Biz Zamyatin'in Önsözüyle

8,2/10  (124 Oy) · 
234 okunma  · 
84 beğeni  · 
2.918 gösterim
Rusça aslından çevirisiyle Türkçede ilk kez: Bütün bir yirminci yüzyıl edebiyatını etkileyen, Aldoux Huxley, Ayn Rand, George Orwell, Kurt Vonnegut, Ursula K. Le Guin için açık esin kaynağı olan BİZ, ilk kez özgün dilden çevirisiyle okurların karşısında.

Herkesin numaralarla adlandırıldığı ve her an dinlenip gözetlendiği bir ülkede, Tek Devlet'in komşu gezegenlere yayılmak için yaptırdığı uzay gemisinin çalışmalarına katılan bir mühendis günlük tutmaktadır. Herkesin devlete yararlı ve iyi olmasının övgüsüyle başlayan günlük, yavaş yavaş mühendisin devletin başındaki İyilikçi'nin matematiksel, kusursuz düzeninin sorgulanmasına dönüşür.

"Devlet kendini ve hedeflerini yaşatıyor, ama ölmeyi gönüllü olarak elbette kabul etmiyor o yüzden yeni şimşekler, fırtınalar, kasırgalar başlayacak. Böyledir bu yasa, sonsuza dek fırtına gibi bir 'd' ile taçlanan o yumuşak 'evrim' böyledir. Fırtınanın güçlü nefesi bu sayfalarda duracak."
Yevgeni Zamyatin

"Zamyatin belli bir ülkeyi değil sanayi uygarlığının hedeflerini değerlendiriyor. Bu kitabın konusu aslında Makine'dir, yani insanın şişesinden düşüncesizce çıkardığı ve tekrar şişesine sokamadığı o cin."
George Orwell

"Otomatik Piyano'yu yazarken olay örgüsünü gururla Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya'sından ödünç aldım, o da zaten gururla Yevgeni Zamyatin'in BİZ'inden ödünç almıştı."
Kurt Vonnegut

"Yazılmış en iyi bilimkurgu kitabı. İyi, zeki ve güçlü bir kitap; duygusal açıdan sarsıcı ve teknik açıdan, bilimkurgunun metafor menzilini kullanma tarzıyla, o zamandan bu yana yazılmış birçok kitaptan çok daha ilerde."
Ursula K. Le Guin

Ölmeden Önce Özgün Dilden Çevirisiyle Okumanız Gereken 1001 Kitap'tan biri.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786053751991
 • Orijinal Adı:
  Мы (Mıy)
 • Çeviri:
  Fatma Arıkan & Serdar Arıkan
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

"Gözünüzün önüne bir kare getirin. Canlı, güzel, eşkenar bir dörtgen. Ve bu karenin size kendisinden söz ettiğini varsayın. Onun size söylemeyi akıl edeceği en son şey dört açısının eşit olduğudur. Bu onun için öyle doğal, öyle sıradan bir şeydir ki artık farkında bile değildir."(kitaptan)

Distopyanın atası olduğu söylenen bu kitap, bence daha önce okuduğum 1984 ile benzer yönler içeriyordu.
"Biz" kitabı ise , konuları 1984 'e ilham olsa da, bence daha dağınık bir anlatıma, zayıf hatta kopuk bir hikaye kurgusuna sahipti.
Açıkcası ben kitabı okurken odaklanma problemi yaşadım. Matematiksel dili edebi dile baskın çıkmıştı biraz sanki:)

Kitapta ise, anlatılan gelecek zamandaki bir dönemde , yönetim ilkesine göre mutluluk ile özgürlük asla bir arada bulunamıyor.-Tek Devlet- ise özgürlüğü ortadan kaldırarak mutluluğu geri getiriyor.

"İnsanlar birinin çıkıp onlara mutluluğun ne olduğunu söylemesini ve ardından onları bu mutluluğa zincirlemesini isterler ! Peki, bugün yaptığımız bu değilse nedir ?" (Kitaptan)

Ahsen B. 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Bu zamana kadar okuduğum distopya kitaplarının gerçekten ne kadar da Biz'e benzediğini görmüş oldum. Fakat Yevgeni Zamyatin'den esinlendiğini söyleyen diğer yazarların kitaplarına bakınca gerçekten de 'boynuz kulağı geçermiş' diyor insan.

