Huzursuzluk

·
Okunma
·
Beğeni
·
156,4bin
Gösterim
Adı:
Huzursuzluk
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050939828
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Merhamet zulmün merhemi olamaz!

İstanbul'un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin'in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin'e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp Amerika’da sona ermiş hayatını araştırmaya koyulur. Böylece âdeta bir girdabın içine çekilir, tutkuyla ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer.

Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve

dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.

Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikâyesi... Livaneli okuru, sevda ile acının iç içe geçtiği bir Ortadoğu gerçeğiyle buluşturuyor.
160 syf.
·1 günde·7/10 puan
Zülfü Livaneli nin Seranad'dan sonra okuduğum ikinci kitabıdır. Orada hikayenin içinde hitler zulmünden kaçıp Türkiye'ye gelen Yahudiler hakkında ön bilgi edinmiştim. Bu kitapta da Ezidiler hakkında bolca bilgi edindim. Laleş adında kutsal mekanları olduğu, Şeytana değil aslında Melek Tavus'a inandıkları, Mardinde bir Güneş Tapınakları olduğu, marulu lanetli gördükleri,vs.

Benim için hem güzel bir hikayenin içinde olmak hemde genel kültürümü geliştirmek adına faydalı bir okuma oldu.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
154 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Şuanda biri benden kitap tavsiyesi istese ilk önereceğim kitaplardan biri kesinlikle Huzursuzluk olurdu. Hatta ölmeden önce okunacaklar listesi yapacak olursanız, ilk okuyacağınız kitaplardan biri kesinlikle bu kitap olmalı. Tabii ki tür bakımından herkesin okuma zevki farklı olabilir lakin dünya görüşü biraz da olsa şekillenmiş herkesin “iyi ki okumuşum” diyeceğine inandığım mükemmel bir eser…

Anlatım açısından değerlendirecek olursak, tarzının çok özgün olduğunu düşünüyorum. Öyle ki konuşma çizgileri veya tırnak işaretleri bulunmadığı halde, muazzam bir akıcılıkla, bütün diyaloglara tanıklık edercesine okuyacağınız bir anlatıma sahip. Keza Livaneli okurları çok daha iyi bilir ki, onun eserlerini okurken “Bu kitap kesin Livaneli’ye aittir!” dedirtecek kadar kendine has bir üsluba sahip…

Kitabın konusuna gelecek olursak, Livaneli, eserinin konusunu şu şekilde özetliyor: “Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelâmın çocuklarının hikâyesi…”.

Konusunu detaylıca anlatacak olursak; İstanbul’da gazetecilik yapan İbrahim, kendisi gibi gazeteci olan, Komiser Recep olarak bilinen bir arkadaşından, Amerika’da öldürülen Mardinli bir pizzacı haberini öğrenir. Bunun üzerine, öldürülen kişinin çocukluk arkadaşı olan Hüseyin olduğunu anlayan İbrahim, bu ölüm olayının nasıl gerçekleştiğini daha iyi anlamak adına memleketi Mardin’e doğru yol alır. Mardin’de Hüseyin ile bağlantısı olan çeşitli kişilerle görüşür. Adım adım bu ölüm olayının nasıl gerçekleştiğini öğrenir. Olayın iç yüzünü gördükçe huzursuzluk veren nice durumlar keşfeden İbrahim, bir yandan da Doğu kültüründen kopup Batı kültürüne adapte olduktan sonra hayatında nelerin farklılaştığını sorgulamaya başlar. Öte yandan parçalar bir araya geldikçe, IŞİD zulmüne maruz kalan insanların neler yaşadığını, Ezidiler’in yıllar boyunca ne gibi çirkinliklere maruz kaldığını ve bölgede yürütülen yardım faaliyetlerinin bölge insanı açısından ne anlam ifade ettiğini daha iyi kavramış olur.

