Adı:
Fabrika Ayarı
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057525826
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Yayıncılık
Biz sohbetin gücüne ve bereketine inanıyoruz. Zira sohbet bir hâl aktarımıdır. Sohbet gönlün dile gelmesidir. Sohbet kalbin içindekinin bütün yalınlığıyla dışa vurmasıdır. Sohbet ile söz âdeta can bulur, can olur, can verir. Evet, bir sohbetin, muhabbetin sonucunda ortaya çıkan bu kitabın temel amacı bir yerlerde aksini bulmak, bir gönülden yankılanmaktır. Bir başlangıca vesile olmak, bir umudu diriltmektir. Bütün meselemiz, bir insanın kalbine dokunabilmektir. Sadece bir kardeşimizin fabrika ayarıyla, yani fıtratıyla yüzleşmesine aracı olsa, bu kitap görevini fazlasıyla yapmış olacaktır.

Umudumuz, belki de kurtuluşumuza sebep olacak o bir kişidir.
Duamız, o bir kişiye ulaşabilmek, dokunabilmektir.
Niyazımız, o bir kişinin yarasına merhem olabilmektir.
Ötesi değil, fazlası da değil: Sadece o bir kişi.

Âmin.
Çok güzel olmuş devamını diliyorum daha güzel Kitaplara sevdirecek büyüklerimiz var bu herşey den daha güzel dimi işte onlara ne kadar teşekkür etsem az olur
160 syf.
·8/10
Es-Selam Dostlar!
Bekir Develi ve Hayati İnanç…
Her daim zevkle ilgiyle dinlediğim takip ettiğim içtenliklerine güvendiğim ve tavsiye ettiğim iki güzel insan…

Kitaplar bilgi içerikli nitelikli olmaları yanında bizlere birer bakış açısı vermeleri, düşünmeye sevketmelidir derim .
Fabrika Ayarı her ne kadar sohbet tadında yazılmış ise de içerikleri verdiği mesajları ile ruhumuzu okşayan , tefekküre sevkeden bir eser… Okudum bitti tadında olmayıp ara sıra okunası gereken bir kitap da diyebiliriz.
Anlamlı bir hayatın peşinde konuşmalar mottosu ile hareket eden üstadlarımız hayata dair gündeme dair yerinde tespit ve düşündürücü sözler ile yüreklere dokunduklarını satır aralarında hissediyorsunuz.
Günümüz postmodern toplumunda eğlence kültürü insanı olduğumuzdan bahsedip unutulası olan bir kavramdan neşveden uzaklaştığımızı beyan ediyorlar.
Ve bu bağlamda en büyük eksikliğimizin feyzden yani Allah sevgisinden uzak kaldığımızı net bir şekilde dile getiriyorlar.
Hani meşhur bir hadis vardır ya hepimizin bildiği…

Allah resulü sorar;
-Dua edermisin?
- Hayır.
-Ağlarmısın?
-Hayır…
-Bitmişsin de sen, haberin yok…
İşte modern çağda kaybetmiş olduğumuz kavramlara dair en güzel misal...

Peki güzel bir insan güzel bir Müslüman nasıl olmalı?
Kitapta bu sorunun basit anlamda cevabını da buldum diyebilir;
….Geldiği yere sevinç ve neşe getirip, giderken hüzün bırakan kimse.
Ah nerede ? denilen,özlenen,aranan kimse…

Kitapta dikkatimi çeken diğer bir husus ise ilim konusuna dair güzel bir sohbet aktarımın olması.
Günümüzde hayli rayından çıkmış eğitim sistemine dair –mış gibi yaptığımız faaliyetlerden bahsedildikten sonra nasıl bir muallim-talebe ilişkisi olmalı konusu güzel bir şekilde işlenmiş örnekler ile.
Ve ilimin maldan daha üstün olduğu ilmin kapısı Hz.Ali’nin sözleri ile netleştirilmiş kesin bir hüküm ile.
Ve anlıyorum ki ilimde önemli olanın hal ilmi olduğunu şu sözlerle;
Hal gerçek hal ise kal’e ihtiyaç olmaz…

Değerli Kitapseverler!
Kitapta anladım ki son zamanlarda en çok yakınılan bir durum olan mutsuzluğun ilacı mevcut;
-İnsan tebessüm etmeli
-Yol vermeli
-Sadaka vermeli
-Selam vermeli
-Birinin gönlüne hitap etmeli
Ki o zaman mutlu olursun…

