Aşkname

8,3/10  (118 Oy) · 
514 okunma  · 
123 beğeni  · 
4.791 gösterim
Dilenciden sultana, köleden efendiye

Hânım hey!..

Sen ki muhabbet gülistanıma revnak bağışlayanım, efendimsin.

Sen ki arzum, emelim, hicranım ve elemimsin,

Ayrılığından dolayı yardım dilenmeye takatim yok senden, kapında kendini kaybedenlere gıptayla geçen ömrümde bir takate de ihtiyacını kalmadı artık. Sevgili eşiğinde ölene değil sağ kalana şaşmak gerekir, der bir bilge ama ben senden uzakta, aşkınla hasta ama aşk sayesinde sıhhatteyim. Araya bunca yılın hasreti girmişken bir gün seni görmeye dayanabilir miyim bilmem, ama her sabah seni görüyor ve yüzünden aldığı güzellik ile insan içine çıkıyor diye güneşe, eşiğini döne dolaşa senden nur çalıyor diye her aksar mehtaba bakıyorum, bilesin. "Bugün nasılsın ey kâinatın başı dönmüş yıldızı?" diyorum ona, hasbihal ediyorum; "Ne haldedir sevgilim, hoş mudur, safaca mıdır İstanbullar sultanı bugün?" diye tekrar soruyorum. "Hiç benim bulunduğum yerden daha kederli bir âleme doğdun mu sen; hiç aşkta altüst olmuş bencileyin bir firkatzede üzerine parladın mı?" diye sitem ediyorum bazen... Velhasıl günlerce ve gecelerce güneşlere ve aylara durmadan ve dinlemeden seni soruyorum, hâlâ bir haberini alamayışımı şikâyetle söylüyor, anlatıyorum. Senin beni unutma ihtimalini hatırlayıp çıldırıyorum bazı günler ve bazı geceler yüzünü eskisi gibi hayal edemeyeceğimden korkup kahroluyorum. Sonra tövbeler ediyorum. Seni unutma ihtimalini düşündüğüm için.
(Tanıtım Bülteninden)
Tuncer KAHRAMAN 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İskender Pala nın çoğunu osmanlıcadan çeviri yaptığı osmanlı dönemine ait hikayeleri anlatıyor her hikaye bir roman gibi özellikle batan Ertuğrul gemisi olayı beni çok etkilemişti birde papazın kızına aşık olan Ebu Bekir efendinin hikayesi papazın dinini değiştir kızımı al sözüne meşhur ...Kırk yıllık kani olur mu yani ....sözü İYİ OKUMALAR.....

Levla Lavin 
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Birkaç aşk hikayesiyle aşkı anlatmaya çalışmış bu eserde İskender Pala. Eski zamanlardan kalma aşk öyküleri ancak bunlar mektuplarla ortaya çıkmış zaten aşklarının ölümsüz olmasının sebebide hiç biri kavuşamamış çok acı çekmiş aşıklar insan kitabı okudukça nerede o aşklar nerede o aşıklar diyor insan.

Mamoş 
08 Tem 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Işık olmanın yolu ateş olmaktan geçiyordu. Önce yanmak ve alevin ışığını süzerek nura döndürmek gerekiyordu. Hayat bir filmse sen en güzel sahnemsin

Aşk... 3 Harf 1 Kelime ancak dünya batana kadar daha çok yazılacak, anlatılacak... Bu anlatımlardan en naifi, en pürüzsüzu ve kalbe dokunanı da İskender Pala'nın Aşkname kitabıdır sanırım. Okuyup pişman olmayacağınıza eminim.

ZeynepŞngnl 
14 saat önce · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

"Senin beni unutma ihtimalini hatırlayıp çıldırıyorum bazı günler ve bazı geceler yüzünü eskisi gibi hayal edemeyeceğimden korkup kahroluyorum.Sonra tövbeler ediyorum.Seni unutma ihtimalini düşündüğüm için."

esraaltunerrr 
05 Kas 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İskender Pala'nın eserlerini çok beğenerek, içine gömülerek okurum. Fakat bu kitabı oldukça ilgisiz kalarak okudum. Benle ilgili bir sorun mu yoksa gerçekten sıkıcı bir kitap mı bilmiyorum. Benim beklentilerimin çok altında kaldı. Bir de 1000kitaptaki puanlaması güzel olunca, çok çok büyük umutlar besleyerek aldım bu kitabı.

