7,9/10  (161 Oy) · 
682 okunma  · 
108 beğeni  · 
4.301 gösterim
Goethe'nin Faust'u, büyülü güçler elde etmek ve bilinmeyenleri öğrenmek için ruhunu Mephistopheles adındaki şeytana satan gezgin hokkabazın öyküsünü anlatır. Eski bir Alman masalının oldukça uç bir uyarlanışı olan Faust'u yazmak altmış yıl sürdü. Bunun sonucunda Goethe yaşamı boyunca kafasını kurcalayan tüm sorulara -ahlak yasalarından mitolojiye kadar- bu büyük dramatik ve şiirsel yapıtta yer vermeyi başardı. Faust yazarın tüm ahlaksal ve sanatsal gelişiminin capcanlı bir belgesidir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  654
 • ISBN:
  9789757384151
 • Çeviri:
  İclal Cankorel
 • Yayınevi:
  Doğu Batı Yayınları
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 38 günde · Beğendi · 10/10 puan

Faust'u anlamak diye bir tabir olmalı. Geothe' den bağımsız bir faust. Hürri ve cüzî iradenin karakterde vücut bulması kadar olağan üstü veya olağan... Mefisto(şeytan)lar...
O kadar çok ki her yerde... Tırnaklarım arasından kanayan yaranın sebebi mefisto...
Mefistoyu seviyorum...
Bana Tanrı' yı hatırlatıyor. Kötü olmasa mefisto, iyiliğin anlamı sembolik kalırdı zaten. Ben sembolleri sevmem...

Uzun zaman aldı kitabı bitirmek için. Özür dilerim Faust. Üzgünüm mefisto...

Eren 
 29 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Faust, Goethe’nin 18 yaşındayken yazmaya başlayarak ancak seksen üç yaşındayken bitirebildiği bir söylenen bir eseridir. öyle söyleniyor ne kadar doğru bilmem :)
Yaşamın anlamınaı arayan inançları ve kendisi hakkında kuşkulara kapılan, Hukuk, felsefe, tıp ve ilahiyatla ilgilenen, dokto­rasını yeni bitirmiş hayattan ve beşeri hazlardan ümidini kesmiş bir bilim adamının Şeytanla pazarlığa girişmesi, gençliğinde var olan huzur ve manevi sükûnu bulması ve inançlarının yeniden sağlamlaşması adına ruhunu şeytana satmayı kabul etmesidir. Faust yeniden kendini bulabilirse ruhunu şeytana satacağına dair söz vermiştir. Şeytan ise ona gençliğini vererek onu beşeri hazların peşinden koşan bir insan haline getirecektir.


Oyunun başkahramanı Faust, felsefeyi, tıbbı, doğa bilimlerini, teolojiyi araştırmış, gençlik ve olgunluk çağını yeryüzünün sırlarını çözmek için tüketmiştir. Heinrich Faust, bir bilim adamı olarak hayatının amaçlarına ulaşamadığını ve hayatını dolu bir şekilde yaşamayı beceremediğini anlar. Bu memnuniyetsizlik ve huzursuzluktan kendini kurtarmayı başarırsa, ruhunu şeytana satacağına dair ona söz verir. Bunu duyan Şeytan Mefisto hemen ona gözünür ve bir pazarlık yaparlar.

Şetan onu tekrar hayata bağlayabilirse ruhunu Şeytana satacaktır. Şeytan, Faust’u gençleştirerek dünyayı gezdirmeye götürür. Gretchen olarak adlandırılan genç Margarete ile olan aşkı için Faust’a yardım eder. Faust'un bu arayışı Şeytan'ı (Mefistofeles) rahatsız etmektedir. Çünkü pek çok insanı felaketlerle yok etmesine, pek çok insanı dünyasal hazlarla uçuruma düşürmesine karşın, yeryüzündeki Faust adındaki doktor, akıl ve bilgi ile kendisine direnmektedir. Tanrı'dan Faust'u doğru yoldan çıkarmak için izin isteyen Mefistofeles,onun bunalımlar içinde olduğu bir gece karşısına çıkar ve Faust'a dünya hazlarını vaad eder.Bir iddiaya girerler. Mefistofeles, onun bilgi hastalığından kalbini kurtaracak, yaşatacağı en güzel hazlar karşısında Faust "Dur ey zaman, ne güzelsin!" diyecek olursa iddiayı Mefistofeles kazanmış olacaktır. Mefistofeles, Faust'u gençleştirir ve ona aşk duygusunu tattırır. Faust, bu duyguyu sadece Gretchen adlı genç bir kızdan çok ötede Helene idealine kadar hissedecek, ama her şeye karşın Mefistofeles'e beklediği cevabı vermemekte diretecektir.

Bekir İstanbul 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yer yer sıkan fakat derinliği ve felsefesi ile düşündüren okunması gereken bir kitap derim.. İyi ile kötünün mücadelesi Dünya var oldukça devam edecektir...

