Oblomov

8,9/10  (150 Oy) · 
372 okunma  · 
134 beğeni  · 
4.466 gösterim
İvan Aleksandroviç Gonçarov, Oblomov'u otuz iki-otuz üç yaşlarında, orta boylu, hoş görünümlü, koyu gri gözlü ama yüz hatlarında herhangi bir fikir, herhangi bir yoğunluk görünmeyen, odacığında oturan silik bir kahraman olarak yarattığında, aslında roman tarihinin en ünlü kişilerinden birine can veriyordu. 19. yüzyıl başlarında, çalışkan modern insan idealinden önce, Rusya'nın köle sahibi kırsal soylu sınıfı tarafından aylaklık hâlâ makul ve değerli bir amaç olarak görülürken Oblomov vardı. Miskin, dikkatsiz, meraksız, düş kurma ve oyalanmaya düşkün Oblomov... Yine de ona hayran olmamak imkânsız. Hayatın hep dışında ve uzağında kalan Oblomov, okurların gözünden asla kaçmayacak, gitgide insana dair belli bir durumu tanımlamanın adı haline gelecek, hatta Lenin, Bolşevik devriminden sonra "hâlâ içimizde yaşayan Oblomovlar"dan yakınacaktı...

Oblomov sadece sosyal satir değil, aynı zamanda 19. yüzyıl Rus toplumunun keskin bir eleştirisidir. Klasik olmayı fazlasıyla hak etmiş, dünyanın pek çok diline yeni bir kavram kazandırmış İvan Gonçarov'un bu başyapıtını Ergin Altay'ın özgün çevirisiyle sunuyoruz.

Gonçarov'un Oblomov'u "lüzumsuz adam"ın en dehşetli örneklerinden biridir.
-Murat Belge-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  585
 • ISBN:
  9789750509827
 • Orijinal Adı:
  Обломов
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
08 Şub 01:28 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ve kitap biterdi...
Yenisini kıskandıracak kadar biterdi...
Hemen başlatmazdı seni başka bir kitaba...
Sevilmek, sayılmak ve en önemlisi sindirilmek isterdi sizden...
Kim olacak... Oblomov...
Yazar İvan Aleksandroviç Gonçarov deyim yerindeyse yıldırım gibi düştü içime... Kitabını okurken Oblomov' un, Oblomovluğunu bırakması için saçlarınızı yolarsınız. Sinirlenirsiniz bazen, "pes doğrusu" dersiniz, hiddetlenirsiniz belki ama yine de diğer yarınız büsbütün yok edemez Oblomov' u. Çünkü o Nietzsche' nin Üstün İnsan' ıdır.
Bizler şimdiki dönemin, teknolojinin, kültürlerin eserleriyiz. Yüz yıl önce kadının tek başına sokakta yürümesi ayıpken bugün kadınlar CEO olabiliyor. Koskoca bir sirketi idare ediyor, hakkıyla. Fakat "gelişmişliğin" göstergesi bu değildir. Bu olması gereken bir durumdur. Oblomov' u soracak olursanız işte o burjuvazi toplumunda, doğuştan bir burjuvazi olarak dünyaya gelen proleterya ruhuna sahip biri. Bana göre Oblomov' un tanımı budur.

~~Onu seviyorum~~

Oblomov sıradan bir karakter değil. O, benim hayatımda bulunan ve bulunacak gerçek insanların ruhî bir simgesidir...

Okuyun,okutun arkadaşlar.

Kitabın konusu tanıtım bülteninde yazıyor haliyle okumak için insanı belli bi beklentiye itiyor ben de tam aksine hiç beklemediğim derecede bir etki bıraktı vayy bee dedirtti yazar yer yer Oblomovluk kavramının renk tonlarını gösterdi kah insana Oblomovun hareketleri yok artık dedirtti kah Oblomov olma şüphesi yedirtti. Bu kadar dolgunluk olmuşluk beklemiyordum öyle ki dikkatli okumam kat ve kat arttıı sanırım 40 50 sayfasını tekrar tekrar okumak ve arkadaşlarıma yollamak için resimledim neyse diyorum keyifli okumalar..

Esra 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 12 günde

Oblomov=Tembellik düşüncesiyle okumaya başladım. Ama okudukça Oblomov'un iç dünyasına, ruhunu ortaya koyduğu saf hislerine, hayata bakışına hayran kaldım.
Oblomov; sürekli uyuyan, tembel, miskin olarak etiketlenebilir ama birçoğumuzdan daha uyanık, her şeyin farkında aslında. Sorun şu ki birçok plan yapmasına rağmen bir türlü harekete geçemiyor, sürekli erteliyor. Bu da onu pasif kılıyor haliyle.

