Aşkın 7 Hali - Bişnev!

·
Okunma
·
Beğeni
·
6743
Gösterim
Adı:
Aşkın 7 Hali - Bişnev!
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055107567
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
AŞKIN GÖZYAŞLARI SERİSİYLE MİLYONLARCA OKURA ULAŞAN
SİNAN YAĞMUR’DAN İLK DEFA GÜNÜMÜZDE GEÇEN BİR HİKÂYEYLE YARALI YÜREKLERE TASAVVUF TERAPİSİ NİTELİĞİNDE BİR AŞK ROMANI!

“Çocukken birçok aşk masalı okudum. Büyüdüm, aşkı yaşadım. Şimdi ben bir aşk masalı oldum.” – Hz. Mevlana

AŞKIN 7 HALİ: Beşerî aşk, masalsı aşk, Platonik aşk, divane aşk, dosta aşk, Peygamber aşkı, ilahi aşk…

Tasavvuf tarihinin en can alıcı olayları hakkında yazdığı romanlarla milyonlara ulaşan Sinan Yağmur, ilk defa bugünde geçen bir hikâyeyle okurun karşısına çıkıyor.

Kendisini intihara sürükleyen bir ihanetin pençesinde kıvranan bir kadın: Aylin
Hayatında ilk defa vicdan azabı kavramıyla tanışacak bir zevk düşkünü: Cengiz
Hayatını temellerinden sarsan bir iftiranın kurbanı: Hace

Sinan Yağmur, bu üç kahramanın Konya’da kesişecek hayatlarını aşkın 7 farklı hali üzerinde katman katman örüyor.
Sahabe’den Safvan bin Muattal ile Hz. Ayşe, Mevlana ve Şems, Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin ümitlerini kaybetmiş üç karakterin imdatlarına yetişip onları aşk terapisine alıyor.

Aşkın 7 Hali – Bişnev, olgun bir kalemin diliyle, iç huzuru arayanlara ve yaralı yüreklere derman ve başucu kitabı olacak, yıllar boyu unutulmayacak bir roman.
336 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kur’an-ı Kerim'in ilk emri “Oku” . İlk ayet “Oku” … Öğren...

Oku diye başlayan bir kitabın evlatlarıyız. Olabiliyor muyuz ki imkan yok. Peki diyor Mevlâna, oku diye başlayan bir kitabı nasıl anlatabilirim?

“Dinle” diye anlatabilirim ve bunu derken de bişnev der… Çünkü Farsça’da bişnev, dinledemektir. ‘Bişnev’in başında “B” vardır, ‘Bismillah’ın başında da “B” vardır.


