Türklerin Altın Çağı

·
Okunma
·
Beğeni
·
3582
Gösterim
Adı:
Türklerin Altın Çağı
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752430037
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik
“Koca bir kavmin binlerce kilometreyi üç asır içinde geçtiğini düşünün… Bu, dünyayı değiştirmez de ne yapar? İşte Türkler dünyayı böyle değiştirdi.” İLBER ORTAYLI Türkiye’de tarih kültürünü kitapları ve konuşmaları ile yeniden inşa eden İlber Ortaylı’dan, tüm insanlığı etkilemiş bir tarihin analizi:
TÜRKLERİN ALTIN ÇAĞI…
Emir Timur, Sultan Baybars, Fatih Sultan Mehmed, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Barbaros Hayreddin Paşa, Mimar Sinan ve daha nice Türk efsanesi bu kitapta bir araya geliyor... İlber Ortaylı’nın Türkiye, Asya, Avrupa ve Rusya arşivlerini bir araya getirdiği bu eserle Türklerin etrafındaki dünya tarihi tek bir kitapta buluşuyor…
Asya’nın bozkırlarından Viyana’nın kapılarına, İlber Ortaylı’nın satırları arasında dolaşmak isteyen her yaştan okur için güçlü bir başucu kitabı...
320 syf.
·3 günde·10/10
Öncelikle böyle muhteşem bir eseri bizler ile buluşturduğu için İlber Ortaylı hocama çok teşekkür ederim...

Asya bozkırlarından gelip Anadoluyu yurt eden Türklerin ihtişamının anlatıldığı bu eseri okurken ne kadar bilgisiz olduğumu yeniden keşfettim. Timurlular, Altın Orda, Memluklar ve Osmanlı İmparatorluğu hakkında geniş bir araştırma sonucu ortaya çıkmış olan eserin, özellikle 14. ve 17. yüzyıllar arasında Orta Asya, Kafkasya, Avrupa ve Ortadoğu'da, Türklerin ne kadar güçlü, sağlam adımlarla dünya tarihini şekillendirdiklerini hayranlık ve büyük bir merak ile okudum...

Özellikle Osmanlı'nın askeri ve stratejik hamlelerle savaşları nasıl kazandıklarını, elde ettikleri her yere nasıl adalet ile hükmettiklerini okurken ecdadıma bir kez daha hayran oldum...

Osmanlı, Avrupa'ya doğru ilerlerken, dünyanın ve Avrupa'nın Türklere bakış açısını çok derin incelemeler ve araştırmalar eşliğinde bizlere sunan İlber hoca, aslımızın, tarihimizin ne kadar önemli olduğunu bizlere tekrar tekrar hatırlatmış...

Eserde öne çıkan hükümdarların kişilik özelliklerine de yer verilmiş...

İlber hoca,tarih bilincinin, modern zamanlarda toplumların geleceğine yön verdiğini bunun için kimliğimizi iyice araştırıp öğrenmemizi ne kadar önemli olduğunu ve Cumhuriyeti'mizin kuruluşuyla yeni bir tarihi sürecin içine girdiğimizi ama bu tarihten ibaret olmadığımızı, 700 yıllık Osmanlı tarihini görmemezlikten gelmememizi çünkü Türk halkını oluşturanın bu tarih olduğunu sadece Türk halkının değil Türk etnik gruplarının da tarihi olduğunu savunuyor...

Soru - cevap olarak yazılmış olan bu eseri okurken sanki İlber hoca karşımdaymış da bir sonraki sorumu bekliyormuş gibi hissettim.

Özellikle Altın Orda Devleti ve kurucusu Batu Han hakkında hiç bir bilgim olmayışına çok şaşırıp büyük bir merakla okudum. Altın Orda doğrudan Cengiz Han sülalesinin Doğu Avrupa'ya ve Rusya'ya bir bakıma bugün Rusların, Ukraynalıların ve Kırım'ın bulunduğu bölgeye hediye ettiği bir alt devlet ve medeniyet dönemi ve Tatar ismini benimseyen Kıpçak Türklerinin devleti olan bu yapının Doğu Avrupa'nın da son Türk imparatorluğu olduğu detayları ile okumak şaşırtıcıydı...

