise empati eyleminden sonra gerçekleşen ikinci bir eylemdir. Kişi önce düşünüp, anlayıp daha sonra konuşmalıdır.

Çeşitli durum ve sözlerle bunu farklı yollardan beyan etmiştir yazar. Elimde kalemle altını çizerek okuduğum bir eserdi. Lakin empati ile alakası olmayan insanlar için gelişme kaydedeceğini düşünmüyorum çünkü anlamak, anlaşılmak için önce empati gibi şeyleri öğrenmek gerekir. Bu gibi eylemlere geç kalan bir insan ne kadar gelişir hiç bir fikrim yok. Sonuçta insan değişim için olanak sağlayabilen canlı değildir ki belki de bu yüzden atalarımız" Bir insan yedisinde ne ise yetmişinde de o' dur" demiştir.

Empati belki de değişim değil insan için bir gelişimdir. Eğer tanım bu şekilde ise tüm insanların gelişmek adına ölene kadar şansı var demektir tabi kendini karşısındakinin yerine koyabilecek, karşısında birini bulabilirse...

İnsan insanı kaybetmeden anlamalı lakin çıkarlar doğrultusunda anlaşılmayan insan her gün eriyen muma benzer.

Eskiden insanı anlamak ve anlaşılmak yerine infaz ederken düşünme eylemini henüz başaramamış olmak geçmişten günümüze pek çok gelişim çağının önünü kapatmıştır. Bunun günümüzde bir çok şeye sebebiyet verdiğini de göz ardı edemeyiz. Mesela empati üzerine yazılan bu kitap çeşitli durum kaygılarını dile getirmiştir ki empati sıkça uygulanan bir eylem olsaydı neden bu eser ısrarla okunması gereken eserler arasında yerini koruyordu? Ya da neden insan empati kelimesinin tanımını öğrenip de uygulamasını hala yapamamaktadır? Yaşadığımız şu dönemde iki ülke arasındaki sorunlardan biri de empatidir. Gelişim adına iyi bir kaynak olduğunu düşünüyorum ama tavsiye konusuna gelince; ister okuyun ister okumayın. Konusuna fazla girmeden yargıya sığdırdığım bu kitabı tavsiye etmeyi doğru bulmuyorum çünkü genel anlamda bütün kitaplar insan ruhunu yansıtan birer ayna ve empati örneğidir. Malum insan anladığı kitabı okur bunun hakkında bir kitaba örnek vermek istiyorum" Tutunamayanlar" bu kitaplardan biri çoğu zaman okunması zirvede kalan bir eserdir.

Şimdiden iyi okumalar diliyorum.
 • Melekler ve Şeytanlar
  8.8/10 (5,7bin Oy)5,8bin beğeni24,5bin okunma5,6bin alıntı78,9bin gösterim
 • Aklından Bir Sayı Tut
  8.2/10 (6,5bin Oy)6,1bin beğeni27,4bin okunma6,5bin alıntı94,2bin gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (7,5bin Oy)7,7bin beğeni31,5bin okunma4.996 alıntı94,8bin gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (15,4bin Oy)16,6bin beğeni60bin okunma14,7bin alıntı250,3bin gösterim
 • Semerkant
  8.6/10 (10,2bin Oy)10,5bin beğeni36,6bin okunma42,6bin alıntı185,9bin gösterim
 • Beyaz Diş
  8.6/10 (9,7bin Oy)9,3bin beğeni39,1bin okunma16,8bin alıntı292,2bin gösterim
 • Açlık Oyunları
  8.6/10 (4.362 Oy)3.901 beğeni20bin okunma1.561 alıntı63,5bin gösterim
 • Nietzsche Ağladığında
  9.2/10 (8,5bin Oy)9,4bin beğeni27,2bin okunma67,4bin alıntı197bin gösterim
 • Sefiller
  9.2/10 (12,9bin Oy)15,1bin beğeni51,9bin okunma75,7bin alıntı345,1bin gösterim
 • Sineklerin Tanrısı
  8.0/10 (13bin Oy)11,4bin beğeni44,9bin okunma21,3bin alıntı187,4bin gösterim
640 syf.
·4 günde·7/10 puan
Merhaba 1K ailesi.
Bu eseri Olasılıksız dan önce okusam daha beğenirdim diye düşünüyorum. Kitap kötü değil ama okumaya değer güzel bir eser sadece. Benim beklentim çok fazla yüksekti. Garip ama başlarda sanırım bu kitap zor biter dedim ama yine de kendine çeken kurgusu ile üç günde tamamladım. Sürükleyiciydi ama Olasılıksız tarafından yükseltilen o çıtayı atlayamadı bir yerlerde bir eksik vardı hep, belki ana ahengi bozmuyordu o eksik ama vardı. İçindeki bilim ve felsefe kitabı güzel hale getirmiş ancak eksik olan bir tarafı vardı. Psikolojik yada psişik bir taban üzerine kurulu, felsefi yönü çok ağır, edebi yönü zayıf, süper bir bilim kurgusu ile doyurucuydu. Hele Edison – Tesla hikayesi süperdi. İçindeki bilim ve felsefe kitabın edebi yönünü silik hale getirmiş ve bu okurken bazı şeyleri eksik hissetmenize yol açıyor. Ortada büyük bir emek ve başarılı bir kurgu olduğu doğru ama kitabı bitirip kapatırken üzerine birçok soru işareti koyup kaldırdım. Soru işaretlerini yorumda söylemek istemiyorum çünkü direk roman ile ilgili spoiler olacak. İçerisinde bazen ateist ve aşırı derecedeki Hristiyanlık propagandası çok da abartılmış. Yine de fantastik, bilim kurgu, aksiyon, felsefe severler rahatlıkla okuyabilir tavsiye ediyorum.
640 syf.
·12 günde·9/10 puan
olasılıksızda epilepsi hatalığı, empatide de sinesteziyi işlelmiş. çok sayfa sayısına karşın okumaya fazlasıyla değer bir kitap. insan psikolojisi, araştırma laboratuvrı, çılgın bilim insanları, zihin, kontrol. soluksuz okuduğum psikoloji üzerine yazılmış harikulade bir kitap diyebilirim. insan psikolojisi bir kitaba bu kadar güzel uyarlanabilir. akıcılık, kurgu çok güzel tasarlanmış.felsefe üzerine yazılan bilgiler size benliğinizi ve gerçekleri sorgulatacak. adam fawer dan yine çok güzel bir çıkış. kitabı okuduğunuza pişman olmayacaksınız. şimdiden heyecanlı okumalar...
690 syf.
eğer kitabı okumaya bir işinizin arasında, yolda ya da uyumadan önce başladıysanız ilk bölümde kimin kim olduğunu anlayabilmek için başa dönüp tekrar okumanız gerektiğini hissettiren, çok iyi bir kurguya sahip roman.
690 syf.
·59 günde·10/10 puan·Ne Okusam'dan
Empati, kütüphanemde olması
Gereken bir kitap benim için...

