7,9/10  (266 Oy) · 
1.017 okunma  · 
202 beğeni  · 
6.051 gösterim
Goethe'nin Faust'u, büyülü güçler elde etmek ve bilinmeyenleri öğrenmek için ruhunu Mephistopheles adındaki şeytana satan gezgin hokkabazın öyküsünü anlatır. Eski bir Alman masalının oldukça uç bir uyarlanışı olan Faust'u yazmak altmış yıl sürdü. Bunun sonucunda Goethe yaşamı boyunca kafasını kurcalayan tüm sorulara -ahlak yasalarından mitolojiye kadar- bu büyük dramatik ve şiirsel yapıtta yer vermeyi başardı. Faust yazarın tüm ahlaksal ve sanatsal gelişiminin capcanlı bir belgesidir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  654
 • ISBN:
  9789757384151
 • Çeviri:
  İclal Cankorel
 • Yayınevi:
  Doğu Batı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sinan yaprak 
29 May 13:07 · Kitabı okudu · 19 günde · Puan vermedi

Bu kitabı okumak büyük bir başarı idi. Çünkü 60 sene yazılan bir kitabı, 60 sene boyunca büyük emeklerle yazılan bir kitabı diğer kitap gibi 3-5 günde okuyup bitirmek gerçekten zordu.
Ve teşekkür ediyorum Goethe'ye, çünkü kitapın içinde merak ettiğim bir sürü şey öğrendim. Ne bileyim mesala inançlara göre tanrıları, perileri ve daha sayamadığım bir sürü şeyi öğrendim teşekkürler Faust, teşekkürler mefisto ve teşekkürler büyük yazar Goethe.

A.rahim Kara 
 09 Tem 12:35 · Kitabı okudu · 18 günde · 6/10 puan

Faust, Goethe'nin kağıt ve mürekkep şeklinde yaşattığı bir organizma olmuş bence. 60 yılda oluşan-yaşayan bir organizma. Kitabı yaşayan bir organizmaya, gizliden gizliye de insana benzettiğime göre tespitimi de yapmaya hak kazanmış bulunuyorum;
Evet, yaşayan bir insan kadar sıkıcı bu kitap :)
Kitabın başlarında, gösterime sunulacak tiyatro oyunu üzerinden, sanatın niteliği ve amacıyla ilgili yapılan tartışmalar ilgimi çekti önce, sonrasında şeytan ile bilge teması da sürükledi beni ancak heyecanım gittikçe azaldı.
Ve ikinci bölüm; açıkça söylemek gerekirse kitabın ikinci bölümü benim için alt yazısız izlediğim bir Hint filmi gibiydi :) Ara ara devlet, ekonomi, din, aşk gibi temalar işlense de bunları bölümün bütünlüğünden koparak, cümlelerin tek başına ifade ettikleri anlamlardan çıkardım sadece. Çünkü ikinci bölüm tam bir karakter cümbüşü; Hristiyanlıkla ilgili çeşitli efsanevi karakterler, yunan ve diğer avrupa mitlerine ilişkin karakterler tam olarak ne yaptıklarını anlayamadığım bir şekilde konuşup durdular. Bense ancak konuştuklarından tek tük cımbızlayarak bir şeyler çıkarmaya çalıştım...
İyi ki Goethe'nin okuduğum ilk eseri bu olmamış, yoksa kendisi hakkında hiç te hak etmeyeceği fikirler edinebilirdim :)
Not: Eğer sen kimsin ki Faust'u eleştiriyorsun falan diyen varsa kitabı okuyup kapsamlı bir incelemesini yapmasını rica edeceğim. Zira sitede okuduğum incelemeler yalnızca kitabın birinci bölümüne ilişkin :)

İsmail Altunbüker 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aklıma gelmişken bu kitabı okurken ben çok fazla gülme krizine girdim zaten amaçta keyif almaktı fazlasıyla keyif aldım fantastik tiyatro oyunu gibi ama herkese hitap eden bir kitap değil ama yinede bilgi sahibi olmak için okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Bekir İstanbul 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yer yer sıkan fakat derinliği ve felsefesi ile düşündüren okunması gereken bir kitap derim.. İyi ile kötünün mücadelesi Dünya var oldukça devam edecektir...