Sinan Yağmur’un Aşkın 7 Hali Bişnev okurlarına bir anlamda aşk terapisi sunuyor da diyebiliriz. Kahramanların aşklarını okudukça kendinizden bir şeyler bulup aşkı yeniden tanımaya başlıyorsunuz
Aşkın basamaklarını sabırla çıkmak ve manevi huzura erişmek isterseniz bu kitap tam size göre.. Aşk şimdiki içi boşaltılmış ve sadece nefis sarhoşluğundan oluşan değil tüm bunlardan arınmış saf, temiz ve çıkarsız.. Aşk zannettiğiniz şey tutkudan başka bir şey değil ondan bu yanışınız. Gerçek sevgi yakmaz onarır ve sizi manevi huzura eriştirir. Sevdiğiniz kişiyi gönlünüzle sevin gözünüzle, nefsinizle değil. Gerçek aşkla karşılaşmanız duasıyla iyi okumalar.. 
336 syf.
·24 günde·Beğendi·9/10
AŞKIN 7 HALİ- BİŞNEV !
Selamünaleyküm kitapseverler, nasılsınız? İyisiniz iyi :)) Kötü olsak bile buraya iyi olmak için geliyoruz yanlış mıyım?
Evet kitabı sonunda bitirdim… Uzun sürdü okumam, kabul ediyorum. 1. kısım daha başlar başlamaz kitabı bırakmama neden oldu. Bir hafta kadar Aylin ve Cengiz yüzünden kitabı elime almadım. Beklentimi yüksek tuttum galiba? (Arkadaş inceleme yazmak neden bu kadar zor?) Biraz kitabımızdan ve hissettirdiklerinden bahsedeceğim. O yüzden spoiler dediğinizden içeribilebilir… (:
Kitabımız 7 bölüme ayrılmış 5 farklı aşkı anlatıyor...Diğer ikisini sorarsanız birincisi; birinci kısım Aylin ve Cengiz (okurken çok zorlandığım ve beğenmediğim kısım) yani henüz aşk yok ortada, ikincisi ise dördüncü kısım; Safvan ve Hz. Aişe’ye atılan iftirayı anlatıyor yani bu kısımda da aşk yok, beşeri aşk yok. (okurken göz yaşlarımı zorlukla tuttuğum arada kaçanlar da oldu ya neyse, en çok Peygamber Efendimize (sav.) yapılan işkenceler, hakaretler, zulümler üzdü beni… Hem de akrabaları tarafından. O (sav.) bunlara rağmen tek kelime dahi söylemedi... Hz. Aişe’ye atılan iftira ve aklanma sürecinin anlatıldığı kısımda en etkilendiğim yer ise; Hz. Aişe’nin aklanması üzerine ayetler inince annesi Resulullah’a teşekkür etmesini istedi ama O “Hayır ! Vallahi onun için kalkmam ve Allah’tan başka kimseye de hamd etmem…” demesi beni çok etkiledi… Ve bu kısmı çok beğendim zaten ondan sonra kitap akmaya başladı.)
