Empati

8,4/10  (1.552 Oy) · 
5.540 okunma  · 
1.441 beğeni  · 
29.076 gösterim
Yaşamınızın kontrolü sizde değil!
Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz.
Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz.
Bu kitabı kapatabilirsiniz.
O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz.
Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz.
Ne isterseniz yapabilirsiniz.
Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz.
Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o
kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz.
Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar.
Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın.
Sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı
gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın.

Edebiyat, Bilim Ve Felsefe Ruhunuza Akacak,
Okudukça Bağlanacak, Bağlandıkça Okuyacaksınız...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  639
 • ISBN:
  9789756006429
 • Çeviri:
  Murat Kayı
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Merhaba 1K ailesi.
Bu eseri Olasılıksız dan önce okusam daha beğenirdim diye düşünüyorum. Kitap kötü değil ama okumaya değer güzel bir eser sadece. Benim beklentim çok fazla yüksekti. Garip ama başlarda sanırım bu kitap zor biter dedim ama yine de kendine çeken kurgusu ile üç günde tamamladım. Sürükleyiciydi ama Olasılıksız tarafından yükseltilen o çıtayı atlayamadı bir yerlerde bir eksik vardı hep, belki ana ahengi bozmuyordu o eksik ama vardı. İçindeki bilim ve felsefe kitabı güzel hale getirmiş ancak eksik olan bir tarafı vardı. Psikolojik yada psişik bir taban üzerine kurulu, felsefi yönü çok ağır, edebi yönü zayıf, süper bir bilim kurgusu ile doyurucuydu. Hele Edison – Tesla hikayesi süperdi. İçindeki bilim ve felsefe kitabın edebi yönünü silik hale getirmiş ve bu okurken bazı şeyleri eksik hissetmenize yol açıyor. Ortada büyük bir emek ve başarılı bir kurgu olduğu doğru ama kitabı bitirip kapatırken üzerine birçok soru işareti koyup kaldırdım. Soru işaretlerini yorumda söylemek istemiyorum çünkü direk roman ile ilgili spoiler olacak. İçerisinde bazen ateist ve aşırı derecedeki Hristiyanlık propagandası çok da abartılmış. Yine de fantastik, bilim kurgu, aksiyon, felsefe severler rahatlıkla okuyabilir tavsiye ediyorum.

Helen Üce 
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

olasılıksızda epilepsi hatalığı, empatide de sinesteziyi işlelmiş. çok sayfa sayısına karşın okumaya fazlasıyla değer bir kitap. insan psikolojisi, araştırma laboratuvrı, çılgın bilim insanları, zihin, kontrol. soluksuz okuduğum psikoloji üzerine yazılmış harikulade bir kitap diyebilirim. insan psikolojisi bir kitaba bu kadar güzel uyarlanabilir. akıcılık, kurgu çok güzel tasarlanmış.felsefe üzerine yazılan bilgiler size benliğinizi ve gerçekleri sorgulatacak. adam fawer dan yine çok güzel bir çıkış. kitabı okuduğunuza pişman olmayacaksınız. şimdiden heyecanlı okumalar...

busra kucuk (YaZaR) 
 20 Mar 2017 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap o kadar etkileyici ki ilk baslarda konuyu anlamak zor ama insanin degisimi okuyucuya verilen hissiyat muthis okumanizi tavsiye ederim "ADAM FAWER"

Yasin YALÇIN 
01 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın kapağında aynen şöyle yazıyor: Olasılıksız'ın yazarı Adam Fawer'dan. Ve kitap ilerleyiş tekniği bakımından Olasılıksız ile neredeyse aynı. Başlangıçta birçok karakter var, bu karakterlerin başına ilginç şeyler geliyor. Hikaye ilerledikçe karakterlerin hayatı kesişmeye başlarken heyecanın dozajı da gittikçe artıyor ve kitabın sonunda müthiş bir son sizi bekliyor. Adam Fawer okuyucularını şaşırtmayı seven ve bunu başarabilen bir yazar.

