Biz Zamyatin'in Önsözüyle

8,3/10  (93 Oy) · 
185 okunma  · 
62 beğeni  · 
2.708 gösterim
Rusça aslından çevirisiyle Türkçede ilk kez: Bütün bir yirminci yüzyıl edebiyatını etkileyen, Aldoux Huxley, Ayn Rand, George Orwell, Kurt Vonnegut, Ursula K. Le Guin için açık esin kaynağı olan BİZ, ilk kez özgün dilden çevirisiyle okurların karşısında.

Herkesin numaralarla adlandırıldığı ve her an dinlenip gözetlendiği bir ülkede, Tek Devlet'in komşu gezegenlere yayılmak için yaptırdığı uzay gemisinin çalışmalarına katılan bir mühendis günlük tutmaktadır. Herkesin devlete yararlı ve iyi olmasının övgüsüyle başlayan günlük, yavaş yavaş mühendisin devletin başındaki İyilikçi'nin matematiksel, kusursuz düzeninin sorgulanmasına dönüşür.

"Devlet kendini ve hedeflerini yaşatıyor, ama ölmeyi gönüllü olarak elbette kabul etmiyor o yüzden yeni şimşekler, fırtınalar, kasırgalar başlayacak. Böyledir bu yasa, sonsuza dek fırtına gibi bir 'd' ile taçlanan o yumuşak 'evrim' böyledir. Fırtınanın güçlü nefesi bu sayfalarda duracak."
Yevgeni Zamyatin

"Zamyatin belli bir ülkeyi değil sanayi uygarlığının hedeflerini değerlendiriyor. Bu kitabın konusu aslında Makine'dir, yani insanın şişesinden düşüncesizce çıkardığı ve tekrar şişesine sokamadığı o cin."
George Orwell

"Otomatik Piyano'yu yazarken olay örgüsünü gururla Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya'sından ödünç aldım, o da zaten gururla Yevgeni Zamyatin'in BİZ'inden ödünç almıştı."
Kurt Vonnegut

"Yazılmış en iyi bilimkurgu kitabı. İyi, zeki ve güçlü bir kitap; duygusal açıdan sarsıcı ve teknik açıdan, bilimkurgunun metafor menzilini kullanma tarzıyla, o zamandan bu yana yazılmış birçok kitaptan çok daha ilerde."
Ursula K. Le Guin

Ölmeden Önce Özgün Dilden Çevirisiyle Okumanız Gereken 1001 Kitap'tan biri.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786053751991
 • Orijinal Adı:
  Мы (Mıy)
 • Çeviri:
  Fatma Arıkan & Serdar Arıkan
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahsen B. 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Bu zamana kadar okuduğum distopya kitaplarının gerçekten ne kadar da Biz'e benzediğini görmüş oldum. Fakat Yevgeni Zamyatin'den esinlendiğini söyleyen diğer yazarların kitaplarına bakınca gerçekten de 'boynuz kulağı geçermiş' diyor insan.

Rus Devrimi'nden sonra yazıldığını düşününce; Biz, kurgu olarak gerçekten çok güzel bir kitap. Kendisini dış dünyadan bir duvarla tamamen soyutlamış bir toplum düşünün. Camdan bir şehir, benlik duygusu, özel hayat, sevgi, eğlence yok. Herkesin numaraları ve belli bir programa göre yapmaları gereken görevleri var. Şehirde insanlardan başka -ki onlara artık insan denilebilirse, tamamen ruhsuzlaşmışlar ve bunu da iyi bir şey olarak görüyorlar- herhangi bir canlı yok. Ve dahası...

Kesinlikle çok güzel bir şekilde düzenlenmiş distopik bir dünya var kitapta. Ama ne yazık ki ben Zamyatin'in diline 250 sayfa boyunca pek alışamadım. Kitap, Tek Devlet'in mühendisi olan D-503'ün tuttuğu günlükten oluşuyor. Sanıyorum artık insanlar robotlaştıkları için konuşmaları da kesik kesik, ya da D-503'ün iç dünyasından dolayı çok karmaşık bir anlatıma sahipti kitap. Bir de matematikçinin kaleminden çıktığı için bir çok matematiksel terimle karşılaştım kitap boyunca. Bir üçgen ya da X nedir, ne değildir tabii ki biliyorum ama bir romanda 'gülümsemesiyle yüzünde üçgen oluştu, kaşlarını çatınca X ortaya çıktı' gibi cümlelerle karşılaşmak siz de takdir edersiniz ki herkes için hoş olmuyor.

