Oblomov

8,9/10  (211 Oy) · 
484 okunma  · 
191 beğeni  · 
4.931 gösterim
İvan Aleksandroviç Gonçarov, Oblomov'u otuz iki-otuz üç yaşlarında, orta boylu, hoş görünümlü, koyu gri gözlü ama yüz hatlarında herhangi bir fikir, herhangi bir yoğunluk görünmeyen, odacığında oturan silik bir kahraman olarak yarattığında, aslında roman tarihinin en ünlü kişilerinden birine can veriyordu. 19. yüzyıl başlarında, çalışkan modern insan idealinden önce, Rusya'nın köle sahibi kırsal soylu sınıfı tarafından aylaklık hâlâ makul ve değerli bir amaç olarak görülürken Oblomov vardı. Miskin, dikkatsiz, meraksız, düş kurma ve oyalanmaya düşkün Oblomov... Yine de ona hayran olmamak imkânsız. Hayatın hep dışında ve uzağında kalan Oblomov, okurların gözünden asla kaçmayacak, gitgide insana dair belli bir durumu tanımlamanın adı haline gelecek, hatta Lenin, Bolşevik devriminden sonra "hâlâ içimizde yaşayan Oblomovlar"dan yakınacaktı...

Oblomov sadece sosyal satir değil, aynı zamanda 19. yüzyıl Rus toplumunun keskin bir eleştirisidir. Klasik olmayı fazlasıyla hak etmiş, dünyanın pek çok diline yeni bir kavram kazandırmış İvan Gonçarov'un bu başyapıtını Ergin Altay'ın özgün çevirisiyle sunuyoruz.

Gonçarov'un Oblomov'u "lüzumsuz adam"ın en dehşetli örneklerinden biridir.
-Murat Belge-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  585
 • ISBN:
  9789750509827
 • Orijinal Adı:
  Обломов
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
08 Şub 01:28 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ve kitap biterdi...
Yenisini kıskandıracak kadar biterdi...
Hemen başlatmazdı seni başka bir kitaba...
Sevilmek, sayılmak ve en önemlisi sindirilmek isterdi sizden...
Kim olacak... Oblomov...
Yazar İvan Aleksandroviç Gonçarov deyim yerindeyse yıldırım gibi düştü içime... Kitabını okurken Oblomov' un, Oblomovluğunu bırakması için saçlarınızı yolarsınız. Sinirlenirsiniz bazen, "pes doğrusu" dersiniz, hiddetlenirsiniz belki ama yine de diğer yarınız büsbütün yok edemez Oblomov' u. Çünkü o Nietzsche' nin Üstün İnsan' ıdır.
Bizler şimdiki dönemin, teknolojinin, kültürlerin eserleriyiz. Yüz yıl önce kadının tek başına sokakta yürümesi ayıpken bugün kadınlar CEO olabiliyor. Koskoca bir sirketi idare ediyor, hakkıyla. Fakat "gelişmişliğin" göstergesi bu değildir. Bu olması gereken bir durumdur. Oblomov' u soracak olursanız işte o burjuvazi toplumunda, doğuştan bir burjuvazi olarak dünyaya gelen proleterya ruhuna sahip biri. Bana göre Oblomov' un tanımı budur.

~~Onu seviyorum~~

Oblomov sıradan bir karakter değil. O, benim hayatımda bulunan ve bulunacak gerçek insanların ruhî bir simgesidir...

Okuyun,okutun arkadaşlar.

Kitabın konusu tanıtım bülteninde yazıyor haliyle okumak için insanı belli bi beklentiye itiyor ben de tam aksine hiç beklemediğim derecede bir etki bıraktı vayy bee dedirtti yazar yer yer Oblomovluk kavramının renk tonlarını gösterdi kah insana Oblomovun hareketleri yok artık dedirtti kah Oblomov olma şüphesi yedirtti. Bu kadar dolgunluk olmuşluk beklemiyordum öyle ki dikkatli okumam kat ve kat arttıı sanırım 40 50 sayfasını tekrar tekrar okumak ve arkadaşlarıma yollamak için resimledim neyse diyorum keyifli okumalar..

