Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
384 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Adam Fawer bildiğiniz gibi Empati ve Olasılıksız isimli, okuyan herkesi büyüleyen iki romanın yazarı. Bizim caanım Türk okurları da Olasılıksız ve Empati'yi okuyup raflarda Adam Fawer'in yeni kitabını görünce tezgaha balıklama dalıp kitabı almışlar ve oflaya puflaya okumuşlar. Tabii hepsi değil ama kitabı okuyanların çoğu "bu ne be!"
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
Reklam
381 syf.
·
Puan vermedi
·
25 günde okudu
Adam Fawer'in daha önce Olasılıksız ve Empati kitaplarını okumuş olmamdan dolayı Oz maalesef beklentimi karşılamadı. Bayağı zoraki yazılmış bir kitap gibi. Zaten yazar da kitabın ön sözünde kitabı ısrar üzerine yazdığını belirtmiş. Yine de dilini ve betimlemeleri bayağı başarılı buldum. Ana karakter olan Dorothy'yi sevemedim, çok daha cesaretli ve azimli bir karakter olmasını beklerdim. Favorim Seemore Genel olarak seviyesi ortalarda bir kitaptı diyebilirim. Okudum ama okumasam da olurmuş.
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
381 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
12 yaşındaki Kansas'lı Dorothy teyzesi ve eniştesiyle beraber yaşayan burada ise devamlı teyzesi tarafından dövülüp hakarete uğrayan anne-babasını kaybetmiş bir kızdır. Kansas'lı Dorothy'nin hayatı yeşil bir hortumun gelmesiyle değişir. Gözlerini Oz Diyarında açan Dorothy ve en yakın arkadaşı olan köpeği Toto kendilerini yeni tanıştıkları arkadaşlarıyla cadılar, psikopat minişler, kaplanayılar ve ucûbiler ile savaşırken bulur ve bir türlü buraya ait hissedemeyen Dorothy için macera başlar. Bazen duygulandıran, bazen güldüren ve bazen de korkutan harika olay örgüsü ve akıcı konuşmaları ile heyecanla okunabilecek bir kitap. "Oz Büyücüsü filmi benim başıma geldi... Ben... Dorothy benim"
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
381 syf.
5/10 puan verdi
·
20 günde okudu
Ben onu Adam Fawer diye değil, Olasılıksız ve Empatinin yazarı olarak anıyordum. Kitabı raflarda görünce almak için çok heyecanlandım çünkü yazarın diğer kitapları efsane bir etki bıraktı bende fakat Ozda büyük hayal kırıklığına uğradım. Yarım bırakmamak için akla karayı seçtim. Kitap fantastik çocuk kitaplarının geliştirilmiş hali gibi... 1939 yapımı Oz Büyücüsü filmini de izledim ve tamamen filmi kitaba dökmüş olduğunu gördüm. Yazarın bahsettiğine göre Türk bir arkadaşının ısrarı üzerine çıkarmış bu kitabı ama keşke bu kitabı Adam Fawer'ın kitabı olduğu için değil de başka birinin kitabı olduğu için okusaydım o zaman hayal kırıklığına uğramazdım. Kitabın arka kapağını okuyunca tekrar büyülü bir atmosfere kapılacağıma inanmıştım ama yanıldım. Aslında beklentimi çok yüksek tuttuğum için de keyif almamış olabilirim... Kitapta 12 yaşında olan Dorothy'nin Oz diyarında başlayıp süregelen fantasik macerası anlatılıyor. Okunur mu okunur ama başlamadan önce Olasılıksız ve Empatiden bağımsız olmanız lazım, beklentiyi yüksek tutmayın.
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
Reklam
384 syf.
8/10 puan verdi
·
7 günde okudu
Okunmasi gereken kitaplardan biri kesinlikle. Kitabin onsoz kisminda Adam Fawer in Turkiye'deki hayranlarina ve okurlarina tesekkur etmesi cok sevindirici ve gurur verici. Sasirtici bir sona hazir olun okuyacak olanlar!...
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
384 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
Oz Büyücüsü’nün biraz değiştirilerek anlatılmış versiyonu olduğu için çok eleştirilse de bence yine de okumaya değer. Akıcı, karakterler arasındaki dostluğun sizi gülümsettiği, okuması keyifli bir masaldı. Keyifli okumalar.
