Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ (1300-1600)

9,3/10  (23 Oy) · 
63 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.257 gösterim
Bir sınır beyliğiyken İslam dünyasının en güçlü devletine dönüştü Osmanlı İmparatoruğu. XVII. yüzyılda Avrupa'dan yana dönen dengeyle birlikte 1920'lere dek süren Batı bağımlılığı başladı. Kuşku yok ki bu serüvenin en görkemli dönemi 1300 ve 1600 yılları arasındaki Klâsik Çağ oldu.

Yaşayan en büyük Osmanlı tarihçisi Halil İnalcık, 1973'te ilk kez İngilizce yayımlanışının ardından çevrildiği tüm dünya dillerinde geniş yankılar uyandıran bu incelemede, benzersiz bir dönemin olası en bütüncül ve en yetkin betimlerinden birini sunuyor. Osmanlı'nın siyasi ve kurumsal yapılarının derinlemesine çözümlemelerini, din ve ticaret ilişkileri, yönetim ve toplumsal yapılanma üzerine kapsamlı açıklamalar ve eksiksiz bir Osmanlı kronolojisi izliyor.

Yayımlanışından yıllar sonra İnalcık'ın katkılarıyla Türkçe'ye kazandırılan bu başyapıt, hem Osmanlı tarihiyle ilgilenenler hem de uzmanlar için vazgeçilmez bir başvuru kaynağı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2003
 • Sayfa Sayısı:
  286
 • ISBN:
  9789750805882
 • Çeviri:
  Ruşen Sezer
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gamze Toker 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2969 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap hiç bitmedi. Onu öncelikle belirtmek istiyorum. Çünkü tam bir genel tarih olma özelliği var. Her an bir konuda başvurulabilecek bir kitap. Osmanlı Devleti hakkındaki birçok konuya ait genel bilgileri bulabilirsiniz. Bu konularda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz nerelere başvurmanız gerektiği konusunda da yardımcı oluyor. İyi okumalar.

Burak Erdoğdu 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osmanlı Tarihinin kuruluş yükseliş ve gerilememe dönemlerine ışık tutan oldukça önemli bir eser. Osmanlı Tarihinin bilimsel veri ve istatistiklerle yansız ve abartilmadsn anlatıldığı , coşkun duygulardan ziyade akıl ve mantıkla analitik incelemeler yapılan doyurucu bir eser. Üslup hayli alıcı ve anlaşılır , içerik kapsamlı ve biro kadar da çok yönlü , uzun lafin kısası tavsiye edilir...

Emre Dinç 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

The Ottoman Empire , The Classical Age adıyla Londra'da basılmış , üstadın harika bir kitabı. Osmanlı tarihine genel bir bakıştan sonra , İmparatorluğun klasik kurumları anlatılıyor. Eğer tarih adına siyasal olaylar okumaktan sıkıldıysanız tam size göre bir kitap.

Ibrahim D 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu

Halil inalcik hocamızın osmanli devleti klasik çağındaki ekstra ayrıntılarına esas alan ve ölçüt niteliği kazanan bir eseridir. Üniversite zamanindan kitapligimda kalan nadide bir eser.

Félix de Vandenesse 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı Tarihine merak duyanların başucu kitaplarından biri olması gerektiğine inandığım bir eser. Bir imparatorluğun siyasal, kültürel, ekonomik, askeri kısacası her yönünü bu kadar az sayfada ancak Prof. Halil İnalcık anlatabilirdi. Tarihe ilgi duymayan biri için bile alınıp okunduğunda çok fayda sağlayacağını düşündüğüm bir eser. Benim en çok ilgimi çeken yanı Osmanlı'nın Venedik, Fransa, Floransa gibi diğer devletlerle olan diplomatik ve ticari ilişkilerini detaylandırması olmuştur.

Tuğkan Çelik 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

iyi bir kitap osmanlının çoküş nedenini daha iyi kavradım ekonomik yapsı ve toplum etnik kültür ilişkilerinde daha kendimi geliştirdim bana katkısı çok olduğu için puanım 10

Kitaptan 1 Alıntı

Balkanlardaki Osmanlı İlerleyişinin Sırları
Balkanlardaki Osmanlı fetihlerinin neden bu kadar kolay olduğunu açıklamak güç değildir. Osmanlı ilerleyişi, bir yığın bağımsız kral, despot ve ufak beyin kendi yerel çekişmelerinin çözümü için dış yardım aramakta tereddüt göstermediği politik bir parçalanma dönemine denk düşüyordu. Balkanlarda hüküm süren bu çözülüş içinde yalnız Osmanlılar tutarlı bir politika izliyorlardı. Bunun uygulanabilmesi için gerekli askerî güç ve merkezî yetki de yalnız onlarda vardı. Avrupa'nın ilk daimî ordusu yeniçeriler Osmanlılara büyük bir üstünlük sağlıyordu. Doğrudan doğruya kendi buyruğu altında olan bu orduyu sultan, Edirne'nin alınışından sonra savaş tutsaklarından kurmuştu.

Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ (1300-1600), Halil İnalcık (Sayfa 17 - YKY)Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ (1300-1600), Halil İnalcık (Sayfa 17 - YKY)