Romanın serim kısmı, yaklaşık 150 sayfa, birçok şeyi anlamadığınız için biraz sıkıcı geçiyor ama olayların hızı da heyecanı da sayfalar ilerledikçe artıyor. Etraflarındaki insanların duygularını hissedebilen, onları kendinde toplayıp yayabilen, hatta kontrol edebilen empatların hikayesi anlatılıyor bu kitapta. Yazar hiçbir zahmetten kaçmadan bilim, felsefe, bilişim dünyasına dair bir sürü araştırma yapmış. Zaten bu araştırmalar olmadan roman çok daha kuru, alelacele geçiştirilmiş bir şey olurdu sanırım. Sık sık Tanrı inancını sorguluyor ama bu sorulara cevap vermiyor. Roman, roman olarak kalıyor.

Bir de bu romanı okurken bir şey fark ettim. Amerikanların hepsi çok yetenekli insanlar abi. Elbette kitapta yetenekleri sıra dışı olan insanlar anlatılıyor. Ama romanda sıradan olabilecek insanların da inanılmaz yetenekleri var. Blogu milyonlarca kişi tarafından okunan SpyGurl ya da Elijah'ın kuzeni hacker Steve Grimes gibi. Aralarında normal olan hiçbir insan yok ve bu kadar yetenekli insanın aynı anda bir araya gelmesi insanda bir "Yok artık!" nidası uyandırıyor.

Bilimden, edebiyattan, felsefeden bolca bahsediliyor ve size sürekli aynı soru soruluyor. Yaşamınızın kontrolünün ne kadarı sizde? Uzun zamandır bu kadar sıkı bir macera romanı okumamıştım. Keyifli okumalar...

Ada Karen 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Adam Fawer'in Olasılıksızliktan sonra okuduğum, kurgusu ile film senaryosu tadında yazdığı mükemmel bir kitap.

Ağdalı edebiyat yok, hızlı ilerliyor, sıkmıyor, heyecanlandırıyor. Arada girdiği biyomekanikimyasal reaksiyonlar, radyo dalgaları ve işleyişi gibi fizik başlıkları, olasılık gibi matematik başlıkları, insan beyninin işleyişi gibi konularla meraklandırıyor ve bunu hikayeye başarılı bir şekilde bağlıyor.

(Resmen Adam Fawer'in mühendis olduğunu düşündüm. )

Kitabın adı, okuma dozunu artırırken, olasılıksızda eksik olan herseyi katmıs. Felsefe ve bilim adına tüm yazılanlar yerinde ve dozunda kullanmış.

Son sayfalarda da beklemediğim bir sonla beni çok şaşırttı.

Kesinlikle okumalısınız!!

Beyza 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Adam Fawer'ın akıcı anlatımı ve sade dili bu kitapta da karşımıza çıkmaktadır. Olasılıksız kadar akıcıydı fakat Empati, tatmin etme bakımından bir tık daha aşağıdaydı diyebilirim. Her ne kadar edebi olarak bir şey katmasa da hayal dünyamızı ve bakış açımızı sonuna kadar genişletecek tarzda bir kitaptı.

fatma 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne kadar anlayabiliriz başkalarının düşüncelerini? Bütünüyle anlasak neler olurdu acaba ?kizginligin rengi olsa ne renk olurdu? Peki aşkı duysak hangi notayla gelirdi bize? Ya nefret koksa mesela nasil kokardi ki? Ve biz tüm bunları algılıyor olsak hayatımız nasıl değişirdi dersiniz? ??

