Kitap
Aşkın Gözyaşları 5 - Yunus Emre

Aşkın Gözyaşları 5 - Yunus Emre

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
317 Kişi
1.129
Okunma
369
Beğeni
6,5bin
Gösterim
280 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 56 dk.
Adı
Aşkın Gözyaşları 5 - Yunus Emre
Basım
Türkçe · Türkiye · Kapı Yayınları · Ekim 2015 · Karton kapak · 9786055147815
Diğer baskılar
Aşkın Gözyaşları 5 - Yunus Emre
Aşkın Gözyaşları 5 Final Yunus Emre
Aşkın Gözyaşları 5 - Yunus Emre
Her şeyin herkese yakışmadığı şu dünyada, Yunusça aşkın herkese yakışması bundandır. “Dost elinde avareyim Gel gör beni aşk neyledi” “Gel! Gör! Aşk neyledi beni,” diyorsun. Nereye geleyim? Seni görmek aşk mıdır Yunus! Yaralarım çok derin Yunus. Kanayan yanlarımın üzerine hasret döktüm. Söyle, nasıl geleyim? “Nedir yaran?” diye sorma! Hep aşktan Yunus. Hep sevdadan. Aşkın yol yorgunları, vuslatın hasret vurgunlarıydı onlar. Kimler mi? Aşkın uzun yol yolcuları. Elbette her aşk yolcusunu arardı, peki ya yolcu neyi arardı? “Ben yürürüm yane yane Aşk boyadı beni kane”
5 mağazanın 10 ürününün ortalama fiyatı: ₺23,52
8.7
10 üzerinden
317 Puan · 58 İnceleme
♛lfet
Aşkın Gözyaşları 5 - Yunus Emre'yi inceledi.
280 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
... kul sevince aşk olur.
Adı Yunus Peygamberin duasından etkilenen dedesi tarafından koyulan Garip Yunus, çocukluğunda göçmen bir kuş gibi zamanın şartları hasebiyle oradan oraya sürüklenmiştir. Dedesinin tasavvuf ehli olması ise onun eğitim hayatının çok erken yaşta, Ahi Evran Medresesinde başlamasına vesile olmuş. Savaşlar sırasında babasını ve kardeşini kaybeden Yunus, eğitim süreci içindeyken de dedesini ve kısa bir süre sonra da annesini kaybetmiş. Bu sebepten medrese eğitimi yarım kalmıştır. "Bir Garip Yunus'um artık ben" demesi, ailesinden herkesi kaybedince dünyada yalnız kalmasındandır. "Himmet mi istersin yoksa buğday mı?" sorusu ise Yunus'un yolunu belirleyen levha olmuştur. O ki ilk anda sorudaki kerameti çözemedi bu yüzden de nasibini Tapduk Emre kapısında aramaya yollandı.. Allah aşkıyla nasiplenmek için nefis terbiyesine girdiği bu süreçte gönül titreten aşkı bulunca Yunus, neyi ararken neyi buldum diyerek kendini cezalandırmak adına Taptuk Emre dergâhını terk eder. Uzun zaman sonra sevdiğinin evlendiği haberini alan Yunus, içine düştüğü aşkın ateşiyle dergaha geri dönerek dünyalık ne varsa kapıda bırakmaya bu sefer hazır olduğunu bildirir. Dergaha yeniden kabul ediliş ise başka bir sürecin başlangıcı olacaktır. Hem himmet uğruna pişme noktasına gelip hem de dünyadaki yalnızlığına son veren gelişmeleri ardı ardına yaşayan Yunus, yine bir anda elinde ne varsa kaybeder. Arayışını hiç bitirmediği bu dönemde Mevlana ile de gönül dostluğuna ulaşır. Başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmez dediğimiz ne varsa aslında Yunus'un bu dünyadaki sınavından ibarettir. Dünyalık olarak belki sadece insan sevgisi kazandı ama işte o sevgi O'nun ahiretini de kazanmasına sebep oldu...
Aşkın Gözyaşları 5 - Yunus Emre
OKUYACAKLARIMA EKLE
43
Yaren
Aşkın Gözyaşları 5 - Yunus Emre'yi inceledi.
280 syf.
·
9/10 puan
Belki de en çok bildiğimiz mutasavvıflardandır Emre. Yunus peygamber gibi olsun diye dedesi vermişti Yunus adını ona. Maneviyata aç Anadolu'ya Yunus olmuştu Emre. Aşkın Gözyaşları-5 (Yunus Emre) serinin aşk yolculuğundaki son ismi olan Yunus Emre'nin hayat hikayesini, sabır yolundan nasıl geçtiğini, sadece dini ilimlere sahip olmakla işin bitmediğini anlatır aşıklara ve aşık olacaklara. Kitap, ortak değerimiz olan Yunus Emre'nin hayatını, nasıl bir âlim olduğunu, aşk yolu ve değerli sır için çektiği çileleri anlatır. Yazar bilindik yazım tarzını bu eserinde de devam ettirmiştir. Bu kitapla Yunus Emre'mizi ve onunla beraber az da olsa tanıdık ortak değerlerimize göz atabilirsiniz.
Aşkın Gözyaşları 5 - Yunus Emre
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Pinar KORUN
Aşkın Gözyaşları 5 - Yunus Emre'yi inceledi.
280 syf.
·
6 günde
·
10/10 puan
Hala Dünyalık Kokuyorsun Yunus!
Biz dünyaya daldık aşkı unuttuk Rabbimizi unuttuk. Bir kere daha silkeledi beni Sinan Yağmur. O kadar mı güzel anlatılır aşk. Takva Allah korkusu imiş. Yeteri kadar korkmadık. Allah aşkı en tatlı aşk imiş. Ne yar ne evlat ne dünya malı imiş. Rabbim yolunda daim eylesin bizleri.
Aşkın Gözyaşları 5 - Yunus Emre
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
15