Tarih

22,3bin Takipçi
TAKİP ET
koseli-arti
Mert
ucnokta_yatay-1
"Çöl tilkisi" Feldmareşal Erwin Rommel
"Rommel, Tobruk Muharebelerinde İngilizlere karşı bazı savaş hileleri kullandı. Araçların bir kısmına eski uçak motorları yükleyerek, bunları 100-200 metre aralıklarla peş peşe hareket ettirdi. Bu araçlarda çalışan motorların koca pervanelerinin çölde havaya kaldırdığı toz duman, İngilizlere büyük kıtaların hareket ettiği görüntüsü vermiş ve onları aldatmıştır."
Cumhuriyetin ilk yıllarında, bizim kuşak kesin bir geçmişe sövme eğitimiyle yetiştirilmiştir. Sanırım, sınırlarını fazla geniş tutmuşlar, bir de sövülecekle sövülmeyeceği bilinçli olarak ayırmayı bilemeyip, toptancılığı gitmişler. Şu son on, on beş yıl içinde ortalıkla beliren Cumhuriyet ve Mustafa Kemal düşmanlığı bunun tepkisi midir? Bilimsel ve mantığa uygun bir yanı yok bunun. (Siz batı ülkelerinde, Cumhuriyetçi olmadan sosyalist olan ilerici aydın gördünüz mü? Önce monarkha karşı Cumhuriyetçilik, sonra burjuvaziye karşı sosyalistlik, işin raconu bu! Bizdeki şaşkınlıkların bir kısmı Cumhuriyetçiliği atlıyor, padişahlıktan sosyalistliğe geçmeye hevesleniyor. Gidin bilenlere anlatın da, burnunuza gülsünler.)
Attila İlhan
Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Reklam
Jöntürk tipi aydın, 'mülkü kurtarmak' düşüncesini 'milletin azm-ü-kararına' dayandırmak aşamasından çok uzakta, Tanzimat alafrangalığı ile sömürge aydınlığı arasında boktan bir yerdedir. Batıya, yani emperyalizme karşı bir ulusal kurtuluş savaşının başını çekmez, batıdaki emperyalizmler arası rekabette bir yanı öbür yana karşı tutarak mülkü kurtarmayı düşünür.
Attila İlhan
Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Reklam
10bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.