Ekrem Özkara 
19 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İskender Pala bu kitabı " Aşkname " de,Osmanlı Devleti döneminde yaşanmış olan << Şehnaz Beste,Pervanenin Kanatlarında,Denizler Boyunca Aşk,Aşk ve Şiir,Yollarda >> adlı beş farklı ' aşk ' hikayesini anlatıyor.Şiir ve Şair severlere tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Şeyda 
24 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Severek aldığım, severek okuduğum, huzurlu bir kalple bitirdiğim güzel kitap. İçinde ki hikayeler Osmanlı döneminden kalma olduğu için herkese hitap etmeye bilir. Ama eskiyi sevene güzeldir bu kitap. Özellikle mektuplar çok hoş içinde anlatılan hikayeler naif. Ozellikle ruhuma bir incelik gelsin diye ara ara açar içindeki bir hikayeyi okurum.

Yelda Ergin Öztürk 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

İskender Pala'nın 16 yy da geçen aşkları anlattığı kitap 5 farklı hikayeden oluşmakta. Divan Edebiyatı'nı seviyorsanız bol şiir ve gazel okuyacaksınız . O dönemde bakıldığında iletişim ağı yok birbirinden ayrı düşen aşıklar yıllarca usanmadan yollarını gözlüyorlar, her türlü sıkıntılara katlanıyorlar. Ve dönüp zamanımıza bakıyorum da ne çabuk tüketir olduk her şeyi özellikle AŞK'ı.... kıymetini bilelim sevdiklerimizi ;)

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İskender Pala yine Divan Edebiyatını merkezde tutarak eski devirlere ve o devirlerin özgün aşk hikayelerine gidiyor.
Beş farklı hikaye var bu kitabında ve 5'i de aşka dair. Hikayeler gayet iyi ancak itiraf edeyim, benim en çok 5. hikaye olan "Yollarda" hoşuma gitti. Şair Sadi'nin Cem Sultan'ın dostluğundaki ömrü, sevdası ve bence sürpriz sonu ile o hikaye diğerlerinden birkaç gömlek daha iyiydi.

3 /

Kitaptan 93 Alıntı

Aynı üşengeçliği hep yaşıyorum :)
Bir gece pervaneler dernek olmuş , bir mumu nasıl bulabileceklerini tartışıyorlardı. Içlerinden biri önerdi :
"Hepimiz birden niye gidip yorulalım ki, birimiz gidip mum bulsun , sonra gelip bize haber versin "

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 111 - Kapı Yayınları)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 111 - Kapı Yayınları)
ZeynepŞngnl 
19 Mar 10:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aşk akıl ile çelişir ve biri gelince diğeri pılını pırtısını toplamaya başlar.

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 107 - Kapı Yayınları)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 107 - Kapı Yayınları)
Salih Çermik 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sır olan paylaşılmaz; paylaşılan da sır olmaktan çıkar. Hem paylaşmak, hakikatte sadakatsizliktir, emanete hıyanet sayılır.

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 4 - Kapı Yayınları - 26. Baskı)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 4 - Kapı Yayınları - 26. Baskı)

Yollar ki umutla gidildiğinde cennet, hasretle yüründüğünde cinnet olur.

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 222)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 222)
Ekrem Özkara 
19 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

..Biz kendimize defterdar değil sırdaş ararız,biz başımızı dizine koyacak bir baş ararız; dahi yolda bırakmaz yoldaş ararız.

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 204)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 204)
uieieieiuieui 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Leyla'ya sormuşlar hani bir gün."Sen mi Kays'ı daha çok sevdin;yoksa o mu seni sevdi? diye."Elbette ben onu daha çok sevdim!" "Nedir delilin, nasıl ispat edersin onu daha çok sevdiğini, üstelik o senin için çılgınlığa varmış, aklını yitirmiş Mecnun olmuşken?" O vakit Leyla ağlayarak:"Dostlar!."demişti, "Sırdır ki gizli gerektirir,sevgilinin adını dile düşürmek,hakikatte ayıptır. Kays bir dağ delisi gibi davrandı,gitti sahralarda çöllere aşkımızı ona buna anlattı,bense kimseciklerle paylaşmadım onun sevgisini, içimde büyüttüm... Budur ki benim onu daha ziyade sevdiğime delildir."

Aşkname, İskender PalaAşkname, İskender Pala
Ekrem Özkara 
19 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Aşka düşeni özgür bırak ; çünkü aşkın esiri olmak ona kafidir.

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 219)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 219)