Zamyatin zor bir yazar, bu kitabı da herkese hitap etmiyor bence. Distopya sevdiğim ve özellikle en sevdiğim kitaplardan biri olan 1984'ün bu kitaptan esinlenilerek yazıldığını bildiğim için, bu kitabı okumaktan kesinlikle pişman değilim. Ama biri kitap tavsiyesi istese, bu kitabın önereceğim kitaplar arasında olacağını da çok zannetmiyorum.

mustafa tamer akder 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Funda abladan hediye olarak aldığım ilk roman olduğu için (İlk hediye cep boy karikatür kitapları için ayrıca teşekkürler. Yüz kaslarım çok fazla zayıflamasın diye arada hala okuyorum. :D) teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Sitedeki okuyacak kısmında uzunca bir süre beklerdi hatta kitapçıya veya kütüphaneye gittiğimde anlık kararla kitap aldığım için beklide hiç tanışamayacaktım kitapla. Gelelim genel olarak kitapla ilgili bilgiye dili orta karardan birazcık ağır ve felsefi cümlelerin fazla olduğu, kurgu bakımından güzel ve sürükleyici ama bazı noktaları biraz daha işleyebilirdi düşünceye sevk ettiği ve konu bakımında ise tek bir devletin bulunduğu bir sınırlı yerde bireysel düşünmenin en aza indirildiği, hayat koşullarının tek tip olduğu bir düzen içerisinde topluluktan İntegral adı bir makinenin baş mühendisinin başından geçen olaylar ile duygu çatışmasını ele alan bir kitap. George Orwell'in 1984 kitabına ilham kaynağı olduğunu okudukça birebir yaşayacaksınız. 1984 ile karşılaştıracak olursam, Biz edebi dil bakımından iki gömlek üstü geldi bana. Kafamı fazla toparlayadığımdan dolayı bu kadarla idare ediverin gari. :D

Aysun Çelik 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yegane amaçları Tek Devlet'e ve İyilikçi'ye itaat etmek, hizmet etmek olan bir halkı (benim gözümde köleler yığını) işliyor BİZ. Duvarların içinde izole bir yaşam sürmeye mahkum edilmiş itaatkar bir yığın... Bireyler demiyorum çünkü Devlet'in bünyesinde birer numaradan ibaretler. Üzerlerinde barkod bulunan ve Devlet'in dilediğince kullanma hakkına sahip olduğu ürünlerden farksızlar.

Düşünmenin ve sorgulamanın tedavi edilmesi gereken bir hastalık sayıldığı bir yapı bu. İnsanlar, Devlet mekanizmasına ait değersiz birer parçalar sadece ve mekanizmayı bozan bu parçaların derhal onarılması gerekiyor. Düşünmek ve sorgulamak bir hastalık! Devrim mi? Devrim başlı başına bir hastalık! Neyse ki Devlet'in bu hastalığa bir çözümü var. Endişelenmeyin! Mekanizmanın işlerliğini tehdit eden parçalar ya onarılacak ya da söküp atılacak. İşte size mutluluk!

Esma Tezgi 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Biz, distopya türü açısından gerçekten çok önemli ve devrim niteliğinde bir kitap, kitabı en değerli kılan yönü de bu benim için; Biz'in etkisiyle çıkan kitaplar. Bu kitaplar ise Biz'in mirasını çok çok ötelere taşımış ki 1984 bunun en somut kanıtı. Biz, devrim, insanlık, yaşam tarzı gibi bir çok temel konuyu sorgulatabilen ve içeriği ile hiç eskimeyecek bir kitap. Dünya ne kadar değişse de insan aynı kalıyor, Zamyatin'in öngörüleri, tespitleri bugün de geçerli ve bugün de karşımıza çıkan gerçeklerle örtüşüyor. Eğer distopya seviyorsanız mutlaka bu kitabı okumalısınız derim.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/12/biz.html

Hatice gürsoy 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Mutluluk, hissedebilmek mi, bütünüyle hissizleşmek mi?
Mutlak mutluluğu, bireysel bilinci tamamen ortadan kaldırarak temin eden bir gelecek senaryosu "Biz".
Kişisel her türlü duygu hastalık hali sayılıyor otorite tarafından. İnsan makineleştiği kadar kusursuza yaklaşabiliyor ancak.
"Kendimi hissediyorum. Ama sadece gözüne bir şey kaçan göz,parçalanmış parmak ve ağrıyan diş kendini hisseder ve bireyselliğini kavrar. Sağlıklı göz, parmak ve diş adeta yoktur.Kişisel bilincin adeta bir hastalık olduğu ortada değil mi?" (sayfa, 134)

Emre Ağaoğlu 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Okuduktan sonra distopyanın zirvesine yerleştirdiğim enfes yapıt. İlk ve tek romanıyla Zamyatin, dimağlarda unutulmaz izler bırakacak anlatım, teknik, kurgu ve yönetimsel eleştiri tekniğiyle bundan sonra okuyacağım kitaplarda aynı lezzet ve kaliteyi bulamama korkusunun sebebi oldu.

Çağrı 
06 Oca 20:05 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

(Çok kişisel bir yorum olacak) Distopyalar bana göre değil. Huxley'in 'Cesur Yeni Dünya'sını bile beğenmemiş birisi olarak, hikayenin ele alınış biçimi hoşuma gitmiyor. Kodlarla ifade edilen canlılar, mekanlar, kurumlar...Yazarın kafasının içinde olsam belki çok zevk alırdım hikayeden ama bir türlü kitabın içine giremiyorum tam olarak. Yine de haksızlık etmek istemem. Zamyatin'in harika bir edebiyat yeteneği var. Distopik ortamı bir tarafa koyarsak, insanı ele alış biçimi, duyguları anlatımı çok başarılıydı bence.

