Oğuz Aktürk'ün Kapak Resmi
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
 7 saat önce · Kitabı okuyor

Ne kadar efsane cümleler bunlar böyle
Nietzsche’nin deyişiyle “hakikat uğruna ruhsal açlık çekemeyen” insanlardan nefret ediyordu; hep yarı yoldan geri dönen, duraklayan, zayıflıktan kurtulamayan bu insanlar, ruhlarını ruha ilişkin gevezeliklerle avuturlar ve, akıl ruha sözde ekmek yerine yalnızca taş verdiğinden, sütte yumuşatılmış çöreklerden farksız dini, felsefe ve kurmaca duygularla beslerlerdi.

Niteliksiz Adam 1, Robert Musil (Sayfa 128 - undefined)Niteliksiz Adam 1, Robert Musil (Sayfa 128 - undefined)
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanlık gerçekliği kazanırken düş denilen şeyi yitirdi. İnsan artık bir ağacın altına uzanıp, ayağının başparmağı ile ikinci parmağı arasından gökyüzünü seyretmiyor.

Niteliksiz Adam 1, Robert Musil (Sayfa 119 - YKY, 11.Baskı, Çeviren: Ahmet Cemal)Niteliksiz Adam 1, Robert Musil (Sayfa 119 - YKY, 11.Baskı, Çeviren: Ahmet Cemal)
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
Dün 22:29 · Kitabı okuyor

Diyalektik
Nesne, yalnızca sınırlarıyla ve böylece de çevresine karşı belli ölçüde düşmanca bir eylemle varlık kazanabilir: papasız bir Luther’in, kâfirler olmadan da bir papanın varlığı düşünülemezdi, bu nedenle insanın hemcinsine en yoğun biçimde yaslanmasının temelinde aslında onu yadsımasının yattığı, pek yabana atılabilecek bir olasılık değildir.

Niteliksiz Adam 1, Robert Musil (Sayfa 101 - YKY, 11.Baskı, Çeviren: Ahmet Cemal)Niteliksiz Adam 1, Robert Musil (Sayfa 101 - YKY, 11.Baskı, Çeviren: Ahmet Cemal)