Mutluluk

8,2/10  (401 Oy) · 
1.900 okunma  · 
338 beğeni  · 
7.318 gösterim
Barnes & Noble Büyük Yazar Ödülü / 2007

Harika bir roman!
-Theo Angelopoulos-

Meryem: Van Gölü kıyısındaki bir kasabada, Allah'ın kendisini
sevmesinden başka bir şey beklemeyen 17 yaşında bir kız. Şeyh amcasının tecavüzüne uğramış. Bir töre cinayetine kurban gitmek üzere.

Prof. Dr. İrfan Kurudal: İstanbullu tanınmış bir aydın. Hayattan hiçbir beklentisi kalmamış. Sahip olduğu her şeyi geride bırakarak, teknesiyle amaçsız bir Ege yolculuğuna çıkıyor.

Cemal: Gabar Dağları'nda PKK peşinde koşmuş bir komando. Askerliğini bitirip eve döndüğünde ömrünün en zor göreviyle karşı karşıya kalıyor: Ailenin yüzkarası amca kızını töre gereği öldürmesi gerekiyor.

Her biri mutluluğu arayan Meryem, İrfan ve Cemal, kendilerinin, birbirlerinin ve ülkenin ruhunun derinlerine doğru çalkantılı bir yolculuğa çıkıyorlar. Peki, onları neler bekliyor?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9786050904192
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
 08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Herkeste anlam veremediğim bir Zülfü Livaneli hayranlığı var.İlk defa lisede Son Ada kitabını okumuştum ve hayatımda okuduğum en kötü kitaplar listesindedir. Kendisinin de pohpohlanmış yazarlardan olduğunu düşünüyorum.Bu kitabında doğuda yaşayan bir kızın kendisine tecavüz edilmesinden sonra onu infaz etme görevi verilen kuzeniyle yaşadıkları anlatılmış.Basit ve klasik bir töre hikayesi.

Yonca 
 21 Nis 14:52 · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumadan önce filmini de oldukça derin bir üzüntü duyarak izlemiştim.Ne yazık ki günümüzde böyle acı olaylara neden olunacak durumlar yaşanabiliyor.Kitapta baş kahramanlar Meryem,Cemal,İrfan.Yaşam bu üç kişinin yolunu garip bir rastlantıyla birleştirir ve birbirlerinin ruh fırtınalarını daha yakından tanırlar.Zülfü Livaneliyi sanatçı olarakta beğeniyordum ama yazarlığını da oldukça başarılı buldum.

Beytullah Ömer DUMLU 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mükemmel bir kitap.Hikayesi tam da bizi anlatıyor.Ülkenin uğraştığı terör,tecavüz ve gelir eşitsizliğini yazar çok güzel ortaya koymuş.Kitap daha ilk cümleden sizi içine alıyor.Yazar öyle akıcı bir dil kullanmış ki kitap sayfaları kayıp gidiyor.Betimlemeler sıkmıyor.Olay örgüsü bir biri içerisinde uyumlu ve bağlantılı.Karakterler oldukça orjinal ve konuyu tamamlayan hakkını veren tipler.İlerleyen zaman da bir kere daha okumayı düşünüyorum.Kitaba dair tek eleştirim sonu olacak çünkü;kitabın sonu biraz aceleye gelmiş gibi yazar direk konuyu kesti.İlerleyen zamanda ne olacağı konusunda soru işaretleri kalıyor.Belki yazar ikinci bir kitabı çıkarırsa orada soru işaretlerimizi giderebilir.Ayrıca kitabı okuduktan sonra filmi olduğunu öğrendim.Meryem karekterini Özgü Namal oynuyormuş.Çok güzel bir kitap gerçekten okumanızı tavsiye ederim.

İbn Haldun'un "Coğrafya kaderdir" sözü bu kitapla bir kez daha anlam buldu bende.

