Adı:
Muhteşem Süleyman
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757016915
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Paradoks Yayınları
Baskılar:
Muhteşem Süleyman
Muhteşem Süleyman ve Hürrem Sultan
" Neden "Kanuni", ya da "Muhteşem" dendi?
" Kanuni, Hürrem Sultana gerçekten âşık mıydı?
" Osmanlının devlet yapısı eğlenceye mi, hizmete mi dönüktü?
" Harem hayatı nasıldır?
" Harem nasıl bir kurumdur, işlevi padişahlara kadın bulmak mıdır?
" Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleymanı ne kadar etkilemiştir?
" Şehzadelerin katledilmesinde Hürrem Sultanın rolü olmuş mudur?
" Sünnet Medeniyeti ne demektir, Osmanlı bunun neresindedir?
" Osmanlının devlet olma amacı nedir?
" Kanuninin kimliği ve kişiliği
" Kanuninin savaşları, vatana katkıları
" Oğullarını neden öldürttü
" İstediği zaman padişah hareme girebilirmiydi?
" Ak ve Kara Ağaların istediklerinde hareme girmeleri mümkün müydü?
" Hürrem Sultan, genelde tarihçilerimizin gösterdiği gibi "canavar ruhlu bir kadın" mıydı, yoksa bir hayırsever miydi?
Bazı yerleri şiir edasıyla bazı yerleri bilgi dolu olan bir kitabımızın daha sonuna geldik.. :) Bu sefer okuma sürem çok uzadı. . Zamanım çok kısıtlı olduğu için benden kaynaklandı. Kitap çok güzel. Yazarımız okuyucuyu sıkmadan okuyucu ile konuşur gibi bilgi dolu bir kitabı bizlere sunmuş. :) Tarih sevenlere tavsiyemdir :)
...Kısacası,saltanatın ilk aylarında yapacak öyle çok iş vardı ki,romanlarda okuduğumuz,yahut filmlerde gördüğümüz gibi,haremde gönül eğlendirmesi imkansızdır...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.432 Oy)19.197 beğeni43.803 okunma3.042 alıntı184.754 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.764 Oy)11.509 beğeni28.713 okunma1.620 alıntı150.424 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.965 Oy)8.936 beğeni26.563 okunma2.715 alıntı116.023 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.316 Oy)5.163 beğeni18.939 okunma825 alıntı78.193 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (4.954 Oy)5.632 beğeni18.601 okunma905 alıntı94.412 gösterim
 • Od
  8.5/10 (2.011 Oy)1.985 beğeni7.674 okunma1.244 alıntı31.806 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.793 Oy)13.520 beğeni34.850 okunma3.469 alıntı147.477 gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (1.719 Oy)1.626 beğeni6.418 okunma697 alıntı26.012 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.346 Oy)5.134 beğeni17.103 okunma3.585 alıntı110.013 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.530 Oy)7.942 beğeni21.545 okunma4.059 alıntı130.713 gösterim
aydınlatıcı bir kitap hürrem sultanı hırs tutkunu olan birisi olarak bilenlerin mutlak okuması gereken bir kitap o günün şartlarını havasını kitaba çok güzel işlemiş yazar
Daha öncede okumustum. Güzel bir anlatıma sahip. Şimdi tekrar okuma istediği duyuyorum. Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman kendi si de muhteşem ordusu da muhteşem
İncelemeye başlamadan önce milliyetçi ve tarihiyle gurur duyan bir insan olduğumu söylemek istiyorum. Zira yapacağım eleştiriler tarihe çamur atma içgüdüsü ile değil sadece okuduğum kitaba duyduğum hayal kırıklığından ileri geliyor.