Esra 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 12 günde

Oblomov=Tembellik düşüncesiyle okumaya başladım. Ama okudukça Oblomov'un iç dünyasına, ruhunu ortaya koyduğu saf hislerine, hayata bakışına hayran kaldım.
Oblomov; sürekli uyuyan, tembel, miskin olarak etiketlenebilir ama birçoğumuzdan daha uyanık, her şeyin farkında aslında. Sorun şu ki birçok plan yapmasına rağmen bir türlü harekete geçemiyor, sürekli erteliyor. Bu da onu pasif kılıyor haliyle.

Oblomov'lar her an her yerde karşımıza çıkabilir. Ama bu kadar uç boyutlarda mıdır tartışılır; şöyle ki toplumdaki sorunlara karşı tepkisini yatakta yatış pozisyonunu değiştirerek veriyor. Bu kadar da olmaz dedirtiyor zaman zaman insana. Oblomovluk işte...

Gonçarov, aynı zamanda Oblomov ve dostu Ştolts arasında zekice bir zıtlık yaratmış; Oblomov Eski Rusya'yı, Ştolts ise Avrupa etkisini temsil ediyor. Bu da yazıldığı döneme güzel bir eleştiri niteliğinde.

Kitabı okumadan önce Oblomov'un sürekli tembellik yapıp kendi içindeki hesaplaşmalarını okuyacağımı ve durağan ilerleyeceğini düşünüyordum ama kitaptaki diğer karakterler ve beklenmedik olaylarla birlikte oldukça sürükleyici idi.

İnsanlığa Oblomovluk halini kazandıran, gülümseten, şaşırtan ve bolca düşündüren bu klasiği okumanızı tavsiye ederim. Çevrenizdeki ve hatta içinizdeki Oblomov'un farkına varacaksınız belki de.
İyi Okumalar...

Hüseyin DEMİR 
15 Oca 19:18 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Hayatın ideali bir yerde oturmaksa ne diye insanlar her tarafta demiryolları yapıyor, gemiler işletiyorlar? Bu adamlara teklif edelim, İlya, dursunlar: Bizim bir yere gitmeye niyetimiz yok diyelim...
Gerçekten herkes kendi içindeki OBLOMOVLUĞU görecek...
Bende baya vardı. Bakalım kim ne kadar OBLOMOV.....
Çok farklı bir kitap şu kadarını söyleyebilirim: " Oblomav kitabın ilk 200 sayfası yataktan bile çıkmıyor."

Özge Uzun 
16 May 13:31 · Kitabı okudu · 29 günde · 9/10 puan

Oblomov hakkında yazmak benim için çok zor. Hakkında insanlar muhteşem olduğunu söylüyorlar genelde ve ben de hem katılıyorum hem katılmıyorum. Bir Rus klasiğini dil yönünden edebiyat yönünden ve en önemlisi derinlik yönünden eleştirmenin mümkün olduğunu sanmıyorum. Ama kitabı asıl sevdiren şeyler bunlar değil karakterler ve olaylardır. En azından benim için böyle. Ayrıca ne yalan söyleyeyim kitabın daldan dala atlaması, bir onun bir bunun hayatına geçmesi, bir geçmişe dönmesi biraz rahatsız ediciydi. Oblomov sevilmesi zor bir karakter. Üstelik sevmemek de imkansız.
https://expectokitabum.blogspot.com.tr/...c-goncarov.html#more

BİROL COŞKUN 
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabın kahramanı Oblomov belki de sizsiniz, oğlunuz ya da kızınız da olabilir. Tembel, uyuşuk, bananeci, sananeci, hem zaten, sonra yapma imkanı olan bir şeyi neden şimdi yapıyoruz ki... Peki ya AŞK...

rukiye altop 
01 Şub 22:10 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Keşke hiç bitmeseydi...Kitabın bittiğine çok üzüldüm hatta ağladım, hiç beklemediğim bir son oldu benim için.Oblomov, Oblomovluk bunların artık benim için ayrı yeri ve anlamı var.Okuduğum en iyi kitaplardan birisi.Şu anda da derin bir keder içerisindeyim kitap bittiği için.Ama her güzel şeyin bir sonu vardır...

