5,8/10  (248 Oy) · 
539 okunma  · 
143 beğeni  · 
2.874 gösterim
Dorothy ilk defa öldüğünde on iki yaşındaydı.
En azından bana söylediği buydu.
Delirdiğini düşünmüştüm ama şimdi ona inandığım için esas deli ben miyim diye merak ediyorum.
Öyleysem bunların hiçbirinin önemi yok demektir.
Ama değilsem…
Eh, o zaman dünya benim düşündüğüm gibi bir şey değil demektir.
Üstelik tek bir dünya yok.

Kafanız karıştıysa canınız sıkılmasın. Benimki de karışmıştı.
Okuyun, anlayacaksınız. Sonra karar verirsiniz:
Ben mi delirdim yoksa siz mi?

Hortum seni sürükledi.
Şimdi hikâyeye baştan başlayacaksın.

Aklını, kalbini, duyularını karıştıracak bir dünyayla karşı karşıyasın.
Bu diyarda gündüzler karanlık turuncu, güneş siyah, geceler bembeyaz.
Büyünün yerini bilim aldı.
Hatırladığın herkes, her şey artık çok daha güzel, korkunç, acımasız.

Yeniden keşfetmeye hazırlan: OZ'u ya da kendini!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786055162740
 • Çeviri:
  Algan Sezgintüredi
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Tuğba K 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Yıllar sonra beklenen kitap geldi. Rafta kitabın üzerinde Adam Fawer yazısını görünce kalbim hızla çarpmaya başladı ve arkasını bile okumadan satın aldım.
Yazar bu kitabında diğerlerinden farklı olarak fantastik bir dünya üzerinden ilerlemiş. Ben Olasılıksız kitabının yazarından böyle bir kitap asla beklemezdim. Sert eleştiri yapmaya içim el vermiyor ama maalesef tamamen hayal kırıklığına uğradım. Konuyu okuyunca ilginç gelmişti. Bir an önce okumak istemiştim ama okumaya başlayınca artık çoğu yerde gülmeye başladım yok artık diye. Kesinlikle böyle basit bir kitap beklemiyordum. Beklentim uçuk değildi ama yine de kaliteli bir şeyler olacağına güveniyordum. Hele kitabın bazı yerlerinde araya girip okuyucuya seslenmesi çok gülünç geldi. Bence kitap çocuklara daha çok hitap ediyor. Benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Ece Erol 
 19 Ağu 22:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Adam Fawer'ın önsözünde biz Türklerin kendisine olan hayranlığını belirterek içimizden "as bayraklari" dedirten romanı. İsminden de anlaşılacağı üzere, Oz büyücüsünün güzel öyküsünü kendi yorumuyla anlatıyor. Ve oldukça da başarılı. Ancak Empati'yi de okumuş biri olarak, kitabı okurken bir fark bekliyordum, gerek üslup gerek kurgu olarak. Büyük bir farklılık yoktu, sıkılmadan okunabilecek güzel bir roman.

Ancak Olasılıksız ve Empati'yi okuduktan sonra çıtayı Everest'e taşıyan yazarımızın bu kitabından aynı tadı alamayacağınızı düşünüyorum. Yani beklentilerinizi fazla yüksek tutmadan okursanız çok severek okursunuz.

Kısacası, klasik bir roman olarak güzel ancak Adam Fawer için orta düzeyde bir roman.

Ayşe Yılmaz 
23 Nis 20:34 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Yazara saygısızlık etmek istemiyorum çünkü Olasılıksız harika bir kitaptı.Bu kitapta o tarz sanıp aldım ama gerçekçi olmadığından masalsı bir tarzı var ki en başta çocuklarına ithafen yazdığını belirtmiş.E bende çocuklarıma kardeşlerime okuturum.

Özge Göksu 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Ve Dorothy'nin Oz Büyücüsüne giden fantastik yolculuğu... Bir korkuluk, bir demir adam ve aslan...

Olasılıksız ve Empati den sonra her ne kadar merakla beklenen bir kitap olsa da, sanırım hayal ettiğim böyle bir eser değildi. Kitabın akıcılığına, kurgusuna diyecek bir sözüm yok fakat. Bilindik bir hikayeyi farklılaştırarak işlemek ne kadar doğru olmuş bilemiyorum.

Yeniden Oz'u keşfetmek isteyenler için...

sagkasta5ak 
29 Ağu 02:09 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Ah Adam vah Adam. Sen git Olasılıksız'ı yaz beğenilmesin bir ton red yesin yine de inatla git kitabına karışılmasına göz yum. Sonunda bir şekilde kabul ettir uğraş didin kitap satmasın. Sonra git baskıya rengi siyah beyaz yaptır ve en sonunda kitap bestseller a girsin. Yalnızca bir romanla yetinme git bir de daha iyisini yaz. Bizi sonunda dumurlara uğrat vay arkadaş bu bu muymuş dedirt. Kendine bağla sonra yıllarca bir şey yazma. Beklet beklet sonra hey sizi seviyorum bana ısrar çok ettiler kıramadım ama kendim isterek yazmadığım için de az çalıntı çıktı kusura bakmayın der gibi kitap çıkar. Bu ne abi. Bu nee?!

