1000Kitap Logosu
Zorba
Zorba
Zorba

Zorba

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
3.287 Kişi
9,6bin
Okunma
3.102
Beğeni
83,9bin
Gösterim
348 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 52 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Temmuz 2020 · Karton kapak · 9789750722486
Orijinal adı
Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
Diğer baskılar
Zorba
Zorba
Zorba
Zorba
Zorba
Zorba
Zorba the Greek
Nikos Kazancakis, çağdaş Yunan edebiyatının ancak buzlucam ardından seçilebilen, tedirgin ve büyük kişiliklerinden biri olarak çok tartışıldı, yanlış bilindi, az sevildi. Zorba adlı bu romanı, onun kendisiyle giriştiği bir tür sessiz hesaplaşma sayılabilir. Geçmişin, kayıp giden zamanın, insanın temel yanılgılarının bir kez daha gözden geçirilmesidir bu roman. Zorba aracılığıyla Kazancakis, özyaşamının yenilgiler ve soru işaretleriyle dolu bir bilançosunu çıkarır. "Korkmamayı, yaşamı sevmeyi, ayakta durabilmeyi bana o öğretmişti," diyor yazar. Gerçekten de Zorba, bir yaşam kılavuzudur. Özgür insanların simgesidir. Bugün Kazancakis’in mezar taşında yazılı olanlar, doğrudan Aleksi Zorba’nın ağzından dökülmüş yazgı sözcüklerini andırıyor: "Hiçbir şey ummuyorum, hiçbir şeyden korkmuyorum, özgürüm."
7 mağazanın 12 ürününün ortalama fiyatı: ₺27,03
8.3
10 üzerinden
3.287 Puan · 588 İnceleme
348 syf.
Zorba Olmak
Ah Zorba ah! Senin gibi yaşayabilseydik keşke. Kendimizi bırakabilseydik hayatın kollarına. Her şeyle bir olabilseydik. Kimseye göre yaşamadan özgür olabilseydik. Çocuk ruhumuzu ya hepten ya da parça parça kaybetmeseydik de hem kendimizin hem hayatın ruhunu okuyabilseydik... Yine de geç değil, çünkü, neyse ki içimizde her zaman filizlenen bir yaşam var... Ona tutunmalı, o filize bakmalı, sulamalı, toprağını havalandırmalıyız. Anlatıcının adı yok kitapta. Ona "Patron" diyorlar. Kendisi bir kitap kurdu. Bu yüzden de Zorba ile bambaşka dünyalarda yaşıyorlar. Kitapta bu iki dünyanın kesişmesini ve ortaya çıkan şahane hikayeyi okuyoruz. Bu iki ayrı alem olan iki adamın dostluklarına hayran kaldım. Zorba bize bir yaşam dersi veriyor. Hayatı o kağıtların arasında bulamazsınız yaşayın!... diyor. Haksız da sayılmaz. Kendini hiçbir şeye teslim etmiyor Zorba, tek derdi yaşamak, ama gerçekten yaşamak, kanıyla, canıyla, ruhuyla, bedeniyle, tüm benliğiyle... Kitap okuma amacımı sorguladım okurken. Her ne kadar amacımı faydalı bir şey yaptığımı düşünerek, bu minvalde düşüncelerle, rasyonalize etsem de bütüncül bir ruh yakalayamadım gerçekten de. Zaman zaman okumaktan soğuduğum oldu ilk kez. Ama yine de devam edeceğim tabii ki... Kitabın böyle bir etkisi var. Sonuçta Zorba ile tanışmama da kitap vesile oldu diyerek kendimi avutuyor ve okumaya devam ediyorum. Okumanızı da tabii ki tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
Zorba
8.3/10
· 9,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
41
Samet Ö.
Zorba'yı inceledi.
285 syf.
