1000Kitap Logosu
Şermin Yaşar
Şermin Yaşar
Şermin Yaşar

Şermin Yaşar

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
8,5bin Kişi
27,3bin
Okunma
2.057
Beğeni
39,6bin
Gösterim
Tam adı
Şermin Çarkacı, Şermin Yaşar Çarkacı
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Berlin, Almanya, 1982
Yaşamı
Şermin Çarkacı, 2017 yılında medeni durum değişikliği sebebiyle babasının soyadı olan Yaşar soyadını kullanmaya başlamıştır. Yazarın, Şermin Yaşar ismiyle yayımladığı ilk kitap "Tarihi Hoşça Kal Lokantası"dır. 1982’de Berlin’de doğdum. Şans eseri başlayan bu Avrupai yaşam, bir yıl sonra sona erdi ve kendimi Anadolu’nun küçük bir köyünde buldum. Epey bir süre izledim, dinledim, şaşırdım ve yaşadım. Oralarda fazla konuşmak ayıp, uydurmak yalana eş değer, yaratıcılık ise tuhaflık sayıldığından ben de hikayelerimi anlatmayı kesip yazmaya başladım. Yazmak sürükleyiciydi, bir Edebiyat Fakültesinin Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kadar sürüklendim. Tahsili ilerletip yüksek lisansımı tamamladım ve para kazanabilmek gayesiyle dolanırken kendimi bir reklam ajansında reklam yazarı olarak buldum. Yaratıcılık, sabır ve uydurabilme yeteneği gerektiren bu meslekte iyi sıkıyor olmalıydım ki, işler ilerledi. Şimdilerde kerli ferli bir reklam ajansının yaratıcı grup başkanlığını yürütmekteyim. Yaratıcılığı farklı anlamış olmalıyım, iki yıl içerisinde 3 çocuk dünyaya getirerek, profesyonel bir anne oldum. Yazdığım ama basiretsizliğim yüzünden yayınlatmadığım bir çuval hikayeyi dolaba kaldırıp çocuklarla yaşadıklarımı yazmaya başladım. Esasen annelik dediğin şey zaman zaman bir çeşit bilim kurgudan, kurmacadan, zaman zaman hoş bir hikayeden öte bir şey değildi. 33 yaşında 3 çocuk annesi bir iş kadınıydım. Ve nasılsa yazdığım bir kitabı nihayete erdirebildim. ‘Başlarım Şimdi Anneliğe!’ yazarın ilk kitabıdır. 
Persephone
Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu'yu inceledi.
168 syf.
·
47 günde
·
10/10 puan
Eski günlere dönmek umuduyla...
Merhaba arkadaşlar Bu kitap benim için büyük önem taşıyor çünkü ekim ayından beri okuduğum ilk kitap. Beyin kanamamdan sonrası bende afazi durumu başladı. Bu kitabı okurken çok zorlandım, gerektiği zaman 3 defa okumam gerekti anlamam için ama kitaba çok hayran kaldım. Kısa kısa hikayelerle dolu olması işimi kolaylaştırdı. Anlamı yoğun çok hikayeler var kitapta. Kitabı okumayı tavsiye ediyorum herkese.
Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
37
Gizemli okur
Dedemin Bakkalı'ı inceledi.
200 syf.
