6,0/10  (339 Oy) · 
763 okunma  · 
199 beğeni  · 
4.119 gösterim
Dorothy ilk defa öldüğünde on iki yaşındaydı.
En azından bana söylediği buydu.
Delirdiğini düşünmüştüm ama şimdi ona inandığım için esas deli ben miyim diye merak ediyorum.
Öyleysem bunların hiçbirinin önemi yok demektir.
Ama değilsem…
Eh, o zaman dünya benim düşündüğüm gibi bir şey değil demektir.
Üstelik tek bir dünya yok.

Kafanız karıştıysa canınız sıkılmasın. Benimki de karışmıştı.
Okuyun, anlayacaksınız. Sonra karar verirsiniz:
Ben mi delirdim yoksa siz mi?

Hortum seni sürükledi.
Şimdi hikâyeye baştan başlayacaksın.

Aklını, kalbini, duyularını karıştıracak bir dünyayla karşı karşıyasın.
Bu diyarda gündüzler karanlık turuncu, güneş siyah, geceler bembeyaz.
Büyünün yerini bilim aldı.
Hatırladığın herkes, her şey artık çok daha güzel, korkunç, acımasız.

Yeniden keşfetmeye hazırlan: OZ'u ya da kendini!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786055162740
 • Çeviri:
  Algan Sezgintüredi
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Muhayyelll 
13 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Adam Fawer bildiğiniz gibi Empati ve Olasılıksız isimli, okuyan herkesi büyüleyen iki romanın yazarı. Bizim caanım Türk okurları da Olasılıksız ve Empati'yi okuyup raflarda Adam Fawer'in yeni kitabını görünce tezgaha balıklama dalıp kitabı almışlar ve oflaya puflaya okumuşlar. Tabii hepsi değil ama kitabı okuyanların çoğu "bu ne be!" demiş. Kim başlattı bilmiyorum ama instagram başta olmak üzere (ki bu sitede de var) bu kitabı gömme kampanyası başlatılmış. Biri çocuk kitabı demiş. Diğeri bu romanı yazara yakıştıramamış. Başka biri yazar bu romanı başkasına yazdırmış diye söyleniyor. Hatta yazar kitabı tuvalette yazmış galiba diyen bir okur bile gördüm. Pardon, okur dedim. Beğenmezler orası ayrı ama bir yazarı aşağılar derecede yorum yapan insanlara okur demek doğru değil sonuçta. Neyse.
Bu kitabı gömme kampanyası başlatan güruhun yanında, kitabı savunan bir azınlık var. Ama sadece yazar kitabı çocuklarına yazmış diyorlar. Yaa bitanecik okurlar, yazar kitabı çocuklarıma mı yazdım demiş? Sadece çocuklarına ithaf etmiş. Ölen babasına kitap ithaf eden adamlar o kitabı babaları okusun diye mi yazıyorlar? Madem savunuyorsun, doğru bir bilgiyle savun. Zaten başımıza ne geldiyse doğruyu yanlış savunan insanlardan gelmedi mi?

Biraz kitabın içeriğinden bahsedelim:
(Sürpriz bozan gibi görünebilir bu paragrafta anlatılanlar ama kitabın tadını kaçıracağını düşünmüyorum. Yinede çok hassas okurlar bu paragrafı okumadan geçebilir.)
Teyzesinden sürekli dayak yiyen, 12 yaşında bir kız Dorothy. Onun sıradan hayatını okurken tabii bir sıkılma geliyor ki, bu sadece 30 sayfa sürüyor. 30 sayfa, yani zavallı Dorothy ölene kadar..
Yeşil bir hortum geliyor ve Dorothy gözlerini başka bir dünyada açıyor.
Evet, Oz diyarında.
Burada cadılar, psikopat minişler, kaplanayılar, ucûbiler ve daha neler neler var. Burada karanlık aydınlık, aydınlıksa karanlık..
Nereden geldiğini hatırlayamayan Dorothy, kendini buraya ait hissetmiyor ve başlıyor yolculuk.
Önce korkuluk Seemore, sonra robot çocuk Jak ve en son aslan Libby ile dost oluyor Dorothy.
Bundan sonra ise başlıyor asıl büyük macera. Güçlü bir cadı ve yüzlerce ucûbi ile hiçbir silahı olmadan savaşmak zorunda kalan Dorothy, nasıl kurtulacak dersiniz?

