8,0/10  (203 Oy) · 
799 okunma  · 
139 beğeni  · 
4.685 gösterim
Goethe'nin Faust'u, büyülü güçler elde etmek ve bilinmeyenleri öğrenmek için ruhunu Mephistopheles adındaki şeytana satan gezgin hokkabazın öyküsünü anlatır. Eski bir Alman masalının oldukça uç bir uyarlanışı olan Faust'u yazmak altmış yıl sürdü. Bunun sonucunda Goethe yaşamı boyunca kafasını kurcalayan tüm sorulara -ahlak yasalarından mitolojiye kadar- bu büyük dramatik ve şiirsel yapıtta yer vermeyi başardı. Faust yazarın tüm ahlaksal ve sanatsal gelişiminin capcanlı bir belgesidir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  654
 • ISBN:
  9789757384151
 • Çeviri:
  İclal Cankorel
 • Yayınevi:
  Doğu Batı Yayınları
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 38 günde · Beğendi · 10/10 puan

Faust'u anlamak diye bir tabir olmalı. Geothe' den bağımsız bir faust. Hürri ve cüzî iradenin karakterde vücut bulması kadar olağan üstü veya olağan... Mefisto(şeytan)lar...
O kadar çok ki her yerde... Tırnaklarım arasından kanayan yaranın sebebi mefisto...
Mefistoyu seviyorum...
Bana Tanrı' yı hatırlatıyor. Kötü olmasa mefisto, iyiliğin anlamı sembolik kalırdı zaten. Ben sembolleri sevmem...

Uzun zaman aldı kitabı bitirmek için. Özür dilerim Faust. Üzgünüm mefisto...

Sinan yaprak 
7 saat önce · Kitabı okudu · 19 günde · Puan vermedi

Bu kitabı okumak büyük bir başarı idi. Çünkü 60 sene yazılan bir kitabı, 60 sene boyunca büyük emeklerle yazılan bir kitabı diğer kitap gibi 3-5 günde okuyup bitirmek gerçekten zordu.
Ve teşekkür ediyorum Goethe'ye, çünkü kitapın içinde merak ettiğim bir sürü şey öğrendim. Ne bileyim mesala inançlara göre tanrıları, perileri ve daha sayamadığım bir sürü şeyi öğrendim teşekkürler Faust, teşekkürler mefisto ve teşekkürler büyük yazar Goethe.

Bekir İstanbul 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yer yer sıkan fakat derinliği ve felsefesi ile düşündüren okunması gereken bir kitap derim.. İyi ile kötünün mücadelesi Dünya var oldukça devam edecektir...

orhan demir 
07 Mar 11:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

arkadaşlar ..bakın öncelikle söyleyeyim bu bir kitap değil..yani bu kitapsa diğerleri kitap değil...şöyle düşünün bir insan 60 yıl emek veriyor ve bu eseri yazıyor ..yani inanın bana sırf bunun için hiç düşünmeden okunur..bu bir destan.. bu başka bir şey..lütfen zamanınızı başka boş şeylerle geçirmeyin bu kitabı ağır ağır da olsa mutlaka okuyun...düşünün bir kere bir anda 60 yıllık bir emeğe ulaşıyorsunuz inanılmaz değil mi bu...tekrar rica ediyorum bu destanı okuyun... bu arada kitabın ilk bölümü daha akıcı ..bunu gözardı etmeyin..şimdiden şeytanın dünyasına hoşgeldiniz diyorum

Tuba Hız 
18 Kas 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 6/10 puan

Üzülerek söylüyorum ki hayatım boyunca 100 temel eserden hiç kitap bitiremedim. Bu kitaba başlama amacım da bunu kırmaktı. Goethe'nin 18 yaşında yazmaya başlayıp 83 yaşında bitirdiği en önemli eserlerimden biri dediği bu kitap gerçekten okunulması gereken, herkesin kütüphanesinde olması gereken bir kitap ancak sanırım bunu okuma zamanım henüz gelmemiş bu yüzden bu kitabı da yarıda bıraktım.
Devamı: http://www.kelimelersahneler.com/...the-faust-kitap.html

Ezgi BALCIOĞLU 
22 May 15:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tüm bilimlere ait tüm bilgileri öğrenmiş bilgiye aç Faust ve onu yolundan çıkarmaya kararlı mefistoteles in hikayesi. Olaylara kurguya ve karakterlere takılmadan okunursa asşında kişinin kendini sorgulaması ve tanıması adına güzel bir eser

Özge 
17 Nis 16:47 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Sanırım kitabi bırakma sebebim ilk tiyatro kitabına faust ile başlamış olmam. Okurken ilk başlarda büyük keyif alarak okumuştum, sonlara doğru kitap akıcılığını kaybetti. Peki, bu kitap kötü mü ? Katiyen hayır. Destan özelliğinde çok güzel cümlelerle yazılmış bir kitap. Ilerleyen yıllarda daha güzel anlayacagimi düşünerek, kitabı bir süreliğine rafa kaldırmaya karar verdim.