Kitap, yaşanmış gerçek bir hikayedir ibaresine yer vermiyor ama siz töre cinayetlerinin, gelenek ve göreneklerin hayli yoğun yaşandığı coğrafyada bu hikaye gibi nicelerinin yaşandığını bildiğinizden içiniz acıyarak okuyorsunuz.

Kahramanlarımızdan Meryem, annesiz kaldıktan sonra sözü çok geçerli olmayan babası tekrar evlenmiş, aile yönetimi Şeyh olan amcada sözü kanun gibi kimse onun dediğinin dışına çıkamıyor, Cemal Şeyh amcanın oğlu Şırnak'ta asker, terör ile mücadele ederek sağ salim evine dönmeyi başaran bir kahraman ama kahramanlığı sadece köy sınırları içinde geçerli, Profesör İrfan Kurudal, eşinin zenginliği, lüks yaşantısını sorgulamaya başlıyor bu hayatta neler yapabildiğini kendisi ölüp gittiğinde ne bırakmış olacağını... ve görüyor ki kendisine yeni bir hayat kurması gerek belki de o çok istediği kitabını yazma zamanı gelmiştir. Kendini zamanın ve yolun akışına bırakarak başka bir hayata açıyor.

Spoiler olmasın diye çok fazla hikayenin içine girmek istemiyorum o yüzden yorumumu burada sonlandırmam gerekiyor fakat şu kadarını söylemek istiyorum Cemal ile Meryem'in yolu Profesör ile kesiştikten sonra olay örgüsü çok daha güzel ilerliyor.

ve aslında Mutluluk, temiz bembeyaz bir elbise giymek kadar ulaşılabilir, huzur bir teknede rüzgara kendini bırakmak kadar mümkün ve hayat sizi bilmediğiniz yerlere sürükleyecek kadar uçsuz bucaksız...

İyi okumalar...

Firuze çicek 
04 Mar 13:23 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Akıcı bir şekilde kolayca okuyup mutlu olacağınız bir kitap. Töre, gelenek erkek egemenliği, terör, din istismarı ve yetim bir kızın başına gelenler. Bir profesör, Meryem ve Cemal ana karakterler. Her kesimden insanın incelenmesi duygu ve düşüncelerinin yaşadıkları toplumla nasıl değiştiği güzel bir hikaye ile anlatılmış.üç farklı karakterin nasıl bir araya geldiğini okuyunca şaşıracaksınız. Ben de Hikmet'i merak ettim. Okunmalı

Eda Arda Ylmz 
10 Nis 14:59 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Üç farklı hikayeyi güzel bağlamış Zülfü Livaneli..Hayatlar ..Hayatlar...Hepimizin şükredeceği yerde hep dahasını istediği hayatlar ...Tabiki beni en çok etkileyen Meryem'in yaşadıkları...Herkes kendi penceresindden bakıyor ...Kalemine sağlık...Okunmalı mı?derseniz de nacizane fikrim ,okunsa iyi olur ...

Hasan KILIÇ 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türkiye'yi, insanlarımızı tanımak mı istiyorsunuz? En yakın kitapçıya gidin ve hemen bu kitabı alın ... Türkiye'deki bürün insan tipleri; zengin, fakir, eğitimsiz, kültürlü, şeyh, asker, sağcı, solcu, alevi, kürt.... Hepsini görebileceğiniz muhteşem bir edebiyat... Tavsiye ederim.. Şiddetle...

