Bülbülü Öldürmek

8,5/10  (676 Oy) · 
1.569 okunma  · 
635 beğeni  · 
9.954 gösterim
1960 yılında yayınlandığından bu yana bir dünya klasiği olan, bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek Amerika`nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch`in gözünden anlatıyor.Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout`un büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal olarak mercek altına alıyor. Bir "zenci"nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor. Hem şiddet ve karanlığıyla ürperten hem de "insani" vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan bu klasik roman, Ülker İnce çevirisiyle tekrar Türkçede.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  355
 • ISBN:
  9789755706849
 • Orijinal Adı:
  To Kill A Mockingbird
 • Çeviri:
  Ülker İnce
 • Yayınevi:
  Sel Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oğuz Aktürk 
 14 Mar 12:52 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

İncelememin daha detaylı ve kitapla ilgili çizimler içeren hali için blog'uma bakmanızı öneririm : https://kitapciziyorum.blogspot.com.tr/...ldurmek-gunahtr.html

Bülbülü öldürmek günahtır. Çünkü bülbül yaratılışından ötürü bülbüldür, kendisini bülbül olarak seçemez. Onun ızdırari kaderinde zaten bülbül olmak vardır ve bundan dolayı da suçlu olarak gösterilmemelidir.

Çocukların Boo Radley'in evine dokunmayı bile çok zor bir şeymiş gibi görmeleri, öğretmenlerinden itibaren başlayan bir Kuzey-Güney, laik-muhafazakar, gezici-çomar vs. küçümsemeleri ve insanları sınıflandırmaları, yok Cunningham'lar şöyle yok Ewell'lar böyle diye insanların sınıf sınıf ayrılmaları, onların kilisesi beyaz bizim kilisemiz siyah gibi dinde bile ayrımcılığa uğramaları, Atticus Finch'in kendi ailesini yükseklere koyma egosu, elbise konusunda ve kız olma konuları gibi konularda mahalle baskıları gibi konular bir çocuğun gözünden anlatıldığı için bu kitabı değerli bir hale getirmekte.

Edebi olarak değerlendirecek olursak kitabın dili epey sade fakat vermek istediği mesaj güçlü. Öyle Debbie Macomber, Sarah Jio gibi aşk öyküleri ya da ciltlerinde kocaman yazılar yazan klonlaşmış polisiye kitaplarını unutabilirsiniz. Amerika'nın Maycomb adlı küçücük bir mahallesindesiniz. Hayatınızda o mahalleden dışarı çıkmamışsınız ve size "Beyaz kızarsa zenci ölür" diyen insanların zihniyetiyle aynı yerde yaşıyorsunuz.

İşte tam da bu sebeple bu romanın örneklerini bizim ülkemizde de görmek mümkün. Birbirimizi ötekileştiriyoruz. Bir Türk olarak zenci de doğabilirdik fakat Allah bize böyle olmayı uygun gördü. Fakat şimdi de ülkemizde laik-muhafazakar, Atatürkçü-sağcı, ateist-teist-deist, iktidar-muhalefet gibi çok sayıda ötekileştirmeler görüyoruz. Onun için bu kitabı aslında ülkemizle de çok bağdaştırdım. Bu bakımdan Scout kızımızın da romanda dediği gibi bizim ülke için demiş olduğu bir şey var aslında : "Bak ama, Jem, bana kalırsa tek bir tür insan var, insanların hepsi insan."

Bu romanda hayata Tom Robinson olarak gelmiş olmayı düşünmelisiniz. Öyle bir ailede, öyle bir baskıda, hiçbir zaman sizin haklı olmayacağınız gibi görüşler içinde büyüdüğünüzü düşünmelisiniz. Bunun örneklerini şu anki zamanımızda Amerika'da görüyoruz. Artık polisler siyahilerin yollarda bir şey yapmadıklarını görseler bile çekip vuruyorlar adamı. İstedikleri kadar siyahiler buna tepki koysun, beyaz kızarsa zenci ölüyor romanın da dediği gibi.