Rus Devrimi'nden sonra yazıldığını düşününce; Biz, kurgu olarak gerçekten çok güzel bir kitap. Kendisini dış dünyadan bir duvarla tamamen soyutlamış bir toplum düşünün. Camdan bir şehir, benlik duygusu, özel hayat, sevgi, eğlence yok. Herkesin numaraları ve belli bir programa göre yapmaları gereken görevleri var. Şehirde insanlardan başka -ki onlara artık insan denilebilirse, tamamen ruhsuzlaşmışlar ve bunu da iyi bir şey olarak görüyorlar- herhangi bir canlı yok. Ve dahası...

Kesinlikle çok güzel bir şekilde düzenlenmiş distopik bir dünya var kitapta. Ama ne yazık ki ben Zamyatin'in diline 250 sayfa boyunca pek alışamadım. Kitap, Tek Devlet'in mühendisi olan D-503'ün tuttuğu günlükten oluşuyor. Sanıyorum artık insanlar robotlaştıkları için konuşmaları da kesik kesik, ya da D-503'ün iç dünyasından dolayı çok karmaşık bir anlatıma sahipti kitap. Bir de matematikçinin kaleminden çıktığı için bir çok matematiksel terimle karşılaştım kitap boyunca. Bir üçgen ya da X nedir, ne değildir tabii ki biliyorum ama bir romanda 'gülümsemesiyle yüzünde üçgen oluştu, kaşlarını çatınca X ortaya çıktı' gibi cümlelerle karşılaşmak siz de takdir edersiniz ki herkes için hoş olmuyor.

Zamyatin zor bir yazar, bu kitabı da herkese hitap etmiyor bence. Distopya sevdiğim ve özellikle en sevdiğim kitaplardan biri olan 1984'ün bu kitaptan esinlenilerek yazıldığını bildiğim için, bu kitabı okumaktan kesinlikle pişman değilim. Ama biri kitap tavsiyesi istese, bu kitabın önereceğim kitaplar arasında olacağını da çok zannetmiyorum.

Aysun Çelik 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yegane amaçları Tek Devlet'e ve İyilikçi'ye itaat etmek, hizmet etmek olan bir halkı (benim gözümde köleler yığını) işliyor BİZ. Duvarların içinde izole bir yaşam sürmeye mahkum edilmiş itaatkar bir yığın... Bireyler demiyorum çünkü Devlet'in bünyesinde birer numaradan ibaretler. Üzerlerinde barkod bulunan ve Devlet'in dilediğince kullanma hakkına sahip olduğu ürünlerden farksızlar.

Düşünmenin ve sorgulamanın tedavi edilmesi gereken bir hastalık sayıldığı bir yapı bu. İnsanlar, Devlet mekanizmasına ait değersiz birer parçalar sadece ve mekanizmayı bozan bu parçaların derhal onarılması gerekiyor. Düşünmek ve sorgulamak bir hastalık! Devrim mi? Devrim başlı başına bir hastalık! Neyse ki Devlet'in bu hastalığa bir çözümü var. Endişelenmeyin! Mekanizmanın işlerliğini tehdit eden parçalar ya onarılacak ya da söküp atılacak. İşte size mutluluk!

mustafa tamer akder 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Funda abladan hediye olarak aldığım ilk roman olduğu için (İlk hediye cep boy karikatür kitapları için ayrıca teşekkürler. Yüz kaslarım çok fazla zayıflamasın diye arada hala okuyorum. :D) teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Sitedeki okuyacak kısmında uzunca bir süre beklerdi hatta kitapçıya veya kütüphaneye gittiğimde anlık kararla kitap aldığım için beklide hiç tanışamayacaktım kitapla. Gelelim genel olarak kitapla ilgili bilgiye dili orta karardan birazcık ağır ve felsefi cümlelerin fazla olduğu, kurgu bakımından güzel ve sürükleyici ama bazı noktaları biraz daha işleyebilirdi düşünceye sevk ettiği ve konu bakımında ise tek bir devletin bulunduğu bir sınırlı yerde bireysel düşünmenin en aza indirildiği, hayat koşullarının tek tip olduğu bir düzen içerisinde topluluktan İntegral adı bir makinenin baş mühendisinin başından geçen olaylar ile duygu çatışmasını ele alan bir kitap. George Orwell'in 1984 kitabına ilham kaynağı olduğunu okudukça birebir yaşayacaksınız. 1984 ile karşılaştıracak olursam, Biz edebi dil bakımından iki gömlek üstü geldi bana. Kafamı fazla toparlayadığımdan dolayı bu kadarla idare ediverin gari. :D

