Leyla'nın Evi

8,5/10  (294 Oy) · 
1.177 okunma  · 
243 beğeni  · 
4.266 gösterim
Boğaziçi'nde Bosnalılar Yalısı'nda doğup büyümüş paşa torunu Leyla Hanım, yalının yeni sahibi Ömer Cevheroğlu tarafından sokağa atılır ve mahallenin çocuklarından gazeteci Yusuf'un Cihangir'deki bekâr evine sığınmak zorunda kalır. Yusuf'un sevgilisi Rukiye ("sahne adı"yla Roxy), Almanya'da peep show'larda modellik yapmış, hip-hop tarzı müzik yaparak "yırtmaya" uğraşan bir Almancı kızıdır.

Leyla Hanım, yalının yeni sahipleriyle görüşmeye çalıştığı bir gün, Ömer Bey'in babası, Kadızade Konağı'nın emektar vekilharcı, dört kuşaktır konaklarda hizmetkârlık yapan bir aileden gelen Ali Yekta Bey ile tanışır.

Her biri ayrı bir dünyadan gelen bu insanların hayatlarının kesişmesi, onları hem kendilerini hem de birbirlerini değiştirecekleri, kimi zaman acılı kimi zaman eğlenceli bir sürece sokacaktır.

Leyla'nın Evi, bir yanıyla da "ev" üstüne bir roman: "Çünkü imparatorluk yıkılırken bütün Osmanlı tebaası acı çekti ve herkes birbirinin evine yerleşti."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9786050906486
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Tuğba GÜNERİ 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitap tek kelime ile harika . Zülfü Livaneli'nin kitaplarının ilk 50 sayfasını okuduğunuzda kitap aklınızdan çıkmaz . Tadı damağınızda kalır. Böyle azar azar sindire sindire idareli okursunuz yani . Bitmesini istemediğim bir hikaye gibiydi. Yazara derin bir saygı duyuyorum . Ve bence yazarlığı müziğin önüne geçti ..

Asiye-Melikşah 
14 Mar 13:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Zülfü Livaneli'nin iyi bir romancı olduğunu bu kitabıyla kabul ediyorum.Gerçekten kitabı çok beğendim.O kadar ki benim için Serenad'ın önüne geçti.Yazarın listemdeki en güzel kitabı oldu.Kurgu ve kişilerin hayatları çok samimi anlatılmış.Sonuçta insan eksisiyle artısıyla bir bütündür.Zaafları ve güçlü yönleri onu kendisi kılar.Bir de tarihimizin belli döneminde İstanbul yalılarına kitapta anlatıldığı gibi el konulduğunu düşünüyorum.Yazar bu hikayeyi gazete çevresinde öğrendiği gerçek bir hayattan,gerçek bir haberden etkilenerek yazmış olabilir.Bulursanız okuyun,eğer yazarı tanımıyorsanız bu kitabıyla başlayın derim.

Fırat Çağlar MANTAŞ 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Oldukça akıcı, sade bir dille yazılmış, çok güzel bir hikaye... Öyle büyük sürprizler yok belki ama hikayeye kapılıp gidiyorsunuz. Cumhuriyet dönemindeki İstanbul ve o dönemdeki toplumla ilgili bilgiler de var kitapta. toplumun zaman içerisindeki değişimini ve kuşaklar arasındaki farklılıkları çok güzel anlatmış. Farklı dünyaların insanı olan Yusuf ile Roxy'nin ilişkisi de oldukça samimi geldi bana. Film tadında bir kitap. Keyifli okumalar.

Mehtap 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıcı bir kitap ve heyecan verici bir son.Leyla 'nın hanımefendiliği, Ali Yekta Bey'in hırsı, Ömer 'in kadir kıymet bilmeyen aşkı, Necla 'nın ezilmişlik duygusu, Rukiye ve Yusuf 'un tutkulu aşkı ... Yani biz...

