6,0/10  (428 Oy) · 
996 okunma  · 
270 beğeni  · 
5.633 gösterim
Dorothy ilk defa öldüğünde on iki yaşındaydı.
En azından bana söylediği buydu.
Delirdiğini düşünmüştüm ama şimdi ona inandığım için esas deli ben miyim diye merak ediyorum.
Öyleysem bunların hiçbirinin önemi yok demektir.
Ama değilsem…
Eh, o zaman dünya benim düşündüğüm gibi bir şey değil demektir.
Üstelik tek bir dünya yok.

Kafanız karıştıysa canınız sıkılmasın. Benimki de karışmıştı.
Okuyun, anlayacaksınız. Sonra karar verirsiniz:
Ben mi delirdim yoksa siz mi?

Hortum seni sürükledi.
Şimdi hikâyeye baştan başlayacaksın.

Aklını, kalbini, duyularını karıştıracak bir dünyayla karşı karşıyasın.
Bu diyarda gündüzler karanlık turuncu, güneş siyah, geceler bembeyaz.
Büyünün yerini bilim aldı.
Hatırladığın herkes, her şey artık çok daha güzel, korkunç, acımasız.

Yeniden keşfetmeye hazırlan: OZ'u ya da kendini!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786055162740
 • Çeviri:
  Algan Sezgintüredi
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Muhayyelll 
 21 Oca 18:31 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Adam Fawer bildiğiniz gibi Empati ve Olasılıksız isimli, okuyan herkesi büyüleyen iki romanın yazarı. Bizim caanım Türk okurları da Olasılıksız ve Empati'yi okuyup raflarda Adam Fawer'in yeni kitabını görünce tezgaha balıklama dalıp kitabı almışlar ve oflaya puflaya okumuşlar. Tabii hepsi değil ama kitabı okuyanların çoğu "bu ne be!" demiş. Kim başlattı bilmiyorum ama instagram başta olmak üzere (ki bu sitede de var) bu kitabı gömme kampanyası başlatılmış. Biri çocuk kitabı demiş. Diğeri bu romanı yazara yakıştıramamış. Başka biri yazar bu romanı başkasına yazdırmış diye söyleniyor. Hatta yazar kitabı tuvalette yazmış galiba diyen bir okur bile gördüm. Pardon, okur dedim. Beğenmezler orası ayrı ama bir yazarı aşağılar derecede yorum yapan insanlara okur demek doğru değil sonuçta. Neyse.
Bu kitabı gömme kampanyası başlatan güruhun yanında, kitabı savunan bir azınlık var. Ama sadece yazar kitabı çocuklarına yazmış diyorlar. Yaa bitanecik okurlar, yazar kitabı çocuklarıma mı yazdım demiş? Sadece çocuklarına ithaf etmiş. Ölen babasına kitap ithaf eden adamlar o kitabı babaları okusun diye mi yazıyorlar? Madem savunuyorsun, doğru bir bilgiyle savun. Zaten başımıza ne geldiyse doğruyu yanlış savunan insanlardan gelmedi mi?

Biraz kitabın içeriğinden bahsedelim:
(Sürpriz bozan gibi görünebilir bu paragrafta anlatılanlar ama kitabın tadını kaçıracağını düşünmüyorum. Yinede çok hassas okurlar bu paragrafı okumadan geçebilir.)
Teyzesinden sürekli dayak yiyen, 12 yaşında bir kız Dorothy. Onun sıradan hayatını okurken tabii bir sıkılma geliyor ki, bu sadece 30 sayfa sürüyor. 30 sayfa, yani zavallı Dorothy ölene kadar..
Yeşil bir hortum geliyor ve Dorothy gözlerini başka bir dünyada açıyor.
Evet, Oz diyarında.
Burada cadılar, psikopat minişler, kaplanayılar, ucûbiler ve daha neler neler var. Burada karanlık aydınlık, aydınlıksa karanlık..
Nereden geldiğini hatırlayamayan Dorothy, kendini buraya ait hissetmiyor ve başlıyor yolculuk.
Önce korkuluk Seemore, sonra robot çocuk Jak ve en son aslan Libby ile dost oluyor Dorothy.
Bundan sonra ise başlıyor asıl büyük macera. Güçlü bir cadı ve yüzlerce ucûbi ile hiçbir silahı olmadan savaşmak zorunda kalan Dorothy, nasıl kurtulacak dersiniz?