Kitapla ilgili yazılan birçok yazıda hikâyeyle ilgili haddinden fazla detay olduğunu düşündüğüm için İbrahim’in bu ölüm olayını araştırdığı süreci ve öğrendiği bilgileri pek fazla anlatmamayı tercih ettim. Ama birkaç “spoiler” içerikli sitemimi de dile getirmeden edemeyeceğim.
Okurken beni huzursuz eden ama ne hikmetse pek kimsenin önemsemediği iki durum şu şekilde; birincisi nişanlısı olan Hüseyin’in, nişanlısını bir anda terk edip bu kıza vurulması… İkincisi ise İbrahim’in rahmetli Hüseyin abimizin çocukluk arkadaşı olmasına rağmen kadından böylesine etkilenebilmiş olması. Neyse ki İbo’da hatasını anlıyor. (:

Kitaptan ne gibi kazanımlarınız olacağına gelirsek, kelime haznenizi geliştireceğini düşünüyorum. Bunun dışında Ezidiler ve Ezidilik hakkında detaylı bilgiler elde edeceksiniz. Öte yandan yakın tarihimizde gelişen birçok olayı derinlemesine keşfetme imkânı bulacaksınız. Ve son olarak Doğu kültürü ve Batı kültürü arasında bir nebze de olsa düşünme imkânı bulacaksınız. Ek olarak Livaneli’nin “kelâmın çocukları” diye bahsettiği kesim Ezidiler efenim, saygılar! (:
160 syf.
·2 günde·10/10 puan
"Huzursuzluk" içimdeki huzuru paramparça etti. Savaşı uzaktan düşünerek tasvirlemeye çalışmak ile Meleknaz'ın yaşadıklarının içinde yol almak, onun çocuk-kadın ruhundaki yaraların derinliğini anlayabilmek, sanırım bir okur olarak imkansız...


İnsanların birbirine sadece dininden dolayı bu kadar zulmetmesi ne yazık ki dünya var olduğundan beri devam ediyor. Savaşların sebebi her ne olursa olsun işlenen insanlık suçlarını işleyenlerin de insan olduğunu düşünmek beni dehşete düşürüyor. Bu esere yakın olan Alexandra Cavelius'un Leyla adlı kitabını okuduğumda da aynı duyguları hissetmiş, insanların nasıl olup ta bu kadar hayvanca davrandıklarını anlamaya çalışmıştım. Bu eser ise kendilerinden olmayana ama özellikle kadın ve kız çocuklarına (İŞİD'li insan olmayan varlıkların) tecavüz edip satmalarını ve bunu din adına yapmalarını, tüm dünyanın da bu vahşete seyirci kalmasını anlatıyor...

Suriyelilere özellikle kadınlarına bakarken acaba o donuk gözlerle karşılaşsam, ben ne yapardım sorusunu eserin son sayfasına kadar kendime sorarken buldum. Ama ne acıdır ki cevabını bulamadım...

İnsanın kendi özünden uzaklaşmasının, yıllarda geçse mümkün olmadığını, İbrahim'in ölen arkadaşı için gittiği Mardin'de büyüdüğü sokaklarda ve çocukluk anılarında yaşadığı hüzne tanıklık ederken, kişi nerede çocukluğunu geçirmişse orada bir kökü olduğunu ve bu kökün nereye giderse gitsin döndüğünde onu anılarıyla kucaklayıp, sarmalayışında ki sıcaklık hissi beni de sarıp sarmaladı...

Yezidiler hakkında bilmediğim bir çok bilginin de yer aldığı kitabı okurken, Ortadoğu gerçeklerinin, aşk ile harmanlanıp, ızdırap dolu yolculuklarına şahitlik ettim...

Meleknaz ve Hüseyin'in hikayesini okumanızı tavsiye ederim...
160 syf.
·18 günde
Herkese Merhaba ;
Sevgili Zülfü Livaneli'nin Kaleminden çıkmış olan "Huzursuzluk " kitabını okuduğumda bende gerçekten huzursuz oldum.

