Leyla'nın Evi

8,6/10  (437 Oy) · 
1.593 okunma  · 
385 beğeni  · 
5.702 gösterim
Romanları çok satanlar listesinden inmeyen, ödüller alan, 30 dile çevirilen, sinemaya ve tiyatroya aktarılan Zülfü Livaneli, Leylanın Evinde her biri ayrı bir dünyadan gelen insanların hayatlarını bir İstanbul romanında kesiştiriyor.
Boğaziçi'nde Bosnalılar Yalısı'nda doğup büyümüş paşa torunu Leyla Hanım, yalının yeni sahibi Ömer Cevheroğlu tarafından sokağa atılır ve mahallenin çocuklarından gazeteci Yusuf'un Cihangir'deki bekâr evine sığınmak zorunda kalır. Yusuf'un sevgilisi Rukiye ("sahne adı"yla Roxy), Almanya'da peep show'larda modellik yapmış, hip-hop tarzı müzik yaparak "yırtmaya" uğraşan bir Almancı kızıdır.


Leyla Hanım, yalının yeni sahipleriyle görüşmeye çalıştığı bir gün, Ömer Bey'in babası, Kadızade Konağı'nın emektar vekilharcı, dört kuşaktır konaklarda hizmetkârlık yapan bir aileden gelen Ali Yekta Bey ile tanışır.

Her biri ayrı bir dünyadan gelen bu insanların hayatlarının kesişmesi, onları hem kendilerini hem de birbirlerini değiştirecekleri, kimi zaman acılı kimi zaman eğlenceli bir sürece sokacaktır.


Leyla'nın Evi, bir yanıyla da "ev" üstüne bir roman: "Çünkü imparatorluk yıkılırken bütün Osmanlı tebaası acı çekti ve herkes birbirinin evine yerleşti."
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9786050906486
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Tuğba GÜNERİ 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitap tek kelime ile harika . Zülfü Livaneli'nin kitaplarının ilk 50 sayfasını okuduğunuzda kitap aklınızdan çıkmaz . Tadı damağınızda kalır. Böyle azar azar sindire sindire idareli okursunuz yani . Bitmesini istemediğim bir hikaye gibiydi. Yazara derin bir saygı duyuyorum . Ve bence yazarlığı müziğin önüne geçti ..

Asiye-Melikşah 
14 Mar 13:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Zülfü Livaneli'nin iyi bir romancı olduğunu bu kitabıyla kabul ediyorum.Gerçekten kitabı çok beğendim.O kadar ki benim için Serenad'ın önüne geçti.Yazarın listemdeki en güzel kitabı oldu.Kurgu ve kişilerin hayatları çok samimi anlatılmış.Sonuçta insan eksisiyle artısıyla bir bütündür.Zaafları ve güçlü yönleri onu kendisi kılar.Bir de tarihimizin belli döneminde İstanbul yalılarına kitapta anlatıldığı gibi el konulduğunu düşünüyorum.Yazar bu hikayeyi gazete çevresinde öğrendiği gerçek bir hayattan,gerçek bir haberden etkilenerek yazmış olabilir.Bulursanız okuyun,eğer yazarı tanımıyorsanız bu kitabıyla başlayın derim.

Fırat Çağlar MANTAŞ 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Oldukça akıcı, sade bir dille yazılmış, çok güzel bir hikaye... Öyle büyük sürprizler yok belki ama hikayeye kapılıp gidiyorsunuz. Cumhuriyet dönemindeki İstanbul ve o dönemdeki toplumla ilgili bilgiler de var kitapta. toplumun zaman içerisindeki değişimini ve kuşaklar arasındaki farklılıkları çok güzel anlatmış. Farklı dünyaların insanı olan Yusuf ile Roxy'nin ilişkisi de oldukça samimi geldi bana. Film tadında bir kitap. Keyifli okumalar.

