Leyla'nın Evi

8,5/10  (246 Oy) · 
1.010 okunma  · 
193 beğeni  · 
3.921 gösterim
Boğaziçi'nde Bosnalılar Yalısı'nda doğup büyümüş paşa torunu Leyla Hanım, yalının yeni sahibi Ömer Cevheroğlu tarafından sokağa atılır ve mahallenin çocuklarından gazeteci Yusuf'un Cihangir'deki bekâr evine sığınmak zorunda kalır. Yusuf'un sevgilisi Rukiye ("sahne adı"yla Roxy), Almanya'da peep show'larda modellik yapmış, hip-hop tarzı müzik yaparak "yırtmaya" uğraşan bir Almancı kızıdır.

Leyla Hanım, yalının yeni sahipleriyle görüşmeye çalıştığı bir gün, Ömer Bey'in babası, Kadızade Konağı'nın emektar vekilharcı, dört kuşaktır konaklarda hizmetkârlık yapan bir aileden gelen Ali Yekta Bey ile tanışır.

Her biri ayrı bir dünyadan gelen bu insanların hayatlarının kesişmesi, onları hem kendilerini hem de birbirlerini değiştirecekleri, kimi zaman acılı kimi zaman eğlenceli bir sürece sokacaktır.

Leyla'nın Evi, bir yanıyla da "ev" üstüne bir roman: "Çünkü imparatorluk yıkılırken bütün Osmanlı tebaası acı çekti ve herkes birbirinin evine yerleşti."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9786050906486
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Tuğba GÜNERİ 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitap tek kelime ile harika . Zülfü Livaneli'nin kitaplarının ilk 50 sayfasını okuduğunuzda kitap aklınızdan çıkmaz . Tadı damağınızda kalır. Böyle azar azar sindire sindire idareli okursunuz yani . Bitmesini istemediğim bir hikaye gibiydi. Yazara derin bir saygı duyuyorum . Ve bence yazarlığı müziğin önüne geçti ..

Fırat Çağlar MANTAŞ 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Oldukça akıcı, sade bir dille yazılmış, çok güzel bir hikaye... Öyle büyük sürprizler yok belki ama hikayeye kapılıp gidiyorsunuz. Cumhuriyet dönemindeki İstanbul ve o dönemdeki toplumla ilgili bilgiler de var kitapta. toplumun zaman içerisindeki değişimini ve kuşaklar arasındaki farklılıkları çok güzel anlatmış. Farklı dünyaların insanı olan Yusuf ile Roxy'nin ilişkisi de oldukça samimi geldi bana. Film tadında bir kitap. Keyifli okumalar.

Mehtap 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıcı bir kitap ve heyecan verici bir son.Leyla 'nın hanımefendiliği, Ali Yekta Bey'in hırsı, Ömer 'in kadir kıymet bilmeyen aşkı, Necla 'nın ezilmişlik duygusu, Rukiye ve Yusuf 'un tutkulu aşkı ... Yani biz...

Nurten Ulaba 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir roman bu kadar gerçekçi ve duygusal olabilir .Bütün kitaplarını zevkle okudum .Ama bu kitabını bir günde okudum. Elime aldım ve bırakamadım. Şunu çok iyi öğrenmiştim.( Haksız kazanç, çabasız yükselme, kalp kırarak üstünlük taslamak mevki sahibi olanlar hiç sevinmesin Geldikleri gibi de gidecekler.) Öğrendiklerim bu kitapta okuduklarımla örtüşüyor.
Adalet , inanç, merhamet ,duygularını kaybetmeyeceksin . Allahın yolundan ayrılmadan huzurlu bir yaşam sürdüreceksin ki huzuru bulasın.

MELİKE CEYLAN 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Çoğu kişi İstanbul Boğazı'nı yazın sever, ben kışına vurgunum."
Bu kitaba başlamak için başka nasıl bir söz gerekli ki...

Halil Yavuz KAYA 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Z. Livaneli nin okuduğum ilk kitabı. mükemmel bir konuyu, çok sade bir dil, lirik bir anlatım üslubu, zaman zaman insanın kalbini burkarak konunun içine kendinizi dahil ettiğiniz bir hikaye, Toplumsal yapımızın gerçeklerinin mükemmel bir gözlem ile analizinin yapıldığı. Osmanlı dönemi ile cumhuriyet döneminin içinde tam geçişteki köprüdeki yaşayan insanların bize yansıtılması. Dünün gücün silahla, bu günün gücünü kapitalle sağlandığının ana teması....
Hepsini bir araya getirdiğimizde Leyla' nın evi yüreğiniz de "bizim ev" olarak ortaya koyuyorsunuz bu kitap ta, ben beğendim Bir Sait Faik, bir Orhan Kemali buldum Livaneli ile dersem abartmış olur muyum? ama ben o esintiyi hissettim... İyi okumalar....