'Muhteşem Süleyman ve Hürrem Sultan' Yavuz Bahadıroğlu'nun okuduğum dördüncü kitabı. İlk kitabı edindiğimde lise birinci sınıftaydım ve görüşlerine güvendiğim tarih öğretmenime yazarı sorduğumda ''Doğru bir yazar ama senin seviyenin altında. Daha bilimsel şeyler oku.'' demişti. Yine de benim bulduğum ilk kitap olan 'Kayıt Dışı Tarihimiz'i okumuş ve beğenmiştim. Öğretmenimin neden öyle söylediğini beş sene sonra, bu gece, dördüncü kitabı bitirdiğimde anlıyorum.

Yazarın objektif olmadığı zaten herkesin kabul ettiği bir şey. Kitaplarını hikayeci, hatta savunmacı bir dille anlatıyor. Sanırsınız yüz küsur kitabını yalnızca yüzlerce yıl önce yaşamış insanları savunmak için yazmış. Cumhuriyet öncesi tarihimizi görmezden gelmek veya lekelemeye çalışmak beni de çok öfkelendirse bile tarihte olan yanlışları tamamen görmezden gelmenin de eşit derecede hatalı olduğunu düşünüyorum.

Sonuçta tarihimizdeki hem doğrulardan hem yanlışlardan ders çıkarmamız gerekiyor. Ben öyle düşünüyorum.

Örnek vermem gerekirse Pargalı İbrahim Paşa'nın hataları olduğunu, bu yüzden başını kaybettiğini kabul ediyor (bu kabullenişi yalnızca bir cümlede gördüm); ancak yanlışının neler olduğunu açıklamak yerine Paşa'nın daha önce yaptığı hayırlarla ve devlet adına aldığı doğru kararlarla savunmasına devam ediyor.

Dediğim gibi yaklaşık bir hafta önce yazarın Yavuz Sultan Selim'i anlatan eserini okuduğum için bu kitaba da objektif bir tarih okuyacağım beklentisiyle başlamadım. Beni asıl hayal kırıklığına uğratan şey tekrara düşülmesiydi. Bunun, ilk başta, art arda gelen iki padişahın hayatlarını okuduğum için kaçınılmaz olduğunu düşündüm. Ne kadar rahatsız edici olsa da sonuçta bu padişahların kişiliklerinden bahsederken aldıkları eğitimin önemine de değinmeliydi ve bu yüzden her iki kitapta da Enderun Mektebini anlatması kaçınılmazdı. Birebir aynı cümleleri ikinci kez okumaktan biraz sıkılsam da içimde yazarı haklı çıkardığım için kitaba devam etmiştim. Ancak bir süre sonra kitap kendi içinde de tekrara düşmeye başladı. Kitabın başında söylediği bir özellikten kitabın ortasında veya sonunda tekrar söz açmıştı. Özellikle kardeş katli mevzusunda birkaç sayfada bir aynı cümleler karşıma çıkıyordu.

Kardeş katli demişken... Birkaç sene öncesine kadar kardeş katline (ablalık içgüdülerimden midir nedir) hiçbir şekilde sıcak bakamıyor, kardeş katlini yasal gören kanunnameyi Fatih'in en büyük hatası görüyordum. Ne de olsa Fatih Sultan Mehmet dedem ben küçükken gemileri karadan nasıl yürüttüğünü anlattığından beri benim kahramanımdı. Ancak zaman geçtikçe ve dönemin şartlarını kavrayacak yaşa geldikçe durumun zaruretini kavramaya başladım. Fatih'in bu kanunnameyi dönemin hukukçularından (yani şeyhülislamdan) fetva alarak hazırlatmış olması yani İslam hukukuna uyuyor olması bir yana; dış güçlerin yaşayan şehzadeye mesela Cem Sultan'a neler yaptığını ya da yeniçerilerin işlerine gelmeyen durumlarda padişahı ''Kardeşin eksik olmasın'' diye alenen tehdit ettiğini öğrenince görüşlerimde ciddi değişmeler olduğunu kabul etmeliyim.