Bu kitap ile ilgili incelemeyi yazmaya başlarken bu kadar iyi bir kitabı hak ettiği gibi anlatabilirim umarım... :)

Adam Fawer’in ikinci romanı Empati...
Yazar bu kitabın da gnostisizm, empati, Sinestezi gibi konuları harmanlayarak ortaya tadından yenmez bir kitap çıkartmış...

" İnsanlar söylediklerinizi ya da
yaptıklarınızı unutur,
Ama onlara neler hissettirdiğinizi asla
unutmaz."

Kitap Maya Angelou’ nun bu sözleri ile başlıyor ve sonra size bilimden felsefeden tutun yer yer 'Tanrı' hakkında dahi düşündürücü anekdotlar veriyor...

Kitabın akıcılığı yetişemeyeceğiniz kadar iyi..
Bir yandan tek solukta okumak neler olup bittiğini hemen öğrenmek isterken, Bir yandan da bazı yerleri birkaç defa daha okuyacaksınız...

Kitabın, olayların anlatım sırası öyle bir koordine edilmiş ve kurgulanmış ki sadece bu kurgu için bile takdir edilebilir...

Yazarın ilk romanı Olasılıksız, on sekiz dile çevrilmiş ve “en iyi ilk roman” dalında 2006 International Thriller Writers Ödülünü kazanmıştır.

Bir grup okur Olasılıksız’dan sonra Empati’nin pek iyi olmadığını düşünüyor ama bana sorarsınız merak, öğreti ve tatmin konusunda aralarında hiç fark yok...

Bir miktar Sipoi ilave ediyoruz şimdi :)

Ana karakterlerden Elijah harfleri ve duyguları renk olarak görüyor,
Winter ise nota olarak..
Yani çevrelerinde bulunan insanların duygularını ne hissettiklerini algılayıp onlara istedikleri duyguyu verebiliyorlar...

En çok hoşuma giden anlatımlardan sadece biri Elijah’ın enokolofob fobisini anlatan şu satırlardı;

" Tanrı bile bir enokolofob için New York metrosundan daha beter bir işkence odası tasarlayamazdı."

Enokolofob:
Kalabalıktan korkmaktır...
Bu tarz insanlar fazla kalabalığa karışmaz, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmazlar. Bu durumlarına karşı arkadaş edinmekte oldukça başarılıdırlar...
Bu hastalığa sahip insanların genelinde ayna nöronlar oldukça gelişmiştir,
Bu sebeple empati yetenekleri oldukça gelişmiştir...

Kitap, size yapmak istediğiniz şeylerin aslında sizin isteğiniz mi olduğunu sorgulatıyor.
Merak uyandırıcı değil mi ?
Empati, hep başkalarının bizimle ilgili duygu ve düşüncelerini merak edip, Onları okuyor ya da görüyor olmak isteriz ya, işte bu kitaptan sonra bunu pek de istemeyecek normal olduğunuz için şükredeceksiniz...

