Muhammet Çelik'in Kapak Resmi
Muhammet Çelik, Fahrenheit 451'i inceledi.
17 Haz 22:37 · Kitabı okudu · 19 günde · 7/10 puan

Distopya türleri hep ilgimi çekmiştir. Bu nedenle elime aldığım eserde kitapların suç sayıldığı ve itfaiyecilerin yangınları söndürmek yerine kitapları yaktığı bir dünyayı hayal etmiş yazar. Konu bu kadar harika olduğu halde, bence aradaki onlarca duygu geçişi ve tanımlamalar nedeniyle beni biraz sıktı.

Ama yine de okunması gerekilen bir kitap.

Muhammet Çelik, Ölüöne'yi inceledi.
02 Haz 10:11 · Kitabı okudu · 53 günde · 7/10 puan

Kitabı iki şekilde değerlendirmek gerek.
Sibirya kültür coğrafya ve toplumu hakkında bilgi alabileceğiniz kısım bu kitabı okumamın nedenini oluşturuyor. Kitapta Saka olan öğrenci Moğolistan'a okumaya gidiyor, Altay, Kazak gibi diğer Türk ellerinden insanlar ile tanışıp kaynaşıyor. Ve gelişen olaylarda gündelik Moğol, Saka ve diğer Turanik toplumların yaşantısı hakkında bilgi elde diliyor.

İkinci kısım ise yazar Levent Bey'in de vasıflarından biri olan Metal Müzik kısmıdır. Burası bana göre biraz abartılı bir anlatım olmuş. Hele müzik gurupları ve şarkı isimlerinin sayılma kısımlarını adeta göz ucu ile hızlı hızlı okuyup geçmek zorunda kaldım. Bir de Metal Müzik dinleyen insanların sanki diğer müziklere karşı kendileri çok üstün görmeleri gibi bir durum hissediyorum. Bu hissi somut örneklere dökemem ama öyle bir hava hissediyorum. Bu havada bu kitapta bayağı hissediliyor.

Yinede bölgede gezmek istiyorsanız tavsiye ederim.

Muhammet Çelik, Yalnızız'ı inceledi.
30 May 11:46 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 7/10 puan

Peyami Safa, karakter analizleri çok yoğun yapan, bu konuda bence deha seviyesinde bir adam. Zira yazdıklarını hayal ederken aklınızdan devamlı "sahiden öyle oluyor" gibi ifadeler geçebilir.

Bundan sonrasında kitap hakkında bilgi vardır. Okuyacaklara spoiler olabilir.
Bu kitabı da iki bölüm ile incelenebilir. Birincisi evin kızı Selmin'in hikayesi var. Selmin insanları en kötüye alıştırmaktadır. Oynadığı oyunda insanlar, onun bunu oyun olduğunu söylediğinde o kadar rahatlamaktadırlar ki her şartı seve seve kabul etmektedirler.

İkinci kısım Samim ile Meral'in hikayesidir. Meral o dönem bir çok yazarda hissedilen bir karakterdir. Batıya körü körüne hayran ve batı için kendi şahsiyetinden birçok taviz verebilecek bir genç kız. Ancak içinde bir yerlerde yine de kendi kültürüne minik de olsa bağları vardır. Bu bağlar ile Samim'e tutunmaktadır. Safiye Erol, Bahaeddin Özkişi, Samiya Ayverdi, ve Kemal Tahir gibi birçok dönem yazarında benzer karakteri bulabilirsiniz.

Kitapta ayrıca önemli bir ayrıntı da hayal ülkesi olan Simeranyadır. Samim aklındaki ideal ülkeyi burada kurmaktadır.

Muhammet Çelik, bir alıntı ekledi.
30 May 11:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ördeklerin kuğuyu aşağılaması onların "oryantalizm"idir. "Ötekileştirme" budur. Fakat bundan daha acı ve vahimi, Şarklı ilan edilip aşağılanan milletlerin kendi öz çocuklarının, bu ötekileşmeyi kabullenmesi, kendilerinin çirkin ördek yavrusu olduğuna inanması ve kendi kardeşlerine hakaret yağdırmasıdır.

Türk'üm Özür Dilerim, İskender Öksüz (Sayfa 162)Türk'üm Özür Dilerim, İskender Öksüz (Sayfa 162)
Muhammet Çelik, bir alıntı ekledi.
30 May 11:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Rumeli'de etnik temizlikten önce Türk nüfusun çoğunlukta olduğunu hatırlayan yok.

Türk'üm Özür Dilerim, İskender ÖksüzTürk'üm Özür Dilerim, İskender Öksüz
Muhammet Çelik, bir alıntı ekledi.
30 May 11:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Demokrasi hür insanların harcıdır. Hürriyetin olmadığı yerde demokrasi bir merasimden, bir ritüelden ibarettir.

Türk'üm Özür Dilerim, İskender Öksüz (Sayfa 41)Türk'üm Özür Dilerim, İskender Öksüz (Sayfa 41)
Muhammet Çelik, bir alıntı ekledi.
30 May 11:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ne Batı ne de başkaları bizim kayıtsız şartsız dostumuzdur. Aynı şekilde kayıtsız şartsız düşmanımız da değildir. Onların çıkış noktası bizim hayrımız ve şerrimiz değil, kendi milli menfaatleridir.

Türk'üm Özür Dilerim, İskender ÖksüzTürk'üm Özür Dilerim, İskender Öksüz