Oblomov'lar her an her yerde karşımıza çıkabilir. Ama bu kadar uç boyutlarda mıdır tartışılır; şöyle ki toplumdaki sorunlara karşı tepkisini yatakta yatış pozisyonunu değiştirerek veriyor. Bu kadar da olmaz dedirtiyor zaman zaman insana. Oblomovluk işte...

Gonçarov, aynı zamanda Oblomov ve dostu Ştolts arasında zekice bir zıtlık yaratmış; Oblomov Eski Rusya'yı, Ştolts ise Avrupa etkisini temsil ediyor. Bu da yazıldığı döneme güzel bir eleştiri niteliğinde.

Kitabı okumadan önce Oblomov'un sürekli tembellik yapıp kendi içindeki hesaplaşmalarını okuyacağımı ve durağan ilerleyeceğini düşünüyordum ama kitaptaki diğer karakterler ve beklenmedik olaylarla birlikte oldukça sürükleyici idi.

İnsanlığa Oblomovluk halini kazandıran, gülümseten, şaşırtan ve bolca düşündüren bu klasiği okumanızı tavsiye ederim. Çevrenizdeki ve hatta içinizdeki Oblomov'un farkına varacaksınız belki de.
İyi Okumalar...

BİROL COŞKUN 
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabın kahramanı Oblomov belki de sizsiniz, oğlunuz ya da kızınız da olabilir. Tembel, uyuşuk, bananeci, sananeci, hem zaten, sonra yapma imkanı olan bir şeyi neden şimdi yapıyoruz ki... Peki ya AŞK...

Hüseyin DEMİR 
15 Oca 19:18 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Hayatın ideali bir yerde oturmaksa ne diye insanlar her tarafta demiryolları yapıyor, gemiler işletiyorlar? Bu adamlara teklif edelim, İlya, dursunlar: Bizim bir yere gitmeye niyetimiz yok diyelim...
Gerçekten herkes kendi içindeki OBLOMOVLUĞU görecek...
Bende baya vardı. Bakalım kim ne kadar OBLOMOV.....
Çok farklı bir kitap şu kadarını söyleyebilirim: " Oblomav kitabın ilk 200 sayfası yataktan bile çıkmıyor."

rukiye altop 
01 Şub 22:10 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Keşke hiç bitmeseydi...Kitabın bittiğine çok üzüldüm hatta ağladım, hiç beklemediğim bir son oldu benim için.Oblomov, Oblomovluk bunların artık benim için ayrı yeri ve anlamı var.Okuduğum en iyi kitaplardan birisi.Şu anda da derin bir keder içerisindeyim kitap bittiği için.Ama her güzel şeyin bir sonu vardır...

Oblomov, genellikle vaktini evde geçiren, odasından hiç çıkmayan, kitap okumaya bile üşenen birisidir.Arkadaşı, dostu Stolz onu bu durumdan çıkarmak için elinden geleni yapar ve onu Olga ile tanıştırir. Oblomovun hayatı renklenir ve tekrar yaşama döner(dışarı çıkmak, yürümek, kitap okumak gibi). Ama çok sevdiği Olga bile onu bulunduğu durumdan yani OBLOMOVLUKTAN kurtaramaz...

Ahmet Samsa 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın girişindeki Gonçarov'un hayatının kısa özetini okuyunca, Oblomov'un öncelikle Oblomov'un Rüyası adlı bölümünün bir dergide yayımlanmış ve ardından yedi-sekiz yıl sonra Oblomov'un son haliyle basılmış olduğunu öğrendim. Bu durumda Oblomov'un Rüyası adlı bölüm özellikle merakımı cezbetti.

Kitabı okumaya başlayınca öncelikle Oblomov'un Oblomovluğunu görüyoruz. Gonçarov birinci bölüm boyunca Oblomov'un hayatından bazı örneklerle, farklı tutkularla hayatı yaşayan kişilere verdiği tepkilerle bize Oblomovluğu anlatıyor. Oblomov'un Rüyası adlı -sadece bu bölümün ismi bulunmakta- ikinci bölümde ise Oblomov'un Petersburg'da yaşadığı bu tembel, duyarsız hayatın aslında çocukluğunu geçirdiği aile çiftliği olan Oblomovka'da kimsenin çok çalışmadığı, hiçbir işin 'hemen' yapılmadığı ama herkesin çok mutlu olduğu hayatın bir imitasyonu olduğunu görüyoruz. Oblomov'un çocukluğunu da bilerek okuduğum kitabın devamında Oblomov'u daha da tanıdıkça Oblomovka özlemini ve Oblomovluğunu hüzünle, yer yer ona hak vermekten kendimi alamayarak okudum. Ve bir de canlılık, hareket, çaba gerektiren bir aşk hikayesi de var ki Oblomovluğu iyice anlamamızı sağlıyor.