Kitabın sonu, gidişatı ve olaylar hiç tahmin ettiğim gibi olmadı. Okurken hop oturup hop kalkmam bir yana, bazı yerlerde hayretten ağzım açık kaldı, bazı yerlerde de gülmekten kendimi alamadım.
Yazar diğer kitaplarında gösterdiği zekayı bu kitapta da göstermiş. Kendisine sevgim bir kat daha arttı. ^^

Kitap çocuk kitabı diyenlere inanmayın. Çünkü çocukların korkmasına sebep olacak şeyler mevcut kitapta. Hatta rahatlıkla bu kitabı çocuklar sakın okumasın diyorum.

Yazarın tanıtımı gerek sosyal medyada gerek dış dünyada fazla şişirilerek yapılmış. Bu kadar şişirme kitap için çok fazla ve ve beklentiyi iyice büyüttüğü için okuyan okurları hayal kırıklığına uğratıyor. Bu yüzden bu kitaptan mükemmel bir hikaye beklemeyin.

Ben bir yazarın birden fazla kitabını okuyorsam, genelde onu diğer kitaplarına göre eleştirmem. Çünkü her kitap farklı bir zamanda, farklı bir ruh haliyle ve farklı bir gözle yazılır.
İşte bu yüzden, yazarın diğer kitaplarına bakıp bu kitabını e-leş-tir-me-yin!
Ha birde, hiçbir kitaba büyük bir beklentiyle başlamayın. İnsanlar gibi kitaplar da kusursuz değildir..

Sonradan ekleme kısım:
Ben bu kitabı 10 tl ye aldım. Çünkü 25 tl ye alınabilecek bir kitap değil. Mükemmel ötesi bir kitap da değil. İncelememin hiçbir yerinde kitap hakkında bir şişirme yok. Bu kitap mükemmel kesin okuyun demedim. Kitabı beğenmeyenlere hiçbir şekilde laf atmadım. Sadece kitabı aşağılar derecede yorum yapanlara sitem ettim. Ve incelememin hiçbir yerinde "Bu kitap çok güzel. Sadece ben bilirim siz ne anlarsınız?" gibi bir şey ima etmedim.
Lütfen bu kitabı benim incelememe dayanarak okumayın. Ben kitabı sevdim. Siz sevmeyin. Bana kalsın.

Keyifli okumalar dilerim..

Tuğba K 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Yıllar sonra beklenen kitap geldi. Rafta kitabın üzerinde Adam Fawer yazısını görünce kalbim hızla çarpmaya başladı ve arkasını bile okumadan satın aldım.
Yazar bu kitabında diğerlerinden farklı olarak fantastik bir dünya üzerinden ilerlemiş. Ben Olasılıksız kitabının yazarından böyle bir kitap asla beklemezdim. Sert eleştiri yapmaya içim el vermiyor ama maalesef tamamen hayal kırıklığına uğradım. Konuyu okuyunca ilginç gelmişti. Bir an önce okumak istemiştim ama okumaya başlayınca artık çoğu yerde gülmeye başladım yok artık diye. Kesinlikle böyle basit bir kitap beklemiyordum. Beklentim uçuk değildi ama yine de kaliteli bir şeyler olacağına güveniyordum. Hele kitabın bazı yerlerinde araya girip okuyucuya seslenmesi çok gülünç geldi. Bence kitap çocuklara daha çok hitap ediyor. Benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Ece Erol 
 19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Adam Fawer'ın önsözünde biz Türklerin kendisine olan hayranlığını belirterek içimizden "as bayraklari" dedirten romanı. İsminden de anlaşılacağı üzere, Oz büyücüsünün güzel öyküsünü kendi yorumuyla anlatıyor. Ve oldukça da başarılı. Ancak Empati'yi de okumuş biri olarak, kitabı okurken bir fark bekliyordum, gerek üslup gerek kurgu olarak. Büyük bir farklılık yoktu, sıkılmadan okunabilecek güzel bir roman.