Ben ki rafta Adam Fawer ismini görünce kitaba saldırıp oha oha nasıl ne zaman çıkardı diyerek 4 ay kitaptan habersiz yaşamış olmanın üzüntüsünü yaşamış bir fanındım, hepsi boşa çıktı. Oz büyücüsü en sevdiğim filmlerden biridir(kitabi olduğunu bilmeden evvel filmini izlediğim için) hadi dedik başta onun hatrına devam edelim. Beyonce dedin mix dedin beat başka söz başka dedin buralarda iyiydin. Ama teneke adamı, aslanı, korkuluğu normal hallerinden uzaklaştırdın. Her ne kadar hikayeyi zenginleştirmek için mesafeleri ilginç tanımlarla süslesen de bu kitap kesinlikle diğerlerinden çok düşük seviyede.

Başta teşekkür ettigin o Türk okurların senden iki kitabına paralel bir roman bekliyordu. Cidden üzdün. Param yokken borç harç hevesle koştur koştur aldığım bu kitabı yarısına bile gelmemişken, derhal arkadaşıma verip unutmak istedim. Ama unutamıyorum. Bir de ikincisi gelecek demişsin yapma lütfen!

Seni farklı kurgularınla, özgün olmanla sevdik. Ya mindfuck kafasında devam edip Empati benzeri bir kitap çıkar ya da bırak yazma biz seni Olasılıksız ve Empati ile analım...

DERYA... 
05 Haz 00:53 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Bir varmış,bir yokmuş...Olan benim çocuk ruhuma olmuş...Başlayalım masalımıza...Dostlarıda çağıralım yanımıza...Çatlak,obur,şişko minişlerim...Hadi gidelim kötü cadıya...İntikamınızı almaya...Bindik mi küçük arabamıza...Yoldanda aldık mı kafası saman dolu korkulukla,kalbi olmayan teneke oğlanı kim yan bakar artık bize...Araba bozuldu napalım...Aslanı da alalım tutunalım yelelerine...Haydi bakalım oz ülkesine ve kaybettiklerimizi geri almaya...

Yağmur SÖNMEZ 
07 Şub 15:40 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Oz Büyücüsü’nün biraz değiştirilerek anlatılmış versiyonu olduğu için çok eleştirilse de bence yine de okumaya değer. Akıcı, karakterler arasındaki dostluğun sizi gülümsettiği, okuması keyifli bir masaldı. Keyifli okumalar.

Mehtap Akbudak 
10 Tem 13:37 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Olasılıksız ve empati'den sonra hayal dahi edemezdim. Çocukken okuduğum Oz Büyücüsü kitabının daha vahşi, daha kanlı bir versiyonunu okuyacağımı... Ama okudum . Malesef kitap bende hayal kırıklığı yaptı.

Özlem Bahar 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Daha önce yazarın Olasiliksiz ve Empati kitaplarını soluksuz okumuş biri olarak yeni kitabinin çıkacağını duydugumda heyecanlanmistim.Belki de büyük bir beklenti ile okumaya başladığım kitap bende hayal kırıklığı yaratti.Kitabin icindeki kanlı sahneleri cikarirsak cocuklar icin fantastik bir macera-gerilim kitabi olabilir.

Yasin Bektaş 
08 Haz 21:40 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Oz büyücüsü filminin günümüz haline güncelleyerek kurgulanmış fantastik bir hali. Bir kız, köpeği, teneke adam, korkak aslan ve korkuluğun hikayesi. Daha çok çocuklara yönelik macera kitabı diyebiliriz. Keyif verici

Kitaptan 55 Alıntı

Deniz Köse 
11 Tem 01:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Esas feci şeyler haberlerde yer bile bulamıyordu.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 103 - April)Oz, Adam Fawer (Sayfa 103 - April)
Onur Özkan 
03 Oca 18:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Boya
Duvara boya lekesi sıçrar ya hani...
İki seçeneğin vardır:
Ya lekenin üstünü boyarsın ya da duvarı lekeye göre boyarsın.

Oz, Adam FawerOz, Adam Fawer
Deniz Köse 
10 Tem 22:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öğrendikçe ne kadar az bildiğini anlamıştı.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 29)Oz, Adam Fawer (Sayfa 29)
Duygu Kr 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dil tuhaf şeydi, insanlar söylediklerini kastetmiyorlardı her zaman.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 195)Oz, Adam Fawer (Sayfa 195)
⭐Merve⭐ 
20 May 11:58 · İnceledi · Puan vermedi

Çoğu kimse gözleri kapalıyken bakamayacağını zannederdi ama aslında bakılabilirdi gözler kapalıyken. Gözler açıkken sahibini kandırır, önemsiz şeyleri de gösterirlerdi. Ama gözünü kapayan sadece önemli şeyleri görürdü.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 197)Oz, Adam Fawer (Sayfa 197)
Mertcan Yüce 
11 Şub 16:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seemore beş dakika boyunca anlattı aklına gelen fikri.Bitirince, ''E'' dedi, '' ne diyorsun?''
İç çekti İris. ''Kızdım sana.''
''Niye?''
''Fikrin öyle akıllıca ki sana bir daha saman kafa diyemeyeceğim. Ona kızdım''

Oz, Adam Fawer (Sayfa 265)Oz, Adam Fawer (Sayfa 265)
Meryem Kaya 
30 Mar 23:06 · Kitabı okudu · 5/10 puan

''Ne sandın? Kasabaya yeni,kıyak bir oğlanın taşındığını,aniden yakın arkadaşın olup seni ebedi can sıkıntısından kurtaracağını mı ?''

Oz, Adam Fawer (Sayfa 18)Oz, Adam Fawer (Sayfa 18)