Kitabın sonu, gidişatı ve olaylar hiç tahmin ettiğim gibi olmadı. Okurken hop oturup hop kalkmam bir yana, bazı yerlerde hayretten ağzım açık kaldı, bazı yerlerde de gülmekten kendimi alamadım.
Yazar diğer kitaplarında gösterdiği zekayı bu kitapta da göstermiş. Kendisine sevgim bir kat daha arttı. ^^

Kitabın teşekkür bölümümdeki 2. cümleyi aynen buraya aktarıyorum:
"Türkiye halkı olmasaydı bu kitabı yazamazdım." (s.9)
İşte kitaba yazılmış o kadar kötü yorumu göz ardı etmemi sağlayan, kitabı bu kadar severek okumama neden olan bu cümledir.
Tabii birde ×2 yazarı sevme nedeni. ^^

Kitabı okursanız Seemore'a selam söyleyin. Onun saflığını, sorularını, konuşmasını çok sevdim. Zekasına da hayran kaldım. Keşke benimde Seemore'm olsa.
Ponçik Seemore yaa. Kocaman sarılıyorum sana. ^^

Kitap çocuk kitabı diyenlere inanmayın. Çünkü çocukların korkmasına sebep olacak şeyler mevcut kitapta. Hatta rahatlıkla bu kitabı çocuklar sakın okumasın diyorum.

Ben bir yazarın birden fazla kitabını okuyorsam, genelde onu diğer kitaplarına göre eleştirmem. Çünkü her kitap farklı bir zamanda, farklı bir ruh haliyle ve farklı bir gözle yazılır.
İşte bu yüzden, yazarın diğer kitaplarına bakıp bu kitabını e-leş-tir-me-yin!
Ha birde, hiçbir kitaba büyük bir beklentiyle başlamayın. İnsanlar gibi kitaplar da kusursuz değildir..

Keyifli okumalar dilerim..

Tuğba K 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Yıllar sonra beklenen kitap geldi. Rafta kitabın üzerinde Adam Fawer yazısını görünce kalbim hızla çarpmaya başladı ve arkasını bile okumadan satın aldım.
Yazar bu kitabında diğerlerinden farklı olarak fantastik bir dünya üzerinden ilerlemiş. Ben Olasılıksız kitabının yazarından böyle bir kitap asla beklemezdim. Sert eleştiri yapmaya içim el vermiyor ama maalesef tamamen hayal kırıklığına uğradım. Konuyu okuyunca ilginç gelmişti. Bir an önce okumak istemiştim ama okumaya başlayınca artık çoğu yerde gülmeye başladım yok artık diye. Kesinlikle böyle basit bir kitap beklemiyordum. Beklentim uçuk değildi ama yine de kaliteli bir şeyler olacağına güveniyordum. Hele kitabın bazı yerlerinde araya girip okuyucuya seslenmesi çok gülünç geldi. Bence kitap çocuklara daha çok hitap ediyor. Benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Oz benzeri kitaplar

Ece Erol 
 19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Adam Fawer'ın önsözünde biz Türklerin kendisine olan hayranlığını belirterek içimizden "as bayraklari" dedirten romanı. İsminden de anlaşılacağı üzere, Oz büyücüsünün güzel öyküsünü kendi yorumuyla anlatıyor. Ve oldukça da başarılı. Ancak Empati'yi de okumuş biri olarak, kitabı okurken bir fark bekliyordum, gerek üslup gerek kurgu olarak. Büyük bir farklılık yoktu, sıkılmadan okunabilecek güzel bir roman.

