Can Veren Pervaneler 4 İşte Geldik Gidiyoruz

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
87 gösterim
İçinde bulunduğumuz modern çağda öyle bunaldık, modern kültür adıyla savrulduğumuz kültürsüzlük içinde öyle daraldık ki âsûde zaman ve mekânlardan bir teselli arar olduk. Hayhuy içinde hayatın manasını da lezzetini de yitirip yarış atı gibi sadece koşuyoruz.

Edebiyatımızın gelmiş, geçmiş söz ustalarının eserlerinden seçilen eşsiz mısraların orijinallerinin ve aslına en yakın ifadelerle manalarının zevkle okunarak en güzel şekilde öğrenilmesi, onların “aşk” deyince, “maşuk” deyince neyi kastettiklerinin anlaşılması en büyük arzumuzdur. Birer mütefekkir olan şairlerimizin mısralarından günümüze şifa damlaları sunmaya çalıştık. Azdan çoğa işaret var. Birkaç yüreğe merak düşürebilirsek bu kitap maksadına ulaşmış olacak.

Hukukçu, yazar, televizyon programcısı ve sunucu Hayati İnanç, yaptığı programlar ve verdiği konferanslarda bir dantel gibi işlediği o yüksek edebiyat dünyamızın sırlarını “İşte geldik gidiyoruz - Can Veren Pervaneler 4” kitabıyla vermeye devam ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  157
 • ISBN:
  9786059059473
 • Yayınevi:
  Babıali Kültür - BKY
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 19 Alıntı

Rahmetli Prof. Dr. Ayhan Soygar şöyle bir şey anlatmıştı. Kendisi ruhiyatçı. Bir hastasına ismini soy ismini soruyor. Hastanın soyadı "Kavgalı" imiş. Rahmetli nüktedan da biri idi. Hastaya kiminle kavgalısın evlat, diye sormuş. Nefsimizle Hocam, demiş hasta, başka kiminle kavgalı olacağız.

Can Veren Pervaneler 4, Hayati İnançCan Veren Pervaneler 4, Hayati İnanç

Gönül âyînesin silmek gerekdir kalb-i âgâha
Muhabbet şemsi doğmuşken ne lâzım Mihr ile mâha
Ne müşkil hâcetin varsa hemân arz eyle Allâh'a
Der-i Mevlâ dururken bakma Lütfi başka dergâha
Felekde hâsılı insân isen bir canı incitme
Günâhkâr olma fahr-i âlem-i zî-şânı incitme


Uyanık kalpli kişinin gönül aynasını temizlemesi lazım. Aşkın güneşi doğduktan sonra ay ve güneş doğmasa ne gam. Hayat bitse ne gam. Ne kadar sıkıntın varsa bunları Allah'a arz et. Allah'ın kapısı duruken Lütfi başka kapıyı çalma. İnsan olana insanı incitmek yaraşmaz. Günahkâr olup da Hazret-i Peygamber (aleyhissalâtü vesselâm)'ı incitme.

Can Veren Pervaneler 4, Hayati İnançCan Veren Pervaneler 4, Hayati İnanç

Aşk turşu gibidir :D
Aşk demir leblebidir. Görürsen imrenirsin ama yiyenin dişi kırılır. Yahut şöyle de söylerler. Turşu gibidir. Yemeyenin ağzı sulanır, yiyenin midesi bulanır.

Can Veren Pervaneler 4, Hayati İnançCan Veren Pervaneler 4, Hayati İnanç
2 /