Mehtap 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıcı bir kitap ve heyecan verici bir son.Leyla 'nın hanımefendiliği, Ali Yekta Bey'in hırsı, Ömer 'in kadir kıymet bilmeyen aşkı, Necla 'nın ezilmişlik duygusu, Rukiye ve Yusuf 'un tutkulu aşkı ... Yani biz...

Aykut 
14 Tem 10:23 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı özel sebeplerden dolayı malesef kitaba vakit ayıramadım,bu yüzden biraz uzun sürdü.Fakat normal şartlarda 2-3 günde rahatlıkla okunacak ve kendini okutacak bir kitap.Romanda ki her karakter çok iyi işlenmiş ve kendi içinde betimlenerek çok başarılı psikolojik tahliller yapılmış.Her ne kadar okurken sonunu tahmin etsem de büyük keyif aldım çünkü dili tüm Livaneli kitaplarında olduğu gibi sade ve akıcı.

Bir yanıyla da ''Modern Türkiye'' özeti denebilir(tabi kime göre,neye göre modern tartışılır o ayrı konu)
Adaletsizlik,hırs,ihtiras,barınma ihtiyacı ve bunların doğurmuş olduğu sonuçlar çok güzel bir şekilde anlatılmış.

Dilek Aykut 
 09 Mar 22:28 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Kitap o kadar güzel ki okurken sıkılma duygusu size hiç uğramıyor. Hani bazen bazı kitaplar için "hiç ilerlemiyor,okurken çok sıkılıyorum" gibi cümleler kurariz ya işte bu kitapta bu tarz cümleleri kurmak biraz zor olucak diye düşünüyorum. Laveneli o kadar sade,akıcı bir dille yazmış ki hem bir solukla bitsin hem de hiç bitmesin, devamı gelsin, istiyor insan.
Kitabı elinize ilk aldığınizda sayfa sayınız ilerliyor, bir duraksama yaşamıyorsunuz. Tanıdığınız ilk karakter Leyla Hanim oluyor. Ama kendisi yaş farkı kaç olursa olsun herkesin ona Leyla demesini istiyor. Kimi insanlar Leyla demek yerine Büyük Hanim diyorlar. Leyla Hanim çok naif bir insan . Hatta küçüklugunde ona aşık olan bir genç var ve bu gençle de kitabın başlarında tanisacaksiniz. Neden aşık olduğunu da anlatıyor.
Kitap isminden de anlaşıldıgi gibi Leyla'nin Evini anlatıyor. İsminı ilk okuduğumda acaba ev kelimesiyle nasıl bir olay örgüsü yazılmış olabilir diye düşünmustum. Ve okudukça evin önemi, anlamı beni şaşırtmisti. Doğrusu böyle bir şey beklemiyordum.
Livaneli, eserinde sürekli olarak bu evden bahsetmiyor. Kimi zaman farklı karakterle tanıştiriyor sizi ve onların hayat öykülerini sizler anlatiyor. Daha sonra da Leyla'nin Evi'ne dönüyorsunuz.
Ve ben bu güzel eserde sizlere keyfi okumalar dilerim.

Mehmet Y. 
23 Mar 13:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Ev, bir küçük dünyadır. Eskiler dar-ı dünya derdi zaten, yani dünya evi. Sadece barınılan bir yer değildir. Çünkü içinde hatıralar barındırır, umutlar, sevgiler, beklentiler, acılar…

Livaneli, Leyla’nın Evi’nde merkeze ‘ev’ kavramını yerleştirmiş. Kurgusunu çok beğendim. İstanbul yalılarından birisinin hikayesini, bir aile hikayesi üzerinden anlatıyor. 1910’lardan 2000’lere uzanan bir Türkiye hikayesi bu. Dedesinden kalan yalıdan türlü hilelerle atılan Leyla Hanımın ve onunla zıt kutuplardaymış gibi görünen ama tanıdıkça farklılaşan Roxie/Rukiye’nin de hikayesi aynı zamanda.