Oblomov, genellikle vaktini evde geçiren, odasından hiç çıkmayan, kitap okumaya bile üşenen birisidir.Arkadaşı, dostu Stolz onu bu durumdan çıkarmak için elinden geleni yapar ve onu Olga ile tanıştırir. Oblomovun hayatı renklenir ve tekrar yaşama döner(dışarı çıkmak, yürümek, kitap okumak gibi). Ama çok sevdiği Olga bile onu bulunduğu durumdan yani OBLOMOVLUKTAN kurtaramaz...

Ahmet Samsa 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın girişindeki Gonçarov'un hayatının kısa özetini okuyunca, Oblomov'un öncelikle Oblomov'un Rüyası adlı bölümünün bir dergide yayımlanmış ve ardından yedi-sekiz yıl sonra Oblomov'un son haliyle basılmış olduğunu öğrendim. Bu durumda Oblomov'un Rüyası adlı bölüm özellikle merakımı cezbetti.

Kitabı okumaya başlayınca öncelikle Oblomov'un Oblomovluğunu görüyoruz. Gonçarov birinci bölüm boyunca Oblomov'un hayatından bazı örneklerle, farklı tutkularla hayatı yaşayan kişilere verdiği tepkilerle bize Oblomovluğu anlatıyor. Oblomov'un Rüyası adlı -sadece bu bölümün ismi bulunmakta- ikinci bölümde ise Oblomov'un Petersburg'da yaşadığı bu tembel, duyarsız hayatın aslında çocukluğunu geçirdiği aile çiftliği olan Oblomovka'da kimsenin çok çalışmadığı, hiçbir işin 'hemen' yapılmadığı ama herkesin çok mutlu olduğu hayatın bir imitasyonu olduğunu görüyoruz. Oblomov'un çocukluğunu da bilerek okuduğum kitabın devamında Oblomov'u daha da tanıdıkça Oblomovka özlemini ve Oblomovluğunu hüzünle, yer yer ona hak vermekten kendimi alamayarak okudum. Ve bir de canlılık, hareket, çaba gerektiren bir aşk hikayesi de var ki Oblomovluğu iyice anlamamızı sağlıyor.

Hepimizin zaman zaman içten içe "Ahh hiçbir şey yapmasam, hayat beni bir rahat bıraksa" diye düşündüğümüz zamanlar oluyordur. Oblomov'u okurken ister istemez insan kendisini sorguluyor ve "Acaba benim istediğim de bu mu idi?" diye düşünmeden edemiyor. Gonçarov bu kitapla Rusya'nın zengin, köle sahibi ailelerinin son fertlerinin yeni hayata uyum sağlama çabalarını anlatırken hem de farklı karakterlerin bakış açılarından hayatın aslında nasıl olması gerektiği sorusunu aklımıza düşürüyor.

Uzun fakat kesinlikle sıkmayan bir kitap, bu kalın görünümünden gözünüz korkmasın nasıl okuduğunuzu anlamayacaksınız bile. Tavsiyedir.