Hepimizin zaman zaman içten içe "Ahh hiçbir şey yapmasam, hayat beni bir rahat bıraksa" diye düşündüğümüz zamanlar oluyordur. Oblomov'u okurken ister istemez insan kendisini sorguluyor ve "Acaba benim istediğim de bu mu idi?" diye düşünmeden edemiyor. Gonçarov bu kitapla Rusya'nın zengin, köle sahibi ailelerinin son fertlerinin yeni hayata uyum sağlama çabalarını anlatırken hem de farklı karakterlerin bakış açılarından hayatın aslında nasıl olması gerektiği sorusunu aklımıza düşürüyor.

Uzun fakat kesinlikle sıkmayan bir kitap, bu kalın görünümünden gözünüz korkmasın nasıl okuduğunuzu anlamayacaksınız bile. Tavsiyedir.

Maya 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Oblomov; zeki ve hayalleri olan bir adamdır aslında. Aradığı huzuru bulmak için planlar yapar ama mazeretler bularak sürekli harekete geçmeyi erteler. Nerden başlayacağını bilmez. Çünkü önünde arkasında dolaşan hizmetçilerle büyütülmüştür. Oblomavka'nın varisidir. Ayakkabılarını bile uşağı Zahar olmadan giyemez. Bu durum çocuk eğitiminin ne kadar önemli olduğunu düşündürdü bana. Çocuklarımızı koruyup kollarken 'Oblomovlar mı yetiştiriyoruz bilmeden ?' diye düşünmeden edemedim.
Oblomov'un can dostu Ştolts ise tam tersi şehir şehir dolaşıp ticaret yapan biridir. Tüm çabalarına rağmen Oblomov'u yerinden oynatamaz. Çabaları Oblomov'un sadece planlarda kalır ve Oblomov trajikomik sonuna yaklaşır.
Yazar, Oblomov'u eski Rusya; Ştolts'u ise Rusya'yı Avrupalılaşma yoluna götürecek insanların temsilcisi olarak görür.
Teknoloji de ilerledikçe hepimizin içinde büyüyen bir Oblomov olduğunu hissediyorum. Kitabı okursak ve okutursak silkinmemizi umut ediyorum;)

"Hep hayata başlamaya hazırlanıyor, kafasında geleceğin planını çiziyor, fakat her yıl bu plandan bir şeyler atıyordu."

Bu kitap elinizdeyse ve siz hala okumadıysanız çok şey kaybediyorsunuz demektir.
Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan biriydi.
Dili akıcı, hikaye durup durup bir yerlere götürücü...
Bitirince de sanki bir gün boyunca, bir sahil kenarında hiç kalkmadan oturmuş, dalgalar eşliğinde bu kitabı okumuş gibi bir hisle doluyorsunuz.
Diyeceğim şu ki, 'Oblomovluk' yapıp bu kitabı okumayı sakın ERTELEMEYİN:)))

Pelin Tunç 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

lya İlyiç Oblomov'u tembelliğe itilmiş yaşantısı bulaşıcı :), okumam gereken süreyi iyice uzattım etkisi sebebiyle :D ...

İlya İlviç'in doğduğu ortam, onun ileriki yaşamını neden tembelliğe ittiğini gayet iyi açıklıyor aslında. Oblomovların evini dolduran kişiler; aile üyelerinin yanında misafirleri de katacak olursam çoğu yaşlı kadınların oluşturduğu akrabalar silsilesidir. Üstüne üstlük onu okşamalar, pohpohlamalardan boğulurcasına yaklaşımları, zorla öpmelerine karşı koyamaması neticesinde kendi yanağını kızartırcasına silmesi İlya İlviçi iyice kendisine yabancılaştırmıştır (benlik alanı talan edilmiş daha ne olsun). Annesi, yaşlı haliyle oblomov'a her an bişey olacak sanrısıyla peşinde koşturmasından yorulmuş olacak ki ardına dadısını takmıştır. Sonuç olarak Zavallı oblomov'un boynuna takılan zincirlerinden birinin ucuna dadısı da eklenmiş. Emirlere itaat eden dadısı Oblomov'un gölgesi olup serbestçe oyun oynamasına dahi izin vermemiştir. Dolayısıyla Oblomov, kendisini yetiştiren ebeveynlerin sümüksü yapış yapış zehirli ilgileriyle benliğini onlara iyice yapıştırmış. İlerleyen zamanlarda bu koşullara karşı koymayı bırakıp yapışkan benliğiyle hayatını ikame etmiştir, üşengeçliğini tüm hayatına yaymıştır...