Livaneli romanlarının karakteristik özellikleri burada da var. Kolay okunuyor, araya malumatlar serpiştiriyor ve tabii ki müzik. Livaneli’nin sevdiğim bir yönü ise vicdanlı davranma çabasıdır. Çünkü başka birkaç romanda da yaptığı gibi acıları tek taraflı işlemiyor. Bizim bir kısım yazarımız sanki bütün acıları biz çekmişiz gibi yazarlar, bir başka kısım ise sadece Ermeniler, Rumlar sıkıntılar yaşamış gibi… Halbuki Livaneli’nin sondaki röportajda dediği gibiydi durum; Çünkü imparatorluk yıkılırken bütün Osmanlı tebaası acı çekti ve herkes birbirinin evine yerleşti.

Başarılı bir roman; tavsiye ederim.

İlgen Aktürk 
27 Ağu 11:50 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Livaneli'den okuduğum ilk kitap Leyla'nın Evi. Ve kesinlikle çok beğendim. Sıcacık, bir roman bu. Anlatımı oldukça akıcı, yazım dili hafif. Özellikle bir süre klasik kitaplar okuduktan sonra bu kitabın insana çok iyi geleceğini düşünüyorum. Benim üzerimde inanılmaz huzurlu, sakinleştirici bir etkisi oldu.
Konu olarak; Leyla isimli asil bir Osmanlı torununun paşa dedesinden kalma ve doğup büyüdüğü yer olan yalının(müştemilat kısmı, yalı Leyla çok küçükken satılıyor ve müştemilat evinde yaşamaya başlıyor.)elinden tapusuna rağmen haksızca alınışını ve bu yaşlı kadının sokağa atılışını anlatıyor. Bu soylu kadının çok trajik bir hikayesi var. Anne ve babasını kaybetmiş olarak başlıyor hayata. Ve ailesinde daha nice kayıplar vermiş biri. Ayrıca okurken anne ve babasının aşkından çok etkilendiğimi de söylemeliyim. Bir de Osmanlı zamanları ve Cumhuriyet'in ilk yıllarından çokca söz ediliyor. Günümüzle olan kuşak çatışmaları da bu yol ile aktarılmakta. Kitaptaki yan karakterleri de çok sevdiğimi belirtmeliyim. Rukiye (Roxy) en sevdiğim 2. Karakterdi, Yusuf ile aşkını da çok sevimli buldum.

Hande Kırkımcı 
23 Mar 21:26 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yazarın muhteşem bir aşk hikayesini anlatırken, tarihten bahsetmesini seviyorum. İnsanlar için hayatta sahip olduğu değerlere sahip çıkması gerektiğini ve bunlar el değiştirip bize geri döndüğü zaman, aynı şekilde olmadığınından bahsediyor. Baba ve oğlun birbirine nasıl yabancı olduğunu, bir babanın kendi oğlunu taniyamayip , nasıl değiştiğini kitapta okuyoruz.Buram buram tarih...Cumhuriyetin kabulüyle birlikte, toplumdaki ve hayattaki degisiklikler anlatıyor. Atatürk'ten bahsedilmesi,insanı gerçekten okumak için daha heveslendiriyor. Gayrimüslimlerden bahsetmesi ve degisk acilardan bakmamizi sağlıyor.

Adile Türkmen 
23 Tem 00:07 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim Livaneli sevgim her okuduğum kitapta katlanıyor. Leyla bu yaz tatilimde yol arkadaşım olduğu için yeri özel kalacak hep. Leyla, Rukiye, Yusuf, Ali Yekta Bey. Hepsi ince ince işlenmiş , hepsi şahsına münhasır karakterler. Okurken karakterin gözünden bakıp o oluveriyor, onun yaşadığı durumları , düşüncelerini haklı çıkarıyorsunuz. Karşılıksız iyiliği, çaresizliği, boşluk hissini, imkansız bir aşka deli cesareti denilen cesaretle yola çıkmanın ilişkili sonuçlarını, saflıkla hoyratlığın uyumunu, önyargı denilen tabuyu, umudu ve daha birçok duyguyu içinize işliyor. Mutlaka okunmalı !

