İki Darbe Arasında İlginç Zamanlarda

7,7/10  (100 Oy) · 
471 okunma  · 
74 beğeni  · 
2.540 gösterim
28 Şubat süreci... her gün bir yığın hüsran... Günler ilerledikçe dalgalar şiddetini arttırarak dövmeye başlamıştır kalbinizin duvarlarını ve çaresizliğin sesi çığlık çığlığadır içinizde. Ateş düştüğü yeri yakar ve bir serçe olsun, gagasıyla bir damla su getirmez yangını söndürmeye...

İskender Pala, bu defa pek bilinmeyen bir özelliğiyle, "asker kimliğiyle" karşınızda. Usta yazar, 12 Eylül'ün hemen ardından başlayıp 28 Şubat sürecinde YAŞ kararıyla son bulan Deniz Kuvvetler'indeki 15 yılın hikâyesini içeriden okuma fırsatı veriyor.

(...) Acı günleri hatırlamak, insana tekrar acı verir elbette. Buna rağmen vaktiyle unutmayı çok zor başardığım o günleri şimdi yeniden hatırlamanın acısını yaşamaya cesaret etmem, sırf tarihe belge bırakma ve belki o savruluş insanların hâlâ aramızda yaşadıklarına dikkat çekebilme amacına yöneliktir ev bu yüzden yazdıklarımın tamamı katıksız hakikattir.
(Tanıtım Bülteninden)
Bayan Okur 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın 12 Eylül- 28 Şubat sürecini anlatıyor olması dikkatimi çekti. Kitabın otobiyografi oluşu beni daha da meraklandırdı. Kitabı ilk önce amcamda görmüştüm, alıp yarısına kadar okudum sonrasında bir kitap okuma yarışmasında da bu kitabı okumaya yeniden başladım en ince ayrıntısına kadar inceledim. Sorular çıkardım vs. Kitabın detaylarıyla birlikte mükemmel yazılmış bir kitap olduğunu düşünüyorum. İlla kusur bulacaksak biraz taraflı yazılmış olması olabilir. Ama tavsiyemdir okuyunuz.

erkam demir 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

-DİKKAT...tanrımıza hamd olsun,milletimiz var olsun.afiyet olsun...SAĞOL. yanlız o bayanı ordan alın eşarbıyla buraya girmesin!..
Yemek ihtiyacını gidermek bir devlet işi :) hele ki yemekte bulunan başörtülü ise. Zinhar laikliğe aykırıdır. Zira din ve devlet işleri birbirinden ayrılmalıdır.
Vatanımda bulunan samimi bütün insanlara selam olsun

Tuncer KAHRAMAN 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İskender PALA nın ordudan Binbaşı rütbisinde iki deniz subaylığından atılma sürecini anlatan hatırat türünde roman akıcılığınde eser okumaya değer

sabah uykum 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

İskener Pala, bu defa pek biinmeyen bir özelliğiyle," asker kimliğiyle" karşımızda.Usta yazar,12 Eylül' ün hemen ardından başlayıp 28 Şubat sürecinde YAŞ kararıyla son bulan Deniz Kuvvetleri' ndeki 15 yılın hikayesini içeriden okuma fırsatı veriyor.

Aslıhan Alpaslan 
11 Oca 08:29 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sitede ki incelemeler sonucu kitabı okumaya karar vermiştim. Şimdi iyi ki okudum diyorum. İskender Pala'nın askerliği meslek olarak yaptığını bende bilmiyordum. Bir kere kendisinin araştırmacı olması, gençlik yıllarında yapmış olduğu başarılı çalışmalardan bahsetmesi ile kendisini bir kez daha takdir ettim.( bana ne kadar söz düşer o da ayrı bir mesele tabi ben edebiyat konusunda otorite falan değilim şunun şurasında)
28 şubat mağdurlarının yaşam içerisinde ki sesi olması açısından güzel bir çalışma olmuş. Askerlikte yaşadıkları da şehir efsanelerini doğrular nitelikte. Her zaman kıdemin, mantıktan önde olduğunu bize hatırlatması ile kendi doğrularından vazgeçmemesi ile belli bir duruş sergilemiştir. Her ne kadar zorluklarla ve sıkıntılarla geçen bir 15 yıl olsa da bugün karşımıza çıkardığı yapıtlarının temelinin o yıllarda ki birikimleri ile olduğunu düşünmekteyim. 28 şubat mağdurlarının yaşadıklarının bir benzeri şimdi de yaşanıyor, ama konumuz bu değil ne demişler kurunun yanında yaşta yanar.
Kitabında bahsettiği askerlik döneminde yazmış olduğu eserleri merak ettim, bunun üzerine bir araştırma yapacağım.Ayrıca ' kamelya' olarak bildiğim süslü çardağın aslın da ' kameriye' olduğunu öğrenmekte kitap okumanın güzelliklerinden işte.
Yine bir konuyu merak ediyorum bir türlü iş görüşmesinde Kültür üniversitesi yetkililerine söyleyemediği YAŞ mağduriyetini acaba daha sonra söyleyebildi mi? Bu ve buna benzer sorular nedeniyle kendisi ile tanışmayı ve ufak bir sohbet yapmayı çok isterim. Şimdi sırada OD var bakalım o nasıl bir kitap, keyifli okumalar...

