İlber Ortaylı

Yazar 8,3/10 · 1503 Oy · 49 kitap · 4438 okunma ·  1330 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

1.330 okur beğendi.
1.503 puanlama · 1.600 alıntı
1 haber · 13.744 gösterim
4.438 okur kitaplarını okudu.
5.099 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
319 okur kitaplarını şu anda okuyor.
99 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

İlber Ortaylı'ın Biyografisi

İlber Ortaylı (d. 21 Mayıs 1947, Bregenz, Avusturya), Türk tarih profesörü.

Avusturya'daki bir göçmen kampında 1947 senesinde doğdu. Kırım Tatarı kökenlidir. Stalin'in politikaları neticesinde anavatanlarından ayrılmak zorunda kalan ailesiyle birlikte 2 yașında Türkiye'ye göç etti. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı. 1965 yılında Ankara Atatürk Lisesi'nden mezun oldu.

Akademik kariyeri
1969 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni ve Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nin tarih bölümünü bitirdi. Viyana Üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü'nde öğrenim gördü. Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi'nde Prof. Dr. Halil İnalcık ile yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde "Tanzimat Sonrası Mahallî İdareler" adlı tezi ile 1974 yılında doktor, "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfûzu" adlı çalışmasıyla 1979'da doçent oldu. 1982 yılında devletin akademik politikalarına tepki olarak görevinden istifa etti. Bu dönemde Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı, buralarda seminerler ve konferanslar verdi. 1989'da Türkiye'ye dönerek profesör oldu ve 1989-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde 16. ile 19. yüzyıllar arası Osmanlı tarihi ve Rus tarihi ile ilgili makaleleri yayınlandı. 2002 yılında Galatasaray Üniversitesi'ne, iki yıl sonra ise Bilkent Üniversitesi'ne konuk öğretim üyesi olarak geçti. Şu anda Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Türk Hukuk Tarihi derslerini vermektedir. Galatasaray Üniversitesi Senato üyesidir. Ayrıca İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı Kapadokya Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti üyesidir.

2005 yılında Topkapı Sarayı Müzesi başkanı oldu. 7 yıl bu görevde kalan İlber Ortaylı 2012 yılında yaş haddinden emekli oldu ve görevi Ayasofya Müzesi başkanı Haluk Dursun'a devretti.

Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi yönetim kurulu üyesi ile Avrupa İranoloji Cemiyeti ve Avusturya-Türk Bilimler Forumu üyesidir. Tarih Vakfı ve Afet İnan ailesinin işbirliğiyle iki yılda bir verilen Afet İnan Tarih Araştırmaları Ödülü'nün 2004 yılındaki sahipleri Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın da içinde bulunduğu jüri tarafından belirlenmiştir. 2009 yılında İzmir Kitap Fuarı'na katılmıştır. Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nın Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlediği Vefatının 150. Yılında I. Abdülmecit ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu'nda açılış ve kapanış oturumlarına katılmıştır.

Ortaylı; Türkçe; ileri seviyede Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça; orta seviyede Arapça, Farsça, Latince, İbranice, Sırpça ve Yunanca bilmektedir.

Özel yaşamı
1981 yılında Mersin eski Senatörü Dr. Talip Özdolay'ın kızı Ayşe Özdolay ile evlendi ve bu evlilikten Tuna adında bir kızı oldu. Daha sonra 1999 yılında eşinden boşandı. Ortaylı, bilgisayar ve internet kullanmayı sevmemektedir. Herhangi bir sosyal medya sitesinde adına açılmış hesapların hiçbiri kendisinin değildir. İlber Ortaylı'nın ayrıca çocukluğundan beri büyük bir tutku ve özenle biriktirdiği minyatür otomobillerden oluşan büyük bir koleksiyonu vardır.

Televizyon Programları ve Yazıları
2004 yılında TRT 2'de başlayıp TRT Türk'te haftasonları yayınlanan "İlber Ortaylı ile" adlı belgeseli sunmuştur. NTV'de "İlber Ortaylı ile Tarih Dersleri" adında bir program yapmıştır. Günümüzde Bloomberg HT kanalında "İlber Ortaylı ile Zaman Kaybolmaz" adlı bir program hazırlamaktadır. 2000 yılından beri Pazar günleri Milliyet gazetesinde, aylık Atlas Tarih ve üç aylık Doğu Batı dergilerinde makaleler yazmaktadır. Bir dönem yayınlanan Popüler Tarih ve Tarih ve Toplum dergilerinde ve Habertürk gazetesinin Habertürk Tarih ekinde de makaleleri yayınlanmıştır. Halen Doğu Batı ve NTV Tarih dergilerinin danışma kurulu üyesidir.