Yavuz Bahadıroğlu da bu meseleyi bu şekilde görüyor; başa geçen padişahın kardeşlerini öldürmesini devlet için feda olarak daha da kutsallaştırıyordu. Gel gelelim aynı yazar Hürrem Sultan'ın Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinde payının olmasını 'ana yüreği' diyerek masumlaştırma çabası bana samimi gelmedi. Evet, Şehzade Mustafa'nın dedesi Yavuz gibi babası henüz hayattayken padişahlık hazırlığına giriştiğini, bu yüzden kendi sonunu hazırladığını biliyorum. Yine de Hürrem Sultan'ı melekleştirmeye çalışması gözüme battı.

Karakterleri ve olayları daha objektif bir şekilde iyisiyle kötüsüyle yazsa yazarın daha çok inandırıcı ve daha faydalı olacağı görüşündeyim. Zaten savunma politikasına girilmesine, masumlaştırılmasına ihtiyaç duyulmayan; dehalarla dolu, olabildiğince temiz bir tarihe sahibiz.

Hazır Hürrem Sultan demişken, padişahın büyük aşkı kitabın adına da yazılmış. Ancak oldukça yüzeysel işlenmiş. Hürrem Sultan'ı karakteriyle, yaptığı hayırlarla ya da padişaha duyduğu aşkıyla biraz daha okumak isterdim. Yazarın Hürrem Sultan'ı ayrıca anlattığı bir kitabı var mı diye özellikle baktım ancak göremedim. Bir miktar hevesim kursağımda kaldı yani.

Uzuuun uzun eleştirdikten sonra objektif olmadığını ve tekrara düştüğünü, düşeceğini bildiğim yazarın diğer kitabını neden okuduğuma gelirsek... Malum aydın gözükme çabasındaki pek çok yazarımız Osmanlı'ya bir türlü rahat vermiyorlar. İnsan aynı anda hem Atatürk'ü hem Osmanlı'yı sevemez gibi hareket ediyor ve ne kadar Atatürkçü olduklarını göstermek için çareyi Osmanlı'yı kötülemekte buluyorlar. Bundan kendi adıma oldukça rahatsızım. Ve hazır 'harem içindeki entrikalar' veya 'Osmanlı padişahlarının zevklerine düşkünlükleri yüzünden milletin ne kadar geri kaldığını' yazmayan bir yazar bulmuşken birkaç kitabını okumak istemiştim. Kitabın kesinlikle okunmayacak türde olduğunu söylemiyorum. Bence bütün o tarih düşmanları yazarların arasında bir soluk almak için, biraz da pozitif bir pencereden bakabilmek için okunmalı. Ama art arda birkaç kitabını değil.

Muhtemelen kitapların içeriğini biraz unuttuğum zaman karşıma başka bir kitabı çıkarsa okurum. O zamana dek Yavuz Bahadıroğlu'nun okuduğum son kitabı.