Ancak Olasılıksız ve Empati'yi okuduktan sonra çıtayı Everest'e taşıyan yazarımızın bu kitabından aynı tadı alamayacağınızı düşünüyorum. Yani beklentilerinizi fazla yüksek tutmadan okursanız çok severek okursunuz.

Kısacası, klasik bir roman olarak güzel ancak Adam Fawer için orta düzeyde bir roman.

Ayşe Yılmaz 
23 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Yazara saygısızlık etmek istemiyorum çünkü Olasılıksız harika bir kitaptı.Bu kitapta o tarz sanıp aldım ama gerçekçi olmadığından masalsı bir tarzı var ki en başta çocuklarına ithafen yazdığını belirtmiş.E bende çocuklarıma kardeşlerime okuturum.

Ah Adam vah Adam. Sen git Olasılıksız'ı yaz beğenilmesin bir ton red yesin yine de inatla git kitabına karışılmasına göz yum. Sonunda bir şekilde kabul ettir uğraş didin kitap satmasın. Sonra git baskıya rengi siyah beyaz yaptır ve en sonunda kitap bestseller a girsin. Yalnızca bir romanla yetinme git bir de daha iyisini yaz. Bizi sonunda dumurlara uğrat vay arkadaş bu bu muymuş dedirt. Kendine bağla sonra yıllarca bir şey yazma. Beklet beklet sonra hey sizi seviyorum bana ısrar çok ettiler kıramadım ama kendim isterek yazmadığım için de az çalıntı çıktı kusura bakmayın der gibi kitap çıkar. Bu ne abi. Bu nee?!

Ben ki rafta Adam Fawer ismini görünce kitaba saldırıp oha oha nasıl ne zaman çıkardı diyerek 4 ay kitaptan habersiz yaşamış olmanın üzüntüsünü yaşamış bir fanındım, hepsi boşa çıktı. Oz büyücüsü en sevdiğim filmlerden biridir(kitabi olduğunu bilmeden evvel filmini izlediğim için) hadi dedik başta onun hatrına devam edelim. Beyonce dedin mix dedin beat başka söz başka dedin buralarda iyiydin. Ama teneke adamı, aslanı, korkuluğu normal hallerinden uzaklaştırdın. Her ne kadar hikayeyi zenginleştirmek için mesafeleri ilginç tanımlarla süslesen de bu kitap kesinlikle diğerlerinden çok düşük seviyede.

Başta teşekkür ettigin o Türk okurların senden iki kitabına paralel bir roman bekliyordu. Cidden üzdün. Param yokken borç harç hevesle koştur koştur aldığım bu kitabı yarısına bile gelmemişken, derhal arkadaşıma verip unutmak istedim. Ama unutamıyorum. Bir de ikincisi gelecek demişsin yapma lütfen!

Seni farklı kurgularınla, özgün olmanla sevdik. Ya mindfuck kafasında devam edip Empati benzeri bir kitap çıkar ya da bırak yazma biz seni Olasılıksız ve Empati ile analım...

Mehtap Akbudak 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Olasılıksız ve empati'den sonra hayal dahi edemezdim. Çocukken okuduğum Oz Büyücüsü kitabının daha vahşi, daha kanlı bir versiyonunu okuyacağımı... Ama okudum . Malesef kitap bende hayal kırıklığı yaptı.

Yağmur SÖNMEZ 
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Oz Büyücüsü’nün biraz değiştirilerek anlatılmış versiyonu olduğu için çok eleştirilse de bence yine de okumaya değer. Akıcı, karakterler arasındaki dostluğun sizi gülümsettiği, okuması keyifli bir masaldı. Keyifli okumalar.