Ayrıca kitabın 309. sayfasında Bayan Gates'in rol aldığı bir paragraf var : "Burada biz insanlara zulmetmeyiz. Zulüm önyargılı insanlardan kaynaklanır. Ön-yar-gı." Kitabın sadece bu cümleleri bile o kadar mükemmel ve yerinde bir Amerikan kültürü eleştirisidir ki Harper Lee ironik bir dille o mahallede yaşayan insanların önyargısını kendi dedikleriyle çeliştirmeyi başarmış resmen.

Hiç kimsenin dil, din, ırk, renk, milliyet gibi konularda ayrılmaması gerektiğini bir çocuğun gözünden harika bir şekilde anlatmayı başarmış kitaptır.

Kırdığım 2 puan ise kitabın başlarında olan sıkıcılıktan dolayı ve Radleyler'in esas mesajla pek bağlantısının bulunmamasından dolayıdır.

Furkan 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Klasik olmasına rağmen sıkılmadan okuduğum bir kitaptı. Yazarın ilk ve tek kitabı olduğu için açıkçası bende okumadan önce merak uyandırdı. Bir de pulitzer ve oscar ödüllü olduğunu öğrenince kitabı hemen temin edip okudum.

Yazar küçük bir kızın gözünden olayları anlatırken çocukların o saf masumiyetini kitabın her sayfasında hissettirmiş. Olaylar küçük kızımız Scout'un yaşadığı Maycomb kasabasında geçiyor. İnsanlar arası ilişkilerin ve toplumsal ön yargıların başarıyla yansıtıldığı kitapta her insan kendinden bir parça bulabilir.

1900 lerin Amerika toplumunda siyahilerin her kesimden insanlar tarafından hor görülmesi ve aşağılanması kitapta ustaca anlatılmış. Sınıfsal ayrımcılık Maycomb kasabasında tüm hararetiyle sürerken Scout ve abisi Jem kendi çocuk dünyalarında bu ayrımcılığın aslında çok saçma olduğunu anlarlar. Babaları bir siyahinin avukatlığını üstlenince işler daha da karmaşık bir hale gelir. Siyahi adam suçsuz olmasına rağmen sırf siyahi olduğu için suçlu bulunur ve idama mahkum edilir. Bu olay Scout ve Jem'i derinden etkiler. Kitapta Scout'un söylediği bir cümle aslında bütün sorunların anahtarı niteliğinde. "Bana kalırsa tek bir tür insan var. İnsanların hepsi insan." diyor küçük Scout.

Ben kitabı okudum ve beğendim sizinde okumanızı isterim. Bazen bir kitap sadece güzel olmaz daha fazlasıdır sizin için buda onlardan biri diyebilirim.

fatma 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 8/10 puan

Küçük bir çocuksanız hayatınızın en masum dönemindesiniz demektir. Çünkü insanları sadece insan oldukları için yargilamadan kabul edebilirsiniz. En adil olduguz zamandır çocukluk. Hatta canavar diye nitelendirebildiginiz birine Merhaba öcü diyebilecek ve onun elini tutabikecek kadar masum olabirsiniz. Adalet kavramını gerçekten öğrenmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken küçük bir çocuğun ağzından yazılmış büyük bir kitap.

Zühal Uğur 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Pulitzer ödüllü bu kitabı yazan yazar Harper Lee'ye hayran kaldım.... Başka kitap yazmaması büyük kayıp. Küçük bir kızın ağzından olayları anlatmasına rağmen gayet kaliteli, esprili bir üslup kullanmış dilinde.... Kitap ABD de siyah-beyaz ayrımını,sırf siyahi olduğu için bir insana yapılan haksızlığı ana temasında işliyor... Avukat bir baba ve çok sevdiği bir erkek kardeşle bir kasabada yaşamları, dürüst bir hukukçu babanın mücadelesi çok güzel anlatılmış.Kitabı çok beğendim.

Hüseyin Erol 
09 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir çocuğun bakış açısından ancak bu kadar iyi anlatılabilirdi. zekice kurgulanmış yalın bir anlatımı var..

Muharrem Armağan 
 15 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Irkçılık konusunu en iyi anlatan kitap sanırım özellikle küçük yaşlarda insanların vicdanları merhametleri varken büyüdükçe insanların nasıl merhamet duygusundan yoksun olduğu duygusuzlaştığı çok net bir biçimde anlatılmış, kitapta geçen bir diyalog her şeyi özetliyor aslında
"Bunun duyguları daha sertleşmemiş. Bir parça büyüsün, hoş görmeyi, katlanmayı öğrenecektir. Hastalanmayacak, ağlamayacaktır. İnsan olarak birçok şeye üzülecektir ama... artık ağlamayacaktır. Ancak birkaç yıl ister.”