Herkese iyi okumalar.
Kitap yalın dille yazılmış olmasına rağmen konudan konuya geçim yapılmış sürekli. Tarih üzerine okumuş olduğum diğer yazarlar daha çok hoşuma gitmişti aslında.
Kanuni Sultan Süleyman dönemine meraklı olduğum için büyük bir heyecanla almıştım. Ancak hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Öncelikle kitap isminin hakkını vermiyor. Kanuni ve Hürrem Sultan'dan oldukça yüzeysel bir şekilde bahsedilmiş.Yazar her kitabında tekrarladığı Osmanlı ile ilgili düşüncelerini bu kitapta da neredeyse aynı cümlelerle tekrarlamış.Başka kitaplardaki bilgileri tekrarladığı gibi kitap kendi içinde de tekrara düşmüş. Başta anlattığı bir olayı ortada yine anlatmış.
İkinci olarak kitap objektiflikten uzak. Sonuçta bu bir roman, dizi ya da film değil. Ben tarih kitabı yazıyorum diyorsan objektif olman ve verdiğin bilgileri belgelere dayandırman gerekir. Yazar ise her şeyi kendi perspektifinden anlatmış. Osmanlı ve Kanuni fanatizmi yapacağım derken objektifliğini yitirmiş. Bu yüzden de asıl parmak basması gereken yerlere parmak basmamış.
Bu dönemle ilgili tarihi derinliği olan bir kitap okumak isteyenlere kesinlikle tavsiye etmem.
Muhteşem Süleyman ve Hürrem Sultan ,Yazar Yavuz Bahadıroğlu...bu kitapta bir terslik olmalı diye düşünüyorum.Osmanlının zirve yaptığı bir dönem bu kadar mı yetersiz anlatılır..Osman Gazi'den başlayıp -2.Abdulhamit' e uzanan örnekler,tekrarlanan metinler ve yabancı tarihçilerden alıntılar...Gerçi Yazar kitap içerisinde özeleştirisini de yapmış bu konunun.Sabırlı okuyucuların bile zorlanacağı bir kitap.!.İyi okumalar...
Eser güzel. Sıkılmadan bir çırpıda okunacak ve her sayfada birşeyler ogrenebilinecek dolu dolu bir kitap.İlk bölümler genel Osmanlı hakkındaki bilgi içerirken ilerleyen sayfalar Kanuni devrinin muhteşem serüvenine tanıklık ediyor.Okurken ara ara kendinizi o dönemde hissedebiliyorsunuz.Son bölümde de harem hayatının işleyişi anlatılıyor ki bu kısım ayrı bir önem taşıyor.Haremin televizyonlarda anlatıldığı gibi bir yer olmadığı bir yol geçen hanı hiç olmadığı padişahın bile istediği zaman giremediği bir bölüm olduğu vurgulanıyor.
Yavuz Bahadıroglu'nun Osmanlı' nın doğuşunun temellerini dahi anlatarak okuyucuyu hazirladigi; safi tarih anlatarak degil ,aralara okuyucunun dikkatini cezbedecek kıssalar koyarak, bir ansiklopedi okur gibi degil de sanki okuyucuyla sohbet ediyorcasina yazdigi guzel bir eser.
Ertugrul Beyden Kanuni Sultan Süleymana kadar gecen surenin sosyal ,siyasi durumunu; Osmanlinin toplumsal ve dini degerlerini yabanci bir cok yazarin alinti ve sozleriyle anlatip zenginleştiren Bahadıroglu, bilgi olarak cok zengin bir eser çıkarmış ortaya.
pek tarih kitabı okumam ama bu kitabı merak ediyordum ve gerçekten çok güzeldi. Osmanlının kuruluşundan ve gerçek Süleyman'ı görmemize biraz da olsa ışık saçıyor. Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatı sadece Hürrem Sultan'dan ibaret değil. Ömrünün çoğu kısmında savaş alanlarında geçmiş hayatı büyük Sultan Süleyman'ın....
Bu Kitabı Okumuştum,Çok Güzel Bir Kitaptı,Atalarımızın Hangi Seferlere Çıktığını,Dünyayı Sallayan Önemli Kişileri,Kanuninin
Dünyayı Sallatan Anayasası,Kanunları,Ve Bunun Gibi Bir Çok Şeyi Anlatıyor...

