Aşkname

8,4/10  (52 Oy) · 
263 okunma  · 
46 beğeni  · 
3.229 gösterim
Dilenciden sultana, köleden efendiye

Hânım hey!..

Sen ki muhabbet gülistanıma revnak bağışlayanım, efendimsin.

Sen ki arzum, emelim, hicranım ve elemimsin,

Ayrılığından dolayı yardım dilenmeye takatim yok senden, kapında kendini kaybedenlere gıptayla geçen ömrümde bir takate de ihtiyacını kalmadı artık. Sevgili eşiğinde ölene değil sağ kalana şaşmak gerekir, der bir bilge ama ben senden uzakta, aşkınla hasta ama aşk sayesinde sıhhatteyim. Araya bunca yılın hasreti girmişken bir gün seni görmeye dayanabilir miyim bilmem, ama her sabah seni görüyor ve yüzünden aldığı güzellik ile insan içine çıkıyor diye güneşe, eşiğini döne dolaşa senden nur çalıyor diye her aksar mehtaba bakıyorum, bilesin. "Bugün nasılsın ey kâinatın başı dönmüş yıldızı?" diyorum ona, hasbihal ediyorum; "Ne haldedir sevgilim, hoş mudur, safaca mıdır İstanbullar sultanı bugün?" diye tekrar soruyorum. "Hiç benim bulunduğum yerden daha kederli bir âleme doğdun mu sen; hiç aşkta altüst olmuş bencileyin bir firkatzede üzerine parladın mı?" diye sitem ediyorum bazen... Velhasıl günlerce ve gecelerce güneşlere ve aylara durmadan ve dinlemeden seni soruyorum, hâlâ bir haberini alamayışımı şikâyetle söylüyor, anlatıyorum. Senin beni unutma ihtimalini hatırlayıp çıldırıyorum bazı günler ve bazı geceler yüzünü eskisi gibi hayal edemeyeceğimden korkup kahroluyorum. Sonra tövbeler ediyorum. Seni unutma ihtimalini düşündüğüm için.
(Tanıtım Bülteninden)
Tuncer KAHRAMAN 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İskender Pala nın çoğunu osmanlıcadan çeviri yaptığı osmanlı dönemine ait hikayeleri anlatıyor her hikaye bir roman gibi özellikle batan Ertuğrul gemisi olayı beni çok etkilemişti birde papazın kızına aşık olan Ebu Bekir efendinin hikayesi papazın dinini değiştir kızımı al sözüne meşhur ...Kırk yıllık kani olur mu yani ....sözü İYİ OKUMALAR.....

Ekrem Özkara 
19 Şub 22:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İskender Pala bu kitabı " Aşkname " de,Osmanlı Devleti döneminde yaşanmış olan << Şehnaz Beste,Pervanenin Kanatlarında,Denizler Boyunca Aşk,Aşk ve Şiir,Yollarda >> adlı beş farklı ' aşk ' hikayesini anlatıyor.Şiir ve Şair severlere tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

eso.okur 
05 Kas 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İskender Pala'nın eserlerini çok beğenerek, içine gömülerek okurum. Fakat bu kitabı oldukça ilgisiz kalarak okudum. Benle ilgili bir sorun mu yoksa gerçekten sıkıcı bir kitap mı bilmiyorum. Benim beklentilerimin çok altında kaldı. Bir de 1000kitaptaki puanlaması güzel olunca, çok çok büyük umutlar besleyerek aldım bu kitabı.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İskender Pala yine Divan Edebiyatını merkezde tutarak eski devirlere ve o devirlerin özgün aşk hikayelerine gidiyor.
Beş farklı hikaye var bu kitabında ve 5'i de aşka dair. Hikayeler gayet iyi ancak itiraf edeyim, benim en çok 5. hikaye olan "Yollarda" hoşuma gitti. Şair Sadi'nin Cem Sultan'ın dostluğundaki ömrü, sevdası ve bence sürpriz sonu ile o hikaye diğerlerinden birkaç gömlek daha iyiydi.

Tuğba 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İskender pala zaten benim ruh ikizim. Benim düşündüklerikle adam edebiyat yapıyor ve hakkını veriyor herkitabında başka alemlere gidiyorum aşkın en saf gerçek halinini öykülerinde ne güzel de anlatıyor. Bu kitapta onlardan biri her bölümünde AŞK'tan bahsediyor.

Havva VAN 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap kısa kısa aşk hikayelerinden oluşmakta. Fakat Pala'nın diğer kitapları gibi çok istekle okuyamadım. Aşktan bahsettiği bazı bölümler hoşuma gitse de pek bir lezzet alamadım.