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
%60 (231/384)
·
Puan vermedi
Yazara saygısızlık etmek istemiyorum çünkü Olasılıksız harika bir kitaptı.Bu kitapta o tarz sanıp aldım ama gerçekçi olmadığından masalsı bir tarzı var ki en başta çocuklarına ithafen yazdığını belirtmiş.E bende çocuklarıma kardeşlerime okuturum.
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
4/10 puan verdi
Bir kitapla okuyucuyu nasıl etkilersiniz ? En önemli soru bu. Genellikle PARA geçer ama bu PARA gizli bir tuzaktır. Burada bir nevi dolandırma işlemine yarar. Arka kapağa bir reklam koyarsın, onun ölümü aslında diye başlayan, insanda böyle cinayet tarzı olan ya da fantastik öğelerle süslü bir beklenti doğar. Alırsın ve bakarsın ki günde 500
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
Reklam
381 syf.
10/10 puan verdi
Fantastik bir yeni yer. Kötülerin siyah ile bağdaştırıldığı iyilerin beyaz ile bağdaştırıldığı dünyanın tam tersi olarak burada kötüler beyaz iyiler siyah. Suların kaynaması için ısı yeterli değil su damlalarını ikna etmemiz gerekiyor. Haşhaşları sakın koklamayın. Yeni bir evren. Çok güzel akıcı bir kitaptı.
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
381 syf.
·
Puan vermedi
Adam Fawer, hayatımda gördüğüm en iyi yazarlardan. Olasılıksız ve empati okurken bitiyor diye üzüldüğüm iki kitaptı ama onları takip eden 3. Kitap yani Oz hiçte öyle olmamıştı. Fazlasıyla belirgin bir şekilde aceleyle yazılmış, birbirini takip takip eden aynı olaylar ve derinleşemeyen öykü, tam bir hayal kırıklığıydı. Ama şunu kesinlikle unutmayın bu kitabı hayal kırıklığına dönüştüren şey bunda önce yazmış olduğu kitaplarının mükemmelliğiydi. O iki kitaptan sonra bunun olmasının tam bir hüsran olduğunu düşündüm. Bu yüzden size tavsiyem, zirvede olan iki kitap okuduktan sonra, bu ortalama kitap çok dip gibi gelebilir. Benim naçizane önerim, eğer bu kitabı okumayı düşünüyorsanız, önce bunu okuyup yazarın diğer kitaplarını okumanız olur.
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
4/10 puan verdi
Ah Adam vah Adam. Sen git Olasılıksız'ı yaz beğenilmesin bir ton red yesin yine de inatla git kitabına karışılmasına göz yum. Sonunda bir şekilde kabul ettir uğraş didin kitap satmasın. Sonra git baskıya rengi siyah beyaz yaptır ve en sonunda kitap bestseller a girsin. Yalnızca bir romanla yetinme git bir de daha iyisini yaz. Bizi sonunda
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
384 syf.
·
Puan vermedi
Kitabı müthiş bir baş ağrısı ile bitirdim. Keşke kitapları yarım bırakma huyum olsaydı. Neyse. Olasiliksiz ve empati gibi harika iki kitabın ardından bunu yazmak cesaret ister. Gercekten bu kitabı çocuklar için yazdığını düşünüyorum. Ha! Adam Fawer olsun da mutlaka iyi bir şey vardır diye düşünüyorsanız yok değil. 'Oz büyücüsü' filmini bilmeyen yoktur. Bizde de ayşecik çekmişti bu filmi. (çok komiktir bulabilirseniz izleyin) Kalp isteyen teneke adam, cesaret isteyen aslan, beyin isteyen bir korkuluk ve küçük kızın fantastik bir dünyada cadı ve değişik hayvanlarla savaşını anlatıyor. Bilseydim bunu almazdim. Arka kapağı okumakla kitap almamak gerekiyormuş. iyi okumalar. Yine de :)
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
381 syf.