"Harese nedir, bilir misin oğlum? Arapça eski bir kelimedir. Bildiğin hırs, Haris , ihtiras , mühteris sözleri buradan türemiştir.Harese şudur evladım,
Develere çöl gemileri derler bilirsin. Bu mübarek hayvan üç hafta yemeden içmeden , aç sussuz çölde yürürde yürür; o kadar dayanıklıdır yani , ama bunların çölde çok sevdikleri bir diken vardır . Gördükleri yerde o dikeni koparıp çiğnemeye başlarlar. Keskin diken devenin ağzında yaralar açar , o yaralardan kan akmaya başlar. Tuzlu kanın tadı dikenleriyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider , böylece yedikçe kanar, kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz ve engel olunmazsa kan kaybından ölür deve, bunun adı Haresedir.
Ortadoğu'nun adeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür, ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz.kendi kanının tadından sarhoş olur .

Kitabın konusuna gelecek olursak , İstanbul'da gazetecilik yapan İbrrahim , Komiser Recep olan arkadaşından , Amerika'da Mardinli bir pizzacının öldüğünü öğreniyor. Biraz düşündükten sonra öldürülen kişinin Mardin'deki çocukluk arkadaşı Hüseyin olduğunu anlıyor .Ölüm olayına çok şaşırıyor ve bu olayı detaylıca öğrenmek için yıllardır gitmediği memleketi Mardin'e gidiyor . Mardin'de Hüseyin'in Ailesi ve çevresi ile iletişime geçip ölüm olayını yavaş yavaş çözmeye başlıyor .Olayı öğrendikçe gerçekten huzursuzluk veren durumlarla karşılaşıyor.İşid zülmune karşı maruz kalan insanların nasıl işkence çektiklerini , Ezidilerin neler yaşadığını akla hayale sığmayacak işkencelere maruz kaldığını öğreniyor .

Kitapla ilgili çok fazla detay vermek istemiyorum, ama kitabı okurken de beni çok huzursuz eden aynı zamanda da günümüzde de olan iki durumdan bahsetmek istiyorum .
Birinci Hüseyin'in başka bir kıza aşık olup nişanlısını terketmesi .
İkinciside İbrahim'in ölen arkadaşı , Hüseyin'in sevdiği kıza aşık olması..

Sizlerde okuduysanız neler düşündüğünüz benimle paylaşabilirsiniz .
160 syf.
·3 günde·Puan vermedi
“Savaş” deyince aklımıza neler gelir? Toplar tüfekler, yakılan yıkılan evler, füzeler, siyaset... ve daha bir sürü şey. Peki dört duvar arasında, kara perdeler arkasında kalanlar? İşte onlardan bahsediyor kitap. Farklılıkların kabullenilmeyişi ya da yanlış bilinenlerin peşine gidilmesi nelere sebep olabilir? İşte onlardan bahsediyor kitap. İstanbulda bir gazeteci Mardin’deki çocukluk arkadaşının öldürüldüğü haberini görüp cenazeye gidiyor, ölüm sebebini öğrenmeye çalışıyor ve başlıyor hikaye.. işte bundan bahsediyor kitap.. Kitabın sonuna kadar nefesinizi tutarak okuyabiliceğiniz bir hikaye. Kitabın gidişatına bakınca daha güçlü bir son bekliyor insan, o yüzden sonu beni pek tatmin etmese de okumaya değerdi.
160 syf.
Livaneli. Ne büyük bir isim, ne büyük bir yazar! Ben sizden böyle duydum, bilmiyorum. Sizlerin yalancısıyım. Belki gerçekten öyle belki de sallıyorsunuz, benim açımdan. Fakat bu büyüklüğü, bu ustalığı bu kitapta kesinlikle görmediğimi söyleyebilirim. Ha, Livaneliyi okumaya bu kitaptan başlama eşekliğini de söylemeliyim. Ne bileyim, serenad, kardeşimin hikayesi veya son adadan başlamalıydım. Ama ben öyle yapmak yerine çıkardığı son kitaptan başladım. Neyse ki 5 liraya almıştım. (Hayır korsan değil, pahalı aldıysanız siz kazık yemişsinizdir.) Bu durum tek tesellim.