Maya 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Oblomov; zeki ve hayalleri olan bir adamdır aslında. Aradığı huzuru bulmak için planlar yapar ama mazeretler bularak sürekli harekete geçmeyi erteler. Nerden başlayacağını bilmez. Çünkü önünde arkasında dolaşan hizmetçilerle büyütülmüştür. Oblomavka'nın varisidir. Ayakkabılarını bile uşağı Zahar olmadan giyemez. Bu durum çocuk eğitiminin ne kadar önemli olduğunu düşündürdü bana. Çocuklarımızı koruyup kollarken 'Oblomovlar mı yetiştiriyoruz bilmeden ?' diye düşünmeden edemedim.
Oblomov'un can dostu Ştolts ise tam tersi şehir şehir dolaşıp ticaret yapan biridir. Tüm çabalarına rağmen Oblomov'u yerinden oynatamaz. Çabaları Oblomov'un sadece planlarda kalır ve Oblomov trajikomik sonuna yaklaşır.
Yazar, Oblomov'u eski Rusya; Ştolts'u ise Rusya'yı Avrupalılaşma yoluna götürecek insanların temsilcisi olarak görür.
Teknoloji de ilerledikçe hepimizin içinde büyüyen bir Oblomov olduğunu hissediyorum. Kitabı okursak ve okutursak silkinmemizi umut ediyorum;)

hazal seyran 
26 Mar 13:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

oblomov bir çok insanın zannettiği gibi tembel biri değildir. o bu hayatla aynı frekansta yaşamadığı için bıkkındır, heyecansızdır. bu yüzden bu hayatta tek aradığı şey huzurdur bu da başkaları tarafından tembellik olarak görülüyor.

oblomovluk hayatın gri rengi hariç bütün renklerinden arınmış, huzurla, ölümüne yaşamaktır.

Kitaptan 287 Alıntı

Ferah 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Zamanı saatlerle, dakikalarla değil, güneşin doğup batmasıyla değil, onunla ölçüyordum: ”Onu gördüm - görmedim, göreceğim - görmeyeceğim, gelecek - gelmeyecek..”

Oblomov, İvan GonçarovOblomov, İvan Gonçarov

Gençlik döneminde insan her gördüğünü dost sanır, her rastladığı kadına aşık olur, hemen evlenmeye kalkar, bazen de evlenip ömrü boyunca pişmanlık çeker.

Oblomov, İvan GonçarovOblomov, İvan Gonçarov

Gidenlerin yerine yenileri gelir, çocuklar büyür, nişanlanır, evlenir, kendilerine benzeyen çocukları olur, böylece hayat hep aynı biçimde sürer gider.

Oblomov, İvan GonçarovOblomov, İvan Gonçarov

-neler gördünüz yüzümde?
-tutulmuş gözyaşları. Ne fena bu erkeklerin duygularından utanmaları. Sahte bir gurur. Akıllarından utansalar daha iyi ederler

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 223)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 223)
Hatice Gümüş 
02 Nis 22:44 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Halbuki sevgide de rahat yok. O da değişiyor, durmadan değişiyor... Bütün hayat gibi.

Oblomov, İvan GonçarovOblomov, İvan Gonçarov
rukiye altop 
01 Şub 19:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bana geçmişten söz etme. Çünkü asla geri getiremezsin.

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 606)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 606)

Düşünmek için, kalpsiz mi olmak gerekir sanıyorsunuz. Hayır, düşünmeyi besleyen sevgidir. Düşen insana el uzatın, mahvolan bir insanla alay etmeyin, onun haline ağlayın. Sevin onu! Onda kendinizi görün ve ona kendinizmiş gibi bakın

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 31)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 31)

-Köyde bir okul açsana sen.
-böyle şeylerin zamanı mı şimdi? Köylülere okuyup yazmayı öğretmek tehlikeli. Toprağı işlemez olurlar.
-okuyup yazmayı öğrenince, toprağı daha iyi işlerler. Ne garip düşüncelerin var senin.

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 185)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 185)
Hatice Gümüş 
26 Mar 10:15 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Peri masalları onun kafasında gerçekle öyle karışmıştı ki, bazen farkına varmadan niçin masalın hayat, hayatın da masal olmadığına üzülüyordu.

Oblomov, İvan GonçarovOblomov, İvan Gonçarov