Yavuz Sultan Selim

8,3/10  (19 Oy) · 
86 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.305 gösterim
Yavuz Sultan Selim, kısacık iktidarı döneminde ülkesini başarıdan başarıya taşımış, sahip olunan toprak miktarını üç katına çıkarmış ve ittihad-ı İslam adına ömrünü feda etmiş bir Osmanlı sultanıdır. Şehzadeliğinden itibaren kafasında planladığı büyük İslam birliği hayali, onu, hayatının son anlarına kadar gayret ve mücadele içinde olmaya zorlamıştır. Çevresinin tavsiyelerine rağmen, rahatını, bir ümmetin saadetli bahtına feda eden bu İslam kahramanını daha yakından tanımak isterseniz, bu eser, size güzel bir girizgâh sağlayabilir.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789754080889
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Duran Aşçı 
08 Eyl 15:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı seçmem osmanlı tarihine merak edişimin ötesinde osmanlı tarihinin ekonomik kültürel siyasi egitim dini konuları merak edişimin gayesinde kitabı seçtim yazarı bildigim ve tarihi bilgi ve birikimine güvendiğim için aldım ve iyiki almışım okuyuncau ne kadar dogru bir iş yaptıgımı anlamakla beraber büyük bir bilgiyede sahip oldum osmanlının en kudretli padişahlarından olan Yavuz Sultan Selim in yaptıkları düşünceleri davranışları ve kararlılıgı devlet için zamanını hiç boşa harcamayan yetenekli kültrlü dinine baglı bir padişahın hayatını okumak büyük bir zevk verici olması beni müteşekkir etti kulagıma küpe olacak bilgi ve birikimi sunduğu için ve tarihimizi atalarımızı anlamamızı ve yolundan gitmemizi benimsettigi için yazara bir kez daha hayran kaldım diyebilirim.

DERYA... 
05 Mar 21:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yavuz sultan selim ve dönemini benim gibi seviyorsanız mutlaka okumalısınız...yazar sadece dönemi ve olayları değil,Yavuz sultan Selim'in iç dünyasını da anlatmış...

özlem baran 
07 Oca 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Tarih dersinde kitap seçtik. Bende yavuz sultan selim i aldım. Gerçekten iyi bir kitap.

Kitaptan 6 Alıntı

Günay Kut Berber 
28 Mar 18:12 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Herkesten fazla şey öğrenmek isteyenler, işe küçükken başlamak zorundadırlar babacığım. Yoksa ömürleri yetmeyebilir!

Yavuz Sultan Selim, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 35 - Nesil Yayınları)Yavuz Sultan Selim, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 35 - Nesil Yayınları)
Duran Aşçı 
07 Eyl 18:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Önsöz
Mutluluk insanlıgın ortak gayesidir. Herkes mutlu olmak için ugraşır, kendisine ve sevdiklerine daha mutlu bir hayat saglama düşüncesiyle çabalar durur.

Yavuz Sultan Selim, Yavuz BahadıroğluYavuz Sultan Selim, Yavuz Bahadıroğlu

Tabiatıyla,ölmeyi bin kere hak edenler "mazlum," ölüm hükmünü verenler ise "zalim"mevkiine düşerler .

Yavuz Sultan Selim, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 51 - Nesil yayınları 42.baskı)Yavuz Sultan Selim, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 51 - Nesil yayınları 42.baskı)

Merdum-i dideme bilmem ne füsun etti felek
Gıryemi kıldı füsûn eşkimi hun etti felek .
Şirler pençe-i kahrımdan olurken lerzan;
Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek.

Yavuz Sultan Selim, Yavuz BahadıroğluYavuz Sultan Selim, Yavuz Bahadıroğlu
Günay Kut Berber 
28 Mar 18:11 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Vatan sevgisi baba sevgisinin önüne geçer. Milletin menfaati ve bütünlüğü, baba dahi olsa, kişi menfaatlerinin üzerinde tutulmalıdır.

Yavuz Sultan Selim, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 12 - Nesil Yayınları)Yavuz Sultan Selim, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 12 - Nesil Yayınları)