AŞK!
Liselisinden üniversitelisine kadar her kesim aşktan,sevgiden,muhabbettrn bahsediyor.
O kadar fazla kavram var ki gerçek aşk’a dair üstad son noktayı şu ifadelerle koyuyor;
Aşk;
Bir üst değere ,kıymete kendini verebilmektir cinsel bir alaka olmadan.
Hayatını adama halinin adıdır aşk.
Sonsuza kanat açmaktır.
Bir fotoğraf, bir an’lık görüntü değil ; bir filmdir.
Çünkü insan , sevdiğine kıymet verir.
Ve neye aşık isen o’sundur.

Hamiş;

Mesele hangi bağlam üzerinde olursak olalım(dini,eğitim,muhabbet,nasihat,)ne kadar samimi olduğumuz, ne kadar hal üzerinde olduğumuz …
Gerçekten bir yüreğe dokunurken Allah için mi yoksa bol like almak için mi?

Allah-Peygamber-Kur’an ekseninde rahmet ve sevgi eksenli bir çerçeve çizebiliyor muyuz?

Ve fazlası…

Samimi hoş sohbet havasında yazılmış tavsiye edilesi bir eser diyerek en kısa zamanda kitaplıklarınızda bulunmasını temenni ediyorum…

Baki selamlar!
160 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İki güzel insanın, 1 kişi dahi olsa kurtuluşumuza sebep olacak kişiye ulaşmanın umudu ile, bizi fabrika ayarlarımızla yani fıtratımızla yüzleştirmeye aracı olacak şekilde çıkardıkları çok düşündürücü ve etkileyici bir eser.

Hayati İnanç ve Bekir Develi' nin sohbeti gibi, Hayati İnanç videolarını izleyen varsa onun ses tonuyla okuyacağı bir sohbet hatta.

Çok değerli sözler içeren, tüm post-itlerimin bitmesine sebep olan ve başucu kitabı yapmayı düşündüğüm bir kitap oldu. Bir kere okunup kitaplığa geri kaldırılacak bir kitap değil, sürekli açıp okuyabileceğimiz ve insanı kendine getirebilecek bir kitap. Herkese şiddetle tavsiye ederim.
Kendilerinden Allah razı olsun böyle kıymetli bir eserle bizlere seslendikleri ve yaralara merhem olmayı amaçladıkları için..
160 syf.
·2 günde·8/10
Üstad diyor ki :” Umudumuz, belki de kurtulmuşumuza sebep olacak o bir kişidir.
Duamız, o bir kişiye ulaşabilmek, dokunabilmektir .
Niyazımız, o bir kişinin yarasına merhem olabilmektir. Ötesi değil, fazlası da değil: Sadece o bir kişi. (Amin)
160 syf.
·4 günde·Beğendi
Bekir Develi’yi birçoğumuz ramazan ayında Trt1 ekranlarında program sunarken hatırlıyoruzdur ya da ben öyle hatırlıyorum sohbetini çok sevdiğim program sunucularından biridir kendisi çünkü sohbeti samimi gelir, Hayati İnanç ile tanışmam da yine bir sosyal medya aracılığıyla oldu ve sosyal medyanın iyi ki var dediğim en güzel katkısı oldu sanırım bana..

Kitapları öyle okuyayım bitsin diye okumayız ya da okumamalıyız.. Durmalı, soluklanmalı, biraz dinlenmeli, bu kitapta benim öğreneceğim bir şeyler var ki biz bir araya geldik demeliyiz..
Fabrika Ayarı’da benim için tam böyle oldu. Evet 3 günde okumuş olabilirim ama bu okudum bitti değil baş ucumda her dinlenmek istediğimde ilk gideceğim yer oldu kendisi..

Mesele dini, Kur’an-ı, ibadeti anlatmak değil anlattığın şeyde ne kadar samimi olduğun?
Gerçekten bir yüreğe dokunmak için mi okuyup paylaşıyorsun yoksa elalemin aferinlerini duymak için mi?
Samimiyetle, muhabbetle sanki karşı koltuğunuzda gülen gözlerle size bakıp sizinle sohbet ediyormuş gibi anlatıyorlar dertlerini ki dertleri yine biziz varoluşumuz varoluş sebebimiz..