Ferhat ile Şirin’in aşkının yaşandığı şehir Amasya… Bu büyük aşkın yankılandığı dağları görmek isterdim. Evet kitapta öyle bir anlatıldı ki bu şehir hem tarihiyle hem de doğayla iç içe insanlarıyla bir harika yaşanılası bir yer… İmkanım olursa görmek istediğim yerlerden biri…
Ferhat ile Şirin’in aşkı ise çok güzel… Zaten güzel dediğimiz aşklar bu dünya da kavuşamayanların ki değil mi?
Yok yok en güzeli beşeri aşk değil ilahi aşktır tıpkı Leyla ile Mecnun’un hikayesinde olduğu gibi… Leyla, Leyla diye çöllere aşkını haykıran Kays aslında Mevla’yı arıyordu nitekim buldu da. Beşeri aşktan İlahi aşka kavuşmuştu. Soran Leyla’ya verdiği cevap çok güzeldi ; 'Ben seviyorsam sen bahanesin, asıl sevdiğim Hakk'tır...'
O aradığını buldu biz ise hâlâ arayıştayız tıpkı Aylin ve Cengiz gibi… Evet onlar arayıştaydılar; benliğinin, kimliğinin, yanlışı nerede yaptığının, doğrunun peşindeydiler. Hakk’ı arıyorlardı, ilahi aşkın ne olduğunu bulmaya, anlamaya çalışıyorlardı. Kayıptılar… Bir boşlukta, karanlıktaydılar…
Aylin ile Cengiz ve Cemil… Farklı hayatlar, farklı imtihanlar… Kesişen yollar… Tesadüflere inanmam ama tevâfuk evet olsa olsa tevâfuktur bu.... Mevlana ve Şems, Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun, Sezai karakoç ve Mona Roza’nın öyküleri bu kayıp gençlere birer rehber ve ışık oldu. Batakta çırpındıkça daha çok batan bu gençlere tutunacak dal olmuşlardı.
Bu kitabı okuduğumda bende arayış içine girdim. Bende kayıp olmuştum… Şaşırmıştım yolumu… Ama sabretmeyi ve affetmeyi öğrendim… Eee bunları öğrenince mutlu da oluyorsun… Hâlâ çok soru var aklımda cevaplanmayı bekleyen… Sanırım onları da başka kitaplarda, başka hayatlarda bulacağım...
İbretlerle dolu hayatlardan öykülerden dersler çıkardım. Yalnız son kısmını anlamadım. Aylin neden Cengiz’in aşkına karşılık vermedi? Aslında o da tıpkı Mecnun gibi ilahi aşka kavuşmuştu… Aşk romanlarını sevmem zaten bunu okumamın sebebi ilahi aşkın geçmesi… Pişman değilim aksine çok huzur buldum okurken… Yazarımızın diğer kitaplarını özellikle serisini çok merak ediyorum… Tavsiye olunur… Eminim sizde benim gibi kendinize bir pay çıkaracaksınız. Mevlana'nın en sevdiğim sözüyle veda ediyorum incelememe.

“Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstüne yağar. Ama unutma ki, rengarenk gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar.”

Allah’a Emanet Olun Canlar...
336 syf.
·230 günde·Puan vermedi
Tasavvuf sevenler için ideal bir kitap.yer yer ağır bir dil kullanılmış.Bu dili ara ara anlatılan efsane ve olaylar hafifletiyor.olaylar iki kişinin aşkından ilahi aşka,gerçek aşka doğru gidiyor.
336 syf.
·3 günde·9/10
Ic huzuru arayanlar icin okunmasi gerekli bir kitap diye dusunuyorum. Gercek anlamda hayata dair ders alinasi bir kitap...Cocukken bircok aşk masali okudum.Buyudum aşki yasadim.Simdi ben bir aşk masali oldum...
336 syf.
·6 günde·10/10
Bişnev diye başlıyordu.
Yani dinle eğer aşkı bulmak istiyorsan sadece dinle.
Aşk, anlatmakdan çok dinlemekti.
Aşkı bulmak ayakların değil yüreklerin işidiydi. bu yüzden En çaresiz kaldıkları anda Kendilerini Aşkın kapısının eşiğinde buldu Aylin ve Cengiz.
Aşk ne diye sorduklarında ikiside beşeri aşkın ne anlama geldiklerini anlattı her ikiside. Ama hace onlara gerçek aşkın İlahi aşk olduğunu anlattı.
Aşk İbrahimi bir sevdaydı çok sevdiğini en çok sevdiği uğrunda feda edecek.
Aşk Haceri bir sevdaydı çölün ortasında Rabine sığınarak Tepeler arasında gidip gelerek bir umudu gözlemesiydi.
Beşeri bir aşkı anlamadan ilahi bir aşkı anlamak zordu. Aslıya olan aşkı için Keremin deldiği dağları anlamadan mevla için ıslanan secccadeyi anlamak zordu.
Leylaya, Mecnunun gözünden bakamayanlar.Kara kuru bir kız görmesi,aşkın gözde değilde gönülde nasıl yaşandığını anlatan bir mecnun olmak zordur.
En çaresiz zamanlarda bir kapı açılır. Beşeri aşkın Perdeleri kapanır ilahi aşkın kapısında durulur. Cengiz ve Aylin içinde aynı kapı açıldı. Rablerini bulma ümüdi ile çıktıları yolda Hace diye bir dostla tanıştılar. Hace onlara İlahi aşkı bulmalarında Işık oldu.
Bişnev ! Dinle dedi defalarca
Dinle ki aşkın Ayak Seslerini duyabilesin
Dinle ki Aşkın kalp atışlarını duyabilesin.
Ne aradığını bilirsen ne bulduğunu anlayabilirsin
Neye sahip olduğunu anlarsan
Neyi kaybettiğini bilirsin.
Yaşadıkları onlarca gezi dinledikleri onlarca hikaye ve girdikleri uzlet
onlara aradıklarının içlerinde oldğunu gösterdi.
Kabeye vardıklarında,Karşılarında Dört duvarıda kara Bir maabet buldular
Asıl Aşk içlerindeydi. Vardıkları kabe onlara kapı oldu.dualarını fısıldadılar Gönüllerinde getirdikleri aşk ile.
Ve sesizce bir duanın içinde buldular kendilerini. Yaşanmışsa eğer kitap ve gidilmişse onlarla beraber aynı yerlere hayalen, Kabenin karşısnda El açıp dua ederlerken,bizim dualarımızada Amin deme şerefini elde etmişlerdir. Onlar etmediyselerde Melekler bizim dualarımızı taşısın en içten Aminlerle kabe duvarlarına.
"Allahım öyle bir aşk bahşet ki bize Beşeri aşktan kurtulan Mecnunun gibi Senin adınla arayalım çöllerde. Rabbini kaybeden neyi bulmuşki Rabbini bulan neyi kaybetmişki Sözündeki Seni bulmayı Tüm kaybetmişlere biz değiştik. Gönülden iman ettik Sen seni bulup bunun bilincinde yaşat bizleri. Allahım,Bize gözlerimizden Akan her damla gözyaşının Senin Rızana damlamasını nasip eyle. Gözyaşı insanın nurudur diyorsun.Bizim gözlerimizdeki yaşı nurlandırdığın gibi Kalplerimizide nurlandır. Bize Seni Sevdiren, Seni sevindiren, Senin Sevdiğin Kullar nasip eyle.... Amin
336 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle kitabı bitirmeme rağmen hala etkisinde yazacağım bu incelemeyi.Sinan Yağmurdan okuduğum ilk kitap.Aslında bir roman fakat kurgu itibariyle basit ve sade.Kitap Mesnevide olduğu gibi Bişnev diye başlıyor yani Dinle. Çok çok güzel hikayeler vardı.Konu Aylin ve Cengiz adlı 2 gencin battıkları çukurdan kurtulup önce beşeri sonra ise ilahi aşkı bulmaları ile ilgili.Tasavvufa girişte okunabilecek bir kitap.hatta okunmalı bence.
336 syf.
Turlu aşk hikayelerinin ilah bir
aşkla birleşmesi ve kahramanla buluşturulması
Sinan Yağmur olduğundan yine İlahi aşka çıkıyor...
Herkee tavsiyem okumalisiniz
336 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Kitabı okurken, kendi içinizde derin bir yolculuğa çıktığınızı hissediyorsunuz . Günümüzdeki aşkları değilde, gerçek aşkın ne olduğunu anlıyorsunuz.