·
Puan vermedi
Dedemin Bakkalı 8 yaşında bir çocuk adı:Şebnem. Ona sorarlar "Büyüyünce ne olacaksın?" Çocuk düşünür. "Yahu ben daha çocuğum, kariyer planı lise yıllarında yapılmıyor muydu?" der. Ardından "Sahi büyüyünce ben ne olacağım?"diye de ekler. Meslekleri düşünür ve içerisinden bir tanesini seçip: büyüyünce bakkalcı olacağını, söyler. Dedesinin bakkal dükkanında çalışmaya başlar. Şebnem işteyken, çoğu zaman kendini "Sanki onlar hiç çocuk olmamış" diye yetişkinleri içerlerken bulur. Ama sonra Şebnem dükkandaki müşterilere alıştıkça: onlarla nasıl iletişim kurması gerektiğini, müşterilere nasıl ürün satabileceğini, bakkalın kazancını nasıl arttırabileceğini öğrenir. Tabi bu süreçte girişimcilik denemelerinde de bulunmaktan geri kalmaz. Hatta yaptığı her yanlışta bakkalcı dedesinin tepkisiyle karşılaşır orası ayrı. Kime çekti bu çocuk? Böyle durumlarda tek bir çözüm vardır: O da diğer dedesinin kahvesine koşmak. Şebnem de öyle yapar. Kahveci dedesine koşar, ona olanları anlatır ve dedesi ise her defasında onu "Boşver, kap bi bardak oralet." diyerek yatıştırır. ### Kitabı okurken ne yalan söyleyeyim yazarın çocukluk hafızasına, hayran kaldım. "Çocuk kalbi affeder ama asla unutmaz." dediği için herhalde, o da unutmamış çocukluğunu.. Yazar, Şebnem karakteriyle bir nevi kendi çocukluğunu özdeşleştirmiş aslında. Ve anladığım kadarıyla, zamanında büyüklerin "Kime çekti bu çocuk? " tabirini Şebnem gibi o da çok içerlemiş. Nitekim yazarın öyküsünü çok beğendim. Çocuklarla empati kurarak başından geçenleri anlatması müthişti. Bu sebepledir, belki de tam bilmiyorum. Ama öyküyü okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Sevgilerimle.. ◕‿◕
Dedemin Bakkalı
9.0/10
· 4.697 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
170
Zeynep
Abartma Tozu'yu inceledi.
160 syf.
·
Puan vermedi
Keyifli okumalar
Sözde çocuk kitaplarının -aslında büyüklerin de okuması gereken kitapların - yazarı Şermin Yaşar'dan hem güldürüp hem de gerçekleri yüzümüze vuran bir kitap daha... Yıllar önce okuduğum 'Dedemin Bakkalı' ile 'Cingo' kitaplarından sonra şimdi de okuduğum ve çok beğendiğim kitabı 'Abartma Tozu' Bir sabah uyandığınıza hiçbir şeyin aynı olmadığını düşünün. Herkes 'abartma tozu'ndan nasibini almış, sadece siz normal kalmışsınız. -Ya da onlara göre anormal- ☆ Anneniz ve babanız sağlıklı yaşam diyerek evde sürekli yeşillik yiyip, salonu seraya çevirip diyeti abartıyorlar. ☆ Tatlı tonton babaanneniz sizi kucaklamak yerine hiç alışık olmadığınız bir şey yapıp sizi yanında kovuyor. ☆ Komşunuz sevginin dozunu abartıyor. (Sevgiyi abartmanın nesi kötü olabilir ki diyenler kitabı okuduğunda anlayacaklardır kastettiğimi:)) ☆ Akrabanız temizliği abartıyor ve bu abartmanın sonucunda kocasını evden kovuyor. (Tam bir delilik) ☆ Komşunuzun oğlu bilgisayarı elinden bir an olsun düşürmediği için internet delisi olup hastaneye yatırılıyor. ☆ Okulunuz ders çalışmayı hayli abartıyor. Teneffüslerde test çözdürüp, yemek saatlerinde test çözdürmeye devam edip, evde de test çözdürüyorlar. Okullar kapalı olması gerektiği halde okulları açık tutup, öğrencileri adeta bir yarış atı haline getiriyorlar :/// ( #137349928 Bu alıntı abartma dozunu ve fazla yabancı olmadığımız görüntüyü anlatır nitelikte.) ☆ Bir komşunuz evinin eşyalarını eskidi diyerek 2 ayda bir eşya değiştiriyor... ☆ Ağaçları kesip her yeri 'gri renkle' kaplıyorlar. ☆ İnsanlar vakitleri olmadığını dile getirerek birbirleriyle iletişimde 'Günaydın', 'İyi akşamlar', 'Merhaba' kelimelerini çıkartıp bu da yetmezmiş gibi mutluluğu parayla satın almaya kalkışıyorlar. Abartma Tozu sayesinde güzel kasabamız bu hâle geliyor. Aslında bu senaryo bize fazla yabancı değil sanki. Acaba bizde 'Abartma Tozu'ndan biraz da olsa nasibimizi almış olabilir miyiz?
Abartma Tozu
8.9/10
· 2.321 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
39