Aldığı Ödüller
Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Osmanlı Tarihinde Aile" isimli eserinin yanı sıra, tarih alanında 1970'li yılların başlarından itibaren yaptığı çalışmaları, yayınladığı makaleler ve kitapları, tarih biliminin yaygınlaştırılması çabaları, tarihi her yaştan Türk insanına sevdirme konusundaki faaliyetleri, yurtdışındaki bilimsel etkinlikleri ve Türk tarihçiliğinin uluslararası alanda önemli bir ismi olması da göz önüne alınarak tarih dalında 2001 Aydın Doğan Ödülü'ne değer bulundu. 2006 yılında İtalya'da Lazio bölge yönetiminin başlattığı ve her yıl devam etmesi öngörülen Akdeniz Festivali'nde, toplumsal ve kültürel tarih alanındaki "Avrupa ile Akdeniz arasında Lazio" ödülünün Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya verilmesi uygun görülmüştür. 2007 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzasıyla Rusya Federasyonu tarafından Rus dilini ve kültürel mirasını yayan, ülkelerin ve halkların birbirlerine yaklaşmasını sağlayan kişilere verilen Puşkin Ödülü'ne Türkiye'den Ortaylı layık görülmüştür.

İlber Ortaylı'ın Kitapları Kitap Ekle

8,3/ 10  (261 Oy) ·  636 Okunma
5. İlber Ortaylı Seyahatnamesi (Bir Tarihçinin Gezileri)
8,2/ 10  (91 Oy) ·  257 Okunma
10. İmparatorluğun Son Nefesi (Osmanlı'nın Yaşayan Mirası Cumhuriyet)
8,0/ 10  (69 Oy) ·  168 Okunma
11. Son İmparatorluk Osmanlı (Osmanlıyı Yeniden Keşfetmek 2)
8,3/ 10  (35 Oy) ·  166 Okunma
7,9/ 10  (36 Oy) ·  107 Okunma
15. Üç Kıtada Osmanlılar (Osmanlıyı Yeniden Keşfetmek 3)
8,5/ 10  (17 Oy) ·  101 Okunma
16. Defterimden Portreler (Tarihten ve Günümüzden)
8,0/ 10  (28 Oy) ·  99 Okunma
17. Tarihimiz ve Biz (Osmanlıyı Yeniden Keşfetmek 4)
7,7/ 10  (23 Oy) ·  91 Okunma
Bütün Kitapları Göster
DUA, bir alıntı ekledi.
 20 Oca 17:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Paşam gelmişler."

Geldikleri gibi giderler.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 166 - Kronik Yayınları)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 166 - Kronik Yayınları)
Ferah, bir alıntı ekledi.
10 Kas 2015

''Sizden farklı düşünen insanların savlarını da dinleyin. Yalnız dikkat edin, cümlenin içerisinde "düşünen" ibaresi var. Bu ayrımı iyi yapın.''

İlber Ortaylıİlber Ortaylı
DUA, bir alıntı ekledi.
 19 Oca 18:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

''Büyük adam olabilmek için okumak, öğrenmek lazımdır.''

Ali Rıza Efendi'den oğlu Mustafa Kemal'e

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 39 - Kronik Yayınları)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 39 - Kronik Yayınları)
Derya Yalınkılıç, bir alıntı ekledi.
06 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Azerbaycan
Azerbaycan Türkçesini neden severiz? Çünkü bizim dilimizin gençliğidir. Herkes gençliğini sever.

Türklerin Tarihi, İlber OrtaylıTürklerin Tarihi, İlber Ortaylı
Cem Akdağ, bir alıntı ekledi.
21 Tem 2015

Bir çocuk ölür, "ama o sağcı" derler
Bir çocuk ölür, "ama o solcu" derler
Bir çocuk ölür, "ama o asker" derler
Çocuklar ölmesin artık yeter!