Ancak Olasılıksız ve Empati'yi okuduktan sonra çıtayı Everest'e taşıyan yazarımızın bu kitabından aynı tadı alamayacağınızı düşünüyorum. Yani beklentilerinizi fazla yüksek tutmadan okursanız çok severek okursunuz.

Kısacası, klasik bir roman olarak güzel ancak Adam Fawer için orta düzeyde bir roman.

Ayşe Yılmaz 
23 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Yazara saygısızlık etmek istemiyorum çünkü Olasılıksız harika bir kitaptı.Bu kitapta o tarz sanıp aldım ama gerçekçi olmadığından masalsı bir tarzı var ki en başta çocuklarına ithafen yazdığını belirtmiş.E bende çocuklarıma kardeşlerime okuturum.

Yağmur SÖNMEZ 
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Oz Büyücüsü’nün biraz değiştirilerek anlatılmış versiyonu olduğu için çok eleştirilse de bence yine de okumaya değer. Akıcı, karakterler arasındaki dostluğun sizi gülümsettiği, okuması keyifli bir masaldı. Keyifli okumalar.

Ah Adam vah Adam. Sen git Olasılıksız'ı yaz beğenilmesin bir ton red yesin yine de inatla git kitabına karışılmasına göz yum. Sonunda bir şekilde kabul ettir uğraş didin kitap satmasın. Sonra git baskıya rengi siyah beyaz yaptır ve en sonunda kitap bestseller a girsin. Yalnızca bir romanla yetinme git bir de daha iyisini yaz. Bizi sonunda dumurlara uğrat vay arkadaş bu bu muymuş dedirt. Kendine bağla sonra yıllarca bir şey yazma. Beklet beklet sonra hey sizi seviyorum bana ısrar çok ettiler kıramadım ama kendim isterek yazmadığım için de az çalıntı çıktı kusura bakmayın der gibi kitap çıkar. Bu ne abi. Bu nee?!

Ben ki rafta Adam Fawer ismini görünce kitaba saldırıp oha oha nasıl ne zaman çıkardı diyerek 4 ay kitaptan habersiz yaşamış olmanın üzüntüsünü yaşamış bir fanındım, hepsi boşa çıktı. Oz büyücüsü en sevdiğim filmlerden biridir(kitabi olduğunu bilmeden evvel filmini izlediğim için) hadi dedik başta onun hatrına devam edelim. Beyonce dedin mix dedin beat başka söz başka dedin buralarda iyiydin. Ama teneke adamı, aslanı, korkuluğu normal hallerinden uzaklaştırdın. Her ne kadar hikayeyi zenginleştirmek için mesafeleri ilginç tanımlarla süslesen de bu kitap kesinlikle diğerlerinden çok düşük seviyede.

Başta teşekkür ettigin o Türk okurların senden iki kitabına paralel bir roman bekliyordu. Cidden üzdün. Param yokken borç harç hevesle koştur koştur aldığım bu kitabı yarısına bile gelmemişken, derhal arkadaşıma verip unutmak istedim. Ama unutamıyorum. Bir de ikincisi gelecek demişsin yapma lütfen!

Seni farklı kurgularınla, özgün olmanla sevdik. Ya mindfuck kafasında devam edip Empati benzeri bir kitap çıkar ya da bırak yazma biz seni Olasılıksız ve Empati ile analım...