Özlem Ekici 
 22 Mar 16:48 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Goethe'nin her şeyle ilgili fikrini içinde bulacağınız bir kitap. Söylenenlere göre de yaşamı boyunca yazdığı bir kitapmış. Her fikrine katılmasam da sık sık sorguladım. Güzel bir eserdi.

Hüsamettin Çalışkan 
17 Şub 14:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Batı edebiyatının temel kitaplarından ve kaynaklarından olan bu eser mutlaka okunmalı. Beni en çok etkileyen bölüm, kağıt para basımını Mefisto'ya yani şeytana yaptırılması..

Ümit Attila 
08 May 23:41 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Goethe'nin eşsiz yapıtı olan faust, asıl ismi
Urfaust adıyla on sekiz yaşında başlayıp 1806' da faust l ve 1832'de faust ll adıyla iki büyük bölum halinde yazarak seksen üç yaşında ölümünden kısa bir süre once bitirebilmiştir.
Kitapta faust l ve faust ll olarak olay devam etmiş. Faust l 'de Tanrı şeytan arasındaki anltlaşma etrafında cerayan ediyor konu faust ll ise Faust l'den biraz bağımsız konu bütünlüğü dağınık.
Her kitapta var olan, Aşk kavramı yine bu kitaptada var.Kitabın dil'i sade ve akıcı tabi yazarin her kişilik'te ruh üfledigi şahsiyetlere hayran kalmamak elde değil.
Yazar Mefistofeles(Şeytan) karakteriyle canlandırdığı şahsiyeti Faust'u kandırmasındaki üstün yeteneği yapıtın başlı başına konusunu oluşturyor.
Hayat'ta böyle değil mi? birileri bizi kandır bu insan olsun hayallerimiz olsun umutlarımız olsun beynimiz olsun beyinde insanı çok kandırır biz bunlara kanar dururuz .

5 /

Kitaptan 308 Alıntı

ANIL AKCAN 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...Hayâ ile güzellik hiçbir zaman el ele yürüyemezlermiş.

Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 234 - Sıradışı yayıncılık)Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 234 - Sıradışı yayıncılık)
Sadettin TANIK 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Artık istemiyorum dinlemek
Yarın iyilik, kötülük, kıskançlık olacakmış,
Bu dünyalarda da bir alt, bir üst varmış aldırmam.

Faust, Johann Wolfgang Von GoetheFaust, Johann Wolfgang Von Goethe
Sadettin TANIK 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanların her yerde çile çektiklerini ve yalnızca bir, iki kişiyle sınırlı insanların mutlu olduğunu binlerce kitaptan mı öğreneceğim?

Faust, Johann Wolfgang Von GoetheFaust, Johann Wolfgang Von Goethe
Yunus Emre Dilsizmen 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üzüntüler daima kılık değiştirerek insanın karşısına çıkıyor.

Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 21 - Antik kitap)Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 21 - Antik kitap)

Hiçbir şeyi bilmemiz gerektiği gibi bilemiyoruz. İşte bu gerçek artık benim kalbimi parçalayacak.

Faust, Johann Wolfgang Von GoetheFaust, Johann Wolfgang Von Goethe
Sinan yaprak 
 Dün 03:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bu zengin adam senden bir bakış dinleniyor. Seni görünce, kendisini hem dilenecek kadar fakir hem de prensler kadar zengin hissediyor."

Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 275)Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 275)

Kitapla ilgili 3 Haber

Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı
Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı Cumartesi günü BİSAV’da, Entelektüeller Toplantı Dizisi’nin son oturumunda Dr. Mustafa Özel hocadan, çok önemli bir konuyu, “Aydınlar, Romanlar ve Hakikat” başlığı altında dinledik.
Dünyaca Ünlü 29 İsmin En Sevdikleri Kitaplar Sorulduğunda Verdikler Cevaplar
Dünyaca Ünlü 29 İsmin En Sevdikleri Kitaplar Sorulduğunda Verdikler Cevaplar Sevdiğiniz oyuncuların, yazarların favori kitaplarını öğrenince onlarla aynı zevke sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Okumadıklarınızı ise bir an önce okumak isteyebilirsiniz. İşte dünyaca ünlü 29 ismin favori kitapları:
”Faust” 13 Şubat’ta sahneleniyor.
”Faust” 13 Şubat’ta sahneleniyor. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası 13 Şubat Cumartesi günü “Faust” operasının prömiyerine ev sahipliği yapıyor.