İlk önce kitaba büyük bir umutla başladım. İlk sayfayı okudum felan, ışid gibisinden şeyler yazıyordu. Dedim yok artık. Bari kapakla alakası olsaydı. Kitabı kapatıp yerine koydum ve başka bir kitabı okudum. Sonra bir daha okumak geldi aklıma. Yine ümitliydim. Dedim güzel bir şey yazmıştır. İsim yapmış sonuçta. Bu yüzden hemen okumaya başladım. İlerledim iyi hoş gidiyordu. Zaten 80-90 sayfalık bir kitap. Normal boyutta yazsaydı böyle olacaktı. Neyse okudum okudum ve bir son bekliyorum artık. Sayfalar tükenmiş. Okumaya devam ettim. Opps. Kitap bitti. Eee.... Sonda ne oldu şimdi? Döndüm sonu bir daha okudum. Sonda bir şey olmamış meğersem. İyi deyip başka kitaba başladım. Kısacaı livaneli hayallerim yıkıldı. Eğer her kitabı böyleyse diğer kitaplarını almayacağım. Bir yardım edin de çıkayım şu işinden. Yine de isme bakmadan okuyabileceğiniz bir kitap. Benim eleştirdiğim böyle nam salmış bir yazarın bu kadar acemice yazması. İyi okumalar...
160 syf.
·10/10 puan
Edebi kişiliğini çok sevdiğim bir yazar Zülfü Livaneli. Önyargıların nelere sebep olacağını , insan hayatını nasıl etkilediğini işleyen mahzun bir eser. Livaneli severlerin başta okuması gereken bir kitap. İçerisinde pek çok genel kültür de barındırıyor aynı zamanda.
160 syf.
Ben bir insandım, biz bir insandık... Müslümanlar, Hristiyanlar, Yahudiler, Ezidiler... Ve bizi dil, din, ırk vs ayrımıyla ayıran bütün gruplar olarak insandık.
Sonra ne oldu?
Doğumumuzdan ölümümüze bir film şeridi gibi geçirin yaşamınızı. Biz ne yaptık?

İşte dünyada saniyede oluşan insan istatistikleri:

Tarih 20/07/2019 Saat 15:00

Şu anki Dünya Nüfusu:
7.718.880.745
Bu yıl doğanların sayısı:
77.363.192
Bugün doğanların sayısı:
235.640
Bu yılki ölüm sayısı:
32.459.123
Bugün ölenlerin sayısı :
98.867
Bu yılki nüfus artışı:
44.904.069

Kaynak: https://www.worldometers.info/tr/

EZİDİLER / YEZİDİLER

Ezidiler denince ilk akla gelen şeytana tapan insanlardır. Hatta bu Suriye olayları patlak verdiğinde ülkeye alınmaları çok büyük tepkilerle karşılanmıştı. Ezidiler, aslında şeytana değil şeytan gibi gururundan Allah'a isyan eden Melek Tavus'a iman ederler. Allahın varlığına inanırlar. Allah dünyayı yaratmıştır ancak sürdürücüsü Melek Tavus'tur.

ÖMER ZÜLFÜ LİVANELİ

Huzursuzluk, ilk Livaneli kitabım. Ödüllerini, Yaşar Kemal'in hakkında söylediklerini bildiğimden içimde büyük bir merak taşıyordum ancak Gölgeler kitabıyla beni hayal kırıklığına uğrattığını da söylemeden edemeyeceğim. Kitabı okumadım ama 40 - 45 dakikada bir kitapçıda oturup rahatlıkla okuyabilirsiniz. Kitabın kapağına ünlü isimleri koyup, 42,00 TL gibi fahiş bir fiyatla piyasaya sürmek bana etik gelmiyor. Alan alır, almayan almaz demek yetmiyor. Bunun ucu sahtekarlığa kadar varıyor. Şiir kitaplarından alışmıştık 30 sayfalık kitabı boşluklarla sere serpe 150 sayfaya yaymalarına ancak Livaneli kalibresindeki bir adama yakışmadı. En azından bu kitabı okuduktan sonra yakışmadığını söyleyebilirim. Çünkü bu kitap toplumun kanayan yaralara usta bir dokunuşla temas etmiş ve akıcı anlatımıyla kendini okutturan bir eser. Livaneli'nin gölgelerinden sıyrılırsak bu eseri için ''muazzam'' diyebilirim.

