Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

ᎥᎮᏋK

ᎥᎮᏋK
@AipekD
Sıkı Okur
Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen ヅ
Dünyadaki pek çok insanın esas sorunu, henüz kendisiyle tanışmamış olmasıdır.
Reklam
·
Puan vermedi
Martı Jonathan’ın hikayesi kişinin kendi değişim yeteneğine ve gücüne inanmasının muhteşem bir örneği. Her okuduğumda bana dünyanın karmaşı içinde kendi koşullarımıza kızmamıza, memnun olmamamıza rağmen hayatımızdaki konumu nasıl kabul ettiğimizi hatırlatıyor. Eserde bir kişinin kararlılığını ve kendine olan inancın nasıl büyük bir güce dönüştüğünü göreceksiniz. Tutmayın martıyı. Kısa ve güzeldin :)
Martı
MartıAnton Çehov · Yediveren Yayınları · 202220,4bin okunma
744 syf.
7/10 puan verdi
Stalin’in devlet hayatını nasıl bir ölüm makinasına çevirdiğini, eşitlik ve özgürlük diye çıktığı yolda insan haklarını nasıl ihlal ettiğini o dönemin tanıklık etmiş insanlardan öğreniyoruz kitapda. İnsanın hayatı sistematik bir şekilde nasıl mahvedilir derseniz okuyunuz derim..”Biz zaten yaşıyoruz bunu şu an ülkemizde” derseniz de söyleyecek bir kelamım yok..
Karanlıkta Fısıldaşanlar
Karanlıkta FısıldaşanlarOrlando Figes · Yapı Kredi Yayınları · 201117 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
744 syf.
7/10 puan verdi
Karanlıkta Fısıldaşanlar
Karanlıkta FısıldaşanlarOrlando Figes
8.5/10 · 17 okunma
Kâh çıkarım gökyüzüne seyrederim âlemi, Kâh inerim yeryüzüne seyreder âlem beni..✨💫
Reklam
Bazen içimden küçük bir ânı alıp karşılığında bütün hayatımı veresim gelir.
Dünyayı bugünkü durumuna getiren nedir, bilir misin? Yarım işler, yarım konuşmalar, yarım günahlar, yarım iyiliklerdir.
Bulutlar bile bembeyaz oluyor. İçlerini karartan o ağır yüklerden kurtulunca…〰️💙🤍
“Herkes kendi yolunu izler. İnsan bir ağaç gibidir. Neden kiraz vermiyor diye incir ağacını hiç azarladığın oldu mu?”
202 syf.
·
Puan vermedi
“Dışımız serseri, içimiz kütüphane…” Fahrenheit 451 (Ray Bradbury), yazarın okuduğum ikinci kitabı. Yazdıkları çağının ötesinde, öngördüğü şeyler ise yavaş yavaş gerçekleşmekte. Bu eserde kurgu olarak kitaplar yakılıyor, günümüzde ise kitap okuyan sayısı çok az. İki durumda da sebep kitle iletişim araçları, sosyal medya vb. Gerçek kitap kurtlarının bu kitabı okurken çok üzüleceğini şimdiden belirteyim. Başlangıçta kitap, birkaç farklı isimle basılmış. Bu isimlerin hiçbiri Bradbury’nin içine sinmemiş. Sonra ‘kitaplar kaç derecede tutuşup yanar?’ sorusuna ‘451 Fahrenheit’ cevabını alınca kitabın adı ortaya çıkmış. Ben yazarın dilini oldukça güzel ve sade buldum. Derin felsefe yaptığı bazı cümleleri tekrar okumak gerekse de bence okurken sizi çok yormayacak bir kitap. Hayat bazen ince ince düşünmeyi ve beraberinde ince ince düşündürtmeyi gerektirebilir. Ve bu kitap gözümde FAHRENHEIT 451: ''inceliklerin kitabı” Pişman olmayacağınıza eminim. :))
Fahrenheit 451
Fahrenheit 451Ray Bradbury · İthaki Yayınları · 202289,7bin okunma
Reklam
202 syf.
·
Puan vermedi
Fahrenheit 451
Fahrenheit 451Ray Bradbury
7.9/10 · 89,7bin okunma
Çağın gürültüsünden saklanmaya geldim..Bir kaç satır daha okuyup kapatayım gecemi… İyi geceler 🦋💤
“Geriye değil ileriye bakmak iyidir. İnsanlığın seçmesini umduğumuz veya seçmesinden korktuğumuz bir yolu aydınlatma ihtiyacı duyarız.”
“Tehlikelidir bilginin azı. Ya kana kana iç ya da hiç tatma..”
520 syf.
7/10 puan verdi
Bazı romanlar ilk cümleleriyle hatırda kalır.Masumiyet müzesi de onlardan biri.. “Hayatımın en mutlu ânıymış, bilmiyordum.” Bence bu roman ne politik ne de tarihi bir roman.. Sadece bir kadına fena halde takılan zengin bir adamın hikayesi.. Kitabı sevdim ama bazı bölümlerinde yer yer sıkıldığımı da itiraf ediyorum. En sevdiğim kısmı yazar İstanbul’u çok güzel anlatmış. On yıl gibi uzun bir sürede yazılan kitabı bir kaç satırda anlatmak imkansız.. Sadece şunu söylemek isterim sanki romandaki ilk hedefimiz müze değil aşk dediğimiz karmaşık, psikolojik, kültürel antropolojik şeyi soğukkanlılıkla anlamak.. “Kendisinde olmayan bir şeyi, kendisinden talep etmeyen başka birine vermeye çalışan" kemalin çok kabahatı yok sanırım aşk böyle bir şeymiş.. Kemal ve Füsun rüyama girmeden son alıntıyla veda ediyorum.. “Mutluluk” insanın sevdiği kişiye yakın olmasıdır sadece..
Masumiyet Müzesi
Masumiyet MüzesiOrhan Pamuk · Yapı Kredi Yayınları · 202241,5bin okunma
903 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.