Sinem Atılgan 
02 Tem 2015 · 6/10 puan

Bu kitabı en fazla bir haftada bitiririm diyordum ama elimde 2-3 ay kadar süründü ama benim durumumu bir istisna olarak görebilirsiniz çünkü sınavım yaklaşıyordu ve az okumam gerekiyordu. Hal bu olunca kitap kesintiler uğradı ve pek zevk alamadım. Yine de kesin olarak verebileceğim bilgiler var.
Yazar malesef bir konu üzerinde çok takılıyor ve bu açıklama okuru biraz bayabiliyor.
Ayrıca tamam yazar ödevine çalışmış ama çok fazla tıbbi bilgi ve anlaşılmayacak karmakarışık formüller vermiş. Bir kitapta bilgi iyidir tamam ama bu kitaptaki bilgileri cımbızla seçmeniz ve hafızanıza kazımak için biraz uğraşmanız gerekiyor. Bunlar kitabın kötü yönleri.
İyi yönleri biraz daha baskın olabilir.
Fawer insan beynini,duygularını ve tepkilerini harika yorumlamış. Ve bir cümleye enfes bir biçimde birden fazla anlam yükleyebiliyor. Ayrıca kitabın isim seçimini de harika buldum.

Elif Ünal 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Adam Fawer'in okuduğum ikinci kitabı. Olasılıksız bana göre daha iyiydi yani bu yanında birazcık daha sönük kalıyor.
Kitabı öyle ayrıntılı yazmış ki, cidden olayı yaşatıyor. Mükemmel bir kurgu ve zekâyla yazılmış. Özellikle son bölüm çok sürükleyici ve heyecanlıydı. Sonunu hiç beklemiyordum. Beklenmedik bir sondu benim için. Tek kelimeyle mükemmeldi.. Herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar..:)

Züleyha TİĞİZ 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Elijah ve Winter,zihin kontrol deneyleri,CIA,Samantha,Laszlo,Darian.Kitap ebat olarak gözümü korkutsa bile elimden bırakamadan okudum diyebilirim.Bana göre çok iyi bir bilim kurgu romanı iken kitapla ilgili biraz araştırma yapınca bazı şeylerin gerçekten yapıldığı ile karşılaştım ve bu beni daha çok etkiledi.Okunması gereken bir kitap,tavsiye ederim

Kitaptan 216 Alıntı

Sayın Kongre üyesi. John Locke'nin söylediği başka bir şeyi anımsayın: 'Eğer devlet vatandaşlarının haklarını korumazsa, geriye uygun tek bir cevap kalıyor.'

-Neymiş o?

'Devrim.'

Empati, Adam FawerEmpati, Adam Fawer
Esma Ünal 
 01 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Nereden geldiğinizi bilmeden, nereye gideceğinizi de bilemezsiniz. Bunu hatırlamaya çalışın, Dr.Glass."

Empati, Adam Fawer (Sayfa 111)Empati, Adam Fawer (Sayfa 111)
Derya Yalınkılıç 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yapay değil. Duygular yapay olamaz. Eğer onları hissediyorsan, gerçektirler.

Empati, Adam FawerEmpati, Adam Fawer
Ezgi Sezgin 
10 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hepimiz dünyayı gerçekte olduğu gibi değil, kendi ön yargılı algılarımız vasıtasıyla gözlemleriz. Dolayısıyla gerçekten bilebileceğiniz tek şey kendinizsinizdir.

Empati, Adam FawerEmpati, Adam Fawer
Derya Yalınkılıç 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

En karanlık gecede bile yıldızlardan gelen bir ışık vardır.

Empati, Adam FawerEmpati, Adam Fawer
Zeynep Acat 
14 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur, ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmaz."

Empati, Adam Fawer (Maya Angelou)Empati, Adam Fawer (Maya Angelou)

Her şeyin sıradanlaştığı bir dünyada bazen kaybetmek en doğru seçimdir. Ve o dünyada en yerinde tercih; vazgeçiştir.

Empati, Adam FawerEmpati, Adam Fawer

"Işık saçan bir gülümseme, yalnızlık çağrıştıran bebeksi yüzünü aydınlattı."

Empati, Adam FawerEmpati, Adam Fawer
Mert Demiröz 
14 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ve intikam, haklı gerekçelere de dayansa, yine de bir günahtı.

Empati, Adam Fawer (Sayfa 212)Empati, Adam Fawer (Sayfa 212)
22 /