ÖNYARGILAR, ÇIKARLAR, MEDYA, KÖTÜLÜK ÇİÇEKLERİ...

Sevgili huzursuzluğum, bebeklikten çocukluğa çocukluktan gençliğe uzanan süreçte ailem bana ilk olarak iyi bir insan olmayı öğütledi. Sonra çevremle tanıştım. Top oynarken faul yapıldı, dizlerim kanadı. Aldırmadım, ben iyi bir insan olacaktım, yalan söylemeyecektim, çalmayacaktım, birilerinin kötülüğüne olan hiçbir eylemde bulunmayacaktım. Çocuktum ve bu sürecin ikinci aşamasında aşık olmayı öğrendim. Çünkü çevremde herkes aşık oluyordu. İyi bir şey olduğunu düşünerekten hayal dünyama en yakışan, en çok saygı duyduğum insana yükledim bunu. Öğretmenime. Sonra kavgayı öğrendim. Birilerinin çıkarları için birbirine vurduğunu görüyordum ancak yumruk kendi gözüme inince fark ettim, bu benim ilk kavgamdı. Hiç bitmeyecek bir kavganın içine düştüğümü o gün anladım. Sonra bu kavgalar normalleşti. Büyüyordum ve büyüdükçe kavganın faturaları da büyüyordu. Anneler, babalar kapı önlerine gelip parmak sallıyorlardı. Ben ise içten içe pişman oluyordum. Olmasa da olurdu demekten kendimi alamıyordum. Sonra büyüdükçe ''çıkar'' kelimesinin de önümde büyüyerek dağ haline geldiği içimde acı bir şekilde tortulaşıyordu. Evet çıkar diye bir olgu vardı ve ben bu olguya göre hareket etmediğim sürece kaybedecektim. Gece yastığımı dövecek tavana bakıp gözyaşlarımı akıtacaktım. Ve işte küçükken oyun oynayan bu eller, ayaklar, bu zihin artık oyun oynamayı bir insanın kaderinde denedi. O gün kötülük ilk defa evciliklerden, kapı önlerindeki faullerden benliğime sıçradı. Geri dönüşü olmayan tövbesiz bir günah misali. O kötülük ruhumda kapanmaz bir yaranın habercisiydi. Bunu ancak uzun zamanlar sonra fark edebildim.