Dilek Aykut 
 09 Mar 22:28 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Kitap o kadar güzel ki okurken sıkılma duygusu size hiç uğramıyor. Hani bazen bazı kitaplar için "hiç ilerlemiyor,okurken çok sıkılıyorum" gibi cümleler kurariz ya işte bu kitapta bu tarz cümleleri kurmak biraz zor olucak diye düşünüyorum. Laveneli o kadar sade,akıcı bir dille yazmış ki hem bir solukla bitsin hem de hiç bitmesin, devamı gelsin, istiyor insan.
Kitabı elinize ilk aldığınizda sayfa sayınız ilerliyor, bir duraksama yaşamıyorsunuz. Tanıdığınız ilk karakter Leyla Hanim oluyor. Ama kendisi yaş farkı kaç olursa olsun herkesin ona Leyla demesini istiyor. Kimi insanlar Leyla demek yerine Büyük Hanim diyorlar. Leyla Hanim çok naif bir insan . Hatta küçüklugunde ona aşık olan bir genç var ve bu gençle de kitabın başlarında tanisacaksiniz. Neden aşık olduğunu da anlatıyor.
Kitap isminden de anlaşıldıgi gibi Leyla'nin Evini anlatıyor. İsminı ilk okuduğumda acaba ev kelimesiyle nasıl bir olay örgüsü yazılmış olabilir diye düşünmustum. Ve okudukça evin önemi, anlamı beni şaşırtmisti. Doğrusu böyle bir şey beklemiyordum.
Livaneli, eserinde sürekli olarak bu evden bahsetmiyor. Kimi zaman farklı karakterle tanıştiriyor sizi ve onların hayat öykülerini sizler anlatiyor. Daha sonra da Leyla'nin Evi'ne dönüyorsunuz.
Ve ben bu güzel eserde sizlere keyfi okumalar dilerim.

Nurten Ulaba 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir roman bu kadar gerçekçi ve duygusal olabilir .Bütün kitaplarını zevkle okudum .Ama bu kitabını bir günde okudum. Elime aldım ve bırakamadım. Şunu çok iyi öğrenmiştim.( Haksız kazanç, çabasız yükselme, kalp kırarak üstünlük taslamak mevki sahibi olanlar hiç sevinmesin Geldikleri gibi de gidecekler.) Öğrendiklerim bu kitapta okuduklarımla örtüşüyor.
Adalet , inanç, merhamet ,duygularını kaybetmeyeceksin . Allahın yolundan ayrılmadan huzurlu bir yaşam sürdüreceksin ki huzuru bulasın.

Mehmet Y. 
23 Mar 13:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Ev, bir küçük dünyadır. Eskiler dar-ı dünya derdi zaten, yani dünya evi. Sadece barınılan bir yer değildir. Çünkü içinde hatıralar barındırır, umutlar, sevgiler, beklentiler, acılar…

Livaneli, Leyla’nın Evi’nde merkeze ‘ev’ kavramını yerleştirmiş. Kurgusunu çok beğendim. İstanbul yalılarından birisinin hikayesini, bir aile hikayesi üzerinden anlatıyor. 1910’lardan 2000’lere uzanan bir Türkiye hikayesi bu. Dedesinden kalan yalıdan türlü hilelerle atılan Leyla Hanımın ve onunla zıt kutuplardaymış gibi görünen ama tanıdıkça farklılaşan Roxie/Rukiye’nin de hikayesi aynı zamanda.

Livaneli romanlarının karakteristik özellikleri burada da var. Kolay okunuyor, araya malumatlar serpiştiriyor ve tabii ki müzik. Livaneli’nin sevdiğim bir yönü ise vicdanlı davranma çabasıdır. Çünkü başka birkaç romanda da yaptığı gibi acıları tek taraflı işlemiyor. Bizim bir kısım yazarımız sanki bütün acıları biz çekmişiz gibi yazarlar, bir başka kısım ise sadece Ermeniler, Rumlar sıkıntılar yaşamış gibi… Halbuki Livaneli’nin sondaki röportajda dediği gibiydi durum; Çünkü imparatorluk yıkılırken bütün Osmanlı tebaası acı çekti ve herkes birbirinin evine yerleşti.

Başarılı bir roman; tavsiye ederim.