Dine, Allah’a, Kur’an-a, Peygambere olan bakışlar, dine dair en ufak bir yorum yapana alınan tavırlar, islamiyete alınan cepheler düşünüldüğünde korkutmak için değil sevdirmek için insana önce kendisini sevdirmek için kaleme alınmış, muhabbetle- samimiyetle beslenmiş bir başucu eseri..

Okuyun, okutun, kitapla kalın..
160 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
"Allah bir kulunu severse onu insanlara da sevdirir..." diyor Hayati İnanç.
Bu kitap hayatıma yön verirken beni güzel yönde etkileyen mükemmel bir kitap oldu. İçerisinde müthiş duygular besleyen, insanları imana yönlendirir, sohbetin gücü ile kalbe huzur veren bir kitap.
Örneğin ağlamanın insana huzur verdiği, imanın mesuliyet gerektirdiği, kalbin Allah' a komşu olduğu, namazın aşkı beslediği, insanın zor bir yaratık olduğunu, nefsin küfüre olan yaklaşımını, okumanın faydalarını, sevmek için tanımamız gerektiğini, tövbe etmek için samimi olmamızı, Rabbimizi tanıyarak kamil ahlaka yaklaşımımızı, Allah' a karşı her zaman ümitli olmamızı, aşkın sadece bir duygu olmadığını, insanların yaşamından ve Allah sevgisini konu alan ve esir edici bir anlatımla kaleme alınan, insanların bir an önce güzel yaşamaya yönlendiren harika bir kitaptır.
Hedef tüm insanların olmadığını, yalnızca iman edenlerin güzel bir yaşam sebeninin olduğunu hatırlatır. Umarım, hayatımı Rabbim yolunda en güzel şekilde yaşamayı nasip eyler Allah' m..
160 syf.
Selamun Aleykum arkadaşlar :))
Saatlerce konuşsa dinlemekten bıkmayacağım bir yazar Hayati İnanç
Kitabı onun sesinden dinliyormuş gibi okudum desem yalan olmaz.
Fabrika Ayarı bir sohbetin ,muhabbetin sonucunda ortaya çıkmış amacı bir başlangıca vesile olmak,bir umudu diriltmek hatta bir insanın kalbine dokunabilmek için yazılmış bir eser.
Ben çok sevdim benim kalbime dokunmayı başardılar. Umarım sizinde kalbinize dokunur bu eser. Hatta fabrika ayarızla yâni fıtratınızla yüzleşmiş olursunuz.
Kesinle tavsiye ediyorum .Huzurunuz bol mutluluğunuz daim olsun.
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Okudukça dinlendiğimiz, demlendiğimiz, derinlerimize köklerimize inmemize teşvik eden şifa gibi bir kitap. Okur oburluğuyla hemen okuyup bitirdigim değil, bitmesin diye sayfa sayfa hesapladığım ve her gaflete düştüğümde tekrar açıp okuyacağım baş ucu kitabım oldu kendisi. Kalbimi Rabbimle tekrar barıştıran iki güzel insana teşekkür ederim ..
160 syf.
·11 günde·Beğendi
Kişiler samimi olunca yazdıkları, konuştukları daha tesirli oluyor. Cenab-ı Hak daim etsin. Arka kapaktaki sunuşu buraya alıyorum
Biz sohbetin gücüne ve bereketine inanıyoruz. Zira sohbet bir hal aktarımıdır. Sohbet gönlün dile gelmesidir. Sohbet kalbin içindekinin bütün yalınlığıyla dışa vurmasıdır.

Sohbet ile söz adeta can bulur, can olur, can verir. Evet, bir sohbetin, muhabbetin sonucunda ortaya çıkan bu kitabın temel amacı bir yerlerde aksini bulmak, bir gönülden yankılanmaktır. Bir başlangıca vesile olmak, bir umudu diriltmektir. Bütün meselemiz, bir insanın kalbine dokunabilmektir. Sadece bir kardeşimizin fabrika ayarıyla, yani fitratıyla yüzleşmesine aracı olsa, bu kitap görevini fazlasıyla yapmış olacaktır.

Umudumuz, belki de kurtuluşumuza sebep olacak o bir kişidir.