birsen 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 6/10 puan

Kitap 3 kişi üzerinden yaşanan psikolojik değişimleri ve bu 3 kişinin yollarının kesişmesini anlatıyor. Zülfü Livaneli'nin okuduğum 2. kitabı ve açıkçası bu kitapta beni çok tatmin etmedi. Karakterlerde bir eksiklik diyaloglarda bir yavanlık olduğunu düşünüyorum. Meryem'in tecavüz travması sizi sarsamıyor, aynı şekilde Cemal'in içindeki çelişkiler çok havada kalmış ve gündelik hayatta sık sık duyduğumuz sözlerle geçiştirilmiş. İrfan fight club'ın anlatıcısının kötü bir kopyası gibi. Büyükelçi çok umut vadedecekken o da hayal kırıklığı yaratıyor. Ayrıca yazarın bu bilgimi de şu görüşümü de paylaşayım demesinden dolayı kitapta kopukluklar yaşadım. Yazarın bilgisine saygı duyuyorum, görüşlerine de katıldığım noktalar var. Ama keşke biraz daha romanla bütünlük içerisinde olabilseydi görüşleri. Kitabın bazı bölümleri sürükleyici bu da bir nebze olsun kitabı okunabilir kılıyor.

Zeynep 
 15 Mar 22:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Amcası tarafından tecavüze uğramış Meryem, tüm gerçeği onu öldürecek olan celladı Cemal'den saklar ve beraber töreden kaçmanın yoluna düşerler. Doğunun ve törenin tüm gerçekliklerini Meryem ve Cemal karakteriyle ortaya koymasından ziyade; batının da oluşturduğu içsel yalnızlığı da İrfan karakteriyle, tüm gerçekliliğiyle ortaya koymuş muazzam bir eser.

Meyrem KARADENİZ 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk sayfalardan itibaren akıcı üslubu ve etkileyici konusu ile sizi esir alıyor kitap.Van'da yaşamını sürdüren, birey olarak dikkate alınmayan, yanlış bilgilerle doldurulmuş düşüncelerle küçük bir dünyası olan Meryem, yaşadığı acı olay yüzünden çevresi tarafından tamamen gözden çıkarılıyor.Cezalandırılmak için gönderildiği şehirde ise onu yeni ve farklı bir dünya beklemektedir.İnsanların seçme şansının olmadığı bir hayat başlangıcından sonra değişen ve yenilenen düşünceleriyle mutluluğa ulaşma yoluna girmiştir.Beğenerek ve etkilenerek okuduğum ve hayatın içinden bir kitap.Zülfü Livaneli'nin diğer kitaplarını da beğenerek okumuştum her biri ayrı değere sahip ve tekrar tekrar okunacak eserler.

Kitaptan 140 Alıntı

Yonca 
20 Nis 23:26 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ayyıldızlı bayrağa sarılı tabutla memlekete gitmek, bu dağlarda ölüm beklemekten yeğdir."

Mutluluk, Zülfü LivaneliMutluluk, Zülfü Livaneli
Beytullah Ömer DUMLU 
 14 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Aptallık bu memlekette o kadar yaygın ki, kapıyı pencereyi sıkıca kapamazsan havayla bile içeri girer.Dünyanın en bulaşıcı hastalığıdır aptallık."

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 338)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 338)
Yonca 
21 Nis 13:43 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayatın karşıma ne çıkaracağını bilmeden denize açılmak istiyorum."

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Doğan Kitap Yayınevi)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Doğan Kitap Yayınevi)
Aysel 
 10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yaşamı Kolaylaştıran
"Sanki bazı kişiler, çevrelerindeki insanların yaşamını kolaylaştırmak için dünyaya gelir..."

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Remzi Kitabevi)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Remzi Kitabevi)
Yonca 
19 Nis 16:06 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Meryem birden uyandı ve tam o anda, "Uyanmak istemiyorum!" diye düşündü. "Hiç
uyanmak istemiyorum."Düşünden korkmadığı için değil, gerçek hayattan daha çok korktuğu için."

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Doğan Kitap Yayınevi)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Doğan Kitap Yayınevi)
Yonca 
20 Nis 23:16 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"İstanbul dedikleri bu olmalı!" Öyle ulu bir şehirdi ki ucu bucağı görünmüyordu.

Mutluluk, Zülfü LivaneliMutluluk, Zülfü Livaneli
Yonca 
21 Nis 13:48 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Rüyalar hayatın en gerçek anı değildir."

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Doğan Kitap Yayınevi)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Doğan Kitap Yayınevi)