Tuba Hız 
18 Kas 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 6/10 puan

Üzülerek söylüyorum ki hayatım boyunca 100 temel eserden hiç kitap bitiremedim. Bu kitaba başlama amacım da bunu kırmaktı. Goethe'nin 18 yaşında yazmaya başlayıp 83 yaşında bitirdiği en önemli eserlerimden biri dediği bu kitap gerçekten okunulması gereken, herkesin kütüphanesinde olması gereken bir kitap ancak sanırım bunu okuma zamanım henüz gelmemiş bu yüzden bu kitabı da yarıda bıraktım.
Devamı: http://www.kelimelersahneler.com/...the-faust-kitap.html

Hüsamettin Çalışkan 
17 Şub 14:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Batı edebiyatının temel kitaplarından ve kaynaklarından olan bu eser mutlaka okunmalı. Beni en çok etkileyen bölüm, kağıt para basımını Mefisto'ya yani şeytana yaptırılması..

ceren sevinc 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde

Şiirsel kelimelerin yan yana gelmesinden oluşan, bilgece ve didaktik unsurlar içeriyormuş gibi hissettiren, hiç acele etmeden okunması da elzem olan klasik ve efsane eser. Almanca bilmeden Almanca okunsa en az bu kadar anlaşılırdı. Google translate' den hallice bir çevirisi var. Birbiriyle en ufak bir ilgisi olmayan mekan, kişi ve olayları bir arada görmek isteyenler için çok iyi bir örnek. Biraz olgunlaşıp, derinleşip, yaşın kemale ermesi durumunda okunsa daha hayırlı olacaktır.

Cevat Akbarov 
12 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her sene bir daha okunması gereken, seneden seneye daha farklı anlamları kafanızda canlandıran bir kitap.

tecessüs 
29 May 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Beğenmedim,abartildigi kadar iyi değil yorumları okuyorum kitap hakkında ki bu şaşırtıcı! İnsan tarafından yazılmış en önemli eserlerden biri hakkında oldukça curetkar yorumlar. Faust allegorileri, alt metinleri olan tarih, şiir, felsefe, siyaset edebiyat İçeren bir kitap.nasıl ki Don Kişot romani sadece yel degirmenlerine saldıran çılgın bir şovalyeyi anlatmıyorsa faust tragedyasida ruhunu şeytana satan faust'u anlatmiyor. Kitabı okumadan goethenin hayatı, fırtına ve çoşku felsefi akımı hakkında bilgi edinilmeli.Son sözü faust bırakalım " ve geçer burada tehlike içinde, çocukluk,olgunluk,yaşlılık yıllarının en değerli çağları. isterdim görmek bir kaynaşmayı böyle özgür topraklarla özgür halkla birlikte!"

KubraYSN 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 31 günde · 5/10 puan

Kitap fazla mitolojik öğe içeriyor. Aslında sürekli bir mite göndermesi var ama alışık olmadığım bir kültür olduğu için beni fazlaca sıktı. Uzun zamandır okuduğum en sıkıcı kitaptı sanırım, okuduğum tiyatro eserleri içerisinde de en sıkıldığım bu oldu. Net bir olay örgüsü de yok aynı zamanda net bir iyi kötü çatışması , iç hesaplaşma da görmedim ben. Pek benlik bir kitap değildi.

Özge Uzun 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kolay okunan ve insanı şöyle bir silkeleyen bir kitap. Sadece insanın şeytanla mücadelesini anlatmakla kalmamış, günümüze uyarlanabilecek bir şekilde neredeyse her kesimden insanı eleştirmiş. Kadınlarla ilgili yorumları bazı yerlerde biraz rahatsız ediciydi. Yine de insanı düşündüren bir kitap okumak güzel.

3 /

Kitaptan 147 Alıntı

ANIL AKCAN 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...Hayâ ile güzellik hiçbir zaman el ele yürüyemezlermiş.

Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 234 - Sıradışı yayıncılık)Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 234 - Sıradışı yayıncılık)
Sadettin TANIK 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Artık istemiyorum dinlemek
Yarın iyilik, kötülük, kıskançlık olacakmış,
Bu dünyalarda da bir alt, bir üst varmış aldırmam.

Faust, Johann Wolfgang Von GoetheFaust, Johann Wolfgang Von Goethe
Sadettin TANIK 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanların her yerde çile çektiklerini ve yalnızca bir, iki kişiyle sınırlı insanların mutlu olduğunu binlerce kitaptan mı öğreneceğim?

Faust, Johann Wolfgang Von GoetheFaust, Johann Wolfgang Von Goethe

Hiçbir şeyi bilmemiz gerektiği gibi bilemiyoruz. İşte bu gerçek artık benim kalbimi parçalayacak.

Faust, Johann Wolfgang Von GoetheFaust, Johann Wolfgang Von Goethe
Yunus Emre Dilsizmen 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üzüntüler daima kılık değiştirerek insanın karşısına çıkıyor.

Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 21 - Antik kitap)Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 21 - Antik kitap)

Kitapla ilgili 3 Haber

Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı
Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı Cumartesi günü BİSAV’da, Entelektüeller Toplantı Dizisi’nin son oturumunda Dr. Mustafa Özel hocadan, çok önemli bir konuyu, “Aydınlar, Romanlar ve Hakikat” başlığı altında dinledik.
Dünyaca Ünlü 29 İsmin En Sevdikleri Kitaplar Sorulduğunda Verdikler Cevaplar
Dünyaca Ünlü 29 İsmin En Sevdikleri Kitaplar Sorulduğunda Verdikler Cevaplar Sevdiğiniz oyuncuların, yazarların favori kitaplarını öğrenince onlarla aynı zevke sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Okumadıklarınızı ise bir an önce okumak isteyebilirsiniz. İşte dünyaca ünlü 29 ismin favori kitapları:
”Faust” 13 Şubat’ta sahneleniyor.
”Faust” 13 Şubat’ta sahneleniyor. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası 13 Şubat Cumartesi günü “Faust” operasının prömiyerine ev sahipliği yapıyor.