Muhammet Çelik'in Kapak Resmi
Muhammet Çelik, Anabasis'i inceledi.
10 Nis 11:25 · Kitabı okudu · 14 günde · 5/10 puan

Bundan 2500 yıl önce yaşamış bir Yunan Askerinin, katıldığı seferi ve bu sefer sonucu geri dönerken komutan pozisyonuna geldiği ordunun hikayesini anlattığı eser. Neredeyse tamamı bugünkü topraklarımızda geçtiği için ilgimi çekmişti. Özellikle Doğu Karadeniz ile ilgili tarihsel veriler nedeni ile okudum.

Buraya kadar olan kısmında tatmin olacak birçok bilgi edindim. Ancak çevirmenin Rum olması, taraflı çevirilere neden olduğunu düşünüyorum. Hellenliği ön plana alarak çevirdiğini ve bu nedenle Ksenophon'un aktardıklarında kırpmalar yaptığını inanıyorum. Başka kaynaklarda örneğin Zigana dağından inerken Ağaçlarda yaşayan bir kabileden bahsederken bu çeviride bu insanlardan bahsedilmemektedir. Ayrıca bölgedeki Skytianlar yani İskitler kısa bir cümle ile geçilmektedir. Bence ne kadar güzel çevrilmiş olsa da tarafsızlık olmadığından eleştirilmeyi hak etmektedir.

Muhammet Çelik, Edigey'i inceledi.
 08 Nis 22:18 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Türk Mitolojisi, kendine has üslubu olan, ve Türk dünyasının tamamında bulunan mitolojilerde bu üslubu hissettiren bir yapıdadır. Yani Sibirya'da veya Altaylar'da okuduğunuz destanlarda, Anadolu coğrafyasının masallarının, destanlarının tadını alabilirsiniz. Dede Korkut'tan parçalar hissedebilirsiniz.

Bu kitap, her ne kadar İdil Türklerinin mitolojisi olsa da, bariz bir şekilde aldığınız tat ile Anadolu coğrafyasında geçen bir hikaye edası ile okuyabilirsiniz. Yazar harika bir akıcılıkla yazmış. Bu nedenle bir günden daha kısa sürede okudum. Hikaye ünlü bir destan olmasına rağmen, Türkiye Türkleri tarafından pek bilinmiyor olması nedeniyle özellikle okunmasını tavsiye ederim.

Ayrıca destanın geçtiği tarih olan 15. Asrın ilk kısmından tarihsel bilgiler veriyor. Türk elleri birbiri ile savaşınca Rus Prensi Türk Şehirlerini yağmalaması sonradan gelecek olan felaketlerin başlangıcı ve uyarıcısı gibi. En sonunda Türklerin birbirini kırması nedeniyle Astana, Kazan ve Kırım bir daha bir olmamaya ayrılıyor. Kitap bu anlamda da Türklere geçmiş hatalarını göstermektedir.

Herkül, Aşilusu, Hektoru ezbere sayan çocuk ve gençlerimize Edigey'i, Ural Batır'ıi Manas'ı, Köroğlu'nu okutmanızı öneririm.

Muhammet Çelik, Bir Şeftali Bin Şeftali'yi inceledi.
06 Nis 21:55 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tanıdığım birçok kişinin okuduğu bu kitabı, bu akşam 3.5 yaşında oğluma okudum. Keyif alarak dinlediğini düşünüyorum.

Azerbaycan Türkü olan yazar, yaptığı öğretmenlik yıllarının tecrübeleri ile hikayeler yazmış. Bu özelliği ile Türkiye'de Fakir Baykurt'a benziyor (Gerçi Fakir Baykurt daha ziyade romanlar yazmış.)

Muhammet Çelik, Büyük Olayların Kısa Tarihi'yi inceledi.
05 Nis 08:27 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tufan Gündüz Hocanın deyimiyle birçoğuna şahit olduğumuz tarihi olayların, yıllar sonra kısa özetlerinden oluşan bir kitap.

Yaklaşık 150 yıldan bu yana Ülkemizde yaşanan veya diğer ülkelerde yaşanıp Ülkemizde etkisi hissedilen olaylar incelenmiş. Kitap sayesinde hızlı bir yakın dünya tarihi gezisi yapıyorsunuz. Ayrıca kitap kısa olduğundan sıkmadan su gibi gidiyor. Geleceği değerlendirirken tarihi bilmekte oldukça büyük faydalar var. Bu tarz kitapların çoğalması geleceğimiz için önemli bir artı olacaktır.

Muhammet Çelik, bir alıntı ekledi.
29 Mar 08:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

6-7 Eylül olaylarında zarar görenlerin mallarının tazmini için ülke çapında bağış ve yardım kampanyaları düzenlendi. Kamuoyu bu kampanyaya geniş destek verdi. Çünkü Türk halkı o gün yaşananları hiçbir zaman tasvip etmemişti.

Büyük Olayların Kısa Tarihi, Tufan GündüzBüyük Olayların Kısa Tarihi, Tufan Gündüz
Muhammet Çelik, bir alıntı ekledi.
29 Mar 08:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

1926'dan 1975 yılına kadar geçen sürede Türkiye'de 1 Mayıs kutlamaları yapılmadı.

Büyük Olayların Kısa Tarihi, Tufan GündüzBüyük Olayların Kısa Tarihi, Tufan Gündüz
Muhammet Çelik, bir alıntı ekledi.
26 Mar 11:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Devlet kurumları sahiplik ilkesinden en uzak kurumlardır.

Niçin Geri Kaldık?, İskender ÖksüzNiçin Geri Kaldık?, İskender Öksüz