Ümran Canoğlu 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

hikayeler ve aşk.. zamanımıza bakınca bana bile ne aşklar varmış dedirten kitap kaldı ki yeni nesil anlayamayacak bu aşkları biz gene yaşamasak ta:) anlayabiliyoruz..

Matmazel 
27 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısa hikayelerden oluşan güzel bir kitap olmuş.
Yazarı İskender Pala sonuçta...

tülay abaza 
08 Oca 00:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eser, orta çağın puslu dönemlerini, gizemli ortadoğuyu okuruna gezdiren bir sevda hikayesi. Mistisizm, tasavvuf, Arap ve Fars Edebiyatı, Türk kültürü, şiir, aşk hepsi iç içe geçmiş. Tek kusuru okurunun biraz edebiyat okumuşluğu olması gerekiyor. Dili biraz ağır.

Günay Kut Berber 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aşkın bugün anlaşıldığından çok farklı olduğunu gösteren 5 hikaye.Hepsinde meğer aşk bize öğretilen ve bildirilenden nekadar farklıymış diyorsunuz.Ve aşıkım diye geçinenlerin nekadar hiçbirşey olmadığını farkediyorsunuz.

2 /

Kitaptan 66 Alıntı

Ekrem Özkara 
19 Şub 23:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

..Biz kendimize defterdar değil sırdaş ararız,biz başımızı dizine koyacak bir baş ararız; dahi yolda bırakmaz yoldaş ararız.

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 204)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 204)
Ekrem Özkara 
19 Şub 23:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Aşka düşeni özgür bırak ; çünkü aşkın esiri olmak ona kafidir.

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 219)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 219)
uieieieiuieui 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Leyla'ya sormuşlar hani bir gün."Sen mi Kays'ı daha çok sevdin;yoksa o mu seni sevdi? diye."Elbette ben onu daha çok sevdim!" "Nedir delilin, nasıl ispat edersin onu daha çok sevdiğini, üstelik o senin için çılgınlığa varmış, aklını yitirmiş Mecnun olmuşken?" O vakit Leyla ağlayarak:"Dostlar!."demişti, "Sırdır ki gizli gerektirir,sevgilinin adını dile düşürmek,hakikatte ayıptır. Kays bir dağ delisi gibi davrandı,gitti sahralarda çöllere aşkımızı ona buna anlattı,bense kimseciklerle paylaşmadım onun sevgisini, içimde büyüttüm... Budur ki benim onu daha ziyade sevdiğime delildir."

Aşkname, İskender PalaAşkname, İskender Pala

”Araya bunca yılın hasreti girmişken bir gün seni görmeye dayanabilir miyim bilmem, ama her sabah seni görüyor ve yüzünden aldığı güzellik ile insan içine çıkıyor diye güneşe, eşiğini döne dolaşa senden nur çalıyor diye her akşam mehtaba bakıyorum”, bilesin..

Aşkname, İskender PalaAşkname, İskender Pala
uieieieiuieui 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bilin ve işitin ki üç çeşit sevgi vardır,diye başladı şeyhi Müeyyedzade Abdullah Efendi sözlerine ve kesik iki öksürükten sonra şefkat dolu bakışlarla etrafı kontrol ederek o nahif üslubu içinde devam etti.Bazıları her türlü güzelliğe aşık olurlar,gönüller her vadide dolaşır,her güzelde gözü ve gönlü kalır.Bazısı ulaşmayı arzulasın veya arzulamasın belli bir güzele aşık olur.Bazısı da yalnızca ulaşmayı arzuladığı kimseye aşık olur.

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 164)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 164)
Metin Özdemir 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

-Abdülhak Hamid üstat geçenlerde Finten'de böyle yazmıştı:
"Galip sayılır bu yolda mağlub"

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 100)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 100)
Ekrem Özkara 
19 Şub 23:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hadis
Bir şeye olan sevgin körleştirir ve sağırlaştırır.

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 105)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 105)
Metin Özdemir 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bistamli mürşit Bayezıd'ın o ünlü sözü gibi desenize üstat: "O aramakla bulunmaz, ama bulanlar yine de arayanlardır."

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 97)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 97)
eso.okur 
04 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kendini her an yeni baştan aşkı tanımış, yeni baştan sevgiliyle karşılaşmış saymayacaksan Aşkın muradına eremezsin.

Aşkname, İskender Pala (Sayfa 29)Aşkname, İskender Pala (Sayfa 29)