“Ağlamak mı Bay Raymond, neye?”

“İnsanların birbirlerine verdikleri acıya... Kimilerinin hiç düşünmeden neden oldukları felaketlere. Beyazların siyahlara yaşattığı cehennem hayatına... Onların da birer insan olduklarını akıllarına bile getirmeyişlerine...”

Kesinlikle okunması gereken bir kitap

Büşra Güven 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Öncelikle, kitaplarda en sevdiğim şeydir çocuğun ağzından anlatılması. Ve Bülbülü Öldürmek'te olayları küçük bir çocuğun ağzından dinliyoruz. Kitapta ırkçılığı bir çocuğun gözünden anlatıyor yazar. İnsanları tiplere ayıran yetişkinlere karşı tek tür insan olduğunu düşünüyor çocuklar. Bunun yanı sıra çocuk eğitimine ilişkin şeylere de değiniliyor. Toplum tarafından eleştirilere maruz kalsa da, babamız duruşundan taviz vermiyor. Kitabı beğendim. Masum bir gözden bir eleştiri var. Çocuklarımız bazen yetişkinlere ders veriyor. Öcü Radley kısmına gelirsek. Asıl konudan biraz uzak buldum Öcü Radley'i. Bu kısımlarda olaylara başkalarının gözünden bakmayı ve önyargının kötü bir şey olduğunu öğreniyor karakterlerimiz. Ve evet, okumanızı tavsiye ederim :)

Bir çocuğun gözünden adalet kavramı..çok keyifli ve akıcı... 'Çocuk aklı' diyoruz da; vallahi hepimizden akıllı :)
Okumayı düşünenlere keyifli okumalar dilerim , hiç vakit kaybetmeden okuyunuz efendim :)

Puhu Kuşu 
27 Şub 00:05 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sırf sizden farklı olduğu için, sadece bir kuş olduğu için, sabahlarınıza şakıyarak neşe katan bir varlığı vuramazsınız. Ya da vurursunuz, vurursunuz ama o kurşun hedeflediğiniz bülbülden seker ve içinizdeki insana isabet eder. Kitapta anlatılan da tam olarak bu: ölen bir bülbülün, işlenen bir günahın hikayesi.

Ten rengine ve etnik kökene gereğinden fazla değer atfeden bir kısım vahşinin diğerlerine karşı tutumlarının üzerinde durulmasının yanı sıra; çocukça, koşullanmamış, saf bir bakışın ne kadar gerekli olduğundan bahsediliyor. Zaten ancak bu şekilde; saksağan ile bülbülü, sapla samanı, iyi ile kötüyü birbirinden ayırabiliyorsunuz.

Belki de tek mubah ayrım olan iyi-kötü ayrımına değer veren, hatta yaptığı meslek gereği bunun uğruna birçok şeyi tehlikeye atan Atticus; çocuklarını oldukça ölçülü yetiştiren, eğitimlerine ve erdemli birer insan olmalarına fazlasıyla önem veren bir aile babası olmasının yanı sıra "İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır." sözüyle, kitaba adını veren kişi. Ne toplumun ne dinin ne de geleneklerin, kendisine dayattığı hayatı yaşıyor. Karşısına çıkan her olayı, kendi tekliğinde tekrar tekrar değerlendiriyor ve en az değer harcayacak şeyi yapıyor. Mesleği olan avukatlığa da bu şekilde yaklaşıyor.

Aslında Atticus; yapılması gereken, sevimsiz ama değerli işleri bizim yerimize yapan adamlardan biri. Bataklığın ortasında biten nilüfer misali; her toplumda tek tük de olsa bulunan, bizlere insan olduğumuzu hatırlatan, nesli tükenmeye yüz tutanlardan biri. Kitap da onun, Scout'a okuduğu masaldan sonra sarf ettiği şu sözlerle bitiyor:

"İnsanların çoğu iyidir, Scout. Yeter ki sen, onları bir gün gör."