Elime aldığım andan itibaren, Türklerin dünyaya tarih boyunca nasıl hükmettiğini okumak keyif vericiydi. Tarihini hatırlamak isteyenlere tavsiye ederim...
320 syf.
·8/10
İsminde de olduğu gibi birçok türk soylarının görkemli dönemlerinin konu olduğu kitap benzeri bir çok kitabı gibi yine kronik kitap'tan çıkmış olup güncel birçok kitabı gibi soru cevap halinde gitmektedir. 14. Yüzyıldan 17. Yüzyılda var olan Türk soylarını inceleyen kitap bize birçok ince detay verirken Toplumlardaki mevcut farklılıkların sebebinin üç unsur, yani dil, din ve coğrafya olduğu, bu farkı doğuran şeyin ise “tarih” olduğu anlatılmaktadır. Türk soyları hakkında birçok aydınlatıcı, ufuk açıcı bilgilere sahip kitap soru cevap ilerlediği için çok akıcı bir kitap halini alırken soru cevap ilerlemesine rağmen İlber Ortaylı'nın gayet iyi bildiğimiz anlatım dili kitapta kendinden birşey kaybetmiyor.
320 syf.
·3 günde·10/10
Kitaba geçmeden önce, İlber Ortaylı'dan bahsetmek istiyorum. En başta kendisinin benim gibi cahillere tarihi sevdirmiş bir isim olduğunu düşünüyorum. :) Gerek makaleleri, gerek objektif bakış açısı,bilgisi ve hafızasıyla gerçekten de takdire değer bir isim. Üstelik çokta sempatik geliyor bana. :) Kendisinin bir söyleşisine gittiğimde içeri girer girmez ilk söylediği ''Sormak istediğiniz bir şey var mı?'' oldu. Kimseden ses çıkmayınca tabiri caizse biraz haşladı bizi. E haklıydı da, ama kendisinin doğallığı,sempatikliği ve hoş sohbeti gerginliği ortadan kaldırdı. :)

Kitaba gelecek olursak 11 bölümden oluşuyor, ilk 2 bölüm tarihsel olaylardan çok tarihin önemini vurguluyor.Aynı zamanda bir nevi okuyucuya altyapı oluşturuyor daha iyi anlayabilmesi adına. Daha sonrasında Timurlular'dan,Kırım Hanlığı'na,Fetretten Fetih'e ,Yavuz Sultan Selim ve Kanuni dönemine giriş ile kitap sonlanıyor. Her bölümde verilen bilgiler gerçekten değerli ve önemli bilgiler.Yazım anlamında da akıcılığını koruyan bir kitap. Anlatım da kaynak bildirerek detaylı bilgi veriyor olması ise aklınızda soru işareti kalmasını engelleyen bir faktör. Son sayfasında İndeks kısmı var, kitapta okunmuş olan bir bilgiyi unuttuğunuzda ya da pekiştirmek amaçlı yeniden bakmak istediğinizde bu sayfa çok yararlı.
320 syf.
·Puan vermedi
içeriğini merak edenler için, konular şu şekilde sıralama yapılmıştır;

1- nasıl bir tarih

2- türkler ve tarih

3- emir timur ve timurlular

4- altın orda devleti

5- kırım hanlığı

6- türkler roma topraklarında

7- fetretten fetihe: türklerin varlık mücadelesi

8- üçüncü roma: türklerin imparatorluğu

9- kardeşlerin mücadelesi: bayezid-cem kavgası

10- yavuz sultan selim: çölde bir mareşal

11- muhteşem süleyman devrine giriş
301 syf.
Türklerin Altın Çağı, bir İlber Ortaylı kitabı. Yayın dünyasına tarih kitapları eşliğinde kaliteli bir giriş yapan Kronik Kitap imzalı eser tam bir Ortaylı kitabı.

Eser, İlber Hoca ile yapılmış olan nehir söyleşilerden oluşuyor. Bu nedenle akademik yazıların resmi dilinden ve bitmek bilmez dipnotlarından hoşlanmayan okurlar için hayli ideal. Nitekim bir sohbet havası var ve o kesif bilgi bombardımanına rağmen iyi bir planlamaya da sahip olmasının etkisiyle kolay okunan bir kitap.

Evet, kitabı okurken tam anlamıyla bir tarihi malumat bombardımanına tabi tutuluyorsunuz. İnsan ‘yeni bir şeyler öğrendim’ hissi kadar, hatta ondan da çok ‘meğer hiçbir şey bilmiyormuşum’ düşüncesine kapılıyor. Hakikaten İlber Ortaylı, Türk tarih bilimi için ve biz tarih okurları için çok büyük bir şans. Sadece deruni bilgisi ile değil, dünya görüşü ve tarihi yorumlamasıyla da öyle. Özellikle bu kitapta da sık sık karşımıza çıkan mukayeseli anlatımıyla geçmişe farklı pencerelerden bakmamıza kapı açıyor.

Peki, Türklerin Altın Çağı tam olarak neleri anlatıyor? Kitap on bir bölümden müteşekkil. İlk bölümde İlber Hoca’nın tarih ilmine bakışı ve tarih ile ilgili genel görüşleri yer alıyor. Sonrasında ise Türk tarihini kabataslak olarak ele alıyor. Kadim Türk tarihinden Osmanlı dönemine kadarki süreçte Türklerin tarih anlayışı ile tarihin Türklere bakışını işliyor. Burada ‘biz Türkler tarih yapan ama tarih yazmayan bir milletiz’ tespiti hayli önemliydi.