Özlem Bahar 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Daha önce yazarın Olasiliksiz ve Empati kitaplarını soluksuz okumuş biri olarak yeni kitabinin çıkacağını duydugumda heyecanlanmistim.Belki de büyük bir beklenti ile okumaya başladığım kitap bende hayal kırıklığı yaratti.Kitabin icindeki kanlı sahneleri cikarirsak cocuklar icin fantastik bir macera-gerilim kitabi olabilir.

Yasin Bektaş 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Oz büyücüsü filminin günümüz haline güncelleyerek kurgulanmış fantastik bir hali. Bir kız, köpeği, teneke adam, korkak aslan ve korkuluğun hikayesi. Daha çok çocuklara yönelik macera kitabı diyebiliriz. Keyif verici

Berrin Ataman 
 29 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bittiğinde çok çok sevdiğim birinden ayrılmış gibi hissettiğim kitaptır kendisi. Yarattığı dünya,karakterler fantastik de olsa bir yerde çok gerçekti benim için. Yazarın diğer iki kitabıyla karşılaştırmayacağım çünkü çok ayrı bir tat aldım bu serüvenden. Beni çok derinden etkiledi diyebilirim. Tekrar okumayı düşündüğüm ve kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap.

Şunu da söylemek isterim "gerçekçilikten komik olacak kadar uzak" gibi yorumlar olmasına rağmen ben bunun biraz açık fikirli ve geniş bir hayal dünyasına sahip olmakla ilgili olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde bu bir kurgu. Kurguladığı bazı olayların bilimsel teorilerini burada yazıp spoiler vermek istemem o yüzden bunu okumak isteyenlere bırakmakla birlikte kapağın arkasından bir alıntı yapıyorum;

"Bu diyarda gündüzler karanlık turuncu, güneş siyah, geceler bembeyaz. Büyünün yerini bilim aldı. Hatırladığın herkes, her şey artık çok daha güzel, korkunç, acımasız."

Ha bir de "Ama bu Olasılıksız kadar iyi değilmiş" demeden önyargısız okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 62 Alıntı

Deniz Köse 
11 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Esas feci şeyler haberlerde yer bile bulamıyordu.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 103 - April)Oz, Adam Fawer (Sayfa 103 - April)
Deniz Köse 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öğrendikçe ne kadar az bildiğini anlamıştı.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 29)Oz, Adam Fawer (Sayfa 29)
Onur Özkan 
03 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Boya
Duvara boya lekesi sıçrar ya hani...
İki seçeneğin vardır:
Ya lekenin üstünü boyarsın ya da duvarı lekeye göre boyarsın.

Oz, Adam FawerOz, Adam Fawer
Duygu Kr 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dil tuhaf şeydi, insanlar söylediklerini kastetmiyorlardı her zaman.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 195)Oz, Adam Fawer (Sayfa 195)
⭐Merve⭐ 
20 May 2017 · İnceledi · Puan vermedi

Çoğu kimse gözleri kapalıyken bakamayacağını zannederdi ama aslında bakılabilirdi gözler kapalıyken. Gözler açıkken sahibini kandırır, önemsiz şeyleri de gösterirlerdi. Ama gözünü kapayan sadece önemli şeyleri görürdü.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 197)Oz, Adam Fawer (Sayfa 197)
Mertcan Yüce 
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seemore beş dakika boyunca anlattı aklına gelen fikri.Bitirince, ''E'' dedi, '' ne diyorsun?''
İç çekti İris. ''Kızdım sana.''
''Niye?''
''Fikrin öyle akıllıca ki sana bir daha saman kafa diyemeyeceğim. Ona kızdım''

Oz, Adam Fawer (Sayfa 265)Oz, Adam Fawer (Sayfa 265)
Ayşegül Güray 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gözler açıkken sahibini kandırır, önemsiz şeyleri de gösterirlerdi. Ama gözünü kapayan sadece önemli şeyleri görürdü...

Oz, Adam Fawer (Sayfa 197)Oz, Adam Fawer (Sayfa 197)