4/10 puan verdi
Adam Fawer'in "Olasılıksız" romanından sonra heyecanla elime aldığım bir kitaptı fakat beklentimin bayağı altında çıktı. Keşke zoraki yazıldığı bu kadar belli olmasaydı (zoraki yazıldığını yazar ön sözde kendi ifade ediyor ). Kitabı yarıda bırakmak istemediğim için bitirdim.
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
384 syf.
8/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Tam hatırlamıyorum 1 ya da 2 yıl önce Oz' u okumaya başlamıştım. Çok güzel ilerlerken nedendir bilinmez yarım kalmıştı. Daha sonradan yorumları okuyunca 'aman okumama gerek yokmuş zaten' diye boşvermiştim. Fakat yine o bilinmeyen nedenden dolayı tekrar okumak istedim ve baştan başladım. İyi ki baştan başlamışım, iyi ki okumuşum. Bu kitap niye sevilmedi gerçekten anlayamıyorum. Öncelikle belirtmeliyim; bu bir çocuk kitabı değil. Hiçbir çocuğa da önermiyorum. Yaş sınırı koyacak kadar bilgim olmamasına rağmen küçüklerin okumaması gerektiğini düşünüyorum. Betimlemelerinin kimisinde öyle dehşet verici ayrıntılar var ki kanın yeşil olmasının durumu çok hafiflettiğini söyleyemeyeceğim. Sadece bu da değil. Spoiler vermemek için ayrıntıya girmiyorum. Bana kalırsa kitap içindeki çocuğu besleyen büyüklere yönelik. Oz dünyasının daha önceden ne filmini izledim ne kitabını okudum. Belki yeni bir evreni keşfetme duygusuyla sevmişimdir, emin değilim. Ama sevdim. Kurgusu gayet güzeldi. Kitapta en hoşuma giden şey ise karakterler ve diyaloglardı(su olaylarını es geçmemem lazım). Çok güldüm, çok etkilendim. Kafa dağıttım. Not: Evet kitap kapağında Olasılıksız ve Empati' nin yazarından diyor olabilir. Yine de onlarla kıyaslanması yanlış. Bir kere kulvarları farklı. Bir kitabı okumaya karar verirken yazarına bakmak yeterli değil, konusu da önemli. Sizi çekmeyen bir türse sevmemeniz çok normal. Kendi adıma diğer kitaplarını da sevmiştim. Bu kitabı da sevdim. Hepsi bana hitap etti. Öznel bir yorum oldu ama içimde hissettiklerim bunlar. Keyifli okumalar.
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
2/10 puan verdi
Yoruma başlamadan önce spoiler uyarısı veriyor ve kitapla ilgili düşüncemin, pek de yapıcı olmadığını belirtmek istiyorum. Olumlu eleştiri kadar olumsuz olanın da faydalı olacağını düşünüyorum. Hele ki, her türlü kaybın önemli olduğu bu devirde. O yüzden şimdiden affınıza sığınarak yorumuma başlıyorum.  Bu kitapla birlikte  sevmediğim iki olayı birden yaptım. Birincisi  yarım bıraktım, ikincisi sonunu okudum. 'Empati' ve 'Olasılıksız'  gibi iki müthiş kitapla, bu kitabın yazarının aynı olduğuna inanasım gelmiyor. Kitap hem 12 yaş altı okuyucu kitlesine hitap edecek türde,  hem adı gibi Oz Büyücüsü'nün neredeyse kopyası.  Onu okumadım fakat filmini önceden hatırlıyorum ve internet araştırması sonucu;  karakterlerin  bire bir, isim isim aynı olduğunu gördüm.  Kitabın ön sözünde Adam Fawer Türkiye' ye teşekkür etmiş ve Egemen isimli bir okuyucusunun onu sürekli arayıp adeta iteklercesine teşvik ettiğini yazmış. -Ah be Egemen niye zorladın adamı. Olmayınca olmuyormuş demek ki. Şimdi de yeni başladığı kitap için aynını yapıyormuş. Yapma Egemen lütfen. Zaten bu faciayı okuduysan o telefon numarasını hemen silmelisin. Şaka bir yana yazarın diğer kitaplarını şiddetle tavsiye etmeme rağmen Oz'dan uzak durun derim.  Paranıza, zamanınıza ve gözlerinize  yazık.
Oz
OzAdam Fawer · April Yayıncılık · 20176,7bin okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.