Duamız, o bir kişiye ulaşabilmek, dokunabilmektir

Niyazımız, o bir kişinin yarasina merhem olabilmekti

Ötesi değil, fazlası da değil: Sadece o bir kişi

Amin.
160 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Okumam gereken kitaplar listesinde yokken ve ben sadece incelemek için elime almışken su gibi geçti ilk elli sayfası. Öyle bildiğimiz soru-cevap şeklinde ilerleyen, Hayati Hocanın nerede doğup büyüdüğü ile ilgili yavan soruların sorulmadığı tam bir sohbet edasıyla ilerleyen bir eser ortaya koymuş @bekirdeveli ve @hayatiinanc. Hatta okurken sanki Bekir abi ve Hayati Hocanın sesleri kulağıma geliyordu, onlarla aynı ortamdaymışım gibi...İman, aşk, inanç, kitaplar ve dahi şiirlerle dolu bu eser aynı zamanda çeşitli tavsiyeleri de barındırıyor. Özellikle Hayati Hocanın tavsiye ettiği, 'vasiyetim' dediği kitapları ipek mendile sardım ve en kısa sürede okumaya başlayacağım. Kitabın kapağını kapatırken keşke daha uzun olsaydı da daha çok istifade edebilseydik diye de düşünmedim değil zira kitap ince olmuştu ya da ben çok özlemişim bu tür sohbetleri. Velhasıl okumadan geçmeyin dediğim kitaplar arasında yerini aldı, çokca tavsiye ediyorum. Okuyun, okutturun. Kitapla kalın dostlar
160 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Her zaman sohbeti ile dillerde naif bir tat bırakan değerli Hayati inanç hocamızın essiz sohbeti ve sevgili Bekir Develi nin seçilmiş soruları ile yer yer kendimi sorguladigim yer yer gözlerimi dolduran yer yer gülümseten bir çırpıda okuduğum çok güzel bir kitaptı..
“Nasıl olmalı güzel insan, güzel müslüman?” Dediler. Cevaba bakın: “Geldiği yere sürur ve neşe getirir, giderken de hüzün bırakır. Arkasından, ‘Ah nerede?’ denir, özlenir, aranır.”
Güvercini sevdiğin gibi fesleğeni sevemezsin. Kurur zavallı.kediyi sevdiğin gibi güvercini sevemezsin. Sevmek için tanımak gerek..
'Hep söylerim..
Bir adama intizar mi edeceksin?

De ki; Allah sana naif bir gönül versin ama kaba sana insanlarla ömür tüketmek zorunda kalasın..'

Kâfi..
Şeyhülislam Yahya bir beytinde, kalbinde başka bir tutkuya yer verirsen Kabe'ye put sokmuş gibi olursun, aklını başına al diyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fabrika Ayarı
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057525826
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Yayıncılık
Biz sohbetin gücüne ve bereketine inanıyoruz. Zira sohbet bir hâl aktarımıdır. Sohbet gönlün dile gelmesidir. Sohbet kalbin içindekinin bütün yalınlığıyla dışa vurmasıdır. Sohbet ile söz âdeta can bulur, can olur, can verir. Evet, bir sohbetin, muhabbetin sonucunda ortaya çıkan bu kitabın temel amacı bir yerlerde aksini bulmak, bir gönülden yankılanmaktır. Bir başlangıca vesile olmak, bir umudu diriltmektir. Bütün meselemiz, bir insanın kalbine dokunabilmektir. Sadece bir kardeşimizin fabrika ayarıyla, yani fıtratıyla yüzleşmesine aracı olsa, bu kitap görevini fazlasıyla yapmış olacaktır.

Umudumuz, belki de kurtuluşumuza sebep olacak o bir kişidir.
Duamız, o bir kişiye ulaşabilmek, dokunabilmektir.
Niyazımız, o bir kişinin yarasına merhem olabilmektir.
Ötesi değil, fazlası da değil: Sadece o bir kişi.

Âmin.

Kitabı okuyanlar 509 okur

  • Rumeysa Zeynep Syr
  • Haşem Boğa
  • Fatma Altunbulak
  • Turan Erbil
  • Ahmet Zehiroğlu
  • Olsundu..
  • Raftakikitap
  • Ayşe
  • Svd
  • Eda

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%69.9 (167)
9
%13.8 (33)
8
%7.9 (19)
7
%4.2 (10)
6
%0.4 (1)
5
%2.1 (5)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.7 (4)