·
Beğendi
"İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en seçkin insanlarıyla sohbet etmek gibidir" Diyen Descartes'e ve Kazancakis'in ruhuyla oturup bir çay içmek isteyenlere selam olsun. Bizler yıllar boyunca çok okuyan mı bilir çok gezen mi geyiğiyle oyalanırken, gerçek bilgeliği bulanların hayatı özümseyerek yaşayanlar olduğunu Kazancakis yıllar önce Zorba'nın ağzından haykırmış. İşte kitap bunun bir örneğini -hem de mükemmel bir örneğini- bizim önümüze çarşaf gibi seriyor. İçi boşaltılmış ve okuyanı kişisel olarak purifize etmeye çalışan kişisel gelişim kitaplarına inat, Aleksi Zorba bize gerçeğin en içinden kopmuş bir kişisel gelişim örneği sunuyor. Ona göre kendimiz yarı şeytan olmadan şeytanın kendisinden kurtulamayız. İnsan, doğası gereği günaha meyillidir. Tanrı (eğer zat-ı alisinin varlığı mümkün mertebesindeyse) bizi günah işlemeyen melekler misali yaratmamıştır ve görünen köyün kılavuz istememesi gibi bizden istediği de kafamızı kazıtıp keşiş olmamız yada cüppe giyip 40 lokmayla mağaraya kapanmamız değildir. Adem-Havva kıssasında bahsedildiği gibi günahı işlediysek pişman olmamızdır. İnsanın başka bir niteliği ise doğayı zıtlıkların sentezinden doğan diyalektik anlayışla algılamasıdır. Bu yüzden kötülük olmadan iyiliği de göremeyiz. Şeytan olmadan içimizdeki iyiliği de bulamayız. Kısaca özetlemek gerekirse kitap Kazancakis'in saf, aydınlanmaya açık yanını temsil eden yan karakterimiz ve Aleksi Zorba denen hayatı iliklerine kadar yaşamış ve özümsemiş, insanın bilgelik ve canavarlığını aynı hamurda yoğurmuş, bir o kadar da çılgın ana karakter üzerinden kurgusunu buluyor. Bazen birkaç kelimelik öyle vurucu bir cümle kuruyor ki durup varoluşsal sancıların felsefi düzlemden hayat düzlemine yansımasına şahit olup bir dakikalık saygı duruşunda bulunmak istiyorsunuz. Ben bu vuruculuğu kaybettirmemek için bu alıntıları ne kadar dayanılmaz bulsam da diğer okurlara haksızlık olacağını düşündüğümden paylaşmadım. Netice olarak batı komşumuzdan, baklavayı baklavaki yapıp kendine mâl etmek isteyen, rakıyı kazandan yeni çıkmış olarak içmeyi seven Yunanlıların bağrından kopup gelmiş bu dehayı okumamak, nitelikli okur açısından büyük bir kayıp olur diye düşünmekteyim. Umarım hayatı arayan, bilgelik sevgisi(felsefe) ile dolup taşan herkes, böyle bir dost ile karşılaşır ve de kişisel aydınlanmasına merdiven değil asansörle tırmanır. İyi okumalar.
Zorba
8.3/10
· 9,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
29
416
epimetheus
Zorba'yı inceledi.
348 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Zorba... Her şeyi, her gün ilk defa gören adam. Çoğu kişinin aksine, düşünmeye gereksinim duymayan adam. Tüm hazlarını kusturana kadar yaşayan adam. Zorba, hayatı yaşadıkça, gördükçe, günahlar işledikçe öğrenen bir adam. Kendisi öldürmüş de sevmiş de. Var da etmiş bir insanı, yok da etmiş. Ve tüm bu yaptıklarının sonunda kağıtlardan da, düşüncelerden de anlaşılamayacak bir yere ulaşmış. Bu delilik mi, değil mi orası okuyana kalmış ama bence hayır, Zorba deli değil. Zorba deli değil ama melek de değil. İnsanları ne seven ne de ayıran bir insan. Zorba insanlara acıyan biri sadece. Zamanında insanları Türk, Yunan diye de iyi kötü diye de ayırmış ama zaman ona göstermiş ki insan... yalnızca acınması gereken bir varlık. Zorba, her bir öğretin benim için çok değerliydi. Her ne kadar kadınlar hakkında bazı dediklerine kaşlarım çatılsa da, biliyorum, bu seni mutlu eder. İnsanların bir şeyleri konuşmadan dile getirmesi seni mutlu eder Zorba.
Zorba
8.3/10
· 9,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
19