Yazar karşımıza bu eserde asker kimliği ile boy gösteriyor. Otobiyografı niteliğinde olan kitap salt bir anlatım ile !980'lerden sonra askeriyede ki subayların dindar askerlere karşı önyargılarını ve İskender Palanın yazarlığa ilk adımlarında çektiği zorlukları anlatıyor. .

fatıma zehra 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Baskinin dayatmanin donemini iskender pala nin hayatindan kesitlerle okuyacağınız bir kitap. Ders almak ve bir daha o günlere dönmemek için bilinmesi gereken bir mazi. Biz insanlarin yaptiklariyla deger kazanacağı bir ülkeyi. Ancak tarihimizden ders alarak basarabiliriz.

ZEHRA MAVİŞ 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap, İskender Pala'yı tanımak adına yararlı diye düşünüyorum.. Okunmasa çok büyük bir kayıp olur mu emin değilim.. Çünkü İki Darbe Arasındaki yaşanmışlıklara sahip bir yazarın kaleminden çıktığını düşünmek, kitaplarına bakışımı değiştirdi diyebilirim.. Kitabın kendisiyle problemim yok.. Birey olarak İskender Pala kendini, hayatını daha nasıl ifade edebilirdi ki .. Ancak yazarların hayatlarını okumadığımda sanırım eserleriyle aramda daha karşılıksız, daha güçlü bağlar oluşuyor..

İlginç zamanlardaki hayat hikayeleri her zaman ilgimi çekmiştir. O yüzden kitap tam benim içindi. O yüzden çok kısa sürede okumuştum bu kitabı.


Kitap ülkemizin karanlık çağlarından birinde, 28 Şubat dönemine giden yolda dinini yaşayan bir askerin çektiği zorlukları kendi bakış açısından anlatıyor. Tabi edebiyatçı bir asker olmasının faydalarını da yansıtıyor. Bence o dönene farklı bir bakış açısıyla bakmak isteyenler için güzel bir kitap

Ayşe 
11 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı arkadaşlarımla beraber okumuştuk onlar beğenmelerine rağmen ben belki beklentim çok yüksek olduğu için aradığımı bulamamıştım.Dönem hakkında çok fazla bilgim olmadığı için kitaptan yararlanamadım ama arkadaşlarım beğenmişlerdi.

3 /

Kitaptan 75 Alıntı

Bu ülkede dalkavukluğun sağladığı çıkar, dürüstlüğün sağladığı çıkardan daha bereketli oluyordu.

İki Darbe Arasında, İskender Palaİki Darbe Arasında, İskender Pala

Eskiler ''Rahmet ile zahmet arasında bir nokta farkı vardır; Allah dilerse zahmetteki noktayı kaldırıverir'' derlermiş.

İki Darbe Arasında, İskender Palaİki Darbe Arasında, İskender Pala
Metin Özdemir 
07 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yaşadığımız her an, kendi hakkını ister.
Goethe

İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 109)İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 109)
Nur 
 27 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevgi
Sevgilinin lütfunu gördüğünüz zaman onu sevmek kolaydır,peki ya kahrını görünce de sevebilir miyiz?!..

İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 229)İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 229)
sabah uykum 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Birileri sizi dışladığı zaman siz de ister istemez kendiniz gibi görünenlere sokulursunuz.

İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 102)İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 102)
Nur 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer bir yerde kücük insanların gölgeleri büyüyorsa orada güneş batıyor demektir.

Çin Atasözü

İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 75 - kapı)İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 75 - kapı)