Ryu Gio 
19 Eyl 21:01 · Kitabı okudu · 50 günde · 1/10 puan

(Türkcemde hata olabilir, türkiyeli degilim, duyarli olmanizi rica ediyorum, ayrica feminizim icerir)

Bu kitabi malesef nadiren anlayanlar oluyor.
Goethenin hayat eseri olmakla beraber bircok mesajlar ve gercekler icerir. Ilk okudugumda nefret ettigim bir kitapdi. Ikinci kez okuyup anlamaya calistigimda ve Goethenin kendi kitabi hakkinda yazdiklarini göz önüne aldiktan sonra fikrim az da olsa degisti. Genelde faideli kitaplar okurum ve bu tür kitaplar ilgimi cekmez. Ama bu kitapda bir cok sey var: Bilim, "Din", "Ask", Simya, Kötülük- Sinsilik, Pismanlik, Felsefe.....hatta ve hatta aptallik ve ic güdülerine yenilmek gibi bir seyden de bahsedebiliriz.
Heinrich Faust karekteri aslinda dünyadaki bir cok insani temsil etmekdedir. Bilim adami olup kendini normal hayattan isole etmis olan Faust, toplumdaki yaygin olan Hiristiyanliga arkasini cevirmis ve hayatin din olmadan anlami kalmadiginin farkina varmis bir kisidir. Hayatin anlamini aramaya calisirken lakin hem bilimden hem dinden kendisini uzaklastirmistir. Varlik kirizi olarak adlandirilan( almancada öyle türkcesinde nasil deniliyor bilmiyorum, eseri almanca okudum) bir durumda olup bambaska bir yolda buluyor kendisini- diye diyebilirmiyiz? ilk okudugumda böyle düsünmüstüm. |Dikkat spoiler!|>Aslinda bu tez dogrudur lakin Faust kendi canini almak isterken, onu hayatta tutan cocukluk anilari olmustur. Bence o an aslinda Faust cocuklugundaki oldugu gibi, safligi ve hayatin tadini cikarmak gibi seyleri özlediginin farkina vardi veya Goethe bunu okuyuculara vurgulamak istedi. Bu hissi sonsuz mutlulukla yani dinde olup sonsuz umutlu olmak gibi bir konumla cagristirmis oldugunu düsüniyorum. Cünkü cocuklugunda kendisin toplumdan ve dinden daha isole etmemis durumdaydi. Bu durumu özlemis olabilir. O yüzden Mephisto onun zayif yönünü kullanarak onu sonsuz pismanliga götürmeyi basarabildi. Ayrica Margaretenin henüz daha cok genc bir kiz oldugunu da unutmamak gerek. Tabiki anlam vermedigim bircok konu var. Faust bir „ruh“ cagirip ve onun cikacagina inanip, hadi onu gectim. seytanla anlasma yapip, tanri gibi bir varliga neden inanamiyor? Bu ayrinti kitabi okurken beni cok rahatsiz etmisti. Faust bence daha cok ic güdüsel isteklerine yenilmis ve kendini "inanmadigi" bir yaraticiyla ayni seviyeye koyan( evet kitapda bunun gibi ifadelerde bulunuyor, tabi Ruh onu kabul etmediginden sonra hic de öyle olmadigini kabul etti) bir ahmagin teki. Cogu kisi tersini düsünebilir ama bu benim sahsi fikrim. Neticede Faust Margareteyi cinsel obje olarak görmedi diyemeyiz. Faust aslinda ayrica bir katil ( evet feminist mode on). Sonucda 4 kisi öldürüp kizcagzin hayatini mahv etti ve de kendisini sonsuz pismanliga götürdü. Cok bilmis beyefendi kizla beraber olurken hamile kalabilecegini düsünemedi tabi.

Peki okunmasini tavsiye edebilirmiyim? Ben her kisiye tavsiye etmiyorum cünkü eserin derinliklerini anlamayan kisi faust karakterini sonunda benimsemis olabiliyor ( yani onun görüslerini). Aslinda hepimiz bazen iyi bir seyi isterken kötü yola girebiliyoruz ve kendimizi oldugumuzdan daha zeki görüyoruz, kendi zaflarimiza yenilip, bazen kanit önümüzde oldugu halde inanmak istemiyoruz ( aslinda ben böyle degilim ama empati felan kuruyormusum gibi yapim dedim caktirmayin). Bu eserden kendimce bir cok ders cikarabildigimi söyleyebilirim. ( Ayni fikirde olmayanlara saygim sonsuz.)

sagkasta5ak 
17 Eyl 05:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayatımın kilit dönemlerinden birinde okuduğum bir kitaptı Faust. Yalnızca 5 karakterle o kadar fazla şey anlatır ki. İnsanın acizliğini, kanmaya müsait yapısını, nefsin ne denli büyük zorluklara sürükleyeceğini çok güzel bir tiyatro metni şeklinde yazmış Goethe. Hem kendi iç sanrılarını hem tüm insanlığın düştüğü o çaresiz anları ele alır bu eserde. Herkes biraz Faust biraz Margarete bulur içinde okurken. Mefistofeles'i bir köpek bir öğrenci olarak gösterir şeytanı olabildiğince günaha sürükleyici bir şekilde anlatır. Tiyatro eserleri arasında yakınlık görürüm bu noktada. Shakespeare'in Otello'sundaki Iago karakteri, Faust'ta Mefistofeles'in karşılığıdır. Orada bir insanken burada tanıdığımız şeytandır. Verilen kararları tekrar düşünüp iradeyi sağlaştırmak için tekrar tekrar okunacak çok nitelikli bir eserdir.