Dikkatimi çeken hususlardan birisi Yazar'ın 1850'lilerin Çar ile yönetilen Rusya'sını Almanlar ile kıyaslaması. Estetik yaşamdan yoksun, statükoculuğu alt sınıra çekmiş, çalışkanlığıyla tek yürek olup ulusunu Medenileştiren Alman ideolojisiyle; ki bu babası Alman annesi Rus Stolts karakteri, Rusların günübirlik müsrif, tembel yaşam tarzı ; Oblomov karakteriyle örtüştürmüş bence. Yazar Oblomov'un, temiz yürekli olmasına sığınmış Stolts karakteriyle destek alınarak bişeylerin değişebileceğine inanmış gibi geldi. YAzar Oblomov olmasa bile çocuğunun Alman soylu dostu Scholts tarafından yetiştirilerek aileden gelen tembellik öğretisini kırılacağına inanmış.Küllerinden doğan Sovyet Rusya simgesel olarak bu çocuk bence.

Diğer karakterler üzerine de değinmek gerekir özellikle de Oblomov'un kahya sıfatı yakıştırması yapılan Zahar karakteri kitapta önemli yere sahip. Zahar yoksul köylü sınıftan gelme uşaktır. Uşakta diyemeyiz aslında çünkü kahya veya uşak olmak ayrı meziyet ister, kapı köpeği denilse yeğdir. Bir kere kahyaların çiftliği, malikane gibi büyük yerleşkeyi çekip çevirmesi ince zeka ister. Uşaklık yapması için ise ince motor becerilerin gelişkin olması lazım. Fakat Zahar her ikisinden de yoksundur. Kaba işleri yapmaktan anlayan alt yapısı vardır. Belki de Zahar Çarlık Rusya'sı çarklarını dönderen aristokrat ailelerin çöküşünden sorumlu beceriksiz alt sınıfı simgeliyor bilemedim şimdi :).

Daha fazla uzatmayayım, okuyun gitsin kitabı :P

4 /

Kitaptan 181 Alıntı

Ferah 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Zamanı saatlerle, dakikalarla değil, güneşin doğup batmasıyla değil, onunla ölçüyordum: ”Onu gördüm - görmedim, göreceğim - görmeyeceğim, gelecek - gelmeyecek..”

Oblomov, İvan GonçarovOblomov, İvan Gonçarov

-neler gördünüz yüzümde?
-tutulmuş gözyaşları. Ne fena bu erkeklerin duygularından utanmaları. Sahte bir gurur. Akıllarından utansalar daha iyi ederler

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 223)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 223)

-Köyde bir okul açsana sen.
-böyle şeylerin zamanı mı şimdi? Köylülere okuyup yazmayı öğretmek tehlikeli. Toprağı işlemez olurlar.
-okuyup yazmayı öğrenince, toprağı daha iyi işlerler. Ne garip düşüncelerin var senin.

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 185)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 185)

Düşünmek için, kalpsiz mi olmak gerekir sanıyorsunuz. Hayır, düşünmeyi besleyen sevgidir. Düşen insana el uzatın, mahvolan bir insanla alay etmeyin, onun haline ağlayın. Sevin onu! Onda kendinizi görün ve ona kendinizmiş gibi bakın

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 31)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 31)
Ahmet Samsa 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Oblomov içini çekti:
-Ah! Bu hayat, dedi.
-Nesi varmış bu hayatın?
-İnsana rahat vermiyor. Başını derde sokuyor. Ne olur, şöyle bir yatıp uyuyabilsem... Hiç kalkmadan...

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 493 - İş Bankası Kültür Yayınları)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 493 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Esra 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

İnsan niçin yaşadığını bilmezse günü gününe yaşamakla kalıyor; günün geçmesini, gecenin gelmesini beklemekten başka zevki olmuyor. Bugün nasıl yaşadım, sorusuna cevap vermeden uykuya dalıyor, ertesi gün gene aynı hayat.

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 286 - İş Bankası Y.)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 286 - İş Bankası Y.)
rukiye altop 
17 Oca 00:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bana insanı anlat, insanı!" dedi Oblomov. "Onu sev."

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 32)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 32)

Hep hayata başlamaya hazırlanıyor, kafasında geleceğin planını çiziyor, fakat her yıl bu plandan bir şeyler atıyordu.

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 62)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 62)