İki Darbe Arasında İlginç Zamanlarda

7,8/10  (169 Oy) · 
794 okunma  · 
133 beğeni  · 
3.263 gösterim
28 Şubat süreci... her gün bir yığın hüsran... Günler ilerledikçe dalgalar şiddetini arttırarak dövmeye başlamıştır kalbinizin duvarlarını ve çaresizliğin sesi çığlık çığlığadır içinizde. Ateş düştüğü yeri yakar ve bir serçe olsun, gagasıyla bir damla su getirmez yangını söndürmeye...

İskender Pala, bu defa pek bilinmeyen bir özelliğiyle, "asker kimliğiyle" karşınızda. Usta yazar, 12 Eylül'ün hemen ardından başlayıp 28 Şubat sürecinde YAŞ kararıyla son bulan Deniz Kuvvetler'indeki 15 yılın hikâyesini içeriden okuma fırsatı veriyor.

(...) Acı günleri hatırlamak, insana tekrar acı verir elbette. Buna rağmen vaktiyle unutmayı çok zor başardığım o günleri şimdi yeniden hatırlamanın acısını yaşamaya cesaret etmem, sırf tarihe belge bırakma ve belki o savruluş insanların hâlâ aramızda yaşadıklarına dikkat çekebilme amacına yöneliktir ev bu yüzden yazdıklarımın tamamı katıksız hakikattir.
(Tanıtım Bülteninden)
Bayan Okur 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın 12 Eylül- 28 Şubat sürecini anlatıyor olması dikkatimi çekti. Kitabın otobiyografi oluşu beni daha da meraklandırdı. Kitabı ilk önce amcamda görmüştüm, alıp yarısına kadar okudum sonrasında bir kitap okuma yarışmasında da bu kitabı okumaya yeniden başladım en ince ayrıntısına kadar inceledim. Sorular çıkardım vs. Kitabın detaylarıyla birlikte mükemmel yazılmış bir kitap olduğunu düşünüyorum. İlla kusur bulacaksak biraz taraflı yazılmış olması olabilir. Ama tavsiyemdir okuyunuz.

erkam demir 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

-DİKKAT...tanrımıza hamd olsun,milletimiz var olsun.afiyet olsun...SAĞOL. yanlız o bayanı ordan alın eşarbıyla buraya girmesin!..
Yemek ihtiyacını gidermek bir devlet işi :) hele ki yemekte bulunan başörtülü ise. Zinhar laikliğe aykırıdır. Zira din ve devlet işleri birbirinden ayrılmalıdır.
Vatanımda bulunan samimi bütün insanlara selam olsun

sabah uykum 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

İskener Pala, bu defa pek biinmeyen bir özelliğiyle," asker kimliğiyle" karşımızda.Usta yazar,12 Eylül' ün hemen ardından başlayıp 28 Şubat sürecinde YAŞ kararıyla son bulan Deniz Kuvvetleri' ndeki 15 yılın hikayesini içeriden okuma fırsatı veriyor.

Tuncer KAHRAMAN 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İskender PALA nın ordudan Binbaşı rütbisinde iki deniz subaylığından atılma sürecini anlatan hatırat türünde roman akıcılığınde eser okumaya değer

Saliha Pehlivan 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

İki Darbe Arasında;
12 Eylül 28 Şubat dönemlerinde yazar İskender Pala' yı bu sefer bir asker olarak görüyoruz. Yazar anılarını bu kitapta toparlayarak bizlere aktarıyor. Dönemin siyasi ve sosyal gelişmelerini birinci ağızdan öğrenebileceğimiz bir eser merak edenler okuyabilir.

"Hayatımda anladım ki ülkemiz aydınları arasında bir iletişim eksikliği vardır ve bizler,sağcılık,solculuk adına yıllar yılı birbirimizi dışlamak için harcadığımız enerjiyi birbirimizi tanımaya yönlendirseydik,bugün ülkemizde demokrasi ve insan haklarına dayalı bir ruh zenginliği,ekonomide bir kalkınmışlık,siyasette bir kalite,hepsinden önemlisi de sokaklarimizda gülümseyerek yaşayan insanlarımız olurdu."
Iskender Pala bu defa kendi yaşam öyküsüyle okuyucusuyla buluşuyor.Deniz kuvvetlerindeki 15 yılın hikâyesini biraz üzülerek okuyacaksınız sevgili okurlar...iyi okumalar...