Disütopya denince akla gelen ilk kitap. Anlatımı biraz karışıktı ama dikkatle okununca inanılmaz detaylar yakalanabilir. Keyifle okunacak bi kitap

Aslı T. 
 20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

1984 ve Cesur Yeni Dünya gibi distopik eserlere ilham vermiş; 1920 yılında yazılmış müthiş bir kitap ''Biz''.

Bireyselliğin yok edildiği, insanların ancak ''tek devlet'' egemenliği altına alınarak düşünmeden, sorgulamadan bir araya gelerek ''BİZ'' olarak kusursuz mutluluğu yakalayabileceği bir dünya kurgulanmış kitapta.

Kurgu ve ana fikir olarak esin kaynağı olduğu kitaplarla benzese de dil olarak farklı bir anlatıma sahip, ''Biz''. Kitapta matematik ve edebiyat sentezlenmiş. Betimlemeler, felsefi görüşler verilirken matematikten bolca yararlanılmış.

Distopyayı ve bilim kurguyu sevenlerin kaçırmaması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

ahmet kaplan 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

1984 ve cesur yeni dünya kitaplarına ilham kaynağı olmuş bir eser.ters ütopya örneğinin en başarılı romanı.zamyatinin hayal gücü ve anlatış tarzı insanı çok etkiliyor.

2 /

Kitaptan 68 Alıntı

500. alıntım :)
Birisinin seni, yapacağın en ufak bir hatadan, atacağın yanlış bir adımdan şefkatle koruyan dikkatli gözlerini üzerinde hissetmek çok hoş bir şey.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (73-74)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (73-74)
Ekin 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan son sayfasına kadar ne olacağı bilinmeyen bir roman gibidir. Başka türlü olsaydı okunmaya değmezdi.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 168)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 168)

Yüzyılda sadece bir defa açan çiçekler olduğu söylenir. Neden bin yılda, on bin yılda bir açan çiçekler olmasın? Belki biz bin yılda bir gelen şey tam da bugün geldiği için bugüne kadar onu bilmiyorduk.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 136)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 136)

Evet, çok sevgili matematikçi, çok şükür, çok şükür, çok şükür! Biz en mutlu aritmatik ortalamayız... Siz matematikçilerin dediği gibi sıfırdan sonsuza mankafadan Shakespeare'e kadar integralini almak... İşte böyle!

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 51)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 51)

- Bana sonuncu, en üst, en büyük sayıyı söyle.

+ Bu çok saçma. Bir kere sayıların sayısı sonsuzdur, sen hangi sonuncuyu istiyorsun?

- Peki sen hangi son devrimi istiyorsun? Sonuncu diye bir şey yok, devrimler sonsuzdur. Son devrim çocuklar içindi: çocuklar sonsuzluktan korkar, çocukların geceleri rahat uyuyabilmeleri için gerekli olan ise...

+ Tüm bunların anlamı ne? Eğer herkes mutluysa, bunların anlamı ne?

- Diyelim ki... Tamam, senin dediğin gibi olsun. Peki ya sonra?

+ Komik! Kesinlikle çocukların soracağı bir soru. Çocuklara bir şeyi sonuna kadar anlat, yine de "peki sonra", "peki neden" diye sorarlar.

- Çocuklar biricik cesur filozoflardır. Cesur filozoflar da mutlaka çocuktur. Tam da böyle, çocuklar gibi, her zamanki ve gerekli soru "bundan sonra ne olacak?" sorusudur.

+ Sonra hiçbir şey olmayacak! Nokta. Tüm kainatta, eşit bir biçimde ve her yere dökülmüş...

- demek öyle: eşit biçimde ve her yerde! İşte entropi burada, psikolojik entropi. Senin gibi bir matematikçi nasıl olur da farklılığın, sadece derece farklılıklarının, sadece sıcaklık kontrastlarının sadece onların yaşamında olduğunu anlamaz. Eğer her yerde ve tüm kainatta vücut aynı sıcaklıkta veya aynı soğuklukta olsaydı... Ateş, patlama, cehennem olması için birbirlerine çarptırmak lazım. Ve biz çarpıştıracağız.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 180 - İthaki Yayınları)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 180 - İthaki Yayınları)
Hatice gürsoy 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"...sizler, kim olursanız olun, güneş sizin üzerinizdedir."

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 88)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 88)
Aysun Çelik 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Beynimde adeta, göze kaçmış incecik bir kirpik gibi yabancı bir varlık varmış gibi hissediyorum: aynen içine kirpik kaçan göz gibi tümünü hissediyorsun, bir saniye bile unutmak mümkün değil.

Biz, Yevgeni İvanoviç ZamyatinBiz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin

Kitapla ilgili 1 Haber

George Orwell’a ilham veren kitap: Biz
George Orwell’a ilham veren kitap: Biz George Orwell‘ın 1984’ünü neden sevdiyseniz, Yevgeni Zamyatin‘in Biz‘ini sevmeniz için en az 1984 kadar nedeniniz var.