orhan demir 
07 Mar 11:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

arkadaşlar ..bakın öncelikle söyleyeyim bu bir kitap değil..yani bu kitapsa diğerleri kitap değil...şöyle düşünün bir insan 60 yıl emek veriyor ve bu eseri yazıyor ..yani inanın bana sırf bunun için hiç düşünmeden okunur..bu bir destan.. bu başka bir şey..lütfen zamanınızı başka boş şeylerle geçirmeyin bu kitabı ağır ağır da olsa mutlaka okuyun...düşünün bir kere bir anda 60 yıllık bir emeğe ulaşıyorsunuz inanılmaz değil mi bu...tekrar rica ediyorum bu destanı okuyun... bu arada kitabın ilk bölümü daha akıcı ..bunu gözardı etmeyin..şimdiden şeytanın dünyasına hoşgeldiniz diyorum

Tuba Hız 
18 Kas 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 6/10 puan

Üzülerek söylüyorum ki hayatım boyunca 100 temel eserden hiç kitap bitiremedim. Bu kitaba başlama amacım da bunu kırmaktı. Goethe'nin 18 yaşında yazmaya başlayıp 83 yaşında bitirdiği en önemli eserlerimden biri dediği bu kitap gerçekten okunulması gereken, herkesin kütüphanesinde olması gereken bir kitap ancak sanırım bunu okuma zamanım henüz gelmemiş bu yüzden bu kitabı da yarıda bıraktım.
Devamı: http://www.kelimelersahneler.com/...the-faust-kitap.html

Ezgi BALCIOĞLU 
22 May 15:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tüm bilimlere ait tüm bilgileri öğrenmiş bilgiye aç Faust ve onu yolundan çıkarmaya kararlı mefistoteles in hikayesi. Olaylara kurguya ve karakterlere takılmadan okunursa asşında kişinin kendini sorgulaması ve tanıması adına güzel bir eser

Sevil AKGÜL 
08 Tem 23:26 · Kitabı okudu · 18 günde · 1/10 puan

Kitap beni çok şaşırttı. Ünlü yazarın bir ömre yayarak yazdığı eserden üzülerek söylüyorum hiç bişey anlamadım. Ve bir daha zaman ayırıp bu eseri okuyabilecegimi sanmiyorum.Kitabı okuyanlar yorum yaparsa sevinirim. Bende mi bir sorun var.

Kitaptan 461 Alıntı

Sadettin TANIK 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Artık istemiyorum dinlemek
Yarın iyilik, kötülük, kıskançlık olacakmış,
Bu dünyalarda da bir alt, bir üst varmış aldırmam.

Faust, Johann Wolfgang Von GoetheFaust, Johann Wolfgang Von Goethe
Sadettin TANIK 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanların her yerde çile çektiklerini ve yalnızca bir, iki kişiyle sınırlı insanların mutlu olduğunu binlerce kitaptan mı öğreneceğim?

Faust, Johann Wolfgang Von GoetheFaust, Johann Wolfgang Von Goethe
Yunus Emre Dilsizmen 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üzüntüler daima kılık değiştirerek insanın karşısına çıkıyor.

Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 21 - Antik kitap)Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 21 - Antik kitap)

Kitapla ilgili 3 Haber

Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı
Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı Cumartesi günü BİSAV’da, Entelektüeller Toplantı Dizisi’nin son oturumunda Dr. Mustafa Özel hocadan, çok önemli bir konuyu, “Aydınlar, Romanlar ve Hakikat” başlığı altında dinledik.
Dünyaca Ünlü 29 İsmin En Sevdikleri Kitaplar Sorulduğunda Verdikler Cevaplar
Dünyaca Ünlü 29 İsmin En Sevdikleri Kitaplar Sorulduğunda Verdikler Cevaplar Sevdiğiniz oyuncuların, yazarların favori kitaplarını öğrenince onlarla aynı zevke sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Okumadıklarınızı ise bir an önce okumak isteyebilirsiniz. İşte dünyaca ünlü 29 ismin favori kitapları:
”Faust” 13 Şubat’ta sahneleniyor.
”Faust” 13 Şubat’ta sahneleniyor. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası 13 Şubat Cumartesi günü “Faust” operasının prömiyerine ev sahipliği yapıyor.