Sadık Cemre Kocak 
14 Şub 18:49 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Bir kitapla okuyucuyu nasıl etkilersiniz ? En önemli soru bu. Genellikle PARA geçer ama bu PARA gizli bir tuzaktır. Burada bir nevi dolandırma işlemine yarar. Arka kapağa bir reklam koyarsın, onun ölümü aslında diye başlayan, insanda böyle cinayet tarzı olan ya da fantastik öğelerle süslü bir beklenti doğar. Alırsın ve bakarsın ki günde 500 sayfayı 6-7 saatlik zaman diliminde (Yakın zamanda okuduğum bir kitapta da görebilir inanmayan) okuyan bu insan, 3 günde kendini zorlamış ve 137 sayfa ilerlemiştir. Peki neden ? Çünkü yazarın reklamı çok kötü yapılmıştır ve bu kadar iyi yazı yazan yazarımız bu kitabında malesef kendi kendini bitirmiştir. Hatta daha net örnek verirsek futbolda Lucescu olmuştur.
Gelelim bir diğer noktaya. Birçok kitap okuyanımız öğrenci. Bunu daha önce de belirttim ancak gene para tuzağına yakalandım. Adını duyurduysan tamamdır deyip biraz da Türk halkını pohpohlayarak yanına aldığı birkaç yorumcuyla -ki burada da var- kendini yüceltme girişimi olan bir kitap olursunuz. Kardeşim, madem bu kadar popülerdin, neden seni isteyenlere senin yazını sevenlere kitap sunmadın da ÇOCUKLARA sundum dedin. Neden çocuklara sundun da özellikle o balta kesme sahneleri ve cadının işlediği cinayeti bu kadar detaylı ve mide bulandırıcı anlattın ? Bunları adama sorarlar. Öyle burda da birkaç kişi güya bir sürü arkadaşın dediği yalanmış gibi KİTAP ÇOK GÜZEL, SİZ NE BİLİYONUZ ZATEN ? gibisinden yazılarla saçma işlere girişmişler ki bu da gereksiz. Herkes istediği yorumu yapar, kimse de kimseye karışamaz. Ya da günlük dilimizle "Herkesin Hayatına Kimse Karışamaz"
Ha diyeceksiniz ki arkadaşım 25 lira için laf ediyorsun falan filan. Ederim kardeşim bu kadar net. O 25 lirayı bulamayan insanları bugün bizzat yaptığım bir yolculukta çok yakından ve üzülerek öğrendim. Ve bir kitap 1 lira da olsa onun hakkını verecek arkadaşlar. Yanlışsam yanlışsın de. Gerçi hazır para yiyene dediklerim ne kadar mantıksız geliyorsa içimden geçenleri ve diyemediklerimi de bir o kadar anlayan çıkacaktır.
Son olarak da tabi ki kendimi bir şey zannetmiyorum, hatta yazarı da eleştirmeye hakkım yok ancak ben verilen paraya ve bu paranın çöpe gitmesine yanıyorum. Malesef bu kadar rezalet, bu kadar övdüğün bir halka yakışmaz arkadaş. Benim söyleyeceklerim bu kadar. Beğenir beğenmezsiniz o herkesin kendi fikridir saygı duyarım. Ben bana SANANE yazana bile saygı duymuşum, sesimi çıkartmamışım, kızsanız da çıkartmam, lakin giden paralara üzülüyorum, değmeyince üzülüyorum. Para kolay kazanılmıyor. İyi akşamlar, kitapla kalın..

Mehtap Akbudak 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Olasılıksız ve empati'den sonra hayal dahi edemezdim. Çocukken okuduğum Oz Büyücüsü kitabının daha vahşi, daha kanlı bir versiyonunu okuyacağımı... Ama okudum . Malesef kitap bende hayal kırıklığı yaptı.

Berrin Ataman 
 29 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bittiğinde çok çok sevdiğim birinden ayrılmış gibi hissettiğim kitaptır kendisi. Yarattığı dünya,karakterler fantastik de olsa bir yerde çok gerçekti benim için. Yazarın diğer iki kitabıyla karşılaştırmayacağım çünkü çok ayrı bir tat aldım bu serüvenden. Beni çok derinden etkiledi diyebilirim. Tekrar okumayı düşündüğüm ve kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap.