Hatice gürsoy 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Mutluluk, hissedebilmek mi, bütünüyle hissizleşmek mi?
Mutlak mutluluğu, bireysel bilinci tamamen ortadan kaldırarak temin eden bir gelecek senaryosu "Biz".
Kişisel her türlü duygu hastalık hali sayılıyor otorite tarafından. İnsan makineleştiği kadar kusursuza yaklaşabiliyor ancak.
"Kendimi hissediyorum. Ama sadece gözüne bir şey kaçan göz,parçalanmış parmak ve ağrıyan diş kendini hisseder ve bireyselliğini kavrar. Sağlıklı göz, parmak ve diş adeta yoktur.Kişisel bilincin adeta bir hastalık olduğu ortada değil mi?" (sayfa, 134)

Kübra 
11 Nis 21:07 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 8/10 puan

Distopya ve bilimkurgu türlerinde bir nevi öncü haline gelmiş Biz, 1920 yılında kaleme alınmasına rağmen sert totalitarizm eleştirileri barındıran içeriğiyle ülkesinde 1988 yılına dek yayımlanamamıştır. Orwell'dan 1984'e, Huxley'den Cesur Yeni Dünya'ya, Bradbury'den Fahrenheit 451'e, Le Guin'den Mülksüzler'e, Vonnegut'tan Otomatik Piyano'ya pek pek çok anti-ütoptayaya ilham kaynağı olmuş, sonrasında yine türdeşlerine bir şekilde etki etmeye devam etmiştir. 26. Yüzyıl geleceğinde son devrim gerçekleşmiş, mutlak otoriter düzen kurulmuştur. İnsanların ruhlarından arındığı, doğanın ise yerleşkeden bir duvarla ayrıldığı bu düzende doğal güzelliğe, bulutların estetiğine, şiirselliğe, tutkuya yer yoktur. Matematiksel mantık ve mutlak güç hayatı idare eder, nihai mutluluğa ulaştırır ve insan artık benliğini kaybedip 'biz'e ulaşmış, isimleri boşverip numaralandırılmıştır. Hayal kurmak ise ruhsal bir hastalıktır. Evlerin duvarları saydam yapılarla örülmüş bu yerleşkede uzaya yolculuğu sağlayacak İntegral'in mimarı D-503'ün günlüğünden okuyoruz hikayeyi. Zamyatin kurguladığı gelecek senaryosunu ve insanlara dikte edilen bu düzeni okura gerçekmişçesine bir tamlıkla anlatıyor. Okurken D-503'ün bağlılığını, fikirlerini, duygu ve ruhsal değişimini, karmaşa ve ikilemini tamamıyla hissettim. Sonu ise çok acı ve etkileyiciydi. Türü sevmeme rağmen bu kadar beğeneceğimi tahmin etmemiştim. Ben vakti zamanında Rusça aslından çevrildiği için İthaki Yayınları'ndan almayı tercih etmiştim ama çeviri biraz sorunlu ve bendeki 3. baskı olmasına rağmen yazım hataları, kelime fazlalıkları çokça mevcut. (Şimdi 7. baskıya ulaşmış hatalar korunuyor mu merak ediyorum doğrusu) O yüzden almak isterseniz Versus'tan Algan Sezgintüredi çevirisine de bir göz atabilirsiniz.