MELİKE CEYLAN 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Çoğu kişi İstanbul Boğazı'nı yazın sever, ben kışına vurgunum."
Bu kitaba başlamak için başka nasıl bir söz gerekli ki...

Halil Yavuz KAYA 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Z. Livaneli nin okuduğum ilk kitabı. mükemmel bir konuyu, çok sade bir dil, lirik bir anlatım üslubu, zaman zaman insanın kalbini burkarak konunun içine kendinizi dahil ettiğiniz bir hikaye, Toplumsal yapımızın gerçeklerinin mükemmel bir gözlem ile analizinin yapıldığı. Osmanlı dönemi ile cumhuriyet döneminin içinde tam geçişteki köprüdeki yaşayan insanların bize yansıtılması. Dünün gücün silahla, bu günün gücünü kapitalle sağlandığının ana teması....
Hepsini bir araya getirdiğimizde Leyla' nın evi yüreğiniz de "bizim ev" olarak ortaya koyuyorsunuz bu kitap ta, ben beğendim Bir Sait Faik, bir Orhan Kemali buldum Livaneli ile dersem abartmış olur muyum? ama ben o esintiyi hissettim... İyi okumalar....

Zülfü livaneli yine harikalar yaratmış o kadar güçlü bir kalemi varki tek solukta okunuyor.. Kitap Leyla Hanımı evden atılmasiyla başlayan müthiş bir hikaye mutlaka okuyun derim....

Kitaptan 77 Alıntı

Saliha 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Madem ki insanlar birbirine acı veriyordu, o zaman en güzel şey hayata meydan okumak ve mutlak bir yalnızlığı secmekti.

Leyla'nın Evi, Zülfü LivaneliLeyla'nın Evi, Zülfü Livaneli
Dilek Aykut 
08 Mar 21:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ortada üzülecek hiçbir şey yokken bile, içini sınırsız bir üzüntü kaplıyor.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 189)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 189)
Nisa Nur 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şairlerin söylediği gibi, "Paris güzel bir salon, Londra güzel bir park, Berlin güzel bir kışla ama İstanbul güzel bir şehir" idi.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 56)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 56)
Sadettin TANIK 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çünkü pek yaşlı sayılmasam da insan kalbini tanıyacak kadar değişik olaylar geçti başımdan.

Leyla'nın Evi, Zülfü LivaneliLeyla'nın Evi, Zülfü Livaneli
Dilek Aykut 
06 Mar 22:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hayat böyleydi işte, önceden planlanan biçimde ilerlemiyordu.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 110)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 110)
Hande Kırkımcı 
 23 Mar 19:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Son yıllarda farkına vardığı ve üzerinde kafa yorduğu önemli bir görüşü vardı Leyla Hanim 'ın. İnsanlar yaşlanıyordu, bunun ayrıcalığı yoktu ama yaşlanan insanların bir kısmı ise olgunlaşmadan ölüyordu. Bunun püf noktası ise bir insanın "Nasıl görünüyorum "sorusundan, "Nasıl görüyorum? "aşamasına gecmesiydi.

Leyla'nın Evi, Zülfü LivaneliLeyla'nın Evi, Zülfü Livaneli
Mustafa Eroğlu 
20 Oca 19:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan bir şeyi yitirmeye görsün, o zaman gerçek değeri ortaya çıkıyordu demek ki.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 190 - Remzi kitabevi)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 190 - Remzi kitabevi)
Deniz-ays 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu

Bir noktada insan artık yarışta değil jüride olmalıydı, altın değil sarraf kimliğine bürünmeliydi, değerlendirilen değil değerlendiren konumuna geçmeliydi. Olgunlaşma bu demekti.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 157 - Doğan Kitap)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 157 - Doğan Kitap)

Kitapla ilgili 1 Haber

Livaneli’nin Leyla’nın Evi adlı romanı Fransa’da “Ayın Büyük Romanı” seçildi
Livaneli’nin Leyla’nın Evi adlı romanı Fransa’da “Ayın Büyük Romanı” seçildi Fransa’nın en büyük ve köklü yayınevi olan yüz yıllık Gallimard, Zülfü Livaneli’nin Leyla’nın Evi romanını Fransızca yayımladı.