Sunguroğlu 1

8,3/10  (23 Oy) · 
108 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.207 gösterim
Sunguroğlu Yavuz Bahadıroğlu'nun ilk romanı. Küçük çocuk Aykut'un, dede bildiği akça tarafından akıncı olarak yetiştirilişi, sonra Sungur Alp'in oğlu olduğunu öğrenişi, babasının Selikos adlı bir Bizans Şövalyesi tarafından haince öldürüldüğünü duyması ve Selikos'tan intikam alma yemini etmesi, romanın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bunları öğrenen Aykut, Akça'nın verdiği isimle Sunguroğlu adını alır. Atı şahin ve köpeği düka ile Söğüt'ten ayrılıp serhat boylarına doğru yol alır. Arkada akça dedeyi, nineyi ve onların Sunguroğlu'na sevdalı kızı Nilüfer'i gözü yaşlı bırakmıştır. Bir süre Orhan Gazi'nin emrinde çeşitli görevler alan Sunguroğlu, Çimpeli İbrahim adlı bir arkadaş edinir. Selikos'un izini bulduğu sıralarda Bizans'tan kovulma köse papaz da bu iki arkadaşa katılarak bir üçlü oluştururlar. İbrahim heyecanlı bir genç, köse papaz Josef çok zeki bir adamdır. Artık Sunguroğlu ve arkadaşları maceradan maceraya atılırlar. Bu ilk eserde Sunguroğlu, babasının intikamını almak için Selikos'un peşine düşer.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2004
 • Sayfa Sayısı:
  287
 • ISBN:
  9799754080512
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
 20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Aykut adındaki Osmanlı akıncısı Sunguroğlu'nu anlatıyor. Kitapta geçen konuşmalar Cüneyt Arkın filmlerinden fırlamış gibiydi :) Destansı ve akıcı bir anlatımı var. Keyifle okunabilecek bir tarih romanı :)

Serdar Poirot 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sunguroğlu serisinin ilk romanı. Sungur Alp'in oğlu olan Aykut, babasının ölümünden sonra babasının arkadaşı olan Akça'ya emanet edilir. Akça dedesi de onu tam bir akıncı gibi yetiştirir. Ve namını Sunguroğlu olarak koyar. Orhan Gazi döneminin en namlı akıncılarından biri olur. Bu maceraları sırasında İbrahim ve Köse Papaz adında iki arkadaş edinir. Atı Şahin ve Köpeği Duka ile her maceraya atılan Sunguroğlu'nun en büyük amaçlarından biri de babasını öldüren ve Osmanlı için büyük tehdit olan kurnaz Şövalye Selikos'u bulmak ve öldürmektir. Acaba başarılı olabilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

Ebubekir 
09 Ağu 04:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gençliğimi mütevaziliği ile süsliyen karakterlerden sadece biri. (Hala gencim aslında, demekki hala süslüyor.) Çok fazla olmamak ile birlikte tarihi bilgi de katıyor insana. İslam, Selçuklu, İslam Ahlakı gibi başlıkları ele alıyor diyebiliriz sanırım. Yazarın sadece bu serisini okudum ve beğendim. İyi niyetli ve temiz kalpli bir yazar gibi hissettirdi.

Enes ESEN 
21 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sunguroğlu bir Osmanlı akıncısının içine yiğitlik ve biraz da duygusallık katılmış serüveni. Bunun için kitap bitince zannediyorum etrafımızda ilk bulduğumuz sopayı kılıç yapıp hadeee bre naraları ile millete bir göz dağı vermişizdir, bu kitabi okuduktan sonra. Tek kelimeyle harika bir seri okuyun kaçırmayın. 10 cilt gerçi ilk 3 kitabından sonra çocuk kitabı moduna geçiyor ama olsun onlar da güzel....

Ekrem Özkara 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İnsan her gün yanında bulundurduğu değerlerin,güzelliklerin farkında olamıyor.(sf.14)
İntikam hissiyle hareket etmek,nefsin arzusuna girmek demektir.(31)
Bir akıncı hikayesi,dini ve milli duyguların pekiştirilmesi için bu minvalde kitaplar okumak gerek.

Biraz Abdullah Ziya Kozanoğlu üslubu sezdim ama neyse :D Okunabilir, kısa güzel bir dönem kitabı. Atsız Ata'nın ''Bu akınlarda bulunmaz yorulan'' sözünü hatırlattı bana.

Kitaptan 11 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Dinimize, milletimize göz dikenleri; ya Rabbi ıslahları kabilse ıslah eyle, yok eğer yine eski düşmanlıklarına garazlarına devam edecekler ve ıslah olmayacaklarsa ya Rabbi; Kahhar ism-i celilin hürmetine kahreyle..."

Sunguroğlu 1, Yavuz BahadıroğluSunguroğlu 1, Yavuz Bahadıroğlu
Derya Yalınkılıç 
 15 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsan her gün yanında bulundurduğu değerlerin, güzelliklerin farkında olamıyor.

Sunguroğlu 1, Yavuz BahadıroğluSunguroğlu 1, Yavuz Bahadıroğlu
Ekrem Özkara 
27 Haz 20:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

" İntikam hissiyle hareket etmej,nefsin arzusuna girmek demektir."

Sunguroğlu 1, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 31)Sunguroğlu 1, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 31)
kitapayraci 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bugün öl denilen yerde ölecek, kal denilen yerde bir adım geri çekilmeyecek cesur askerlere malikiz. Böyle bir orduya sahip olan bir milletin beklemesi haramdır.

Sunguroğlu 1, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 136)Sunguroğlu 1, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 136)
Derya Yalınkılıç 
 16 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir milletin batmasının en büyük sebebini, şahısların kendilerine düşeni yapmamasında aramak lâzımdır.

Sunguroğlu 1, Yavuz BahadıroğluSunguroğlu 1, Yavuz Bahadıroğlu
Derya Yalınkılıç 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Demek muhafızla geziyorsun artık?"
"E... Ne yapalım? Son zamanlarda canımızı Azrail'e bırakmamaya yemin edenler çoğaldı. Onların şerrinden korunmak için."

Sunguroğlu 1, Yavuz BahadıroğluSunguroğlu 1, Yavuz Bahadıroğlu
kitapayraci 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Amma da acele davrandın be Sunguroğlu. Ben de düşünmüyor değilim hani. Papazlıkta hileden başka bir şey öğrenemedik. Millete cennet anahtarı dağıtmaktan bize yalnız cehennem kapıları kaldı. Hayırlısı bakalım Senin hareketlerin galiba sonunda beni de müslüman edecek.

Sunguroğlu 1, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 133)Sunguroğlu 1, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 133)
2 /