Esma Tezgi 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Kitabı 8-9 yaşlarındaki Scout'un gözünden okuyoruz, küçük bir çocuğun gözünden o zamanların Amerika'sına dahil oluyoruz. Kitapta ırkçılık, sınıf ayrımı ve insanlar çok güzel işlenmiş. Kitapta neredeyse her çeşit insana rastlamak mümkün ve bunları henüz önyargı sahibi olmayan küçük bir çocuğun gözünden okumaksa her şeyi daha gerçekçi kılıyor.
Kitabı beğendim, içinde güzel karakterler ve mesajlar var ancak kitapta istediğimi tam olarak bulamadım. Kitabı bana bu kadar çok sevdiren Atticus oldu, o olmasaydı kiaptan pek etkilenmezdim muhtemelen. Bülbülü Öldürmek gerçekten çok güzel ve okunası kitaplardan biri fakat ben gerçekten çok etkilenemedim. Ne olduğunu bulamasam da bir şeyler eksikti kitapta, yine de iyi okumuşum ve bence sizde bir göz atın.

Daha fazlası için;http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ulbulu-oldurmek.html

Kitaptan 316 Alıntı

"Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır."

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 135)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 135)
Fatih* 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Atticus bana sıfatları kaldırırsan geriye gerçekler kalır demişti.

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sel Yayınları)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sel Yayınları)
Sadettin TANIK 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bizim mahkemelerimizde, beyaz adamın dünyasıyla siyah adamın dünyası karşı karşıya geldiğinde, her zaman beyaz adam kazanır. Bu ne kadar çirkin olursa olsun hayatın bir gerçeği.

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 278 - Sel Yayıncılık - 1. Baskı - 2014)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 278 - Sel Yayıncılık - 1. Baskı - 2014)
Furkan 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Tutuklanmaktan mı korktun, yaptığın şeyi kabullenmek zorunda kalmaktanmı?"
"Hayır efem, yapmadığım şeyi kabullenmek zorunda kalmaktan."

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 250)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 250)
mısra 
10 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

İnsanların tuhaf olduklarına karar verdim. Zorunlu olmadıkça onlar konusunda kafa patlatmayacaktım.

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 237)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 237)
Furkan 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazı adamlar vardır, o adamlar... öbür dünyayla o kadar meşguldürler ki bu dünyada yaşamayı hiç bilmezler...

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 60)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 60)
Furkan 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...gerçek cesaretin ne olduğunu görmeni istiyordum, gerçek cesaretin eli tüfekli bir adamla ilgisi olmadığını. Daha başlamadan yenildiğini bile bile başlamak ve her ne pahasına olursa olsun sonuna kadar devam etmek olduğunu.
Nadiren de olsa bazen kazanırsın.

Bülbülü Öldürmek, Harper LeeBülbülü Öldürmek, Harper Lee
Hilal 
17 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.''

Bülbülü Öldürmek, Harper LeeBülbülü Öldürmek, Harper Lee
32 /

Kitapla ilgili 13 Haber

OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, okunduğu söylenmesine rağmen okunmayan kitaplar incelendi ve ortaya Tolstoy ve Dostoyevski’nin de içlerinde bulunduğu 10 kitaplık şaşırtıcı bir liste çıktı.
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın:
Bülbülü Öldürmek Film Oluyor!
Bülbülü Öldürmek Film Oluyor! Oscar ve Emmy Ödülü sahibi, senarist, yapımcı ve oyun yazarı Aaron Sorkin, Harper Lee’nin ikonik eseri Bülbülü Öldürmek‘i Broadway’e uyarlıyor.
Harper Lee hayatını kaybetti
Harper Lee hayatını kaybetti Bülbülü Öldürmek' adlı romanın yazarı Harper Lee, 89 yaşında hayatını kaybetti.
Bülbülü Öldürmek nasıl yazıldı, işte öyküsü!
Bülbülü Öldürmek nasıl yazıldı, işte öyküsü! Amerikan edebiyatını derinden sarsan ve bugüne dek 60 milyon kopyadan fazla satan Bülbülü Öldürmek ve geçtiğimiz günlerde yayınlanan Tespih Ağacının Gölgesinde nasıl yazılabildi? Harper Lee Türkçede ilk kez yayımlanan öyküsü: “Benim İçin Noel”de anlatıyor:
2 /