Hazal 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Bu kitapla birlikte Zülfü Livaneli'yi neden bu kadar sevdiğimi bir kez daha anlamış oldum. Yalın bir dil, etkileyici tasvirler, birbirleriyle alakasız görünen ancak birbirlerinin hayatında derin izler bırakan karakterler... Her yönüyle muhteşemdi.

Zülfü livaneli yine harikalar yaratmış o kadar güçlü bir kalemi varki tek solukta okunuyor.. Kitap Leyla Hanımı evden atılmasiyla başlayan müthiş bir hikaye mutlaka okuyun derim....

Haluk Kabil 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Zülfü Livanelinin ilk olarak Serenad ve Kardesimin Hikayesini okudukdan sonra bu kitap pek akici ve etkileyici gelmedi bana (sanirim beklentim cok yüksekdi). Ama buna ragmen konusu cok güzel ve her zamanki gibi yine genel bilgimizi arttiracak bir kitap.
Kitabin sonu ise hic sasirtmadi beni, tahmin ettigim gibi bitti.

Fadime YeŞİl 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cehaletimizi okuruna tebessüm ettirerek anlatan bir yazar daha var mı acaba? Ne kizabiliyorum, ne de kinayabiliyorum karakterleri gerçekten sadece tebessüm edebiliyorum biraz kendime biraz karsimdakine. ...

4 /

Kitaptan 47 Alıntı

Sadettin TANIK 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çünkü pek yaşlı sayılmasam da insan kalbini tanıyacak kadar değişik olaylar geçti başımdan.

Leyla'nın Evi, Zülfü LivaneliLeyla'nın Evi, Zülfü Livaneli
Mustafa Eroğlu 
20 Oca 19:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan bir şeyi yitirmeye görsün, o zaman gerçek değeri ortaya çıkıyordu demek ki.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 190 - Remzi kitabevi)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 190 - Remzi kitabevi)
Deniz-ays 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu

Bir noktada insan artık yarışta değil jüride olmalıydı, altın değil sarraf kimliğine bürünmeliydi, değerlendirilen değil değerlendiren konumuna geçmeliydi. Olgunlaşma bu demekti.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 157 - Doğan Kitap)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 157 - Doğan Kitap)
Tuğba GÜNERİ 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Sana hep söyledim. Para mühimdir ama her şey demek değildir. O parayı asaletle, yerli yerinde, bir bey gibi kullanmayı bilmek ve girdiğin her yerde hürmet telkin etmek şarttır.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 44)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 44)
Deniz-ays 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu

Bu dünyadaki her trajedi, küçük ve masum bir adımla başlar.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 204 - Doğan Kitap)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 204 - Doğan Kitap)
Tuğba GÜNERİ 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Leyla genç bir kız olduğunda ,artık diğer insanların içine karışamayacak kadar çok şey biliyordu .Yalnız aile geçmişi değil ,eğitim seviyesi de onu sıradan eğitim gören çocuklardan ebediyen ayırmıştı.Bilgisi ve görgüsü , bu gibi durumlarda hep görüldüğü gibi ,Leyla'yı ömür boyu bir yalnızlığa itecekti.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 127)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 127)
Rana 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Biraz erken ya da biraz geç ölmenin bir anlamı olmadığına göre yaşamanın amacı neydi? Zaten yok olacak kumdan şatolar yapmak neye yarıyordu?

Leyla'nın Evi, Zülfü LivaneliLeyla'nın Evi, Zülfü Livaneli
Mehtap 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanoğlunun kendi ihtiraslarının bir hapishane hücresinden daha korkunç bir esaret olduğunu anlamıştı Ali Yekta Bey.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 258)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 258)
Betül Nazlı 
11 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir gece imparatorlukta yatar, ertesi gün Cumhuriyet'te uyanırsın.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 160)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 160)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Livaneli’nin Leyla’nın Evi adlı romanı Fransa’da “Ayın Büyük Romanı” seçildi
Livaneli’nin Leyla’nın Evi adlı romanı Fransa’da “Ayın Büyük Romanı” seçildi Fransa’nın en büyük ve köklü yayınevi olan yüz yıllık Gallimard, Zülfü Livaneli’nin Leyla’nın Evi romanını Fransızca yayımladı.