Şunu da söylemek isterim "gerçekçilikten komik olacak kadar uzak" gibi yorumlar olmasına rağmen ben bunun biraz açık fikirli ve geniş bir hayal dünyasına sahip olmakla ilgili olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde bu bir kurgu. Kurguladığı bazı olayların bilimsel teorilerini burada yazıp spoiler vermek istemem o yüzden bunu okumak isteyenlere bırakmakla birlikte kapağın arkasından bir alıntı yapıyorum;

"Bu diyarda gündüzler karanlık turuncu, güneş siyah, geceler bembeyaz. Büyünün yerini bilim aldı. Hatırladığın herkes, her şey artık çok daha güzel, korkunç, acımasız."

Ha bir de "Ama bu Olasılıksız kadar iyi değilmiş" demeden önyargısız okumanızı tavsiye ederim.

Rojda kaya 
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Her ne kadar buzun tarz kitaplar sevmesemde hikayenin garip bir bağlayıcılığı var özellikle yazarın hikayeyi anlatırken bizle konuşması çok hoşuma gitti ve ADEM FAWER bu kitabı türkiye den gelen destek sayesinde yazmış iyiki de yazmış çok yoğun bir hafta olmasına rağmen kitabı bırakamadım

Kitaptan 68 Alıntı

Rabia 
02 Nis 11:08 · Kitabı okudu

Kime güveneceğini asla bilemezsin.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 63 - A.P.R.l.L Yayıncılık)Oz, Adam Fawer (Sayfa 63 - A.P.R.l.L Yayıncılık)
Deniz Köse 
11 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Esas feci şeyler haberlerde yer bile bulamıyordu.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 103 - April)Oz, Adam Fawer (Sayfa 103 - April)
Rabia 
05 Nis 16:09 · Kitabı okudu

Seemore, kusursuzluğun esas kusur olduğunu görüyordu artık. Kusursuz planlar insani hayata yer bırakmıyordu.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 289 - A.P.R.l.L Yayıncılık)Oz, Adam Fawer (Sayfa 289 - A.P.R.l.L Yayıncılık)
Duygu Kr 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dil tuhaf şeydi, insanlar söylediklerini kastetmiyorlardı her zaman.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 195)Oz, Adam Fawer (Sayfa 195)
⭐Merve⭐ 
20 May 2017 · İnceledi · Puan vermedi

Çoğu kimse gözleri kapalıyken bakamayacağını zannederdi ama aslında bakılabilirdi gözler kapalıyken. Gözler açıkken sahibini kandırır, önemsiz şeyleri de gösterirlerdi. Ama gözünü kapayan sadece önemli şeyleri görürdü.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 197)Oz, Adam Fawer (Sayfa 197)
Onur Özkan 
03 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Boya
Duvara boya lekesi sıçrar ya hani...
İki seçeneğin vardır:
Ya lekenin üstünü boyarsın ya da duvarı lekeye göre boyarsın.

Oz, Adam FawerOz, Adam Fawer
Deniz Köse 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öğrendikçe ne kadar az bildiğini anlamıştı.

Oz, Adam Fawer (Sayfa 29)Oz, Adam Fawer (Sayfa 29)
Nursena 
 08 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Saatler geçirebilirim
Çiçeklerle konuşarak "

Oz, Adam Fawer (Sayfa 72)Oz, Adam Fawer (Sayfa 72)
Mertcan Yüce 
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seemore beş dakika boyunca anlattı aklına gelen fikri.Bitirince, ''E'' dedi, '' ne diyorsun?''
İç çekti İris. ''Kızdım sana.''
''Niye?''
''Fikrin öyle akıllıca ki sana bir daha saman kafa diyemeyeceğim. Ona kızdım''

Oz, Adam Fawer (Sayfa 265)Oz, Adam Fawer (Sayfa 265)