Kitaptan 165 Alıntı

Bilemiyorum, bilinçaltında olup biten şeyler bunlar. Evet, Nietzsche’ye katılmamak mümkün değil: “Müziksiz bir hayat hatadır!

Leyla'nın Evi, Zülfü LivaneliLeyla'nın Evi, Zülfü Livaneli

İslamiyet’teki domuz yasağını anlatıyor. “Domuz mekruhtur!” diyor.
“O zaman” diyor Rukiye, “domuzların en çok Müslümanları sevmesi gerekir.”
Babası aptallaşıyor, suratı asılıyor.
“Öyle değil mi vater, bütün dünya Müslüman olsa hiçbir domuz kesilmez, öldürülmez, dünyanın bütün domuzları rahat rahat yaşar. Ben domuz olarak doğsaydım, dünyada herkesin Müslüman olmasını isterdim.”
Bu konuşmanın kaçınılmaz sonucu, yüzüne yediği iki tokat ve otururken canının yanmasına neden olacak bir kıç dövme faslı oluyor.
Ama yine de dediğinin mantıklı olduğunu düşünüyor Rukiye.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 91)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 91)
Dilek Aykut 
08 Mar 21:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ortada üzülecek hiçbir şey yokken bile, içini sınırsız bir üzüntü kaplıyor.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 189)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 189)
Nisa Nur 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şairlerin söylediği gibi, "Paris güzel bir salon, Londra güzel bir park, Berlin güzel bir kışla ama İstanbul güzel bir şehir" idi.

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 56)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 56)
Sadettin TANIK 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çünkü pek yaşlı sayılmasam da insan kalbini tanıyacak kadar değişik olaylar geçti başımdan.

Leyla'nın Evi, Zülfü LivaneliLeyla'nın Evi, Zülfü Livaneli
Yeşil (S) 
17 Ağu 10:45 · Beğendi · 8/10 puan

" Bazen insan hiç istemediği durumlara sürükleyebiliyor. Daha önce aklından bile geçirmediği hadiselerin tam ortasında buluyor kendisini..."

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Leyla)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Leyla)
Aykut 
06 Tem 18:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mücadelelerin, savaşların çoğunun altında mülk kavgası var.

Leyla'nın Evi, Zülfü LivaneliLeyla'nın Evi, Zülfü Livaneli
Sibel Ünalan 
28 Eyl 07:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

...''İyi bakılıyor ama gel gelelim gönlü yaralı.''

Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 236 - DK,Ali Yekta Bey)Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli (Sayfa 236 - DK,Ali Yekta Bey)
Hande Kırkımcı 
 23 Mar 19:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Son yıllarda farkına vardığı ve üzerinde kafa yorduğu önemli bir görüşü vardı Leyla Hanim 'ın. İnsanlar yaşlanıyordu, bunun ayrıcalığı yoktu ama yaşlanan insanların bir kısmı ise olgunlaşmadan ölüyordu. Bunun püf noktası ise bir insanın "Nasıl görünüyorum "sorusundan, "Nasıl görüyorum? "aşamasına gecmesiydi.

Leyla'nın Evi, Zülfü LivaneliLeyla'nın Evi, Zülfü Livaneli
17 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Livaneli’nin Leyla’nın Evi adlı romanı Fransa’da “Ayın Büyük Romanı” seçildi
Livaneli’nin Leyla’nın Evi adlı romanı Fransa’da “Ayın Büyük Romanı” seçildi Fransa’nın en büyük ve köklü yayınevi olan yüz yıllık Gallimard, Zülfü Livaneli’nin Leyla’nın Evi romanını Fransızca yayımladı.