Sonra normalleşti. İçimde çıkar olgusunun yönettiği kötülük orduları birer birer saldırıyordu zihnime. Ele geçirmişlerdi beni. Ve gel zaman git zaman düşmanların en kıdemlilerinden biriyle tanıştım: Önyargı. Tanışıklıkla birlikte o yönetir olmuştu artık beni. Yiyeceğim yemeğe bile önyargı oluşmaya başladı. Girişeceğim her eylemin karşısında dikilir olmuştu. İlk başlarda mücadele etmeye çalışmıştım oysa ki, teslimiyetim çabuk gerçekleşti. Ve önyargılarımın savurduğu bir kadere sahiptim artık. Her gün başında saatlerimi harcadığım TV ve yeni yeni hayatımıza giren internetin yansıması olmuştum. Onlar ne dese bir sürü psikolojisiyle hareket ediyordum. Sanki çevremdeki herkes bu psikolojinin esiriydi. Aynı sesleri çıkarıp aynı şeylere yumruk kaldırıyorduk. Sevgilerimiz de ortaktı. Bunlar olurken ben ufak bir kasabadaydım. Kasabada herkes sağcıydı. Sol elle yemek yemek bile dine, görüşlerimize aykırıydı. İbni Haldun'un 'coğrafya kaderdir' sözünü daha o zamanlar tanımıyordum. Okul kütüphanemizde Rus yazarlar çokluktaydı. Kitapta okuyordum oysa ama bu önyargı, çıkar ve medyanın çevrelediği bir çemberden çıkmayı mümkün kılmadı. Zihne örülen hapishane bazen müebbetlik oluyor af kapsamında bile yer almıyordu. Gel zaman git zaman coğrafyam değişti. Aydın iline göçtük. İnsanlarla ahbaplık kuruyordum. Ancak muhabbet derinleştikçe içimde cahilliğin verdiği o amansız güçten hareketle karşımdakini küçük görüyordum. Hatta zavallıydı karşımdakiler. Gerçeğin farkında değildiler. Sonra bir kitapla tanıştım. Bu tanışıklıkla beraber yazara karşı da sövmeye başlamıştım. Sorgulamadan hiçbir bilgiyi kabul etmeyin. Araştırın, meraklı olun diyordu. Sonra çevremdeki insanların çoğuyla bu muhabbetleri etmeye başladım. İçimde karşı konulamaz derecede merak vardı. Bunca yıldır kalıplaşmış bilgilerime (!) isyan niteliğindeydi bu okuduklarım. Ve evet içimdeki görüşlerin tam karşısında duran görüşleri okurken bir aydınlanma yaşadığımı kabul etmeliyim. Önyargılarım birer birer eriyordu. Ancak buzdağı öyle büyüktü ki bu erime süreci epey zaman aldı. İçimde beni esir alan üç ana unsurdan birine karşı savaş açmış ve kazanmaya yakındım. Şimdi medyaya en azından TV'ye bir çözüm bulmalıydım. 2009 yılında üniversiteye başladığım yıllarda TV izlemeyi bıraktım. Hatta haber izlemeyi bile bıraktım. Twitter kullanmaya başladım. Bu mide bulandırıcı medya batağında Twitter açan bir çiçekti. Her türden kitaplar okumaya başladım. Faşist Hitler'i, 5 milyon insanı buğdaysız bırakarak katleden Lenin'i, Freud'u ve zıt kutuplarda kim varsa hepsini elimden geldiğince okudum. Fikirsel anlamda devrim yaşıyordum deyim yerindeyse. Artık birinden bir şey duyduğumda yenmeyi halen başaramadığım internetin ana unsuru Google'a koşar olmuştum. Ve evet burası da bilgi kirliliğiyle doluydu ancak yine karşıt görüşleri dinleyip kendim kurduğum 6. His Mahkemesi'nde kararlar alabiliyordum. Vikipedia'yı da vakti zamanına kadar çok etkin kullanmıştım. İtiraf etmem gerekirse hala da kullanıyorum. Yaşasın VPN!

İçimde hala kötülük çiçekleri yok mu, var! Çıkar kurumunda halen hisselerim var. Ancak deniyorum. Şu hayatta ilk hedefim iyi bir insan olmak. Bunu başarabildiğim müddetçe gözüm açık gitmez sanırım. Önyargısız, çıkarsız, iyi bir insan olarak buradan ayrılmak. İşte devrim budur.

Son olarak kitapla ilgili birkaç cümle söylemek gerekirse herkesin ama herkesin okuması gereken bir kitap. İçinizde farkındalıkların oluşmasını sağlayacak, durup sorgulatacak bir kitap. Hepimiz kınamayı çok iyi biliriz, saniyeler süren üzüntülerimizle geçiştiririz insanların kederlerini. Bir ateşin var olduğunu anlamak için illa o ateşte yanmayalım. Farkına varalım. Dünya ölüyor ve bizler bu ateşe odun taşıyoruz.