Esma Tezgi 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Biz, distopya türü açısından gerçekten çok önemli ve devrim niteliğinde bir kitap, kitabı en değerli kılan yönü de bu benim için; Biz'in etkisiyle çıkan kitaplar. Bu kitaplar ise Biz'in mirasını çok çok ötelere taşımış ki 1984 bunun en somut kanıtı. Biz, devrim, insanlık, yaşam tarzı gibi bir çok temel konuyu sorgulatabilen ve içeriği ile hiç eskimeyecek bir kitap. Dünya ne kadar değişse de insan aynı kalıyor, Zamyatin'in öngörüleri, tespitleri bugün de geçerli ve bugün de karşımıza çıkan gerçeklerle örtüşüyor. Eğer distopya seviyorsanız mutlaka bu kitabı okumalısınız derim.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/12/biz.html

Aslı T. 
 20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

1984 ve Cesur Yeni Dünya gibi distopik eserlere ilham vermiş; 1920 yılında yazılmış müthiş bir kitap ''Biz''.

Bireyselliğin yok edildiği, insanların ancak ''tek devlet'' egemenliği altına alınarak düşünmeden, sorgulamadan bir araya gelerek ''BİZ'' olarak kusursuz mutluluğu yakalayabileceği bir dünya kurgulanmış kitapta.

Kurgu ve ana fikir olarak esin kaynağı olduğu kitaplarla benzese de dil olarak farklı bir anlatıma sahip, ''Biz''. Kitapta matematik ve edebiyat sentezlenmiş. Betimlemeler, felsefi görüşler verilirken matematikten bolca yararlanılmış.

Distopyayı ve bilim kurguyu sevenlerin kaçırmaması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Emre Ağaoğlu 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Okuduktan sonra distopyanın zirvesine yerleştirdiğim enfes yapıt. İlk ve tek romanıyla Zamyatin, dimağlarda unutulmaz izler bırakacak anlatım, teknik, kurgu ve yönetimsel eleştiri tekniğiyle bundan sonra okuyacağım kitaplarda aynı lezzet ve kaliteyi bulamama korkusunun sebebi oldu.

Distopya denince akla gelen ilk kitap. Anlatımı biraz karışıktı ama dikkatle okununca inanılmaz detaylar yakalanabilir. Keyifle okunacak bi kitap

3 /

Kitaptan 180 Alıntı

500. alıntım :)
Birisinin seni, yapacağın en ufak bir hatadan, atacağın yanlış bir adımdan şefkatle koruyan dikkatli gözlerini üzerinde hissetmek çok hoş bir şey.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (73-74)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (73-74)
Mathemazel 
 05 May 00:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Mutluluk kesrinin paydası sıfıra indirilir ve kesir artık muhteşem bir sonsuzluktur.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 28 - Epub-versus)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 28 - Epub-versus)
Mathemazel 
06 May 01:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Gerçekte kim olduğunu kim bilebilir? İnsan dediğin roman gibidir: Son sayfasına kadar nasıl biteceğini bilemezsin. Yoksa okumanın ne anlamı..."

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 189 - Epub-versus)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 189 - Epub-versus)
Ekin 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan son sayfasına kadar ne olacağı bilinmeyen bir roman gibidir. Başka türlü olsaydı okunmaya değmezdi.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 168)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 168)

Yüzyılda sadece bir defa açan çiçekler olduğu söylenir. Neden bin yılda, on bin yılda bir açan çiçekler olmasın? Belki biz bin yılda bir gelen şey tam da bugün geldiği için bugüne kadar onu bilmiyorduk.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 136)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 136)
Mathemazel 
06 May 01:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Terazilerde nasıl bir kefeyi aşırı doldurduktan sonra ötekine ne koyarsanız koyun ibre oynamaz, işte öyle kıpırdayamıyordum.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 183 - Epub-versus)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 183 - Epub-versus)
mustafa anıl 
11 May 23:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

- Seni kim biliyor ki... İnsan son sayfasına kadar ne olacağı bilinmeyen bir roman gibidir. Başka türlü olsaydı okunmaya değmezdi...

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 168 - İthaki)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 168 - İthaki)

Kitapla ilgili 1 Haber

George Orwell’a ilham veren kitap: Biz
George Orwell’a ilham veren kitap: Biz George Orwell‘ın 1984’ünü neden sevdiyseniz, Yevgeni Zamyatin‘in Biz‘ini sevmeniz için en az 1984 kadar nedeniniz var.