Aslıhan Alpaslan 
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sitede ki incelemeler sonucu kitabı okumaya karar vermiştim. Şimdi iyi ki okudum diyorum. İskender Pala'nın askerliği meslek olarak yaptığını bende bilmiyordum. Bir kere kendisinin araştırmacı olması, gençlik yıllarında yapmış olduğu başarılı çalışmalardan bahsetmesi ile kendisini bir kez daha takdir ettim.( bana ne kadar söz düşer o da ayrı bir mesele tabi ben edebiyat konusunda otorite falan değilim şunun şurasında)
28 şubat mağdurlarının yaşam içerisinde ki sesi olması açısından güzel bir çalışma olmuş. Askerlikte yaşadıkları da şehir efsanelerini doğrular nitelikte. Her zaman kıdemin, mantıktan önde olduğunu bize hatırlatması ile kendi doğrularından vazgeçmemesi ile belli bir duruş sergilemiştir. Her ne kadar zorluklarla ve sıkıntılarla geçen bir 15 yıl olsa da bugün karşımıza çıkardığı yapıtlarının temelinin o yıllarda ki birikimleri ile olduğunu düşünmekteyim. 28 şubat mağdurlarının yaşadıklarının bir benzeri şimdi de yaşanıyor, ama konumuz bu değil ne demişler kurunun yanında yaşta yanar.
Kitabında bahsettiği askerlik döneminde yazmış olduğu eserleri merak ettim, bunun üzerine bir araştırma yapacağım.Ayrıca ' kamelya' olarak bildiğim süslü çardağın aslın da ' kameriye' olduğunu öğrenmekte kitap okumanın güzelliklerinden işte.
Yine bir konuyu merak ediyorum bir türlü iş görüşmesinde Kültür üniversitesi yetkililerine söyleyemediği YAŞ mağduriyetini acaba daha sonra söyleyebildi mi? Bu ve buna benzer sorular nedeniyle kendisi ile tanışmayı ve ufak bir sohbet yapmayı çok isterim. Şimdi sırada OD var bakalım o nasıl bir kitap, keyifli okumalar...

ZEHRA MAVİŞ 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap, İskender Pala'yı tanımak adına yararlı diye düşünüyorum.. Okunmasa çok büyük bir kayıp olur mu emin değilim.. Çünkü İki Darbe Arasındaki yaşanmışlıklara sahip bir yazarın kaleminden çıktığını düşünmek, kitaplarına bakışımı değiştirdi diyebilirim.. Kitabın kendisiyle problemim yok.. Birey olarak İskender Pala kendini, hayatını daha nasıl ifade edebilirdi ki .. Ancak yazarların hayatlarını okumadığımda sanırım eserleriyle aramda daha karşılıksız, daha güçlü bağlar oluşuyor..

Rabia Öztürk 
21 Tem 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

12 Eylül-28 Şubat sürecinde yaşadıklarını asker gözüyle anlatan bir yazar,İskender Pala.Piyasada genelde bu dönemleri inceleme şeklinde sadece belgelerle anlatan kitaplar varken bu kitapta bir insanın yüreği var.Kesinlikle okunması gereken bir kitap.

fatıma zehra 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Baskinin dayatmanin donemini iskender pala nin hayatindan kesitlerle okuyacağınız bir kitap. Ders almak ve bir daha o günlere dönmemek için bilinmesi gereken bir mazi. Biz insanlarin yaptiklariyla deger kazanacağı bir ülkeyi. Ancak tarihimizden ders alarak basarabiliriz.

4 /

Kitaptan 76 Alıntı

Bu ülkede dalkavukluğun sağladığı çıkar, dürüstlüğün sağladığı çıkardan daha bereketli oluyordu.

İki Darbe Arasında, İskender Palaİki Darbe Arasında, İskender Pala

Eskiler ''Rahmet ile zahmet arasında bir nokta farkı vardır; Allah dilerse zahmetteki noktayı kaldırıverir'' derlermiş.

İki Darbe Arasında, İskender Palaİki Darbe Arasında, İskender Pala
Metin Özdemir 
07 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İnsanların %99'u sadece var olur, %1'i gerçekten yaşar.
Oscar Wilde

İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 53)İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 53)
Metin Özdemir 
07 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yaşadığımız her an, kendi hakkını ister.
Goethe

İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 109)İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 109)
sabah uykum 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Birileri sizi dışladığı zaman siz de ister istemez kendiniz gibi görünenlere sokulursunuz.

İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 102)İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 102)
Vedat Baysal 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyiliğin bilgisine sahip olmayanlara diğer bütün bilgiler zarar verir.

İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 28)İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 28)