Bence Kesinlikle Okunması Gerekilen Bir Kitap...
Birbirleriyle kavga eden siyasetçilerimizi, öğrencileriyle kavga eden üniversitelerimizi, halkla kavga eden medyamızı ve kendi kendisiyle kavga eden hakkımızı "Kavga zamanı değil, el ele verip memleketi kurtarma zamanıdır" diye uyaracak gür bir sese muhtacız.
Elif okuduk ötürü
Pazar eyledik götürü
Yaradilani hoş gördük
Yaradandan ötürü
( yunus emre)
" Zor ya " diye, gülümser Yahya Efendi. " Onca insanı memnun etmek zordur. Biri sevinir, öbürü küser. En iyisi Biri'ni memnun etmek. "
" Anlamadım. Birinin memnunetiyle olacak şey mi bu? "
" Olur " derken, yine gülümser Yahya Efendi.
" Allah'ı memnun et de gerisine karışma, diğerlerinin memnuniyeti O'ndan gelir. "
Eski bir İngiliz elçinin Enderun Mektepleri hakkında söyledikleri ilginçtir:
"Osmanlılar, aldıkları esirlere hiç kötülük yapmıyor, kardeş gibi davranıyorlar. Hangi milletten, hangi dinden olursa olsun, küçük çocuklar, 'Enderun' denilen mekteplerde, değerli öğretmenler tarafından okutuluyor, İslâm bilgileri, İslâm ahlakı, fen, kültür dersleri verilerek, kuvvetli, başarılı Müslümanlar olarak yetiştiriyorlar. Osmanlı ordularını zaferden zafere ulaştıran değerli kumandanlar, Sokullular ve Köprülüler gibi seçkin siyaset ve idarı adamları, hep böyle yetiştirilen keskin zekalı çocuklardı. Osmanlı akınlarını durdurmak için, bu Enderun mekteplerinin ve bunların kolları olan medreseleri yıkmak, Osmanlıları fende geri bırakmak lâzımdır."
Rakiplerimiz, mağlubiyetlerinden bile zafer destanları, kahramanlık menkıbeleri çıkarıp kitaplar doldururken, hayali zafer tabloları ressamların fırçasından tuale akarken, bizim her biri gerçekten kahramanlık abidesi olan zaferleri âdeta geçiştirmemiz , "Geçmişe'mazi'derler" safsatasıyla tarihe gerektiği kadar eğilmememiz, övünmek şöyle dursun zaman zaman geçmişimize dil uzatmaya, âdeta ondan utanmaya itilmemiz, affedilir gibi değildir.
Bu millet, kendini "iş bilir" zanneden kadrolardan ve kendini "harika beyin" ilân eden beyinsizlerden çok çekmiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Muhteşem Süleyman
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757016915
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Paradoks Yayınları
Baskılar:
Muhteşem Süleyman
Muhteşem Süleyman ve Hürrem Sultan
" Neden "Kanuni", ya da "Muhteşem" dendi?
" Kanuni, Hürrem Sultana gerçekten âşık mıydı?
" Osmanlının devlet yapısı eğlenceye mi, hizmete mi dönüktü?
" Harem hayatı nasıldır?
" Harem nasıl bir kurumdur, işlevi padişahlara kadın bulmak mıdır?
" Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleymanı ne kadar etkilemiştir?
" Şehzadelerin katledilmesinde Hürrem Sultanın rolü olmuş mudur?
" Sünnet Medeniyeti ne demektir, Osmanlı bunun neresindedir?
" Osmanlının devlet olma amacı nedir?
" Kanuninin kimliği ve kişiliği
" Kanuninin savaşları, vatana katkıları
" Oğullarını neden öldürttü
" İstediği zaman padişah hareme girebilirmiydi?
" Ak ve Kara Ağaların istediklerinde hareme girmeleri mümkün müydü?
" Hürrem Sultan, genelde tarihçilerimizin gösterdiği gibi "canavar ruhlu bir kadın" mıydı, yoksa bir hayırsever miydi?

Kitabı okuyanlar 296 okur

 • N.E.A 'nın Kütüphanesi
 • Elisa
 • Zonsime
 • Yusuf Kerem ŞAHİN
 • ~ 33
 • Adem Demir
 • Nilay Güner
 • Bluebead
 • Mehmet Ali Hıdır
 • Ömer Büker

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11.9
14-17 Yaş
%5.9
18-24 Yaş
%30.7
25-34 Yaş
%22.8
35-44 Yaş
%15.8
45-54 Yaş
%10.9
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.9
Erkek
%38.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.4 (16)
9
%19 (12)
8
%6.3 (4)
7
%23.8 (15)
6
%9.5 (6)
5
%6.3 (4)
4
%1.6 (1)
3
%1.6 (1)
2
%3.2 (2)
1
%3.2 (2)