Aslında kitapta altı çizilecek o kadar çok cümle var ki. Yine de birini paylaşayım; Okullardaki tarih kitapları önemli; çünkü milletin fertlerinin büyük kısmı okuldan sonra tarih okumaz.

Diğer bölümlerden birinde Emir Timur ve onun kurduğu devlet anlatılıyor. Türk hanedanlarının ya Oğuz Kağan ya da Cengiz Han’a kendilerini bağlama geleneklerini hem Timur’da hem de Kırım Hanlarında görüyoruz. Nitekim sonrasında Altın Orda ve Kırım Hanlığı dönemleri işleniyor. Açıkçası özel bir ilgim ve muhabbetim olan Kırım Türkleriyle ilgili epeyce şey öğrenmiş oldum. Kaldı ki hoca da aslen bir Kırım Türk’üdür.

Ardından Anadolu Türkleri safhası ve Osmanlı’ya geçiş var. Osmanlı’nın nasıl bir Balkan/Avrupa devleti olduğunu ve hatta Roma’nın devamı olduğunu görebiliyoruz. Hoca’nın bu konudaki tezi şu; ‘Osmanlı İmparatorluğu tarihteki üçüncü ve 'Müslüman Roma'dır' ve aynı zamanda kendine özgü bir yapısı da vardır.’

Söyleşilerin devamında Ankara Savaşı sonrasındaki süreçten Kanuni dönemi sonlarına kadar uzanan dönem işleniyor. Fatih Sultan Mehmed ve Yavuz Sultan Selim hassaten üzerinde durulmuş isimler. Fatih’le ilgili çok ilgi çekici tespitler var.
Kitapta, İstanbul’un fethinde gemiler gerçekten karadan yürütüldü mü?; Cem Sultan’ın hikayesi neydi?; Latin işgalinin İstanbul’a etkileri ne oldu?; Cumhuriyetimiz Osmanlı’nın devamı mı?; padişah annelerinin Türk olmamasının bir mahsuru olmuş mudur?; Anadolu nasıl Türkleşti?; Osmanlı’nın kuruluş tarihi kaçtır?; Safevi ve Memlukler de cesur ve yetenekli Türk ordularıyken Osmanlı nasıl galip gelebildi?; Osmanlı sultanları halife unvanını ne zaman kullandılar?; Kırım Hanlığının statüsü neydi?; Kırım Tatarları Moğol mu yoksa Türk mü?; Osmanlı Devleti Türkçü değil miydi? Gibi bir sürü soruya doyurucu cevaplar veriyor.

Demem o ki, çakma tarihçilerin ideoloji kokan cehaletlerini dinlemek yerine hakikatleri tarih bilimi namusu kokan bu gibi kitaplardan öğrenmek lazım. Bu manada 'Türklerin Altın Çağı' tam aradığımız eser.
320 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
İlber Ortaylı tarafından kitabın ön sözünde de bahsedildiği üzere, gelecekte yapmayı planladığı çalışmasının "demo"su niteliğindeki bu kitap, Türk Tarihinin çeşitli bölümlerinden seçmeler içermekte.
Tarih okumaya yeni yeni başlayanlar için ilgi uyandırabilecek bir eser, daha sonrasında beğendikleri hususların derinlemesine araştırmasını yapabilirler.
Zaten, kanımca tarih öğrenme olgusu, tarihteki bir olayın merak uyandırması ve diğer olaylarla bağlantı kurarak ilerlemesinden oluşmaktadır. Bu noktada başlangıç için ideal bir eser.
320 syf.
Bir millet önce tarihini bilmeli derler. Ben de tarihimi bildiğini sananlardan olduğumu anladım. Ne kadar az ve yüzeyel bilgiye sahipmişim. Bilgi dolu, öğretici ve aydınlatıcı bir kitap.
320 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Sayın İlber Ortaylı'nın kendinizi sanki karşınızda o varmış gibi hissetmenizi sağladığı; bilgi kokan ve son derece samimi bir üslup ile soru cevap şeklinde kaleme alınmış bu kaliteli eserde ecdadımızın dünyaya tarih boyunca nasıl hükmettiği anlatılmakta.

Her Türk gencinin mutlaka okuması ve kütüphanesinde bulundurması önerilir..
320 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Tarih bilgisi ve bunun getireceği bilinç, bir toplum için çok önemlidir.
Bizim Çanakkale’miz vardır. Fransa’nın verdun’u marne’i Rusyanın minsk ve leningard’ı var. Ancak her ülkenin tarihinde böyle zaferler yoktur. Değerini bilmeliyiz
320 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İlber Ortaylı hocanın elinden muhteşem bir eser!