Ben cok begendim, Sevgili okur..
Okumaya değer bir kitap,
Neden kütüphanenizde, olmasın ki :)
Keyifli okumalar...
640 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabın kapağında aynen şöyle yazıyor: Olasılıksız'ın yazarı Adam Fawer'dan. Ve kitap ilerleyiş tekniği bakımından Olasılıksız ile neredeyse aynı. Başlangıçta birçok karakter var, bu karakterlerin başına ilginç şeyler geliyor. Hikaye ilerledikçe karakterlerin hayatı kesişmeye başlarken heyecanın dozajı da gittikçe artıyor ve kitabın sonunda müthiş bir son sizi bekliyor. Adam Fawer okuyucularını şaşırtmayı seven ve bunu başarabilen bir yazar.

Romanın serim kısmı, yaklaşık 150 sayfa, birçok şeyi anlamadığınız için biraz sıkıcı geçiyor ama olayların hızı da heyecanı da sayfalar ilerledikçe artıyor. Etraflarındaki insanların duygularını hissedebilen, onları kendinde toplayıp yayabilen, hatta kontrol edebilen empatların hikayesi anlatılıyor bu kitapta. Yazar hiçbir zahmetten kaçmadan bilim, felsefe, bilişim dünyasına dair bir sürü araştırma yapmış. Zaten bu araştırmalar olmadan roman çok daha kuru, alelacele geçiştirilmiş bir şey olurdu sanırım. Sık sık Tanrı inancını sorguluyor ama bu sorulara cevap vermiyor. Roman, roman olarak kalıyor.

Bir de bu romanı okurken bir şey fark ettim. Amerikanların hepsi çok yetenekli insanlar abi. Elbette kitapta yetenekleri sıra dışı olan insanlar anlatılıyor. Ama romanda sıradan olabilecek insanların da inanılmaz yetenekleri var. Blogu milyonlarca kişi tarafından okunan SpyGurl ya da Elijah'ın kuzeni hacker Steve Grimes gibi. Aralarında normal olan hiçbir insan yok ve bu kadar yetenekli insanın aynı anda bir araya gelmesi insanda bir "Yok artık!" nidası uyandırıyor.

Bilimden, edebiyattan, felsefeden bolca bahsediliyor ve size sürekli aynı soru soruluyor. Yaşamınızın kontrolünün ne kadarı sizde? Uzun zamandır bu kadar sıkı bir macera romanı okumamıştım. Keyifli okumalar...
639 syf.
Hepimiz farkındayız ki yeni nesil birçok kitap son 50 sayfası okunduğu an anlaşılır ve kitabın geniş bir özeti çıkarılabilir nitelikteyken 'Empati' defalarca baştan sona okunsa dahi anlamakta güçlük çekilen ve içi sırlarla dolu bir kitap. 'Insanlarin duygularını okuyabilmek' oldukça heyecan verici bir o kadar da korkutucu, kitabı okudukca hem heyecanlanip hem de korkuyorsunuz. Her an her sey olabilir hissi kitap boyu pesinizi bırakmıyor. Oldukça etkileyici ve sürükleyici bir kitaptı, her kitabın bu denli kalbe islemesini diliyorum :')
640 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap o kadar etkileyici ki ilk baslarda konuyu anlamak zor ama insanin degisimi okuyucuya verilen hissiyat muthis okumanizi tavsiye ederim "ADAM FAWER"
690 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Kişilerdeki inançların,niyetlerin,isteklerin, duyguların ve bilgilerin bağımsızlığının farkında olmalarını konu alan insanı sersemletecek bir bilim kurgu kitabı.
"İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur, ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmaz."

.
Adam Fawer
April Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Empati
Baskı tarihi:
4 Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
690
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006238
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Gnosis
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Baskılar:
Empati
Empati
Yaşamınızın kontrolü sizde değil! Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz. Bu kitabı kapatabilirsiniz. O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz. Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz. Ne isterseniz yapabilirsiniz. Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz. Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz. Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar. Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın. Sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın.

Kitabı okuyanlar 23,2bin okur

 • Friedrich N.
 • Simge şahin
 • gizem asci
 • Birgül Kaya
 • Gül
 • Didem Kocabal
 • Mustafa Gunyasar
 • irem k
 • R.p
 • Herbokolog

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%28.5
13-17 Yaş
%6.4
18-24 Yaş
%17.6
25-34 Yaş
%22.7
35-44 Yaş
%17.4
45-54 Yaş
%4.6
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.7
Erkek
%32.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.2 (1.662)
9
%22.2 (1.221)
8
%24.8 (1.366)
7
%12.7 (698)
6
%5 (278)
5
%2.5 (138)
4
%1 (55)
3
%0.6 (34)
2
%0.3 (16)
1
%0.5 (28)

Kitabın sıralamaları