Keyifle okunacak bir kitap değil ancak verim alınacak, sizi sallayacak bir kitap. Esen kalın.
160 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Huzursuzluk kitabında Gazeteci İbrahim’in arkadaşı Hüseyin’in ölümünden sonra Mardin’e gider ölümünün ardında bıraktığı yaşamları incelerken gizemli ve ilginç olaylarla karşılaşması anlatılıyor.Kitap üslup ve konu olarak da çok iyi kitapta en çok etkilendiğim kısım ; Nergis ve Hüseyin'in ölürken söyledikleri üç kelime " Ben Bir İnsandım "...
160 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kısa ama öz bir kitap , kitaba bakıldığında ezidi kızı Meleknaz ile müslüman oğlu İbrahim’in hikayesini anlatıyor ama kitabı okuyunca işler değişiyor bir yandan ezidilerin işidin elinden çektiklerini Meleknazın hikayesi ile öğrenirken diğer yandan Almanya’daki müslümanların(Türklerin) Alman ırkçılarından çektiklerini İbrahim’in hikayesi ile öğreniyoruz ....
Ayrıca kitap haklarında çok fazla bir şey bilmediğimiz ezidiler hakkında bizi bilgilendiriyor. Zülfü Livaneli bu kitapta da kalemini konuşturmuş...
"Biz, bu ülkenin okur yazarları, boşluğa düşen bir trapezci gibiydik. Doğu askısını bırakmış, Batı askısını da yakalayamadan aşağı düşmüştük."
Zülfü Livaneli
Sayfa 65 - DOĞAN KİTAP
Harese nedir, bilir misin oğlum?
Arapça eski bir kelimedir.
Bildiğin o hırs, haris, ihtiras, muhteris sözleri buradan türemiştir.
Harese şudur evladım:
Develere çöl gemileri derler bilirsin, bu mübarek hayvan
üç hafta yemeden içmeden, aç susuz çölde yürür de yürür;
o kadar dayanıklıdır yani.
Ama bunların çölde çok sevdikleri bir diken vardır.
Gördükleri yerde o dikeni koparır çiğnemeye başlarlar.

Keskin diken devenin ağzında yaralar açar,
o yaralardan kan akmaya başlar.
Tuzlu kan dikenle karışınca bu tat devenin daha çok hoşuna gider.
Böylece yedikçe kanar, kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına
doyamaz ve engel olunmazsa kan kaybından ölür deve.
Bunun adı haresedir.
Demin de söyledim, hırs, ihtiras, haris gibi kelimeler buradan gelir.
Bütün Ortadoğu’nun âdeti budur oğlum, boyunca birbirini öldürür
ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz.
Kendi kanının tadından sarhoş olur.
Bir şeyler yapıyorum, yürüyorum, konuşuyorum, yemek yiyorum yani her zaman yaptığım işleri sürdürüyorum ama nasıl anlatsam, bir boşluk duygusu içinde. Sanki içimde derin bir hiçlik var.
Bir şeyler yapıyorum, yürüyorum, konuşuyorum, yemek yiyorum yani her zaman yaptığım işleri sürdürüyorum ama nasıl anlatsam, bir boşluk duygusu içinde. Sanki içimde derin bir hiçlik var.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Huzursuzluk
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050939828
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Merhamet zulmün merhemi olamaz!

İstanbul'un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin'in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin'e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp Amerika’da sona ermiş hayatını araştırmaya koyulur. Böylece âdeta bir girdabın içine çekilir, tutkuyla ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer.

Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve

dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.

Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikâyesi... Livaneli okuru, sevda ile acının iç içe geçtiği bir Ortadoğu gerçeğiyle buluşturuyor.

Kitabı okuyanlar 57,1bin okur

  • duygu kömürcü
  • elif arıcı
  • Ömer Kürşat Alğın
  • Lavinia
  • inci küpeli
  • Melissa
  • ozantsdln
  • Mesut Bilgin
  • Begüm Şeref
  • Nisanur Ergin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%27.6
13-17 Yaş
%9
18-24 Yaş
%15.1
25-34 Yaş
%17.5
35-44 Yaş
%17.7
45-54 Yaş
%8.8
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.6
Erkek
%26.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.1 (4.935)
9
%22.6 (3.362)
8
%23.1 (3.439)
7
%11.5 (1.707)
6
%4.9 (730)
5
%2.4 (353)
4
%0.9 (138)
3
%0.8 (113)
2
%0.3 (48)
1
%0.5 (71)

Kitabın sıralamaları