Kitap her zamanki gibi soru cevap şeklinde yazılmış. Bir soruya cevap alırken kafanızda bir çok yeni soru üreten ve sizi araştırmaya teşvik eden türden bir eser. Konulara yüzeysel cevaplar verilmiş ve aynı zamanda püf noktalar ihmal edilmemiş. Uzun lafın kısası; Her Türk gencinin okuması gereken güzel bir eser.
320 syf.
·31 günde·Beğendi·8/10
Kitap, isminden de anlaşılacağı üzere "Türklerin Altın Çağı"nı anlatıyor ve bundan dolayı da tek bir devleti değil o dönemdeki tüm Türk devletlerini konu alıyor, hâliyle de yüzeysel bir kitap. Türk tarihine başlangıç için okunabilir.
285 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Gerçekten genel mânâ da okuduğum tarih kitaplarının dışında bir bilinç ortaya koyan ve bu coğrafya da yaşayan insanların takınması gereken tavrı sarih bir şekilde ortaya koyulmuş bir eser.
Rönesans'ta yapılan büyük kiliselere kadar Ayasofya bütün Hıristiyan milletlerin hayalini süslüyordu. Onun için fetihten hemen sonra Ayasofya'nın cami haline çevrilmesi çok önemliydi.
Tarih hiçbir şekilde bu millete okutulmamıştır, benimsetilmemiştir ve sevdirilmemiştir. Tarih bilmemekten dolayı bir kere tarih reddetme vardır.
Cumhuriyet'in köklerinde Osmanlı var. Elbette Osmanlı'nın halefi biziz. Türkiye bir "redd-i miras" hakkına sahip değildir.
İlber Ortaylı
Sayfa 60 - Redd-i miras meselesi...
Mesela, bize Rumeli'yi kaybettiren Balkan Harbi, tarihimizde bir kilometre taşıdır; tarih bilincimizi, milliyetçiliğimizi belirleyen bir olaydır.
Mesela bazı tarihçilerimiz diyorlar ki, "Osmanlılar, Arapça, Farsça kullanmış". Halbuki Osmanlı'nın Arapça bileni, bugün İngilizce bilenimiz kadar bile değil. Bunun sıkıntısını çekmişlerdir.
...
Yine diyor ki; " Yobazlar çok hakimdi, bizi geri bırakmışlar. " Evet, yobaz var. Yobazsız toplum olmaz; ama Osmanlı, yobazı kılıçla bir anda ortadan kaldırmayı da bilir. Üstüvânî Mehmet Efendi taifesine Köprülü'nün yaptığı belli.
İlber Ortaylı
Sayfa 59 - Redd-i miras meselesi...
ABD’de hukuk ve tıp için bir alt fakülte okuma zorunluluğu vardır. Hukukun bizde de böyle olması lazım, tarihin de hakeza. Uygar ülkelerde tarih, bir lisansüstü eğitim konusudur; olgunluktan sonra başvurulan bir disiplindir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türklerin Altın Çağı
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752430037
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik
“Koca bir kavmin binlerce kilometreyi üç asır içinde geçtiğini düşünün… Bu, dünyayı değiştirmez de ne yapar? İşte Türkler dünyayı böyle değiştirdi.” İLBER ORTAYLI Türkiye’de tarih kültürünü kitapları ve konuşmaları ile yeniden inşa eden İlber Ortaylı’dan, tüm insanlığı etkilemiş bir tarihin analizi:
TÜRKLERİN ALTIN ÇAĞI…
Emir Timur, Sultan Baybars, Fatih Sultan Mehmed, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Barbaros Hayreddin Paşa, Mimar Sinan ve daha nice Türk efsanesi bu kitapta bir araya geliyor... İlber Ortaylı’nın Türkiye, Asya, Avrupa ve Rusya arşivlerini bir araya getirdiği bu eserle Türklerin etrafındaki dünya tarihi tek bir kitapta buluşuyor…
Asya’nın bozkırlarından Viyana’nın kapılarına, İlber Ortaylı’nın satırları arasında dolaşmak isteyen her yaştan okur için güçlü bir başucu kitabı...

Kitabı okuyanlar 618 okur

  • Fulya aydoğan
  • Özcan Bal
  • Gamze
  • Aras Dağlı
  • Olcay aşık
  • Tuğba
  • Kerim YAPRAK
  • Hafsa Acar
  • Onuncu Köy Sakini
  • Ömür Berat ÇALIK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12.7
14-17 Yaş
%9.1
18-24 Yaş
%16.4
25-34 Yaş
%23.6
35-44 Yaş
%27.3
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%24.1
Erkek
%75.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.6 (53)
9
%22.7 (47)
8
%32.9 (68)
7
%10.6 (22)
6
%3.9 (8)
5
%2.9 (6)
4
%0
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%1 (2)

Kitabın sıralamaları