Sevdiğiniz kişiyi gönlünüzle sevmeniz gerektiğini , nefsinizle sevmemeniz gerektiğini anlıyorsunuz. Dünyevi aşkın ilahî aşka dönüştüğünü anlıyorsunuz.


Allah hiçbir kulunun başka bir kulunu, kendisini sevdiği gibi sevmesine müsaade etmez..
336 syf.
·8 günde·10/10
Sinan Yağmur'un okuduğum ilk kitabı. Çok güzel, akıcı, anlatımı sade, tek kelimeyle mükemmel. Çok satan yazarların kitaplarını hep sonradan okurum, bu kez pişman oldum hemen okumalıymışım. Zararın neresinden dönsek kardır ;) Yüreğine sağlık Sinan Yağmur.
336 syf.
tasavvuf kitaplarını sevdiğimden mi yoksa okuduğum kitaplar mı beni benden alıyor bir türlü çözemedim. ama okurken keyif aldığım kitaplardan.....
Hayatta en çok merak ettiğim soruların cevabı burda olsa gerek.oysa insanlar
Bilimden çok ilimi bilmelidr..yaşamak için yaşamak değil öğrenmek için savaşmak makul olandır..
‘Seni bekleyen bekliyor.’
‘Kim bekliyor beni?’
‘Allah.’
Nasıl beklerim beni bekleyen Allah’ı
‘İlahi Aşkın yolunda beklersin ancak.’Yine mi gelip çattık Aşka?’
‘Bu senin bildiğin türden bir Aşk değil. Bu Aşıkların Aşkı, Aşıkların şahıdır. Aşka yolculuğa çıkana Vuslat garantisi verilmiştir.’
Erkekler neden bir "Kimya Hatun" istiyor biliyor musunuz? Dışına değil, içine özensin. Dışarısı için değil, evi için güzelleşsin. İffeti, hâyası hayatının baş tacı olsun da, onu başlar üstünde arşa kadar taşıyayım istiyor. Beni kapıda kabirde bekleyen sorgu melekleri Münker Nekir gibi değil, küçük bir tebessümle, hafif bir tatlı dil ile beklesin. Erkeklerin kadınlardan istediği çok da bir şey değil aslında. Şairin dediği gibi: "Bende sabır sende naz. Gündüzlerden vazgeçtim, düşümde biraz sen gülsen yeter!"
Yangın yerine bak! Yüreğin yetmiyorsa yaklaşma sakın ateşe! Can’ı Cana’na teslime hazır değilsen
“Ben Aşk’ım”
diye çıkma meydana .

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşkın 7 Hali - Bişnev!
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055107567
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
AŞKIN GÖZYAŞLARI SERİSİYLE MİLYONLARCA OKURA ULAŞAN
SİNAN YAĞMUR’DAN İLK DEFA GÜNÜMÜZDE GEÇEN BİR HİKÂYEYLE YARALI YÜREKLERE TASAVVUF TERAPİSİ NİTELİĞİNDE BİR AŞK ROMANI!

“Çocukken birçok aşk masalı okudum. Büyüdüm, aşkı yaşadım. Şimdi ben bir aşk masalı oldum.” – Hz. Mevlana

AŞKIN 7 HALİ: Beşerî aşk, masalsı aşk, Platonik aşk, divane aşk, dosta aşk, Peygamber aşkı, ilahi aşk…

Tasavvuf tarihinin en can alıcı olayları hakkında yazdığı romanlarla milyonlara ulaşan Sinan Yağmur, ilk defa bugünde geçen bir hikâyeyle okurun karşısına çıkıyor.

Kendisini intihara sürükleyen bir ihanetin pençesinde kıvranan bir kadın: Aylin
Hayatında ilk defa vicdan azabı kavramıyla tanışacak bir zevk düşkünü: Cengiz
Hayatını temellerinden sarsan bir iftiranın kurbanı: Hace

Sinan Yağmur, bu üç kahramanın Konya’da kesişecek hayatlarını aşkın 7 farklı hali üzerinde katman katman örüyor.
Sahabe’den Safvan bin Muattal ile Hz. Ayşe, Mevlana ve Şems, Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin ümitlerini kaybetmiş üç karakterin imdatlarına yetişip onları aşk terapisine alıyor.

Aşkın 7 Hali – Bişnev, olgun bir kalemin diliyle, iç huzuru arayanlara ve yaralı yüreklere derman ve başucu kitabı olacak, yıllar boyu unutulmayacak bir roman.

Kitabı okuyanlar 679 okur

  • Sevcan Kurnaz
  • Zeynep
  • Fatma Sena
  • Hasibe Krkmz Blt
  • Derya Deniz
  • ilken
  • Gülsüm Turgut
  • Jülide Aslan
  • Nebu la
  • Hüma

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.9
14-17 Yaş
%8.6
18-24 Yaş
%19.8
25-34 Yaş
%34.5
35-44 Yaş
%20.7
45-54 Yaş
%8.6
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.6
Erkek
%25.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38 (65)
9
%16.4 (28)
8
%19.3 (33)
7
%11.1 (19)
6
%7 (12)
5
%2.9 (5)
4
%1.8 (3)
3
%1.2 (2)
2
%1.2 (2)
1
%1.2 (2)