İlber Ortaylıİlber Ortaylı
Mustafa, bir alıntı ekledi.
22 Oca 01:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Türkiye dünya savaşına çok hazırlıksız girmesine rağmen , iyi eğitim görmüş, Arabistan çöllerinden Balkan dağlarına kadar her yerde coğrafyayı çatışarak öğrenmiş, Balkan ve Trablusgrab savaşlarının trajik tecrübelerinden olgunlaşarak çıkmış bir genç subaylar sınıfı bu dünya savaşını umulmayacak kadar başarılı bir şekilde götürmüştür.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 76 - Kronik)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 76 - Kronik)
Mustafa, bir alıntı ekledi.
23 Oca 18:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

TBMM cuma günü, cuma namazı sonrasında, dualarla açılmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 183 - Kronik)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 183 - Kronik)
DUA, bir alıntı ekledi.
 20 Oca 16:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Anadolu Direnişi
''Kağnı, kamyona karşı zaferi kazandı''.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 165 - Kronik Yayınları Ocak 2018)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 165 - Kronik Yayınları Ocak 2018)
DUA, bir alıntı ekledi.
19 Oca 14:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

2018'de büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü 80. ölüm yıldönümünde anacağız.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 11 - Kronik Yayınları)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 11 - Kronik Yayınları)
Menma, bir alıntı ekledi.
30 Haz 2017 · Kitabı okuyor

"Her cemaatin birbirinden nefret ettiği bir dünyada Osmanlı yönetimini özlememek mümkün degil."

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylıİlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı
Bütün Alıntıları Göster

İlber Ortaylı ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

İlber Ortaylı’yı ilk defa ‘Osmanlı’nın Kuruluşun 700. Yılı’nın’ konuşulduğu Siyaset Meydanı’nda görmüştüm. Sene 1999’du. 28 Şubat’ın sancılı dönemleriydi. Orada, bazı çevrelerin kötülediği Osmanlı’yı o kadar güzel anlatıyordu ki, kulaklarıma inanamamıştım. O günden sonra özellikle Taha Akyol’la birlikte yaptıkları programlarda denk gelmeye çalıştım ama dahası şu ki, çıkan kitaplarını alıp, okumaya da..

Tabii ki mesele Osmanlı'nın kötülenmesi değildi; mesele zor zamanda İlber Ortaylı'nın çıkıp 'hayır, o iş öyle değildir' diyebilmesiydi. Tıpkı bugün şartların değişmesi ve artık Osmanlı güzellemesi yapmanın prim yapması durumunda da çıkıp 'hayır, o iş öyle değildir' diyebildiği gibi.

İlber Hoca, soyadından da anlaşılacağı üzere Kırım Türklerinden. ( Ortay Köyü .) Kırım Türkleri Halil İnalcık ve Kemal Karpat gibi başka büyük tarihçiler de yetiştirmiştir.

Ortaylı, dünyada muteber gerçek bir tarihçidir. Çok sayıda dil bilen, karşılaştırmalı tarihçiliğin üstatlarından kabul edilen bir isim. Zaten onu çizginin dışında tutan şey de tarihçiliği. Tarih bir bilimdir, inanç alanı değil. Tarihçilerin her söyledikleri bizim hoşumuza gitmeyebilir ama bu tarihi gerçeği değiştirmiyor. O, hocası Halil İnalcık gibi namuslu bir tarihçi örneği. Popüler tarihçilik adıyla yalan ve iftira kusanlara karşı önemli isimler bunlar...

Osmanlı’ya iade-i itibarını veren isimlerden birisi olan Ortaylı, son yıllarda Türklük ve Türk kimliği hakkında da çok önemli şeyler söylüyor. Mesela son kitabı Türklerin Tarihi’nin sunuşundaki gibi;
‘ Koca bir kavmin binlerce kilometreyi üç asır içinde geçtiğini düşünün… Bu, dünyayı değiştirmez de ne yapar? İşte Türkler dünyayı böyle değiştirdi. Bu sebeple, bizim hayalî bir tarih ve kahramanlar üretmeye değil, yalnızca doğruyu öğrenmeye ihtiyacımız var…’